Kámošky všetko hovoria v množnom čísle

anaxamon
5. jan 2009

Toto ma byt tema na odlahcenie tak sa snad niktora neurazite🙂

Ja ako nematka(to je vyraz😅 ) sa castokrat pozastavujem nad tym ked kamosky(zuz11 zdravim), svagrina a pod. pouzivaju v spojeni s babatkom vsetko v mnoznom cisle. Sice mi to uz bolo objasnene, ze jednoducho matka s babatkom robia vsetko spolocne, preto je tam to mnozne cislo, mne to vsak stale pride take "zabavne".

Aky mate k materskemu pluralu vy nazorm, skusenosti a pod.

Mozeme sa na sebe trosku zasmiat🙂

Ja sa vzdy po case semejem na sebe ked sa snazim stoj co stoj hovorit v jednotnom cisle a opravovat ich alebo na tom ked mi je vyhrozovane, sak pockaj, raz sa toho aj ty dozijes🙂))

lenkabu
6. jan 2009

Mně to přijde divný,ale přiznám se že občas sklouznu..kdyb byla malé mimino tak častěji než teď.ale když to říká někdo jiný tam mi to rve uši 😅 😀 Snažím se plurálu vyhýbat.

lenkabu
6. jan 2009

ad zdrobněliny...já jí snad zdrobněle ani nikdy neříkala 😅 Nejde mi to z pusy.

naty
6. jan 2009

Tak mi ještě mimčo nemáme, ale objevuje se u nás manželský plurál - MM: "Musíme vykoupat psa." = samozřejmě znamená, že ho musím vykoupat já 😝 , ale to je mimo téma... 😀

yenn
6. jan 2009

kiwuska, ale je to uplne stejne dementni

tlapicka
6. jan 2009

matersky plural nemam rada a davam si pozor, abych h nepouzivala. kdyz nejaka kamosa rika, ze maji rymicku, tak se divim, ze za cele dve hodiny nesmrkala ani jednou 🙂 atp....

specialitka je muj tatka doktor, kterej to v praxi cely zivot nesnasel a kdyz jsme u nasich, tak se nestacim divit.... to je samy:" my mame hlad, uz jsme ospinkany a podobne" tak mu vzdycky pripomenu, ze nepravem buzeroval vsecky ty maminky, ke kterym jel se zachrankou...

alionuska
6. jan 2009

Ja teda neviem a nepamatam si na to,ze by som sa na to nejako zameriavala,ale myslim si,ze ked bola malinka este babatienko ,tak som tak hovorila niekedy instinktivne aj ja..To niekedy ani matka nepostrehne... 😀 Zdrobneniny su u nas stale a to ma Alenka uz 4 a pol roka.No a co..??? 😀 😀

anaxamon
autor
7. jan 2009

naty tak to je uz iny specificky plural 😀

tlapicka to bude asik tym ze stari rodicia vnuca skor rozmaznavaju a zabudaju na to ake boli ked mali oni deti, teda nas🙂))

kili
7. jan 2009

alionuska, tak s tými zdrobnelinami ti verím ("babetienko"? 😕 to je čo? 😀 )

bubba
7. jan 2009

ja som sa tiez raz sama pozastavila ked som rozpravala kamoske,ze "no,my uz do plienky nekakame 😅 😅 "a vtedy som sa zamyslela,ze som vlastne "v tom namocena az po usi" 😅 no,vysvetlovat kamaratke,ze ja uz plienky daaaaaaaaaavno nenosim 😀 to by bola komedia.inak dovtedy som to robila dost podvedome ani som si to neuvedomila ze "pluralujem"az po tuto udalost,ked som skoro zo seba urobila plienkonosica 😝

lyongirl
7. jan 2009

tak materskemu pluralu sa snažím vyhýbať, aj keď občas ho použijem 😀 , ale tuším si začnem dávať vačší pozor, aby si o mne ľudia nemysleli, že mi šibe 😀 , no a tie spomenuté zdrobneliny používam veľmi rada, až mi to niekedy samej lezie na nervy a hovorím si, či som vôbec zdravá 😅
Dúfam, že tá "demencia" nepotrvá dlho a dostanem sa do "normálu"....

kingstonka
7. jan 2009

...ja ten plural nepouzivam (aspon dufam) ale skor k dcere rozpravam v 3.osobe "co robi Stelka?" 🙂 ... ale snazim tosa obmedzovat... ale zas nech vie kto je... zdrobneniny ma chytili na zaciatku velmi - neverila by som z coho vsetkeho sa zdrobnenina da urobit ale uz sa krotim- nech sa mala nauci vyjadrovat dobre (suslat na nu urcite nesuslem 🙂 ) ...zdrobneniny typu rucka, nozicka usko su podla mna ok- ak sa pouziva aj ruka, noha....

danulka2
7. jan 2009

ja sa pridavam k ,,matkam pluralkam,, 😀

petruna
7. jan 2009

me to az tak nevadi, kdyz tak nekdo mluvi...sama se obcas pristihnu, ze plural taky pouziju, ale ted si nevzpomenu na konkretni situaci...a nijak me to netrapi. ono zalezi na situaci, nekdy je docela narocny rict neco v jednotnem cisle (taky si nevzpomenu na priklad), protoze tu danou vec v tu dobu proziva opravdu cela rodina 😀 , takze to neni az tak mimo, kdyz treba reknu " nas trapi prdy 😀 ", protoze to trapi dite a nas, ze se dite trapi 😉 , u "boli nas zuby" uz je to mimo, ale nijak mi to zily netrha, kdyz to nekdo rekne. 😎
neni to nic proti nicemu...vic mi vadi, kdyz nekdo mluvi porad v zdrobnelinach...

urbi
7. jan 2009

Petru, ale je rozdíl mezi "trápí nás prdy" protože to opravdu může trápit celou famíliji, ale "máme prdy" - tak to je pak něco jiného 😀

alionuska
7. jan 2009

Killi... ha ha ha... 😀 😀 😀 Ja som uz raz taka... 😀 😀

lenkabu
7. jan 2009

Partnerský plurál je ještě lepší...u nás je typické "to se udělá"=já to udělám...na tohle vyskakuju jak čertík z krabičky 😀 😀 😀

dneska na mně mluvila v plurálu kamarádka a ani jednou nepoužila jednotné číslo,jen plurál...tak jsem se utvrdila v tom že já se to úplně odnaučím 😀

kili
7. jan 2009

urbi, tak to si vystihla 😀

elenita
8. jan 2009

No ja sa musim priznat, z e uplne podvedome pouzivam plural hadam pri vsetkom, aj zdrobneniny....cize bezne pocut vety..........ze, sme kaki a podobne 😀
Moj manzel je na tom este horsie, aj ked je sam, hovori: dakujeme, alebo ideme a tak....a to sa na neho nalepilo uz pocas mojho tehu 😀

zusma
14. jan 2009

Mateřský plurál mi rve uši odjakživa. Sice mi to někdy ujede,ale jen vyjímečně a to jen proto,že to kolem tolik pořád slyším.
Nechápu,kdo to kdy vymyslel 😕

hupcza
14. jan 2009

no já jsem zatm čekatelka ....

a spíš než plurál mi vadí žvatlání a šišlání a extréněvysoký hlas
když si mamača prohlží s prckem knížku aříká: co to tady máme? ..no a proč ne?

když se mě někdo ptá, tak říkám, že pěkně rosteme - no jistě - roste totiž prcek, rostu já, a navíc v návaznosti na sebe ....
a taky říkám, že se máme dobře - tak nějak klidně a bez znalosti skutečného stavu to klidně tvrdím i o mrńousovi
příjde mi to fakt ok

marika80
14. jan 2009

no ja zacinam byt alergicka na seba, stale pouzivam zdrobneliny. Som si to vsimla ked som tu citala tieto prispevky. No masielko, dzusik... 😠

kiwuska
14. jan 2009

to uz nie je nic ine za co ste na seba alergicke, nastvane, tak potom vam zavidim. myslim si, ze ak by tu niekto otvoril temu matersky plural a ako prvy prispevok by bolo nieco o tom ake je to uzasne a ine bla bla, tak vacsina prispevkov by pritakavala.

zusma
14. jan 2009

První příspěvek a ani první stranu jsem pořádně nečetla. A i kdyby tu každý přitakával,tak já ne. mne se to vážně nelíbí

ssissi
14. jan 2009

Plurál používam, občas. Ak sa rozprávam o deťoch s ostatnými mamičkami, alebo ak hovorím o dcérke mužovi. Nejako to ostalo z tehotenstva, z obdobia keď sme boli 2 v 1. Ak hovorím o dcérke iným ľuďom - lekárke, známym a tak, tak používam tretiu osobu.
Niekedy sa to ale fakt dosť preháňa 😀 . Horšie je to so zdrobneninami - to mi príde dosť smiešne, keď sa stretnú dve matky a bavia sa v štýle "papá mi banánik" 😀. S dcérkou hovorím v zdrobneninách - ručička, nožička, s ostanými nie.

tilly
15. jan 2009

ja som to robila skoro stále keď bol malý malý, teraz už menej, lebo už sa to nedá, ale pokakaní sme boli stále, alebo sme zle spali... 😀

alergická som na zdrobneniny, ale tiež ich používam, "daj di pekne motorečku do garážky" "dáme si banánik, zmrzlinku"... no ako idiot... chudák dieťa 😀

hupcza
15. jan 2009

mi zdrobněliny příjdou ok

vždyť si to představte:
místo "podívej, kdo přišel z práce. tatínek." be se říkalo "podívej, kdo přišel z práce.otec."

no jasně, je to extrém - asi by se dětem neměly oblíkat "ponožtičky", ale proč by nemohly na svačinu jíst "jablíčko"?

jak jsme psala - dle mého je horší žvatlání a šišlání - napodobování špatného vyslovování

berynka
15. jan 2009

já si myslím to samé, co psala Hupcza s tím žvatláním ap. Znám kluka, na kterého šišlali doma všichni a pořád a on pořádně nemluvil ani ve škole 😕 .
Zdrobněliny používáme docela dost... dcera je miluje 😵 🙂 .

janka196
15. jan 2009

tak ja plural pouzivam ked ideme vonku alebo ideme spinkat, alebo sa kupat... aj zdrobneninky pouzivam, ked si citame knizku o zvieratkach tak isto nehovorim tamto je krava a tamto zase ovca. kravicka a ovecka sa myslim aj malej paci viac 🙂

kiwuska
15. jan 2009

.. a este bz som chcela upokojit tie, ktore su nestastne ze pouzivaju matersky plural, ide o gramaticky jav, ktory sa pouziva v mnohych jazykoch. 😎

zveron
21. jan 2009

tiez ku pluralu - ujde obcas; toleruje sa to viac v mamickovskej komunite a rodine, ale inde je to komicke;

pozor na maznanie sa, nasi znami sa premaznali az do siestej triedy, dufam, ze s tym mat;plur; to u nas maminiek take nebude 🙂