Každé dieťa sa vie naučiť pravidlá

vilmuska
2. jún 2008

Po nekonecnom patrani sa mi podarilo dostat sa ku knihe ktorá sa spomína v knihe o zaspavani a na ktorú sa už niektore z Vas pýtali.
Ma to vsak hacik !?
Kniha: Každé dieťa sa vie naučiť pravidlá - je v nemcine
Tak by som chcela spustit akciu - Mamicky mamickam.
Je treba prelozit cca 50A4. Ja po nemecky neviem ani ceknut - Ale tým z vás ktoré by sa chceli na preklade podielat rada knihu poslem. Kniha ma 6 kapitol - takze by sa to dalo rozdelit na 6 prekladov. (Mozno by to niektora z Vas sfukla aj sama - netusim) Komplet prelozenu knihu by som dala potom dokopy a samozrejme potom aj na tieto stranky.

Tie z Vas ktore by mali zaujem pomoct a podielat sa na prekladani (vo Worde) ozvite sa mi prosim na
vilmuska01@centrum.sk

PS: Chcem podakovat vsetkym ludom ktori takto prelozili knihu "Kazde dieta sa vie naucit spat". Len v daka ich ochote zverejnit ju "pre vsetkych" sme sa pri nasej malej konecne normalne vyspali. ☹

lucka1987
22. jan 2012

dik za tip na knizku.. uz som presitala respektovat a byt respektovan .... prave som si stiahla aj tuto 😉 uz len sa do citania pustit 😉

lollipop1
15. feb 2012

@lucinka144 ahoj🙂aj my sme zacali s touto metodou 13.2, poviem nie je to lahke asi pre ziadnu maminu pocuvat narek svojho milovaneho dietatka. trik nemam ziadny,tiez som stale v tom procese ako ho naucit dobre spat ale snad mi pomaha ze kazdy den citam na nete o problemoch spanku, v noci (lebo ta je zla) ked uz mam nutkanie ist ho zobrat na ruky si dokolecka opakujem,"musim to zvladnut,musim to zvladnut", modlim sa a prosim nech mi vsetci svatí pomahaju aby som to zvladla lebo viem ze to bude lepsie pre nas vsetkych ak to dokazeme,tak asi tak🙂 cez den uz zaspavame slusne a celkom rychlo ale noc je strasna sice zatial boli len dve,ale urobila som škrt dudlu,nosenie na rukach,papanie a dokonca ani vodicku mu uz nedam. vecer pred spani spolu tancujeme na Nedvedove pesnicky a mozno este- nedokazala by som to keby je doma manzel☹preto som s tym zacala po jeho odchode. ja sa o tuto metodu pokusam druhy krat,prvy krat nam prerusilo bolestivy ras zubkov. skusaj, laska matky je nekonecna a urcite najdes aj ty sposob ako to zvladnut len tomu treba verit🙂)) drzim palce, a drzim ich aj sebe🙂))

katrinka8
15. feb 2012

@lucinka144 - mas malicke babatko, drz sa svojho materinskeho instinktu 😉 Skus sa vzit do neho, ako by si sa citila, keby si nevedela rozpravat a povedat, co ta trapi a Tvoja najmilsia bytost by Ta "odignorovala" a nechala plakat? Tato metoda nie je pre malicke babatka. Je normalne, ze polrocne babatko sa v noci casto budi 😉 Niektore deticky ani v 2 rokoch neprespia celu noc. Je to narocne na psychiku pre mamicku, ale zvladnut sa to da, neboj sa, dietatko sa Ti spinkat nauci 🙂 Dietatko sa da naucit zaspavat aj inak ako vyplakanim 😉 Ale je to na dlhsie, ak budes chciet, mozem Ti poradit, ako sme to zvladli my 😉

lucinka144
16. feb 2012

@katrinka8 veru budema rada za kazdu skusenost. je to drasticka metoda.. vydrzaa som to asi 2 krat ale v noci nie... uz sme to viac neskusali. Ale naucili sme ho zaspavat tak ze sa pritulime a ja mu spievam macka uska 😀 😀 teraz sa vie otocit na bok... tak sa da sam na bok pritulime sa..a buva. a to iste aj v noci ....buvka vedla mna..a ked precitne, dostane cmuknut mliecka..alebo sa len sam otoci na bok a spi dalej. tak som sa ho snazila naucit ked sa zobudi a nic mu nieje..nech sa len otoci na druhy bok..a spi, tak sa nam polepsilo a buva lepsie. Ale je to predsa ako pises este babetko.... lubim ho, je to nase slniecko vysmiate, a verim ze casom sa to utrasie. Kym je taky pritulnucky a mankavy..otrebuje mamku,, tak s to uzivam, ved raz dva vyrastie a uz na to nebude mat mozno cut,,a cas.... 😀 🙂

katrinka8
16. feb 2012

@lucinka144 - veru, dobre si urobila, ono take malicke babatko potrebuje maminu a nevie si ju privolat inak ako placom 😉 My sme sa zase nastrapili dennym spankom, ked bola dcerka malicka, tak nedokazala doma spat dlhsie ako 30 minut, casto po dlhotrvajucom uspavani. V kociku prespala tolko, kolko bol kocik vonku - aj 3 hodiny, aj 4. Napriek tomu, vecer zaspavala v postielke sama, bez problemov, po kupacom rituali, a to v podstate od narodenia 😉
Po dlhom patrani som prisla na to, ze chybu robim tym, ze som ju davala spat v nespravnom case. Bud bola unavena prilis a nedokazala zaspat od unavy, alebo nebola unavena a nedalo sa jej zaspat. Nakoniec sice zaspala od vycerpania uspavania, ale spala len 20-30 minut. My sme v porodnici dostali Babybag, tam bola taka knizka ruzova o detickach do 1. roku. Tam bola kapitola o spanku a spankovom rytme deticiek v jednotlivych obdobiach, o tom, v ktorom obdobi vydrzia ako dlho bdiet a ako sa to v priebehu ich rastu meni. To mi velmi pomohlo nastavit jej dobu spanku 😉
Par dni som ju sledovala, "priznaky" unavy, a podla toho som ju ukladala spat. Do par dni sa to upravilo, myslim ze do nejakych 3 (vtedy sa mi to zdalo ako zazrak, teraz uz je mi to jasne 😀 ), ked som ju ulozila vtedy, ked bola unavena "tak akurat" - ani malo (to by sa jej este nechcelo spat), ani prilis (to by uz bola taka vynervovana od unavy, ze by nedokazala zaspat). Ono ta doba bdenia sa predlzovala, ako babo rastlo, obvykle sa to prejavilo tym, ze ked som ju ukladala v obvyklej hodine, tak sa jej nechcelo spat. Ak sa jej nepodarilo zaspat do 15 minut (po vsemoznych pokusoch ju uspat), tak som ju proste vybrala z postielky a skusila ju ulozit o 15 minut neskor. Obvykle zaspala do 5 minut a spavala vyse hodiny, hodinu a pol, dve hodiny 😉
Ale zaklad pri vsetkom bol, ze ked som ju ulozila spat, pustila som jej oblubenu hudbu, pri ktorej zaspava od narodenia (pocuvala som este v tehu), vystiskala, vybozkavala, "rozlucila sa" a potichu odisla (obvykle to vnimala, ze idem prec), ak nahodou zacal plac, vratila som sa - hned. Ak len mrnkala (mame vysielacku, tak som pocula, ci len zo 5 sekund pomrnka a je ticho, alebo naozaj ide plakat), tak som pockala - ale nie dlhsie ako par sekund. Ak zacala plakat, sla som spat, znovu som u ulozila, upokojila a odisla. Ak sa to opakovalo viac ako 3x (plakanie alebo neskor vyskakovanie v postielke a "smiechoty" - cize ocividne nechcela spat), tak som ju vybrala z postielky a skusila ulozit neskor. Toto vsak byvalo malokedy. Ale vzdy som sa snazila prist k nej este predtym, ako zacne plac - lebo to by sa mi ju omnoho zlozitejsie podarilo "uspat".
Jasne, ze toto je "bezna" situacia, nie vynimocna v zmysle choroba, zubky a pod. Neviem, ci Ti toto pomoze, ak by si sa este nieco chcela opytat, tak kludne 😉

lucinka144
17. feb 2012

@katrinka8 no.. to presne aj u nas.. v kociku vonku na vzduchu buva aj 2 hodiny ale dnu len 30 minut. aj ked ho ulozim v ten isty cas... ten vzdych mu robi dobre, lepsie sa mu buva. odstavim ho na balkone, alebo teraz v izbe pod otvorenu vetracku...kedze je velky mraz. mozno robim zle...ale podstatne je ze sa vybuva do ruzova, a netreba ho nosit na rukach, drhat, hojdat.... ma sice len pol roka, ale uz mame 8700 gramov,,,a je tazky na nosenie. Moj dlhaanik 😀 No,,, v noci sa sice budi aj 5-6 krat,, ale je super ze po cmuknuti mliecka zabuva. niekedy chce len pritulit, obrati sa na bok.a ani nepapame, ale buva nehra sa v noci , ked je tma a noc.. tak sa buva...a budi sa presne 6>45... kazde babo je ine, a teraz sa mi zda ze nam idu prve zubky,,, uvidime potom. Skoda ze v postielke nebuva..ale co..ked chce byt pri maminke a tulit sa... nebudem ho nutit spat sameho..aby plakal... ved raz z toho vyrastie dufam. lebo tatika sme presunuli do obvacky. bal sa ze ho pripuci v noci. 😎 no uzivam si kym je taky malicky... rastie rychlo,,a hadam sa to bude menit.

surfistkajp
17. feb 2012

@cessy
prosím ťa máš ešte tu knižku? ak ano pošleš mi ju na surfistka-jp@azet.sk.
Ďakujem

cesalka
19. feb 2012

@surfistkajp cauko poslala ti ju? lebo mne to tu nejde stiahnut

cesalka
19. feb 2012

@surfistkajp uz som si to stiahla na cucaji

monikad1
19. feb 2012

@jana776 Ahojte aj ja by som si prosila tu knihu kazde dieta sa vie naučiť pravidla. Ak ju ešte máte bola by som veľmi rada, keby ste mi poslali na mail: monikadankova1@gmail.com. Ďakujem

surfistkajp
19. feb 2012

@cesalka
Neposlala, môžeš mi ju teda poslat ty ak ju máš?
Ďakujem!

cervena_ciapocka
24. feb 2012

@lollipop1 Ahoj. Chcela by som sa poradiť. Malý vie sám zaspať len v kočíku, aute a na rukách. Zaspí rýchlo. Ale zvyčajne sa stane to, že sa 20-30 minútach zobudí. Občas mám pocit, že by si ešte pospal. Dnes som ho uspala na rukách a dala do postieľky. Po 20 minútach začal plakať. Chvíľu som počkala, šla k nemu, pohladkala, utíšil sa a odišla som. Potom 30 minút robil to, že 10 sekúnd plakal (skôr také hnevanie) a 20 sekúnd bol v kľude. Za ten čas som bola pri ňom len 2 krát. Nechcela som ho nechať dlhšie takto vyplakávať lebo som nevedela či to má význam, či bu ešte spal alebo mu stačilo.
No a môžem to takto skúsiť večer? Že ho uspím (on sa zas do tej hodiny trochu prebudí) ale potom ho už nechám samého v postieľke a budem k nemu len občas chodiť ho upokojiť keby veľmi plakal? A ako dlho ho vlastne takto nechať a chodiť k nemu - hodinu? dve?

lollipop1
24. feb 2012

@cervena_ciapocka Ahoj🙂 napisem ti ako som to robila ja, kedze sme tiez zaspavali na rukach v kociku alebo v hojdacom kresle a v noci som ho musela tiez vzdy ked sa zobudil ( co bolo asi 7-8 krat) nosit na rukach a hojdat v kresielku, tak som urobila rez vsetkemu. Od 13.2 som ho o 9.00 dala do postielky bez dudla,samozrejme protestoval, pred tym som ho ale neuspavala na rukach, proste bdeleho som ho polozila do postielky, jedoval sa asi 20 minut, chodila som k nemu po 3 minutach,potom po 5 minutach a nakoniec po 7 minutach a pokracujes dalej kazdych 7 minut. Babatko musi byt prebalene, napapane a nie smadne . na prvy krat sa zobudil tiez po 30 min. uz som ho nenechala spinkat, bol hore i ked umrncany az do 13:00, to som ho zas polozila do postielky pohladkala dala boztek a isla papa. a zase som chodila v tych istych intervaloch, vecer to iste.ked sa ti zobudi cez den skor ako by si chcela asi nema vyznam nechat ho v postielke,myslim ze by uz nezaspal, ale v noci, aspon ten moj vie zaspat znova. makame na to uz 12 den ale stale mame problem v noci. cez den je to balada,to sa naucil uz na treti den,zaspat sam a spat aspon tu hodinku. ako dlho tak k nemu chodit- kym nezabuska, ja som prvu noc k nemu chodila 1,5 hodinu,to bolo najdlhsie co plakal. aj nas Davidko sa vecer do hodinky prebudzal, a pomrnkaval ale po zhruba 5 dnoch urobi hmhm a spinka dalej, to k nemu ani nejdem pokial moc neplace, ked len tak pomrnkava. snad som trosku pomohla🙂

cervena_ciapocka
24. feb 2012

@lollipop1 ráno mu asi tých 20 minút stačilo. Teraz som ho dala do postieľky, napapaného, prebaleného, aj sa napil pekne a taký rev spustil, až sa zadúšal ☹ tak som ho hneď brala. Teraz je z toho plaču akurát rozrušený tak počkám a uložím ho neskôr.
Neviem či to nejak pôjde, malý nevie byť sám. Ani cez deň. Nie je naviazaný na mňa, je mu jedno kto je pri ňom, len nech nie je sám. Také, že ležať s ním v posteli aby zaspal nefunguje lebo sa tiež po čase rozplače.
Plus on spí naboku a keď začne plakať prevráti sa na bruško a v tom plači sa nevie dať naspäť. Tak neviem či by vydržal 3 minúty plakať na bruchu, to je dosť obtiažne a potom ísť ho hneď prevrátiť by nemalo význam, keď má vydržať sám aspoň 3 minúty. Keby to bol normálny plač tak to sa dá zniesť, ale keď dieťa začne hneď jačať nenormálne, tak neviem no 😖 on ináč vôbec neplače, maximálne sa tak hnevá a mrnčí.

lollipop1
24. feb 2012

@cervena_ciapocka ani nas Davidko nevie byt sam, som snim skoro stale sama a v dvoj izbovom byte sa mi moc daleko ist neda🙂 ja myslim ze ziadnemu babtku sa nepaci zmena tohto druhu☹ ja som zacala spavat v obyvacke a maly zostal v spalni. s tym prevracanim sme aj my mali problem,i ked sa v bdelom stave prevracia ako vrtula v spanku mu to tiez vadi,preto sa snazim ak zaspi na brusku otocit ho na chrbatik. mozno by si mohla zvolit menej narocny postup, bude to dlhsie trvat ale mozno tak bude nejaky uspech. skus ho zatial ukladat len na ranny spanok take tri styri dni, potom skus aj poobede a atd. bez placu to ale nepojde☹ preto by sa nemalo zobrat ho hned na ruky,lebo vlastne tym placom dosiahol to o co mu islo. v knihe je to pisane asi tak"cim viac budem plakat tym skor dostanem co chcel" vlastne ide o to aby sa naucil zaspat bez tvojej pomoci. viem lahko sa to pise ale tazsie vykona,mam s tym vlastnu skusennost. musis aj vystihnut cas kedy je naozaj unaveny,pretiera si ocka,chyta si uska,ziva. naš vstava rano okolo 6:00 a potom ho ulozim o 9:00 a spinka asi 1-1,5hod dalsi spanok je o 13:00 ale ak rano spal 1,5 tak ho necham len hodinu poobede alebo opacne a vecer ide spinkat okolo 19:00. pred vecernym spankom by mal byt aspon 4 hodiny hore.

cervena_ciapocka
24. feb 2012

@lollipop1 malý keď je unavený tak nám to dáva jasne najavo a mrnčí, nikdy nezačína plakať. Až keď ho dlho "ignorujeme" že napríklad nie sme doma alebo sa to proste nedá tak až potom začína plakať, ale takým normálnym plačom. Ale toto čo predviedol, keď som ho nechala v postieľke a odišla to bol rev a do 30 sekúnd sa až dusil ☹ to ho predsa nemôžem takto nechávať.
On cez deň nevydrží hore dlhšie ako 2 hodiny a spinká tak 30-60 minút. Posledný krát sa budí okolo 16:00 a potom už máme rovnaký scenár: o 19:00 kúpanie, papanie, všade vyvetráme, pozhášame veľké svetlé a ide sa spinkať. O 20:00 už zvyčajne spinká. Potom sa zobudí raz v noci na papanie a keď to vystihnem a papá v takom polospánku tak spí hneď ďalej sám do rána do tej piatej šiestej. V noci mrnčí len keď sa mu spotí hlavička a potrebuje vymeniť plienku pod ňou alebo chce cumlík občas. Niekedy je to len raz za noc, niekedy viac. Ale to ho nemusíme nanovo uspávať. Takže v podstate on spí dobre, viac menej sa vyspíme. Len sám nevie zaspať. Aj cez deň má také dni, že pekne spinká sám (s tým že ja ho uspím) a inokedy len mne na rukách celý spánok. Tak sama neviem, či sa vôbec mám o takéto nejaké "učenie spánku" pokúšať, alebo nie. Hádam, príde do veku kedy mu už na rukách nebude pohodlne a bude chcieť zaspávať inak. Ono keby len "plakal" tak by som to skúšala, ale keď bude spúšťať také revy, že sa bude zadúšať hneď v prvej minúte tak sa bojím aby si to nevysvetlil inak, že je zrazu sám, možno sa bojí, ktovie čo má v hlavičke také bábo. Podľa mňa ešte nevie pochopiť že aj keď ma nevidí tak som tam. A každé dieťa na také odlúčenie reaguje inak. Niektoré sa len hnevá, jeduje a iné je hneď mimo.

cervena_ciapocka
24. feb 2012

@lollipop1 raz som s ním zažila takú noc, že každú hodinu sa zobudil s revom. Ja som už bola hotová, nevládala som ho nosiť. Ležala som vedľa neho a snažila sa ho upokojiť, ale jeho rev (nie plač) sa len stupňoval. Aj som ho nechala pár minút lebo som bola fakt hotová, ale nakoniec aj tak nič nepomohlo, len ho zobrať na ruky a uspať. Neviem čo mu vtedy bolo, ale dúfam, že také noci už nebudú.

lollipop1
24. feb 2012

@cervena_ciapocka nas nikdy poriadne v noci nespal,od narodenia som ho kojila skoro kazdu hodinu aj v noci, v tretom mesiaci uz nechcel prso,tak som zacala s flaskou,v noci papaval tak 3-4 krat ale hned spinkal,tak som bola spokojna,ale koncom novembra ked mal sest mesiacov mu zacali ist zubky a zacal sa nocny kolotoc. zubky mu vysli az koncom januara,takze viac ako dva aj pol mesiaca som skoro vobec nespala, bola som uz zufala kedze manzel pracuje v zahranici a chodi domov po 5 tyzdnoch nemal mi kto pomoct a musela som s tym nieco robit ak som chcela byt plnohodnotnou mamou pri zmysloch. pisem ti to koli tomu ze ak (ako pises) nemas taku mordu, a v noci spinkate celkom dobre, mozno by si to naozaj nemusela riesit takouto metodou,alebo to teda skusat postupne ako som ti pisala. ty si urcite poznas malinke najlepsie a to ze to nechces robit drasticky je asi tvoj materinsky instinkt a citis ze to tak vlastne vobec nepotrebujes🙂babtka su naozaj rozne a kazde potrebuje nieco ine,ten moj ked place a idem k nemu tiez reaguje vacsim placom, tak sa snazim k nemu chodit co najmenej, prve noci ked sme s planom zacali plakal az 1,5 hodiny ale kazdou nocou sa to zlepsovalo, teraz uz nepotrebuje dudel, cez den spinka do 5 minut sam a veselo, v noci place uz len okolo 22:00 a rano okolo 4:00,v noci papa uz len raz (i ked v knihe pisu ze babatko od 6 mesiaca uz papat v noci nepotrebuje) ja mam svoj vnutorny pocit ze ten moj to potrebuje a tak sa nim aj riadim🙂 u nas sa to zlepsilo o 70% a HLAVNE ma Davidko spokojnu mamu ktora sa mu dokaze venovat cely den bez toho ze by jej padala hlava od unavy a bola zrela na prasky🙂))

lollipop1
24. feb 2012

@cervena_ciapocka taketo noci som mala 2,5 mesiaca, hroza, schudla som 8kg pri 170 vyske mam 50 kg. to som mala na zakladnej skole🙂))

cervena_ciapocka
24. feb 2012

@lollipop1 🙂 ja mám na 170cm 54kg a to som počas tehu pribrala okolo 25kg, už sú v nedohľadne 😀
áno, ako píšeš, že každá mama pozná svoje dieťa najlepšie a ja tiež viem, že potrebuje v noci papať. Ak by som ho len uspala tak by bol hore každú chvíľu a uspávala by som do rána a takto sa napapá a pekne spinká. Vidím aký je spokojný a že to mliečko ide do naozaj prázdneho bruška 😅
Nechcem mať z dieťaťa nejaký stroj, že položím a spi!
Poobede napokon spal hodinku a ja pri ňom, no a teraz spal 30 minút pekne sám, len som ho uspala. On mi na rukách rýchlo zaspí.
Určite by som aj ja chcela aby vedel zaspávať sám, ale nie za takú cenu, že z toho nie plaču, ale revu bude mať napokon nejakú traumu, a bude potom plakať vždy keď ma stratí z dohľadu. V noci tiež keď len tak občas zaplače tak nereagujem a čakám čo bude, zvyčajne sa len otočí na druhý bok 😅 😀 Snáď keď bude starší sa naučí zaspávať pri rozprávke alebo nejak tak 🙂

lollipop1
24. feb 2012

@cervena_ciapocka tiez by som nevolila tuto metodu keby som uz naozaj nebola zufala ☹ plakala som spolu s nim,ale uz som ozaj nevedela ako dalej. ja stale dufam,ze casom prespi celu noc sam a v klude. ani ja ho nenechavam plakat na retu, snazim sa ho upokojit,len niekedy to nejde☹ utesuje ma priklad mojho manzela, svokra mi vravela ze on plakaval den noc,plakal na rukach v kociku,proste vsade a nezanechalo to na nom ziadne stopy🙂 nastastie si maly zobral nieco aj zo mna a nie je taky tvrdohlavy ako bol manzel🙂 snad budeme obe casom spokojne a vsetko sa da do tych spravnych kolaji🙂 ved tie nase ratolesti lubime nadovsetko na svete🙂

matulik284
25. apr 2012

ahojte, mohol by mi prosím vás niekto poslať knižku "Každé dieťa sa vie naučiť pravidlá" veľmi by som ju potrebovala a najlepšie čo najskôr. Ďakujem. Moja adresa: martinka.kutnikova@gmail.com

manila421
31. máj 2012

Ahojte da sa niekde stiahnut ta kniha v PDFku?

moli2008
27. júl 2012

@farenka aj ja by som chcela tú knihu, trochu neskoršie, ale ak máte...truemonika@gmail.com

rybka31
31. júl 2012

@pepiminarik Ahoj, po tej dlhsej dobe napisem v kratkosti svoje skusenosti.Snazili sme sa s manzelom nabehnut na system presne podla knizky.Uplne presne to enslo, elbo sme nemali srdce krokovo ju nechat v tych casovych intervaloch plakat az revat.Ale, zmena nastala a trosku sme si prisposobili praidla v tom, ze sme malu polozili do postielky este predtym ako mala zaspavat.Zo zaciatku bojovala, ale pozdejsie pochopila ze postielka je len na spanie a vzdy sa tam tak mrvila a prevalovala zhruba polhodinku, niekedy hodinku, ale stalo sa ze aj sama zaspala bez pomoci.Proste unava ju doslova premohla. 🙂 V zaciatkoch nam pomahalo, ze sme ju ja alebo manzel drzali za rucku a ked zaspala, potichu sme sa odplizili z izby.Takze potvrdzujem ze to funguje.Aj ked niekedy si to podla mna vdaka vnutornemu pocitu mozes drobne upravit, nic sa nestane.Casom sa to zlepsi aj same a upravi. 🙂 Knizku rozhodne doporucujem.Co urcite este pomaha je, ked date dietatu do tej postielky nejaku hracku, ktoru moze v spanku objat, nebude mat potom pocit, ze mu chybate, ze nieste pritomna.Objavila som aj dalsiu knizku, maju ju v knihkupectvach, vola sa "Ako hovorit s detmi, aby nas pocuvali".Ale zatial som ju nekupovala.Je pre deti od 2 rokov, ale predpokladam, ze by mohla byt dobra.To je taky tip.Mala som ju v ruke, nasla som ju v PanthaRei. 🙂 ale viem, ze ju maju aj v Martinuse. 😉

rybka31
31. júl 2012

@manila421 ak chces, posli mi email adresu, ak tu knihu este enmas a poslem ti ju do emailu v PDF formate.

manila421
31. júl 2012

@rybka31 jeeeej to by bolo super alex.kolarova@gmail.com
dakujem

lenka852
24. aug 2012

Prosím Vás, mohli by ste aj mne poslať túto knihu? Rada by som si ju prečítala ... Vopred ďakujem za ochotu.

rybka31
26. aug 2012

@lenka852 Lenka, mas ju v emaily.Prijeme citanie. 🙂

zayla
7. nov 2012

Prosím vás má niekto tú knižku v PDF formáte Každé dieťa sa vie naučiť pravidlá.vedeli by ste mi poslať ďakujem za ochotu