Konkurz do štátnej správy. Je to náročné?

atunko
1. apr 2008

Ahojte babenky chcem sa spytat ci niektora z Vas nema skusenosti s konkurzom do štátnej správy.Ako je to náročné,alebo či sa nedajú zohnať otázky aké sa tam môžu vyskytovať?Dakujeeem moc...

elise
1. apr 2008

atunko v štátnej správe je konkurz už iba divadielko čo sa musí splniť kandidát už je vopred vybraný, ale rozhodne naštuduj príslušný zákon a robia sa aj psychotesty. ja som to v štátnej sfére vzdala a išla do sukromného aj kôli platu🙂 držím ti palce na konkurze aby si uspela🙂

atunko
autor
1. apr 2008

dakujem elise za odpoved,ja som sa aj v sukromnej sfere stretla uz s vopred vybranymi kandidatmi,dnes je to s pracou hrozne.Zakony studujem,len su take samozrejme ze neviem naco by sa v testoch mohli pytat.Co bolo vyberko pred 2 mesiacmi tak nikto nepresiel testami a konkurz nebol uspesny,tak naco sa tam mozu pytat to netusim...

alami
1. apr 2008

atunko - ja som bola na konkurze - písomná časť boli otázky zo zákonov, čo sme mali naštudovať, ale záhadne nik neprešiel iba jedna - som presvedčená, že bola dopredu vybratá (trochu som o tom aj vtedy počula). Ani nám spolu neohlásili výsledky, po jednom nás volali a povedali každému, že neuspel a že nemusí čakať do konca - a ju si nechali až na koniec - dosť to bolo podozrivé - a ona si tam zatiaľ behala po celom úrade, kým my ostatní sme sa tam klepali a učili...m,yslím, že je to len fraška... ale samozrejme, isto to tvrsdiť nemôžem. možno ako kde...

sharlotta
1. apr 2008

Kamaratka pobehala dost konkurzov do statnej spravy a vravela, ze VZDY bol vitaz konkurzu uz dopredu jasny. Po nejakom 10 raze sa na to vykaslala.

maryem
1. apr 2008

alami, ano, je mozne, ze ta vybrata osoba uz bola prijata pred tym, do docasnej st.sluzby 😒 , takze uz to mala viacmenej vyhrate a konkurz bol fakt len fraska..poznam to dost zblizka.
atunko, ak je to mozne, najlepsie sa asi spojit s osobou, ktora bola na tom mieste, o ktore sa uchadzas a povie ti konkretne aj ine pravne predpisy, ako pisu, ze treba ovladat..Stretla som sa s tym, ze ako poziadavku na vyber.konanie napisali pravne predpisy, ktore boli skor vseobecne, ale inak bolo treba este ine, ktore s atykai toho konkretneho miesta. No asi najlepsie, pokial uz teda nemaju horuceho kandidata, ak si uz pracovala v tom odbore, o ktory sa uchadzas, a mas trosku prehlad, o co ide..Drzim palce..

ikke
2. apr 2008

co tak si zavolat na dotycny urad a spytat sa, ake maju presne poziadavky na uchadzaca (dlzka a charakter praxe, co presne pozicia zahrna, ci je teraz toto miesto obsadene niekym v docasnej sluzbe, alebo ci je to uplne nova pozicia, ci je to veduca pozicia, alebo pozicia referenta atdatd, az po pribliznu vysku platu)? to vsetko by mohlo napovedat, ako je to s kandidatmi a aj priblizne coho sa budu tykat otazky (nielen vseobecne zakon, ale hlavne odborne veci). a aj co sa tyka platu aby ste neboli neskor nemilo prekvapeni...
pracovala som na urade (v tzv. verejnej sluzbe, takze konkurzy sa ma netykali) ale viem, ze mnohe konkurzy boli naozaj s uz dopredu vybratymi kandidatmi (to vtedy, ked sme sa zmenili na urad a teda vsetci v statnej sluzbe museli prejst konkurzom, hoci tu robotu robili trebars aj 20 rokov, ale aj neskor, ked sa presuvali pozicie), ale mnohe boli uplne nove pozicie, kde prichadzali novi ludia a teda to boli skutocne konkurzy.

kattkak
2. apr 2008

Ahoj atunko,
jasné, že je to mnohé o známosti.
Tiež pracujem v štátnej správe, takže viem ako to chodí.
Ale na náš úrad sa dostali aj baby, čo tam myslím nikoho nemali.
Bolo to síce náročnejšie, podarilo sa im to až na taký 3. konkurz. Tie prvé dva boli také skúšobné, aby zistili, čo budú vlastne od nich chcieť. Ale zákony vedeli snáď naspamäť.
😝

atunko
autor
2. apr 2008

Dakujem Vam za prispevky,ten konkurz bude zajtra.Vsetko co sa dalo som si okolo neho zistila,len som bola zvedava ci sa nahodou niekto nenajde kto disponuje zhruba zopar otazkami,ake sa tam vyskytuju.Lebo ked si citam tie zakony tak mi je vsetko jasne a zrejme az priam trivialne,ale poznam sa ze prave pri takychto veciach byvaju dobre chytaky.

ikke vsetko som si zistila,jedna sa o pripravnu statnu sluzbu - pozicia samostatny referent, zakon urcuje aj vysku mzdy - sice trosku smiesnu,ale som uz od jula minuleho roka doma,tak beriem vsetko.Teda ak by sa podarilo vyberko. Pod nazvom tej pozicie hladaju psychologa pre pracu s nezamestnanymi a psychologicke vzdelanie mam.Takze aspon v tom mam male bezvyznamne plus.
Aj ked som bola na pohovore v sukromnom sektore-kde hladali psychologa - personalistu.Z 20 ludi som mala jedina taketo vzdelanie,boli tam ucitelia,historici,atd.... aj tak som nebola pre nich zaujimava 🙂

maryem
2. apr 2008

atunko, tak vela stastia. Konkretne otazky sa asi ani nedaju povedat, leda tak z testu, lebo ked skusaju ustne,opytaju sa ta cokolvek..
A daj vediet, ako si dopadla.

atunko
autor
3. apr 2008

Ahoj maryem,dakujem za podporu,uz to mam za sebou.Test som spravila,kopla som sa sice na bazalnych veciach ale hlavne ze som ho spravila.Potom ma pozvali hned na ustne kolo,tam sa skor zamerali na crty osobnosti.Postupili sme dve,takze teraz mam 10 dni cakat kym mi pri odpoved.Tak dufam ze som ich zaujala. 😵

raduska20
19. mar 2013

ahoj atunko, ked si bola na tom pohovore, spominas si este na nejake tie otazky co boli v teste? len nejake priblizne, aby som si vedela vytvorit predstavu....dakujem 🙂

raduska20
19. mar 2013

sice....pozeram, ze to uz 5 rokov. som si vsimla len rok 2012 - ten sa tyka niecoho ineho. :D ak si spomenies naozaj len priblizne ....vdaka.

jajka78
20. mar 2013

@raduska20 aj ty sa chystas na pohovor do st.spr.? ja vpondelok, citam zakony ale naspamat ich urcite neviem. davnejsie som bola na 2 pohovoroch ale boli uz vopred vybrati kandidati, chovali sa a doma. pisomne som presla, ustne uz davali konkretne situacie, ani si moc nepamatam ale boli mili.

maruska24
21. mar 2013

😀 😀 😀 osobne nepoznám človeka, čo sa do št. správy dostal cez konkurz 😉 robila som tam a prišlo mi smiešne, keď som bola na pozicii už 4 mesiac a až potom vyhlasili na moje miesto konkurz. Prihlasilo sa kopec uchadzačov, robili kadejaké testy, pohovory, ja som okolo nich prechádzala /bolo mi to až trapne/ a potom im všetkým zahlásili, že neuspeli, a miesto obsadili iným uchádzačom.Ja som dostala podpísať papier o absolvovaní konkurzu. A čo mám dve známe tiež v št.sprave, tak to bolo rovnaké. Preto na takéto konkurzy ani nereagujem. V mojich očiach /a z praxe/ je to len fraška.

jajka78
21. mar 2013

@maruska24 to sa ako vysmievas? 😠 nechapem....

maruska24
21. mar 2013

@jajka78 prečo by som sa vysmievala? konštatujem, ako to poväčšine naozaj je. To je vysmievanie, keď sa drvíš zákony, zháňaš kade tade a ešte aj s dobrou dušou a vôľou ideš na pohovor a ono to tak nefunguje? to nie ja som si zmyslela také praktiky, ale nadriadený. takže preto ten chechtavý smajlik, lebo vravím, že poväčšine to nefunguje tak, ako by po správnosti malo a to kvantum uchádzačov čo v dobrej viere o tú prácu stojí, ani netuší, žže tú pracu nedostane, lebo miesto je už dávno obsadené. /a zároveň naschvál píšem, že poväčšine/.

jajka78
25. mar 2013

@maruska24 mi to tak vyznelo. tak som dosla. brala som to s lahkostou , vseti milion zakonov, ruzove, zelene, zlte vyznacenia. nespravila som ale ani som dajko nedufala potom co som pocula a citala. je to smutne. ale ked clovek vidi ake je to v politike tu to nebude o nic lepsie. 😠

959touareg
25. mar 2013

nikdy v zivote by som nesla na ziadny konkurz - vyberove konanie do statnej spravy, verejnej spravy a tiez odradzam od toho znamych, ktori spekuluju ist tam skusit stastie.
vzdy hovorim, ze pokial by mi dopredu nezarucili, ze ma na 100% vezmu, ani by som tam nesla sasovat. vsetko je to dopredu sfalsovane, uchadzac je jasny uz pred vyhlasenim konkurzu. a aj keby ten uchadzac spravil najhorsie testy, aj tak bude zobraty. papier znesie vela.
viem o com pisem a hovorim, pretoze som sedavala v komisii X-krat , takze viem ake praktiky sme museli robit. a kedze sa mi z toho dvihal zaludok po case, radsej som zdvihla kotvy a odisla. 🙄
vzdy som lutovala desiatky ludi, ktori sa par minut pre konkurzom ako blbi drvili a opakovali zakony na chodbe,pred dverami a pritom zbytocne. adept na poziciu bol davno urceny. 😢

jajka78
26. mar 2013

@959touareg ach jo, je mi smutno ☹

959touareg
26. mar 2013

@jajka78 verim ti, bohuzial, tak to chodi v dnesnej dobe. 😢 tiez som nemala na to zaludok. najma ked vyhral niekto, kto ledva napisal test na polovicu bodov. ale kedze musel vyhrat konkurz , test bol behom par sekund vypracovany a opraveny na plny pocet bodov a dotycny preto nemusel ani prstom pohnut. 🙄
ale co narobis ako zamestnanec? bud urobis tak, ako ti nariadia ti hore a povznesies sa nad to, alebo ak sa ti to bridi a dviha z toho zaludok odides, ako to bolo v mojom pripade. 😉

simky
20. apr 2013

Ahoj. Pripájam svoju čerstvú skúsenosť. Bola som na konkurze v BA, kde sa naraz robili testy pre pozíciu v BB a KE. Bolo nás tam cca 20. A hádajte, koľko ľudí spravilo testy? Dvaja-z toho jeden zo skupiny pre BB a jeden pre skupinu v KE. Aká náhoda. Celkom som stratila ilúzie o transparentnosti v štátnej službe. Už nikdy nebudem aplikovať do štátnej služby. Načo.

melanche
18. okt 2013

tak tiež čerstvá skúsenosť. nadrvila som sa zákony ako taký debil. z 13 sme testy spravili 3. mňa osobne komisia pochválila že vidno že som sa učila. keďže mám právo, myslím že som ten test napísala aj najlepšie, keďže som tým zákonom aj rozumela. avšak jedna panička sa mi už od začiatku nepozdávala, šla tam úplne suverénne. na ústnom pohovore som tiež obstála a už som si myslela že budem jedna z mála čo sa tam dostane bez protekcie. dnes mi prišiel papier že som uspela a som v poradí 2. tak som nasratá ako nikdy. ako taký idiot som sa poctivo učila a bola som len súčasťou zvráteného divadielka. keď to tu celé čítam, je mi na grc a je smutné že sa takto šaškuje pre taký mizerný plat! nikdy viac sa na to nedám nahovoriť!

danus23
13. máj 2015

Tiež som tak dopadla, test som urobila najlepšie zo všetkých, za čo ma pochválili. A výsledok? 2. v poradí. Zobrali tú, o ktorej sa to šuškalo ešte pred písomnými testami. Je úplne jedno, či je to štátna alebo súkromná sféra, všade rozhodujú známosti ☹

natuska87
14. máj 2015

@atunko Obdobne...Uchadzac o poziciu dopredu jasny, pokial naozaj nenarazis na fi, ktorej zalezi na kvalifikacii a vysledku...Su, ale uz iba ako safranu...

natuska87
14. máj 2015

mam znamu, velmi sikovana, nadupana...Chodi uz rok po pohovoroch, od Ponta k Pilatovi...Vsade uspeje, ci v testoch, ci v osobnom pohovore.Vysledok, zial, vzdy ten isty.Nikde ju nezoberu.Je velmi prijemna, empaticka, s obrovskym zmyslom pre humor.Teraz uz je zatrpknuta.Ide, ale uz apaticky.Je v nevyhode, ma 50 rokov, pricom vyzera velmi dobre...nerozumiem, preco taketo bytosti, s praxou, vyrovnane, ustalene nemaju sancu.Myslim si, ze aj zamestnavatelia robia chybu, ked diskriminuju ,ci uz pre vek, alebo...Tiez tvrdi, ze je to rovnake,aj v statnom, aj sukromnom sektore...