Kedy a ako povedať dieťaťu, že jeho ocko nie je jeho pravým ockom?

misulka101
15. feb 2007

ahojte chcem sa sa spytat ze kedy je navhodnejsie povedat dietatu ze jeho ocko nieje ten jeho pravy ocko,aj ked viem ze sa hovori,ze nieje otec tek kto splodi,ale ten kto vychova,moj syn bude mat 3 roky zatial to este nevnima,ale viem ze pride ten cas ked mal rok a pol som stretla sucasneho priatela a maly mu hned zacala hovorit tato,teraz sa nam narodila dcerka,kedze nie mse zobrati tak mala ma jeho priezvisko a kedze maleho otec ma opustil mesiac pred porodom tak ma maly moje priezvisko,viem ze on bude vzdy brat za tata len matusa lebo vlastne ineho neppozna ale neviem ako mu mam potom vysvetlit preco sa vola inak ako sestricka a aby sa potm necitil niak odstrcene ... dakujem za radu

bellasandra
16. feb 2007

Misulka, ja by som to na tvojom mieste zatial neriesila. Pókial malý berie sucasneho priatela za svojho otca , je vsetko ok. Na taký rozhovor, je podla mna este cas, az kým syn nebude vacsí, takých 10-11 rokov , alebo tak.Alebo vtedy, ked by sa napríklad zacal pýtat, preco má on priezvisko také a sestricka iné.
A co sa týka - spôsobu, povedala by som mu, to nieako tak, Matusa- otecka si stretla az neskôr, preto má syncek meno po tebe. Lebo si hladala pre neho dobreho otecka. Alebo tak nieak. Tazko v tomto poradit, nie som v takej situacii, aj ked mozno budem aj ja. Lebo ja som s malou sama, a ked si neskôr niekoho najdem, asi ma to bude tiez cakat. To vysvetlenie.Držím palceky, aby si na to nasla potom vhodné slova 🙂

anielik
16. feb 2007

Misulka,

a neplanujete sa s priatelom vziat?...Mne mamina menila meno po vydaji na nove...po novo "oteckovi" a pred tym som mala jej meno. Nie je to ziaden problem.
Mna sa sice mamik pytala, ci s tym suhlasim ale ja som mala 13 rokov...takze ak to stihate skor... 😉
Inak ja si myslim, ze to pride samo..mozno sa ta zacne pytat skor mozno neskor...
ale ja na tvojom mieste by som mu dala zmenit meno a po troskach mu hovoria pravdu.

mracik
16. feb 2007

no nesúhlasila by som s bellasandrou... v tých desiatich rokoch je to už strašne neskoro a je tam aj riziko, že sa to dozvie z iných "zdrojov".
ja som sa s manželom zoznámila, keď mal malý tri roky, takže tak matne si pamätá, že ocko predtým nebýval s nami.
čakala som čakala, kedy sa začne pýtať, ako to je, ale nedočkala som sa. Tak asi pred pol rokom pri večernom uspávaní som mu hovorila, že má ockov dvoch...bolo to veľmi ťažké, ale tváril sa, že pochopil a pýtal sa kto to je. To bolo ešte ťažšie, lebo ho pozná. Na to mi povedal, že sa mu minule pozdravil a on sa na neho ani nepozrel. ☹ No, musela som sa potom riadne vyrevať, keď malý zaspal. Odvtedy sa tej téme znovu vyhýba asi je to preňho veľmi bolestné...

vendynka
16. feb 2007

Mracik, to je smutne, ze mu ani len neodzdravil ☹ Darmo sa vravi, ze otec je ten kto sa stara a lubi... - deticky to vnimaju inak 😖 - je to tazke a bolestive, ale zasluzia si vediet pravdu... Myslim, ze je fakt lepsie povedat to skor, ako by sa to mali dozvediet od niekoho ineho 🤐

gaya
16. feb 2007

Tiez by som necakala do 10 rokov - je to velmi neskoro. Cim skor sa zacnes na tu temu rozpravat, tym lepsie. Hoci uz teraz. Deti by mali vyrastat s pravdou...
Sesternica sa dozvedela o svojom pravom otcovi od susedov! ked mala 11 rokov. Velmi ju to vzalo, uplne zanevrela na matku aj nevlastneho otca. Z domu odisla akonahle mohla a s rodicmi nie je do dnes v kontakte. To, ze jej nepovedali pravdu berie ako zradu. Darmo jej vsetci na okoli vysvetluju ze jej vlastny otec bol tyran a nevlastny sa o nu staral lepsie ako ktokolvek iny. Este chcem podotknut, ze jej rodicia su ti najstarostlivejsi a najlepsi rodicia, akych poznam. Ziadna zberba. Teraz ma 26 rokov.

hanka274
17. feb 2007

gaya-hm, tak smutne. skoda, ze to takto dopadlo. Mozno ak bude mat deti, tak sa sesterka zmeni, teda myslim na nazor a pochopi, preco to tak vsetko bolo....

erika153
17. feb 2007

gaya to iste sa stalo mojej kamoske ta sa to dozvedela az ked bola v puberte a spravala sa k svojmu nevlastnemu ocovi strasne a ten ju pritom miloval ako svoju a svoje meno jej dal. samozrejme tie casy su prec ona ma dve deti a pochopila kto je ten pravy otec. 😉

hanka274
17. feb 2007

🙂

kveta
17. feb 2007

Misulka, pri adopcii odborníci odporúčajú dieťa o adopcii informovať čo najskôr práve z dôvodov popísaných vyššie /vzbura v puberte, informovanie susedom,.../ a preto aj ja by som na Tvojom mieste to dieťaťu začala vysvetľovať už v súčasnosti, aby to syn bral ako bežný fakt nie ako desivé tajomstvo. Držím palce.

misulka101
autor
19. feb 2007

ahoj kveta aj vsetky babulky co ste mi odpisali,ja sa snazim mu uz to pomaly vysvetlovat ale nikzo nevie co sa este v takej malickej hlavicke prehana takze uvidime casom 🙂

lasenka
19. feb 2007

misulka
mam kamosku, ktora mala podobny problem ako ty, povedala to svojej dcere, ked mala 4 roky... nebudes verit, ale ta malicka to vzala uplne super... stale volala toho nevlastneho ocka UJO, ale ked jej to kamoska pekne vysvetlila, zacala ho volat OCKO... spociatku s tym mala problemy, ale jej vlastny otec sa postupne prestaval o nu uplne zaujimat, tak si zvykla rychlo 😉

julka.n
19. feb 2007

ze sa pripojim len tak ja keby som mala taky problem tiez by som asi povedala skôr lebo ked je dieta vecsie asi by to bralo inac len mysliiim

cukrikk
19. feb 2007

podla mna zalezi aj aky je tvoj syn vyspely. Ked sa tak spatne vratim o rok do zadu ked mal maly 3 roky viem ze by to pochopil na svoj vek je velmi vyspely. Ja by som necakala urcite by som mu to povedala hned velmi opatrne so vsetkou laskou aby to pochopil. A myslim ze najlepsie je ked ide dietatko spinkat v postielke by som si k nemu lahla a porozpravala by som mu cely svoj pribeh.

malaskoricka
9. jún 2008

moji rodicia sa rozviedli asi 6mesiacov po mojom narodeni...mamina mi 11rokov trepala ze toec je v zahranici pracuje a tak úpodobne...potom prisiel do nas akysi chlap ona sa za nho opet vydala a mne chcela na trepat ze to je ocko a vratil sa ho sluzobnej cesty.....asi by jej to vyslo keby nie "dobrej" tetky susedky ktora sa trosku preriekla a prezradila mi ze mi mama klame...🙂
radsej povedat skor a hociakou formou ako neskor a sa to maju deti dozvwediet "od cudzich"

sloboda4
9. jún 2008

no urcite je najlepsie ked sa to dieta dozvie od matky.....ja som sa "to" že moj otec nie je ten co s nami žije dozvedela ked som mala 4 roky od "dobrej" kamaratky .....a nebolo to teda nic prijemne ..... pamätam si ako veeelmi ma to prekvapilo a poplakala som si teda riadne, a nejak som to nevedela pochopit.... ☹

sue
9. jún 2008

...ja si myslím, že je to ako s akýmkoľvek iným javom a podobne. Treba hovoriť od začiatku a vekovo primerane a postupne to rozvíjať... Možno uvediem zvláštny príklad, ale rozvíjať "vysvetľovanie" rovnako ako keď sa deťom vysvetľuje odkiaľ prišli na svet...

kotek
18. jún 2008

caute babenky, neda mi sa nepripojit. mam sedem rocneho syna a tiez uz dlhsi cas rozmyslam ci by som mu nemala povedat nieco o jeho otcovi. lenze u mna je to trosku zda sa mi komplikovane. maleho otec ma nechal ked som bola v piatom tyzdni tehotenstva. asbsolutne nema kontakt so svojim biologickym otcom. videl ho mozno 2 krat ale to bol velmi maly a nevedel ani rozpravat. momentalne zijeme v anglicku. mam uz druheho priatela. moj prvy priatel bol zo slovenska, bol mladsi o 2 roky. nikdy viac. bola som s nim 3 a pol roka a myslele som si ze to on je ten pravy. jeho matka do mna cely cas hustila, ze preco mu marko nehovori ocko. akoze samozrejme vzdy sa miesala tam kde netreba. a pritom sama vedela ze jej vlstny syn bol este take dieta, co som neskor uznala aj ja. este dobre ze som vtedy takto rozmyslala lebo neviem co by som teraz povedala o jeho biologickom otcovi, potom keby volal toho prveho otec a teraz som s inym chalanom. nemyslite si ze som nejaka lahsia, len som proste nechcela byt sama a tiez som myslela, ze je super. a to ze sa p[o case ukazal, hoci 3 a pol roka nie je taky kratky cas ale vzdy lepsie skor ako neskor. velmi som sa z toho poucila a teraz som opatrna viac ako treba. marko ma mojho terajsieho partnera ovela viac radsej ako toho prveho, ale tu je znovu problem ten, ze tento nieje slovak a mam trosku obavy z buducnosti, ale to uz je ina tema. ale tak ci onak neviem ci by bol naozaj dobry napad hopvorit markovi o jeho biologickom otcovi. viem ze su ludia ktori sa radi miesaju do zivotov inych ale myslim si ze budem asi citit, kedy je ten spravny cas. 🙂 od malicka sme je medzi mnou a markom velmi silny citovy vztah pretoze som sa uplne odovzdala jeho vychove. aj teraz ked mam priatela marko je samozrejme na prvom mieste a nikdy som s nim nemala problem ze priatel je blizko mna alebo podobne. neviem ako vy ale ja by som nechcela aby mu marko hovoril ocko. je to iba slovo a aj tak je dolezitejsie pre mna ako sa k nemu sprava, akym prikladom je pre nho atd. uplne mi postaci ked ho marko bude respektovat a brat hoci aj za najlepsieho priatela. viete svojmu otcovi dodnes hovorim otec a pritom si to ani nezasluzi. naozaj by som prijala keby mi bol ako priatel ktori v nudzi pomoze, lebo ako otec bol na prd. ☹

nippa
18. jún 2008

ja mam kamosku a rozviedla sa s manzelom ked mal may asi 3 roky....s terajsim priatelom (snubencom) ma dietatko a maly vidi otca raz za rok (byva v zahranici) tak snubenca vola menom aj ked v skole o nom hovori ako o o otcovi....asi by si nemala okolo toho chodit ako okolo horucej kase lebo v neskorsom veku sa bude citit ze mu bolo klamane a kto vie ako to zoberie, lepsie bude ak vie ze jeho otec je niekde inde ale tatko je doma .... tak by mal vediet asi aj ze ma este inych starych rodicov...ty nemaju zaujem vidiet maleho? najlepsie je neklamat...ale nerob z toho vedu, je to len prirodzene a ak pridu otazky tak to s nim normale preber...na urovni primeranej jeho veku....je to tazke a lahko sa nam radi ale urcite by som neklamala ani to nezamlcovala...ved na tom nic nie je ze ma dvoch otcov....aj ked mu mozno bude luto ze toho druheho nevidi, v neskorsom veku by to mohlo byt prilis tvrde mu to len tak jeden den oznamit....

kostka211
26. jan 2012

@misulka101 nerozmyslala si nad zmenou priezviska pre dieta? Ked sa ty volas po terajsom manzelovi, mozes poziadat sud, aby zmenil priezvisko aj tvojmu dietatu, hoci nie je biologickym synom tvojho manzela.Neporusia sa tym ziadne rodicovske prava byvaleho priatela, ani sa tvoj mzanzel nestane zakonitym otcom tvojho syna, len sa mu zmeni priezvisko. Dokonca, keby sa aj tvoj syn volal po svojom biologickom otcovi, aj tak mu mozes na zakade ziadosti zmenit priezvisko podla svojho sucasneho a jeho biologicky otec s tym nemusi ani suhlasit

bodka13
27. jan 2012

@kostka211 nič v zlom 🙂 ale treba pozrieť aj dátum príspevku 😉 táto kočka to už určite vyriešila 🙂

kostka211
29. jan 2012

@bodka13 ta kocka mozno, ale necita to len ta kocka... 😉 , aj niekto iny moze mat podobny problem nie?

bodka13
29. jan 2012

@kostka211 to hej,máš pravdu 😉 ...ja len,že si odpovedala priamo jej a do témy od júna 2008 nikto neprispel 😒

kostka211
30. jan 2012

@bodka13 pravdu povediac fakt som si nevsimla datum, ja si totiz obcas len tak chodim po fore na modrom konikovi a citam aj uplne stare veci a ked ma to zaujme, tak odpoviem, ved reku mozno aj niekto iny to takto robi, xixi, vcera aj mne napisala jedna kocka, este ked som bola tehotna, co je uz cca 4 mesiace za mnou, lebo maly ma skoro 4 mesiace, ze sa nemusim bat jest mak v tehotenstve.... 🙂 , ja som este pocas tehotenstva pytala radu, ze mi strasne chuti mak, ale nevedela som, ci to neskodi malemu, predsa mak obsahuje opium a az vcera mi odpovedala jedna mamicka, ze nieeeee, kludne ho papaj, tak mi prislo smiesno, ze uz mi davno nechuti, ale mozno inej mamicke to pomoze... 😀