Kedy začať čítať dieťatku rozprávky?

mimi109
2. feb 2007

ahojte zaujimalo by ma kedy podla vas zacat citat dietatu rozpravky

zelmirka1
3. jan 2010

fiha baby citate od 6-7 mesiaca rozpravky ??? no neviem ale ja s malym citam take knizky kde si hlavne ukazujeme zvieratka, veci, take leporela alebo kde su len kratke riekanky. Moj maly ma 15 M a ma rad take knizky kde moze s niecim hybat, mame takych zopar napr. o vlaciku kde su kratke texty a vysuva vagonik, zavoru, objavi sa rusnovodic a podobne. Nevydrzi sediet a pocuvat rozpravku, ved kym zacne to chapat a sustredit sa to je az okolo 2,5 - 3 rokov alebo sa mylim ?

milocka29
3. jan 2010

aj ja som si stale myslela, ze dieta ktore nerozprava skoro to preto, ze s nim malo rodicia rozpravaju, ze nema slovnu zasobu. Ale nie je to pravda. Ja mam vnucika, ktory ma 2r a 9 mes., zacal rozpravat tak asi od 1 a pol roka ale tak svojsky mal svoje vymyslene slova aj napriek tomu, ze sme sa s nim denne neustale rozpravali, citali leporela, knihy. Na prechadzke sme sa neustale rozpravali aj napriek tomu nezacal velmi skoro pekne rozpravat. Jeho mamka rozpravala velmi skoro a velmi cisto. Takze urcite to neni o tom, kolko s nim rozpravame, je to proste dane a nic s tym neurobime. Teraz ho ale najviac zaujimaju historicke kreslene knihy Dávne civilizacie a vie k obrazkom povedat aj historiu /asi zdedene po dedkovi/.

klba
4. jan 2010

moj maly ma rok aj osem mesiacov a veru od malicka pri knizke dlho nevydrzi, aj ked sa snazime a trenujeme, on je proste stale v pohybe 😅 ,

my sa skor vela rozpravame, vsetko mu vysvetlujeme uz od babatka, napr. pri obliekani co mu idem obliect, ale co ideme robit, vsetkemu rozumie, je velmi vnimavy, snazi sa veci pomenovat ale knizky s textom ani kratkym nevydrzi pocuvat, to hned zdrha, jemu sa paci ked v knizke najde co pozna alebo ked sa nauci nove slovo ktore este nepozna.

ale mam nakupene take knizky kde su zvieratka, veci, ludia v roznych cinnostiach a take ho chvilu bavia, ukazuje to na co sa ho spytam, prip. to pomenuje, on si rychlo zapamata nove veci,

napr. teraz rad opakuje, tak sme mu raz nevedeli co vymysliet na dlhu chvilu, povedala som mu abecedu, on opakoval pismenka az po Z, teraz uz napr. vie ze po A nasleduje B a ked ma chut abecedovat 😉 tak sam spusti a to iste aj s cislami, snazi sa prstami aj ukazovat, ale cisla este hovori tou detskou krasnou recou.

bets
4. jan 2010

milocka,
u nas to bolo podobne so synom, ale to neustale rozpravanie s nim a citanie sa prejavilo az neskor. zacal skoro citat a teraz ako prvak uz si sam cita Troch patracov a rovnako aj 5r. dcera si uz ropzravky zacina sama citat, samozrejme nevydrzi dlho sa sustredit, ale stranu si naraz precita (preslabikuje)
u nas deti vzor citania prevzali od nas rodicov, deti sa vedia orientovat v knihach, vyhladat si co potrebuju, maju vela encyklopedickych znalosti.
ale nezacala som hned s citanim rozpravok, zacali sme s obrazovymi knizkami, potom jednoduche riekanky, kratke knizocky ako napr. Krtko s vela obrazkami a postupne sme prechadzali na viac textu a ked boli mali, tak sme mesiace opakovali tu istu knizocku, az sme ju vsetci vedeli naspamat.

barbyka
4. jan 2010

Ja som začala čítať ked mala malinká 1 týždeň alebo tak nejako 🙂 jednoducho povedané ked sme došli domov z nemocnice 🙂 čítala som také rozprávky o zvieratkách a tak 🙂 o princezničkách 🙂

dai
4. jan 2010

podla mna treba zacat vtedy ked sa nato dokaze dietatko sustredit.
ja vsetko prisposobujem malej - od malicka jej vela spievam a pustam hudbu, lebo to ju velmi bavi, sama pozna vela pesniciek a pospevuje si viac menej stale. Tiez ju uz dlho bavia vseliake riekanky, rada ma napr. velku knihu riekaniek. Rozpravky ako take ju ale dlho nebavili, nebavi ju ani pozerat TV. Ked sme citali knizky kde bol text, nie basnicky, tak to bolo skor len o obrazkoch - ona tak aj citanie dlho chapala - povedala mi - mama precitaj mi knizku, myslela tym ale ze jej mam prerozpravat obrazky - sama to tak aj robi- zoberie si knizku a povie ze cita - a rozprava co vidi na obrazkoch 🙂
rozpravky ju zacali bavit asi posledne 3 tyzdne - tuto sobotu sme boli 1x aj na babkovom divadle - o 3-och prasiatkach a na moje prekvapenie uz uplne spontanne reagovala, smiala sa, tancovala a podobne...takze v babkovom divadle budeme pokracovat - taktiez potom ako jej stari rodicia 1x porozpravali o popoluske, maruske, cervenej karkulke a tak, tak si ich zacala pozadovat sama namiesto pesniciek pri zaspavani. Takze mam pocit ze sa moja dcera teraz dostala do veku kedy je schopna pocuvat aj rozpravku - ale stale je to hlavne rozhovor, ja citam,alebo si vymyslam, ona ma prerusuje, vypytuje sa, robi vlastne, casto usmevne uzavery 🙂 ked som jej skusala pustat rozpravku z CD tak ju to este nezaujalo 😅

babula90
4. jan 2010

dai, moja má 2,5 roka a miluje na CD O Kozliatkach už si pol roka, má len 19 minút- je od POdhraskej a ani nedýcha a vie ju skoro naspamat. Na Zubnej hliadne vydržala hodinu 2 ročná sústredene počúvať a pozerať hercov.

jariam
2. mar 2011

🙂 😉 ☹ 😒 😀 😵 🤐 😀 😎

smarti
2. mar 2011

My sme staršej dcére začali čítať, keď mala 3 roky. Samozrejme dávno predtým sme "čítali" leporelá a obrázkové knižky, krátke riekanky. Ale ako trojročná už dokázala počúvať a sústrediť sa. Začali sme knižkou O psíčkovi a mačičke. No a čítali sme vždy večer pred spaním každý deň dva roky až kým sa nám nenarodila sestrička. Vtedy už večer nebol vždy čas na rozprávku, tak sa snažíme prečítať cez deň. Keď je doma večer tatino, tak číta pred spaním, keď sme sami, tak cez deň.

klementina
2. mar 2011

http://www.slovakradio.sk/radio-devin/archiv?da...
pocuvnite si 19.05 vecer na temu .
dobra relacia o detskej literature.

tehulka_mk
18. feb 2013

Poradi mi niekto nejake rozpravky pre 8 mesacne dietko? 😉

natallkaa
21. sep 2015
Používateľ natallkaa je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od natallkaa.

V brušku a maličkým deťom sme spievali, rozprávky sme začali čítať asi v dvoch rokoch. Samozrejme leporelká čítali skor ale pred spinkaním sme začali čítať asi v tých dvoch. Vtedy už vydržali počúvať krátke rozprávky

moje123
23. sep 2015
Používateľ moje123 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od moje123.

My sme začali čítať až v troch rokoch a ľutujem, že sme nezačali skor. Je krásne ľahnúť si s drobcami večer do postieľky, pritúliť sa a spoločne si čítať rozprávku. Ani neviem, kto z nás má tento zvyk radšej - či ja alebo deti 🙂