Koho milujete víc? Manžela nebo dítě?

verkapce
10. nov 2008

Děti zatím nemám,takže (zatím) miluji jenom manžela.
Ale zajímalo by mě,jestli se ten vztah po porodu/příchodu dětí na svět změní.
Miluje ta maminka víc to dítě než manžela nebo ten vztah zůstane stejný?

zuzi118
18. feb 2010

mimka,marinka dakujem, slo to zo srdca 🙂

spatne som si prechadzala diskusiu a nasla som jedno tvrdenie (parafrazujem): Laska k dietatu je vacsia, lebo je bezpodmienecna, zatial co laska k chlapovi je laska s podmienkami. Tak som sa nad tym zamyslela... Je naozaj laska k dietatu bezpodmienecna? A aj sa tak podla toho spravame? Kolko krat spravanie rodicov hovori budem ta mat rad/rada ak nebudes bit brata, upraces si izbu, donesies dobre znamky, budes ma posluchat... Su to len take moje uvahy, necakam na ne odpoved a ani sa tym nechem nikoho dotknut.

zuzi118
18. feb 2010

Rimmel, nemylim sa. Syn bude mojim synom vzdy. Ale nas vztah za par rokov nebude taky intenzivny a intimny ako je teraz. Bude ma stale potrebovat a mat ma rad, ale nebude to taka laska ako to je teraz. Jeho potreba byt v mojej blizkosti sa zmeni. A tak to ma byt. Nie je cudne ak rocne dieta nezaspi bez pusy na dobru noc, alebo sa chce pritulit ked spadne. V 16tich v obdobi revolty - tresne dverami a povie: Idem voooon. A ked zisti, ze ma bejvak pre seba vystroji ohnostroj. A dospely 30 rocny chlap asi len tazko bude tuzit po maminkinej puse, alebo sa pride v noci pritulit. Bude si musiet vybudovat vlastnu rodinu, najst vlastnu blizku dusu s ktorou bude kracat zivotom.

Nechcem sa pre syna obetovat, dat mu vsetko a potom v 50tke nariekat, ze som ostala sama.

rimmel
18. feb 2010

jasne ze nebude potrebovat pusu ale bude potrebovat teba, jeho matku, tvoju podporu, lasku.......to snad kazdy clovek.....mama je mama.

ale inak mate pravdu....zena nesmie byt iba matkou ale aj manzelkou.

rimmel
18. feb 2010

a k tomu tvrdeniu....este som ziadnu matku nepocula take daco povedat, ze budem ta mat rada ak toto ak hento.......ale nehovorim ze to nejestvuje, uz som tu raz povedala ze je toindividualne, ludia su rozni.

zuzi118
18. feb 2010

preto som pisala, ze spravanie rodicov hovori. Slova mozu hovorit, mat rad za kazdych okolnosti. Ale ked po rozbitom tanieri nasleduje pohlavok, tak je tomu pre dieta tazko uverit.

zuzi118
18. feb 2010

rimmel a mozno ma nebude vobec potrebovat. Ratam s tym. Jeho cesta, jeho zivot.

rimmel
18. feb 2010

som zvedava ked napr v 24 rokoch ti zacne hulit travu, odide z prace,kradne doma peniaze, po nociach sa bude vlacit kade tade, zacne ti nadavat....tiez ti vsetko bude jedno? jeho zivot? ;) moja mama sa velmi trapi, darmo jej budem hovorit nechaj ho, jeho zivot, prejde ho to, atd atd je to debil, sebec, atd..aj tak ho lubi a trapi sa pre neho, boji sa, lebo je to jeho mama a nou vzdy ostane ci ma chlapec 10 alebo 40, stale ....

s tym tanierom mas pravdu......uz raz som tu pisala ze ja osobne niesom zastancom ziadnych fyz.trestov za ziadnych okolnosti, vela ludi so mnou nesuhlasilo no ale to je uz ina tema 😀

rimmel
18. feb 2010

mama tiez ratala ze to zvladne, ze bude dobrychlapec......dobre hovychovala..a vidis to.

moravanka
18. feb 2010

zuzi, tak proc dite. kdyz jsou zeny, co narikaji ze kvuli detem zanedbaly manzela, takove at si deti neporizuji. ale laska muze vyprchat i bez deti a bak zjistis, ze nemas vubec nic.

rimmel
18. feb 2010

moravanka presne.

mimkao
18. feb 2010

jemine, moravanka, trochu preháňaš nie.? To akože prečo by ženy, ktoré si chcú budovať AJ vzťah s manželom, nemali mať dieťa.? Povedal tu niekto, že svoje deti nemiluje, alebo že ich opustil kôli mužovi?! 😖

moravanka
18. feb 2010

mimkao, mama je mama a ja budu dceru milovat i kdyby v dospelosti vyvedla cokoliv. jestli budu milovat manzela, kdyz vyvede cokoliv teda pochybuju.
jinak (ted to tu nebudu hledat) se tu par holek vyjadrilo, ze miluji vic manzela. to znamena, ze by pro manzela obetovaly vic jak pro deti?
a jak jsem jiz rekla, ty co fnukaji, ze kvuli detem ztratily manzela, tak deti mit nemaji. vypada to, jak kdyby toho litovaly.
ja jsem nejenom matka, ale i manzelka. jenze laska k dceri je vetsi a vecna.
a jak rika moje kamoska: chlapi prichazeji a odchazeji, dite bude vzdy tve dite.

zuzi118
18. feb 2010

Nepovedala som, ze by mi to bolo jedno. Moj syn mi nikdy lahostajny nebude. Ale opakujem, nikde nie je napisane, ze ma ako dospely bude potrebovat. A nemusi ist len o "zle" dovody. Mozno sa stane misionarom a pojde ucit deti kamsi do Kambodze, mozno bude skumat morske riasy a na mori stravi 345 dni v roku, mozno sa ozeni do Japonska a moje vnucata ani nebudu vediet po slovensky, mozno si vezme furiu co ma bude nenavidiet a hoci budu byvat na opacnom konci mesta, budeme sa stretavat len Vianoce a Velku noc, mozno bude uspesny pravnik a bude ku mne chodit kazdu druhu nedelu na obed, len preto aby sa uistil, ze sa s ocom mame dobre a nic nepotrebujeme, mozno....

Aj na tomto fore je dost tem o svokrach a mamach co sa detom stale staraju do zivota... Najvacsim umenim je zistit, kedy uz nase deti nebudu potrebovat nase ochranne kridla a vediet ich pustit... aj ked pri tom mozu padnut na hubu.

mimkao
18. feb 2010

Moravanka, ja som z tých, čo som napísala, že muža milujem viac, ako deti. 😉
No a potom tu napísala zuzi118 a presne popísala moje pocity. A síce, že to ani neni o väčšej láske, ale že v žiadnom prípade neodsúvam na druhú koľaj manžela a že je mi dôležitejšie budovať si vzťah s ním, kedže plánujeme spolu ostať celý život. Tým sa ale nič nemení na láske k mojím deťom, ktoré veľmi veľmi milujem a jasné, že ako, skoro každá matka, by som za nich dala život. 🙂

moravanka
18. feb 2010

zuzi, ale tvuj manzel s tebou taky nemusi byt vecne. si muze najit jinou a uz te nebude chtit. a treba pak uz o nem nikdy neuslysis. takze te taky uz nebude potrebovat.
a tady se nemluvi o tom, kdo koho vic potrebuje ale jestli nekdo miluje vic muze nebo dite.
ma laska k diteti je hlubsi a pevnejsi nez k jekomukoliv muzi.
ja taky miluji velmi sveho muze, ale vlastni dite je vlastni dite.

zuzi118
18. feb 2010

Moravanka, muza som si vybrala a on si vybral mna. Verim, ze nasa laska je trvala a vecna. Ty nie? Ja sa nechem kazde rano budit s tym, ze mozno je dnes ten den, kedy ma opusti. Ja chcem verit, ze budeme ako dvaja starcekovia hrat karty, aby sme neosprosteli. Slubili sme si v dobrom aj zlom, tak preco mam pochybovat.

Z nasej lasky mame syna. Ale on nie je ani "nas" je "svoj". Jedneho dna nas opusti. Pojde svojou cestou. Mozno sa mi bude jeho cesta pacit a mozno aj nie. Neviem. Jedine co mozem spravit, je zit svoj zivot v pravde a verit, ze moje hodnoty sa stanu aj tymi jeho.

zuzi118
18. feb 2010

A este k otazke pre koho by som viac obetovala. Pre kazdeho obetujem tolko, kolko vladzem a povazujem v danom momente za spravne.

rimmel
18. feb 2010

zuzi 19.19 si to pekne napisala 🙂

moravanka
18. feb 2010

zuzi, ja uz mam jeden rozvod za sebou, takze si nedelam iluze. a jaka to byla laska, jsem myslela, ze kdyz me ten muz opusti, ze snad zemru. no a ted je to pryc.
hodne zen musi zvladnou ztratu manzela, nejak se s tim smiri, ale se ztratou ditete, se nesmiri zadna.

myschka
18. feb 2010

Teda tady není podle mě co řešit, I největší idealistky musí vědět, že s chlapem to nejspíš na vždy nevydrží. Mé dítě je rozhodně a definitivně vždy na prvním místě a tak to bude i když bude dospělá. pro mě je moje maminka věčná jistota a je mi třicet, stále se stará jak se mám a strachuje se. I ten nejbáječnější chlap je pořád jen někdo s kým je vám dobře atd ale dítě je kus mě a láska k němu je to nejsilnější a tak to zůstane do smrti ale o chlapovi bych teda pochybovala. Kolik znáte spokojených párů kteří spolu po 20=30letech nejsou jen ze zvyku, kvůli majetku atd.
A mít dítě jen jako vedlejší produkt bezmezné lásky k manželovi a argumentovat tím, že manžel neotravuje a nezlobí-no nevím 😒

zuzi118
18. feb 2010

moravanka, aj ja som uz raz verila, ze toto je navzdy a nebolo. Tiez som myslela, ze tu bolest neprezijem. Trvalo roky kym som sa spamatala a bola schopna pustit si niekoho do srdca. Ale potom som si povedala, ze kto nic neriskuje nic neziska. Spomenula som si na jednu myslienku. Bolest srdca ked sa zlomi, je strasna. Ale pred tym ako puklo, muselo citit taku lasku, ze ta bolest stala za to.

A co sa straty dietata tyka - ak hovorime o smrti, tak to musi byt naozaj neznesitelna bolest a naozaj ziadny rodicia by nemali prezit svoje dieta. Kolobeh zivota, ktory zacina narodenim a konci smrtou je prirodzeny a clovek s tym rata, ze jedneho dna prezije rodicov ci partnera - ale dieta - to je nieco ine. Dieta mame vidiet kracat svojou cestou a nie ho doprevadzat na tej poslednej. ☹

kubaka
18. feb 2010

myschka - těch páru je proto tak málo, že ženy si dělají z dětí jediný smysl života, neodpoutají se od nich ani v dospělosti, pěstují oboustrannou závislost a muže považují jen takové trubce do počtu.

zuzi, mimkao - velmi moudré. Manžel je ten, který tu byl před dětmi a bude vedle nás i po tom, co děti odejdou. To bezpochyby. To jsme ale už někde jinde, ovšem právě přesně v realitě. Toto stojí za rozebrání. Jaký bude náš život po tom, co děti odejdou. PRotože ony musí odejít, být, žít, myslet nezávisle na nás a jejich zájem se přesune na jejich životního partnera.

moravanka
18. feb 2010

ale tady nejde o to, kdo zustane, odejde, neodejde, s kym budu zit. tady jde o to , jak to ja citim v srdci. a tam je na prvnim miste me dite a az potom chlap. materska laska je materska laska.
a ze tu manzel byl, je a bude, nevim kde berete tu 100% jistotu? on taky neni vas majetek, muze se sebrat a odejit. jasne ze denne nepremyslim, ze by me mohl opustit, zijeme naplno, ale stat se muze vselico.

myschka
18. feb 2010

promiň dítě, jsem sice tvoje matka ale mám raději tvého otce a čekám až vypadneš z domu 😅
Myslete si co chcete ale pro mě je mé dítě smysl života!!!

rimmel
18. feb 2010

no zase nazyvat dieta zmyslom zivota...s tym musim nesuhlasit..ja to tak vobec necitim. 😔 😵

berenika39
18. feb 2010

ani tohle téma - jako plno jiných "uvažovacích" tady nejde rozseknout 😉 . krom jiného záleží na tom, jaký pohled na rodinu máme. pokud je to vztah, který trvá dlouhá léta,je stabilní, pevný, spokojený, dětí jak smetí - tak taková mamča jasně spíš bude tvrdit, že dítě (děti) proběhlo (y) životem,ale ten muž - to je ten ten strůjce všeho štěstí....toho miluju nejvíc....
pokud nastane situace, že mamča má dvě tři děti, u toho se dvakrát spálila s nějakým prevítem chlapem a ten třetí je jak přes kopírák - pak jasně musí říct - pro mě chlap je fajn doplněk, ale děti - děti jsou moje všechno, ty miluju pořád a nadevšechno.
Tady je snaha o objektivitu marná🙂)))

rimmel
18. feb 2010

berenika zabudla si na tretiu moznost a to ako to citim ja, ze ich milujem rovnako, lasku nemeriam, neviem to 😉

alti
18. feb 2010

Mám to štěstí, že už 20 let miluji a žiji se svým manželem, se kterým se pořád směju, užívám života a jsem velmi šťastná. Je to pro mě ten nejlepší člověk na světě a doufám, že on to cití stejně: 😵
A z té naší velké lásky se narodily 2 děti, které milujeme nadevše na světě!!! A odpověď na otázku? Naše děti milujeme bezpodmínečně, manželé mají určitá "pravidla" (nebudu milovat někoho, kdo miluje jinde ap.) Nejde o to s kým budu (chci) žít déle, ale jak moc a to jsou city, které se nedají vůbec srovnávat. Mám 2 děti a miluju je stejně a nemůžů říct, které miluji víc, jen vím, že je budu milovat napořád.

kubaka
18. feb 2010

...tak takhle bych právě jednoho před druhým neupřednostňovala. dítě chráním a miluju protože mi tak velí mateřský pud. Chlap je můž životní partner, se kterými chceme být spolu a na tom se musí makat. Ty lásky jsou jiné svou podstatou,jdou vedle sebe. Z ohně bych vytáhla v první řadě dítě, to platí pořád, ale nemůžu říct, že dítě je v mém srdci na prvním místě. Když je zle chlapovi, postarám se o něho taky, bojím se o něj. Máš špatnou zkušenost, takže chápu tvůj pesimismus (všude je něco, zvlᚍ po 20 letech 😉 ) to jsme tu psaly, že se manželé se sejdou a rozejdou, mohou se přestat milovat, ale dítě svou podstatou vždy bude mým dítětem. O tom není pochyb. Ono ale řídit se jen srdcem někdy nestačí, obávám se 😝 Na tu lásku k dětem se pak svede cokoliv. I na rozchod jsou dva a znamená to, že oba selhali jako manželé. Moravanko - te´d si to neber osobně, prosím tě. 😉
Ovšem děti taky odejdou. Proto se musím snažit, abych nebyla sama na stará kolena - pokud mi to teda nebude vyhovovat 😉
Tak to myslela zuzi, jestli se nepletu

berenika39
18. feb 2010

rimmel, to jooo, já ti to snad i věřím...ale ze své zkušenosti vím, že muž - i ten co dřív byl ten milovaný a milující, může najednou ze dne na den být jako vyměněný a nejen že zmizí láska, ale objeví cit opačný....pak by ta tvoje věta přestala platit.
u dítěte se něco takového nestane, nevím, jestli je to spávně, nic takového nemusím naštětstí řešit, ale matky milují své děti, i když třeba sedí za mřížemi 🙄