Kedy ste začali detičkám obúvať papučky a topánočky?

mmaattuuss
17. nov 2010

Chcem sa spýtať, kedy asi by mali deti začať nosiť papučky a topánočky. Pýtam sa preto, lebo som sa stretla s rôznymi reakciami odborníkov. Jedna lekárka mi povedala, že až keď začne chodiť, iná že aj keď ešte len štvornožkuje a občas sa postaví, že sa skôr naučí chodiť, keď bude mať obuté topánočky. Čo vy na to?

ichbinich
17. nov 2010

Aha... zaujimave... ja som zase pocula najma nazory, ze co najldhsie chodit "bose" alebo teda iba v ponozkach. Lebo v topankach necitia deti zem pod nohami...
Moj maly nosi zatial ABS ponozky, lozi a uz sa stavia, rad stoji pri gauci a drzi sa ho. Chcem mu kupit tie kozene papucky, to sa mu nebude smykat a su trochu hrubsia ako iba ponozky. Ale aj ja som zvedava na ostatne nazory 😉

8808
17. nov 2010

my sme kupili prve ozajstne na chodenie ked mala 7 mesiacov, tak na to domace chodenie v choditku a davali sme jej pokial chodila inac nie.. pokial sa ti len sem- tam postavi tak nemusis, u nas santila v choditku ako diva.. stvorkovat sme zacali az ked sa naucila chodit, a to tak divne (: ale teraz ked ma 15 mesiackou tak je to uzas.. aj aj ked chyta lopticky tak stvorkuje a ked sa nahaname tak beha (:

benne
17. nov 2010

No...ja som to urobila tak, 50 na 50. Kým sa len učila chodiť, tak bola raz v topánočkách, raz bez, raz hrubšie ponožky a tak... Ale kým sa nestavala, tak som jej nedávala vôbec, aj tak vždy jednu vyzula a zožužlala 😀 Nechcela som jej kupovať topánky a potom sa modliť, aby rýchlo chodila, nech ich aj využije, nech jej noha nevyrastie, predsa len, u nás je investícia do topánok zásah do rozpočtu 😉

ivetkab.
17. nov 2010

My na dnu nosíme papucky, kde na spodku majú brusenú kozu. tento týžden nám malý vsak zacal chodit za rucky, tak mu ideme zajtra kúpit tzv. prvé topánocky a tiez jedny topánocky a takou makkou podrazkou. Preto makkú podrazku, aby citil podlahu, koberec, aby nozkou spoznával po čom chodí. Ale pevná obuv predsa musí byť. Nemyslím si, že je dobre nechať dieťa chodiť napríklad prvé dva mesiaciace bez topánok alebo s makkou podrážkou. My sme po 4 nechodili a ani sa malý sám nikdy pred tým nestaval, takže sme to nejako nieriešili. K tomu ti teda neporadím. Ale asi by som to riešila len tenkou podrážkou. V každom prípade my sme "vyrastali" na pevných topánkach a tu sme ... takže akokoľvek sa rozhodneš malému nepoškodiš.

bubelko
17. nov 2010

papuce ma lukas len do skolky, doma pouziva protismykove ponozky a v lete na boso, jonas to iste. prve topanky sme kupili az ked odmietali sediet v kociku a stavali sa na nohy aj vonku, aby im nebola zima - u lukasa, ked mal 9 mesiacov,jonas ich dostal pred nedavnom. dovtedy mali v kociku len take proti zime a chladu s makkou kozenou alebo latkovou podrazkou 😉

ikke
17. nov 2010

u na spodobne ako u ichbinich - topanky nie su na to, aby nohu "spevnovali" ako sa to dost mylne a po starom vysvetluje, ale na to, aby nohu chranili. takze dieta ma dostat prve naozajstne topanky s makkou gumovou podrazkou az ked samo dlhsie pevne chodi a to hlavne na chodenie po vonku.
takze nas maly ma zatial iba makke papucky do kocika na zohriatie noziciek, od mikulasa dostane papucky s kozenou podrazkou aby sa mu nesmykalo na navstevach na laminatovej podlahe (my mame koberce) a prve "ozajstne" topanky s makkou gumenou podrazkou dostane az na jar, ked bude chodit po vonku

quaxi
17. nov 2010

vnutri nenosi ziadne doteraz, na von sme zacali davat ked zacal vonku chodit, ale len na ulicu, na zahrade chodil bosy (bolo leto).

veronika81
17. nov 2010

Môj malý mal počas štvornožkovania kožené mäkučké capačky (hlavne aby sa mu nešmýkalo po podlahe), aj úplne prvé krôčiky okolo nábytku robil v nich, pevnejšie topánočky na doma sme kúpili, až keď poriadne vykročil do priestoru a bol viac na nohách ako na štyroch.. Pevné topánky vadia pri štvornožkovaní a už vôbec sa nenaučí vďaka nim skorej chodiť 😖
Pre správny vývoj nožičky je prirodzené chodiť na boso, preto sú prirodzenejšie topánočky s mäkšou gumenou podrážkou ako nejaké "lyžiarky".

cikyta
17. nov 2010

My sme začali dávať Také tie normálne kvalitne papučky na doma s klenbou,pevnou pätou a miernym opätkom,ked sa už sama stavala a sem tam urobila kročiky sama.Čiže to bol asi 7-8 mesiac. V 9 mesiaci už krásne kráčala po byte,tak sme jej kupili na von prve topánočky v protetike. Vlastne už jej kupujeme všetky v protetike.
(Vždy som jej dávala niečo na nôžky.Či už capáčky v kočíku,či už spomenute papučky.Preto sme nemali potom problém,ako naši rovesníci,že ked mali isť von a chceli ich mamičky obuť,tak sa nechceli dať,revali a vonku museli sedieť v kočíku a nemohli bežkať,lebo neboli obutí.Dcerka si aj teraz sama pýta papučky doma a sama obuva,ak ja zabudnem 😅 Pripomínam,že máme všede laminát.podlahu,tak to je další dôvod)

miska333
18. nov 2010

mi sme zacali davat papucky znacky Rak a su tvarovane aby dieta nemalo deformovene chodidlo a zacali sme mu ich davat ked zacal chodit za ruky cca8mesiac. a tiez mal papucky stale väcsinou take clpate polske-omalicka