Kombucha a Tibi kryštáliky. Kde ich dostanem kúpiť?

chromozom
29. sep 2008

Dievcata, poradte mi prosim, kde to dostanem kupit a ako s tym treba spravne manipulovat? Na co vsetko sa to da pouzit? Chcela by som to skusit.... Dakujem!

bibula
9. dec 2008

asi takym co popijaju alkohol a uzivaju lieky to nevadi.... 😉 alebo jedia kvasnice....
aj mna bolela najprv hlava,ale som myslela,ze je to v pohodke 😀 ,kedze ja ôieky na nic a za nic neberiem. 😅 no a teraz ma "ozrali" tibiky. 😀 😀 😀 toiez som bola z toho taka "vlacna" aj ty si stale chcela pit a uz nebolo co? 😉 😀 😝 😀

bibula
9. dec 2008

babule,vsetkym ktorym som posielala tibiky,som napisala aj "moje" recepty-co som skusala.

po kazdom prelievani-cez sitko do nadobky-ja som prelievala do plastovej misky a potom do plastovej flase🙂-nesmie prist do kontaktu s kovom-do odstredenych tibikov nalejte vodu,strcte tam ruku a kludne poumyvajte v dlani.....potom zase precedit,aby vam tibiky neusli do odpadu a mozte si servirovat receptiky 😅 😉

niekde pisu,ze nema byt voda z vodovodu,vraj ma vela chloru-ja som davala aj lucku obcas /detsku nebublavu vodu/,ale aj z umyvvadla,ked doma ine nebolo. 😀

jajax
10. dec 2008

bibula ja tiez vobec neuzivam lieky.len ked uz nie je ine vychodisko.preto to asi na nas malo take ucinky.skoda,chutilo mi a mohla som spravit nieco pre svoje zdravie.

lucinkaaa
12. dec 2008

bibula tak ja som si prave dala svoj prvy pohar z tibiniek od teba a je dobre sumivy,taky ako ma byt. to co som mala predtym bolo teda uplne ine... 😒 dala som tam mandarinky a dve lyzice cukru na pol litra vody. ale poviem ti, ako keby som si dala za pohar sampusu... a to som chcela ist autom, asi este chvilu pockam...

za chvilu sa mi urobi druha davka kombuchy, dufam, ze uz bude vydarena, nie ako ta prva, to sa vobec nedalo pit.

bibula
12. dec 2008

😀 no veru nieco na tom bude...esteze som sa aspon za tie styri dni "uzivania" stihla aspon poriadne precistit,ked nic viac. 😉
tak na zdravie! a nech chuti 🙂

erikasadek
13. dec 2008

aj ja dakujem, bibula.. 😉
ja som nasla na fr stankach recepty, s bylinkovymi cajmy, teda namiesto cistej vody davame bylinkovy caj
alebo , v lete davame jahody...
alebo rovno do pomarancoveho dzusu... vraj je to velmi chutne... 😉

veronika13
14. dec 2008

ahojte, môj mužík vám môže dať info z prvej ruky o kombuche, nakoľko má firmu s ňou a tiež kolegu mikrobiologa, tak vám môžu poradiť pri pestovaní, odpovedať na otázky....

lucinkaaa
15. dec 2008

jej veronika tak odpovedajte. zaujima ma ci je kombucha naozaj zasadotvorna, potom chcem vediet ako sa spravne pestuje, lebo mne nejako nechce kvasit, potrebujem dobry recept. a ci sa stretol aj s nejakymi negativnymi ucinkami. a ked porovna tibi a kombuchu tak co je lepsie pre zdravie?

erikasadek
15. dec 2008

no aj mna zaujima... 🙂 😉

veronika13
15. dec 2008

babky, zajtra vám napíšeme odpovede, teraz už mužík spí. Ten postup pestovania vám môžem skopnúť z našej stránky, ak pôjdete podľa neho, tak nič nepokazíte:

Príprava nápoja:

(váhové údaje sa vzťahujú na jeden liter vody)

1. Vodu v hrnci privedieme do varu a odstavíme.

2. Do vody nasypeme čaj:
- 1 až 2 čajové lyžičky (3 g) čierneho - necháme vylúhovať na 10 - 15 minút. Zelený čaj (to isté množstvo) necháme vylúhovať na 3 - 5 minút.

3. Čaj precedíme cez sitko do pripravenej sklenej v ktorej chceme kombuchový nápoj pripravovať.

4. Do ešte horúceho čaju pridáme 70 - 90 g bieleho cukru a miešame, kým sa cukor úplne nerozpustí. Ak namiesto cukru použijeme med, tak ho pridáme až do vychladnutého čaju.

5. Čaj necháme vychladnúť tak, aby bol vlažný (20 - 25° C).

6. Prilejeme asi 1dl kombuchového nálevu z predchádzajúceho kvasenia.

7. Kombuchovú kultúru vložíme do pripraveného čaju.

8. Otvor kvasnej nádoby prikryjeme gázou, ľanovým plátnom alebo detskou plienkou a pomocou gumičky upevníme tak, aby sa do kvasnej nádoby nedostal prach a žiaden hmyz (vínne mušky).

9. Kvasnú nádobu postavíme na pokojné, teplé miesto. Dôležitý je čerstvý vzduch a teplo. Svetlo nie je potrebné. Prudké slnečné svetlo jej škodí.

Necháme stáť asi 8 - 10 dní. Potom pokračujeme takto :

10. Čistými rukami vyberieme kultúru z kvasnej nádoby.

11. Hotový nápoj scedíme a nalejeme do fliaš.

12. Usadeninu necháme v kvasnej nádobe, no približne raz za 4 týždne ju vylejeme a nádobu vypláchneme horúcou vodou. Kultúru opatrne prepláchneme pod tečúcou vlažnou vodou a znovu vložíme do kvasnej nádoby.

13. Asi 10 % hotového nápoja musí zostať v kvasnej nádobe na okyslenie novej dávky čaju, ak umývame aj kvasnú nádobu, nalejeme toto množstvo naspäť do umytej kvasnej nádoby.

14. Ak nevypijeme všetok nápoj naraz, uložíme fľaše s hotovým nápojom na chladné miesto.

15. Prípravu ďalšieho kvasenia začíname znovu od čísla 1.

Dôležité je pri akomkoľvek kontakte s kultúrami a nápojom dodržiavať maximálne možnú hygienu!!!

Dôležité upozornenie: Je dokázané, že ďalšie produkované dcérske kultúry nemusia byť vždy tak biologicky aktívne a preto neodborné rozširovanie dcérskych kultúr ďalším a ďalším záujemcom (hoci pri dobrom úmysle), nemusí byť vždy na prospech. Doporučujeme preto obnovu materskej kultúry do štyroch mesiacov od produkcie Vašej prvej dcérskej kultúry.

lucinkaaa
17. dec 2008

veronika nechapem tomu ze co su to dcerske kultury? ako zistim ci mam matersku kulturu?? ja mam kombuchu tentokrat od svokry a nejako mi nechce kvasit...

baby ja som vcera robila tibiny do dvoch poharov a neuvedomila som si a v tom druhom pohari som zamiesala lyzicou... 😅 samozrejme ze to je kov, takze co mam teraz urobit? vyhodit to, alebo vypit a vyhodit? alebo pestovat dalej???? heeelp

lucinkaaa
18. dec 2008

haLlooooooooooooo......

erikasadek
18. dec 2008

lucinka ja ti nepomozem, treba odbornicky, mozno prezili.... pestuj dalej..a uvidis co bude..

jajax
18. dec 2008

mne sa vratili zdravotne problemy ktore som mala predtym ako som zacala pit tibi.neviem ci to je nahoda alebo to ozaj suvisi s pitim tibi.do konca roku to necham tak a potom uvidim-asi sa k nemu vratim-myslim tibi 😀

lucinkaaa
19. dec 2008

erika, dakujem ti, si zlata 😵 😵 😵 . ja teda neviem, ale kedze to bol len jedeňn z dvoch poharov, tak asi budem dalej pestovat ten kde som nesla kovovou lyzicou a tie druhe vyhodim. ved sa mi namnozia zase 😅

jajax podla mna to bude z tibi, mala by to byt tzv. reverzna reakcia, telo sa zacina cistit a vtedy sa prejavuju stare neduhy, aby sa ich mohlo telo zbavit. urcite ale stoji za zvazenie ta pauza v uzivani.

no ja som sa celkom stala fanusikom tibiniek, po predchadzajucej skusenosti, kedy ma to moc nepresvedcilo, mi to teraz velmi zachutilo.

teraz sa mi nedari pestovat kombucha, ale nedostala som odpoved od veronikinho muza, tak neviem.

erika pytala som sa jednej pani na tu zasadotvornost a tvrdi ze kombucha je na sto percent zasadotvorna ale tibi nepoznala a povedala, ze sa to da zmerat lakmusovymi papierikmi, tie vsak v lekarni nepredavaju, takze niekedy sa po nich popytam v zdrav. potrebach a zmeram.

erikasadek
20. dec 2008

luci,,, si pokald tak zmeraj a daj vediet... 😉

veronika13
21. dec 2008

lucinkaaa, prepáč že až teraz odpovedám.
Hovorila som manželovi o tvojom probléme s kombuchou. Pravdepodobne je už tvoja kultúra kombuchy prepracovaná, slabá. Dr.Bing, ktorý sa zaoberal kombuchou tiež tvrdí, že táto kultúra sa po troch mesiacoch pestovania oslabuje, preto je možné, že ti nekvasí. S praxe to môžeme len potvrdiť, že keď sme robili nápoj z tej istej kultúry a jej dcérskych, po čase nám nápoj menej a menej kvasil. Pre správnosť môžeš napísať krok za krokom ako robiš nápoj, čo tam dávaš...
Ešte je jedna možnosť ako získať kvalitnú kultúru a to, že od niekoho získaš kvalitnú kombuchu-nápoj, postupuješ bežne, len tam nepridáš tu kultúru. Na tri litre ti stačí 3dcl nápoja kombuchy, keď je viac nevadí, je to len lepšie.

Dcérska kultúra je tá kultúra, ktorú získaš pri pestovaní, teda materska by mala byť tá, ktorú ti niekto dá...

o tej zásadotvornosti dám vedieť neskôr, spýtame sa nášho mikrobiologa.

o negatívnych účinkoch len to, že niekoho môže z nej prehnať, a to je spôsobené tým, že čistí organizmus, po čase prestane preháňať, že sa netreba toho zľaknúť. O iných nevedel.

Kľudne sa ešte pýtajte🙂

pýtala si sa, že čo je lepšie pre zdravie, či tibi alebo kombucha. Jednoznačne kombucha, ale to zas neznamená, že tibi nie je. Kombucha má viac účinných látok, pretože násobi účinky čaju a svoji metabolickými procesmi uvolňuje do čaju ďalšie telu prospešné látky. Mnohí preferujú tibi preto, že sa rýchlejšie vypestuje, a rýchlejšie sa množí. Ale keď niekto uprednostňuje tibi kvôli chuti, tak kľudne, aj ona ma kopec účinných látok.

erikasadek
22. dec 2008

veronika, ak som dobre pochopila ak si kupim napoj hotovy konbucha, tak aj z neho sa da potom pestovat.. 😕
mozes mi to lepsie vysvetlit... prosim ta

lucinkaaa
25. dec 2008

veronika dakujem za odpoved.

ja som to zas nepochopila s tou materskou kulturou a dcerskou kulturou. kombuchu mam od svokry, ona ju mala odo mna, ja som ju mala od svagrinej. no... proste pestujeme vsetci na striedacku. teraz som mala dlho pauzu a vratila som sa k tomu no a kombuchovu hubu som mala od svokry. Inak ona ju ma riadne vykvasenu. zobrala som z nej polovicu, lebo ta jej bola hruba a z tej pestujem a nekvasi. Niekde som citala ze stara kombucha sa ma vyhodit, lebo dodava napoju potom horku chut. Z tohto hladiska, uz ani panbozko nevie, ze ktora je materska a ktora dcerska kultura, pravdou vsak je , ze svokre to dobre kvasi a mne nie. Inak na tri litre cierneho caju davam 210g cukru, rozpustim, a ked to ma telesnu teplotu tak tam davam hubu s troskou kombuchoveho napoja.

neviem ci si idem zhanat novu kombuchu alebo sa na to pre teraz vykaslem.

Inak moze sa to pit aj ked sa tam kombucha necha kvasit mesiac? lebo to je potom take fajne kysle, octove, to by mohlo byt zasadotvorne a zdraviu prospesne, nie? To nevykvasene, co mam ja, to sa teda pit nechystame, je to ako pokazeny caj. este to tam nechavam, lebo kombucha v tom rastie, len to nie je take sumive. Neviem ci to este ma zmysel, alle je mi to luto vyhodit.

ja som teraz na tibi, ale mna neprehana ani tibi ani kombucha...

erika podla mna ked kupis kombuchovy napoj v obchode tak z toho ti kombucha nenarastie, aspon to co som pila ja teda nie je podla mna taka domaca kombucha, neiviem ako to robia a co do toho pridavaju 😕

veronika13
27. dec 2008

erika z kupovanej asi nie, lebo často tam pridávajú konzerváčne látky a iné chemikálie.
lucinkaaa, tak to nechápam prečo tebe nerastie, keď ju máš z dobrého zdroja a postupuješ dobre zdá sa. Ta mesiac naložená kombucha už nie je asi vhodná na pitie, ale môžeš tak vyrobiť kombuchový ocot. Spýtam sa mužíka a bližšie k octu ešte napíšem.
My keď kombuchu sťahoujeme do fľiaš tiež nie je hneď šumivá, tak po 3 dňoch vo fľaši už áno, ale tiež nie vždy, záleží od čaju. Nám sa dobre darí pestovať v mätovom čaji, tá nám najlepšie chutí, ale oficiálne je najvhodnejší sypaný zelený alebo čierny.

to s tou dcérskou a materskou, ono vlastne z tej dcérskej čo ty dopestuješ sa vlastne stane materská, keď ju niekomu daruješ, takže vlastne tá kultúra, ktorú ty dávaš ho fľaše s nálevom (teda už hotovou kombuchou) aby si získala nápoj je materska a navrchu fľaše ti narastie dcérska. Už je to jasnejšie?

kukni IP

veronika13
28. dec 2008

luci, mužík hovorí, že ak ti rastie navrchu nová kombucha, tak ti to kvasí, že ta zlá chuť môže byť spôsobená čajom, ktorý si použila a tiež dlžka kvasenia, ale predpokladám, že to tam máš už dosť dlho. Mužik odkazuje, že máš vybrať obe kultúry, aj tu novú ktorá ti narastla, ak narástla tak potom ta "stará" je funkčná. Na tri litre čaju potrebuješ minimálne 3dcl kombuchy ako toho nálevu (zober pre istotu znova od svokry), píšeš že si dala trošku, tak neviem koľko, ale keď ti rastie, tak to asi stačí.
Založ si novú fľašu s iným čajom, pre zmenu skús zelený sypaný skombinovať s mätovým čajom a uvidíme čo to spraví.

Ten kombuchový ocot je jeden z najlepších octov aké sa dajú v domácich podmienkach získať, pretože okrem kyseliny octovej obsahuje aj iné kyseliny napr. glukonová, uhličitá, usnisová, vínna, citronová, mliečna ... v inom octe ich nenájdeš, alebo len v menšom množstve. Rôznou funkciou počas procesu látkovej výmeny podporujú vstrebávanie aktívnych látok z kombuchy v črevách s čiastočne antibakteriálnym účinkom (kys. usnisová) Použitie ako pri obyčajnom octe, vynikajúci je do šalátov.... Môžeš si takto vyrobiť neskutočné množstvo druhov octov, keď pridáš do toho nálevu, ktorý nechaš kvasiť aj vyše mesiaca (čím dlhšie tým lepšíe, skvasí sa všetok cukor) rôzne bylinky..., podľa chutí, skúšali sme aj čučoriedky a bol dobrý.

a mužík dodal, že sa dá väčšinou aj z kupovanej kombuchy vypestovať, no ak je nekvalitná tak môže byť výsledok menej uspokojivý.

tešíme sa na ďalšie otázočky 🙂

veronika13
28. dec 2008

a ešte k tej kupovanej, tak tú prvú musíš nechať dlhšie, aby ti narástla väčšia, silnejšia kultúra, teda nápoj nezískaš, lebo z neho sa stane ocot. Pri druhom pokuse už máš kultúru a nejaké 2dcl toho octu môžeš použiť ako nálev, no radšej menej, lebo potom by to mohlo byť veľmi kyslé

lucinkaaa
28. dec 2008

ahoj veroni,

takze mam znovu nasadit do noveho caju, mozem cisto do matoveho? a musi byt sypany? toho nalevu som tam dala ozaj len trosku. Vyskusam teda odznovu.

super informacie o tom kombuchovom octe, dam svokrovcom precitat, oni z toho maju totiz niekedy ocot 😀 ale pridavaju si to do caju pre chut. ocot je pre ludi zdravy a toboz ked citam aky uzasny je tento kombuchovy, navyse je tam stopercentna zaruka, ze to nie je ocot kupovany s pridavkami Ecok (vacsinou rakovinotvornych 😔 )

vlastne si mi odpovedala aj na dalsiu moju otazku ohladom cukru, ktory je potrebny pri pestovani tychto hub. predsa len je to cukor a ten nie je az tak zdraviu prospesny, vsakze. ale vo forme octu to uz je o inom. mne ten cukor tam teda dost vadi 😒

este napísem, ked ma napadnu dalsie veci.

veronika13
28. dec 2008

cukor (sacharoza) sa v kombuche pôsobením kvasiniek štiepi na jednoduché cukry-prvotný zdroj energie. Kombucha ten cukor využije ako zdroj energie na svoju činnosť a vyprodukuje telu prospešné látky, preto je nevyhnutný na pestovanie kombuchy. Odporúča sa minimálne 40g na liter čaju.

lucinkaaa
30. dec 2008

veronika a ako dlho trva, kym sa ten cukor rozštiepi na jednoduche cukry? staci tych 10 dni?

veroni este mi prosim zisti ci aj tibi su zasadotvorne, diiik. a aky mate nazor na mliecny kefir?

to iste by asi malo byt aj s tibikmi, myslim. teraz som zacala davat trosku menej cukru a je to rovnako sumive, len menej sladke. inak rano ked si dam tibi tak ma to absolutne preberie, vobec nemam potrebu dat si kavu a to ja som teda nizkotlakova a kava musi byt. erika, ty ako pokracujes s tibi? si spokojna?

erikasadek
31. dec 2008

ahoj luci; ano som spokojna, len sa mi nemnozia... ☹
krasne tvoria, napoj, ale nemnozia sa mi... neviem preco, dufam ze to nie je moja chyba....
nechapem, aj deti to piju, pekne, chutna im to....
lucinka mliecny kefir, je tiez super, su to tie iste krystaliky, teda podobne, len na mlieko.... ja osobne zboznujem kefir....
ja neviem tie kristaliky su priesvitne a maju po sebe plno bilych bodiek, ako dalmatinci... 😀
neboli v styku s kovom,tak ja neviem, aler bublinky pustaju,

lucinkaaa
31. dec 2008

erika biele bodky? to moje nemaju, pekne sa mi mnozia aj bublinkuju. nebude to kvalitou vody? podla mna ano. nemusi im vyhovovat voda, v ktorej ich pestujes, skus do inej. dufam, ze tie tvoje neochoreli 😅

lucinkaaa
31. dec 2008

Dnes si nasadim novu kombuchu od veroniky 🙂 🙂 Velmi sa tesime s muzikom a dakujeme.

Ked sa mi podari uspesne namnozit, tak sa rada podelim.

Veronika13 mi to poslala krasne zabalene, s navodom, cajikom, kombuchou a kombuchovym napojom, kazdemu doporucujem vyuzit sluzby ich firmy 😉 Je to lahoda nie len pre brusko ale aj pre oci 🙂 😵

erikasadek
31. dec 2008

luci, vodu mali filtrovanu bez chloru, takze kvalita vody nie; no neviem od zaciatku boli take, od kedy mi prisli tak neviem.... ☹ bublinkuju, len sa nemnozia....aspon ja nevidim v sitku viac, aj som vazila, na vahe ta ista vaha....

tak nech sa ti pekne mnozia... 😉

lucinkaaa
31. dec 2008

erika mozno sa im nieco stalo pocas cesty k tebe... predsa len, sli do France, ktovie co s nimi posta robila... lebo bodkovane by nemali byt... no ale ked bublinkuju, tak neviem...

mimochodom dievcata, zelam vsetkym vsetko dobre do noveho roku 😵 😵 😵