Kontaktné šošovky a vaše skúsenosti s nimi

simsalabim
1. feb 2012

Ahojte....po rokoch nosenia okuliarov ma tak nejako napadlo, že by som snáď mohla skúsiť šošovky. Doteraz ma to nikdy nenapadlo 😝 Blíži sa termín mojej pravidelnej kontroly u očnej, chystala som sa investovať do nového rámu na okuliare, ale osvietilo ma, že veď existujú aj šošovky. No pred tým, ako toto želanie vyslovím pred lekárkou, chcela by som vedieť, koľko do toho treba investovať a či na to vôbec mám. Je tam nejaká cena za "štartovací balíček" ? (existuje vôbec niečo také?) Aké sú vaše pravidlené mesačné výdavky za ne? Čo všetko nosenie šošoviek obnáša? Fungujete úplne bez okuliarov, alebo to kombinujete? Ja nevidím do diaľky, moje dioptrie sú približne -3 (na jedno oko kúsok menej, na druhé kúsok viac). Iné očné chyby nemám....

nesssa
3. feb 2012

Ahoj.🙂 ja nosim kontaktne sosovky uz asi 7 rokov,je to uzasne,ani nevies ze mas vlastne daku vadu,vidis uplne normalne.Akurat dnes som si bola kupit nove,za 6parov (1par je na mesiac),som zaplatila 49euro.Cize mam to na pol roka.Rano nasadis a vecer vyberies,ked este vecer kukam telku pred spanim tak nahodim okuliare.Dokupujes k tomu roztok v ktorom to nechas namocene cez noc,v takom puzdierku.Je vela druhov sosoviek,su aj take ze mas 1par na 3 mesiace,alebo su take ze ich mas mesiac stale v oku,bez toho aby si ich davala na noc do roztoku,proste po mesiaci vyberies a zahodis.Pri tich mojich musim davat pozor na to aby som sa v nich neponarala a pravidelne nespala.Ked sa stane raz za tyzden je to ok,nic sa nedeje vtedy.Ja som ich mala vzdy od ocnej tiez ale dnes som sla nahodou okolo optiky a zadarmo mi tam urobili vysetrenie aj predali sosovky.Takze parada.A ja mam 3,75 do dialky takze si nic nerob 🙂

mykky
9. júl 2012

Idem si kúpiť cez internet šošovky, ale ešte som ich takto preobjednávala. Chcem značky Busch and lomb, aké mate s nimi skúsenosti? Vraj sú najlepšie, ale neviem čo je to zakrivenie a hlavne ktoré si vybrať je tam 8,3 a 8,6.

grettka
9. júl 2012

@mykky zakrivenie sosovky ti musi zamerat optometrik v ocnej optike, preto sa odporuca ist na prvu aplikaciu do optiky.Casto vtedy davaju prvy par sosoviek zadarmo. Ak si objednas zle zakrivenie, moze sa stat, ze ti nebude na oku drzat, ale vypadavat. Ked to budes mat odskusane, mozes si potom zakupit bez problemov cez net. Pokial si objednavas prvy raz, treba mat na pamati, ze by mali byt o stvrt dioptrie slabsie nez okuliare.

pink_lady
22. júl 2012

@nesssa ahoj, a kolko ti trvalo az si sa ich naucila na prvy sup nasadit? 😅 Ja som kedysi mala, nesadli mi - taky ten startovaci balicek, no terza mi maly znicilk okuliare tak som si povedala ze skusim zas, no jaksi sa trapiom pokial nasadim a ma z toho oci stipu :p Kupila som si prakticky na skusku len take co vyrabaju pred eiffel optik lenso sa tusim volaju ...lensso...neviem ci blba kvalita alebo som proste neschopna 😀

ywula
11. okt 2012

@mykky
@pink_lady
@grettka
@nesssa
ahojte "šošovkárky"....som po vyšetrení u očnej....mám predpis na kontaktné šošovky....čiže teraz s týmto predpisom idem už len do optiky?...tam ma všetko naučia...?...ty kokso som sa nevedela k tomu dopracovať...som rada že som našla aspoň vás..lebo googlim víraz kontaktológ v mojom okolí a nič mi nevyhadzuje len samé vzdialené mestá...tak si hovorím, preboha však nie som hádam prvá v okrese......inak ste spokojné?...ja si dávam šošovky kvôli tomu, že už mám 12 dioptrie...a čakám na operáciu, kde by mi vložili vnútroočnú šošovku....chválobohu...som do toho otehotnela...🙂....a zrak sa mi opäť zhoršil, takže už fakt nemám chuť nosiť na nose takúto ťarchu...tak preto tie šošovky....

grettka
11. okt 2012

ahoj @ywula,
v podstate by ti v kazdej optike mali vediet poradit. Skus pozriet, ci dana optika ma aplikaciu kontaktnych sosoviek. Mozno najdes aj nieco blizsie. Tam by ta mali vlastne vsetko naucit o aplikacii a pouzivani.
Ja spokojna som, ale nenosim ich stale, len ked potrebujem, na pc sa mi robi lepsie s okuliarmi, ale mam kolegyne, ktore maju len sosovky a dobre vidia aj na pc.
Drzim palce, keby daco pis, poradime 😉

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radusiq
11. okt 2012

@ywula v kazdej lepsej optike by ti mali vediet pomoct a poradit. Ako pise @kinna, ked si zvyknes a trosku sa zabehnes, objednavaj z netu, je to omnoho lacnejsie a pohodlnejsie. A este jedna vec - v tehotenstve sa meni tlak v oku, dokonca vraj aj tvar bulvy - mne sa na konci 1.trimestra prudko zhorsil zrak, v praci som doslova zmurila na obrazovku...potom sa zas zacal zlepsovat. Vraj sa to po porode zas da do povodneho stavu, takze sa zbytocne nepredzasobuj - je pravdepodobne ze az porodis zrak sa ti zas trosku zlepsi.

katkakovac
11. okt 2012

ja nosím šošovky už takmer 10 rokov, život bez nich si neviem predstaviť. aj keď, časom som zistila, že mi niekedy padne dobre na pár hodín ich dať von, takže večer alebo občas cez víkend keď som doma nosím okuliare. len ma prekvapilo, koľko platí @nesssa za šošovky. ja kupujem cez internet za cca 15 € za 6 kusov, bausch and lomb, sú rovnakej kvality ako tie v obchodoch. viem že v optike stoja asi 35 €. ja si nechám vždy zmerať zrak u lekára, ale šošovky kupujem len cez net.... 😎

rakywanda
11. okt 2012

@katkakovac vieš mi hodiť do IP stránku kde kupuješ šošovky ???? lebo tie optiky sú dosť drahé.
ja nosím šošovky 15 rokov, aj muž. mne je jedno akú značku pichnem do oka /idem na cenu/, muž to má horšie, nevyhovuje mu všetko. roztok si kupujeme ten najväčší za rozumnú cenu, značka nerozhoduje.
šošovky nosím celý deň, okuliare iba večer cca 1 hodinku.
@ywula prvý krát som bola u očného, ktorý robil aj s kont.šošovkymi /15 rokov dozadu/, vyšetril ma, predal šošovky, a sestrička nás tam všetkých nováčikov zaučila, ako si ich nasadiť, dať von, ošetrovať. vtedy sa ešte museli čistiť takými tabletkami. pamätám si ako som sa potom doma trápila pri zrkadielku, a plakala, čo mi to nešlo. chce to cvik. teraz to robím za behu s jednou rukou, s kefkou v puse....

simca06022011
14. okt 2012

Ja som sosovky nosila cca pol roka v pohode a teraz ich nemozem dat ani do oka na dlhsie ako hodinu, som z toho zufala...
Treba ratat s tym, ze ked si kupis sosovky, aj tak musis mat doma aj spravne okuliare. Najlepsie je poradit sa s ocnou, v optike by som si potom uz len dala nieco vysvetlit. Kazdemu vyhovuje nieco ine, niektore sosovky sa tak dobre neprisposobia oku, ja osobne pouzivam Biofinity a ani neviem, ze ich mam. Pred tym som mala Bauchky ale tie ma kazdu chvilu rezali v oku. Zalezi aj na prostredi kde sa clovek hybe, ci je alergik a pod. Predsta je to odbornicka a vsetko ti pomeria a vysvetli. V pripade, ze si vhodny typ mohla by si nosit aj kontinualne sosovky, tie napr. mne najviac vyhovuje. Nasadenie sosoviek a tieto veci mi ukazala lekarka v optike, ale iba prvy krat a za toto sa platilo + sosovky boli moje. Ked si kupis sosovky prve v obchode, odporucam viac krat si ich kupit online (treba si odlozit krabicku z udajmi), cenovy rozdiel je uzastny a darceky/roztoky a pod veci pri online nakupe zaplatia aj to postovne.

ywula
22. nov 2012

@grettka
@rakywanda ahojte...tak sa zabehávame .... už mi to ako tak ide aj na prvý šup hodiť si to do oka....ale mám pár otázočiek....ak sa prudko pozriem doboku alebo hore, mám taký pocit že vidím okraj šošovky....máte to tiež?....a zistila som že asi by som si ich mala dať dokorigovať...vidím krásne ale malinké detaily nie...takže ešte asi pridáme....bohužiaľ už teraz som mimo ponuky z internetu...väčšinou sú tam šošovky do -12...a já už som 12,5...takže smola..nepoznáte niečo kde by som našla aj takéto väčšie čísielka???.....budem musieť behávať do optiky???...🙂....ale tak za ten pocit to stojí....teraz keď behávam okolo dvoch detí...je to ozaj komfortnejšie... 😝 ...fakt som to mohla skúsiť už dávno...a ešte jedna otázočka....ako často sa chodíte dávať kontrolovať???

mpg
22. nov 2012

Ja nosím kontaktné šošovky už dlhé roky, ale len keď idem do mesta, keď som chodila do práce a doma nosím okuliare,
aj čo mám známe tak to kombinujú podľa toho ako sa cítia. Nejaký čas trvá, kým si na ne zvyknete, ja som na začiatku ich tiež nosila postupne - najprv kratšiu dobu a tak som to predlžovala na tých 9 hodín, čo som bola v práci. Na kontroly som chodila len vtedy, keď som si išla vybaviť nové okuliare. Teraz si kupujem kont. šošovky cez internet a aj roztoky na čistenie, ktoré sú tam lacnejšie, alebo ako darček za objednávku.

grettka
22. nov 2012

@ywula na sosovku treba mat o štvrť dioptrie menej nez pri okuliaroch.
ale teraz mi sanka padla, ze mas -12, waw.... neprichadza u teba do uvahy operacia? Ak nie teraz, tak casom nic?
S mojimi dioptriami to neriesim (-1,75).
Pytas na vyssie dioptrie pri sosovkach, tie ti mozno urobia len na objednavku, to by chcelo opytat sa v optike, aby kontaktovali dodavatela.
V podstate sa nechodim nechat kontrolovat, mozno by som mala, ale nosim sosovky len prilezitostne, cez dovolenku, ked som mimo domu, alebo pri turistike, inak cely rok okuliare.
Drzim palce, dufam, ze aj nadalej budes spokojna so sosovkami 😉

rakywanda
23. nov 2012

@ywula nepamätám si, že by som mala také pocity - pri pohľade nabok. mne zatiaľ vyhovujú všetky značky šošoviek. nosím ich prakticky od rána do večera. teraz mám už týždeň okuliare, lebo som chytila prievan a musím si kvapkať do oka a to vylučuje šošovky a som z tých okuliarov nervózna, nos mám otlačený, pri prechode zo zimy do tepla sa mi zahmlievajú, pri jašení sa s malou sa bojím aby som ju neudrela s rámom...

kilian
23. nov 2012

Ja mam mesacne sosovky a su fantasticke.netreba ich vyberat hore-Dole,iba po mesiaci vymenit za nove.

amouramour
23. nov 2012

@kilian a to su ktore prosim ta?

oskvarka
23. nov 2012

@ywula ja mam tiez pri sosovkach problem ze nevidim detaili ... tiez mam okuliare do dialky ked mam okuliare vidim aj na blizko detaily dobre ale ked mam sosovky tak na blizko ako by som az tak dobre nevidela ako bez nich.. ale zvykla som si.... kontrolovat som si oči dávala po dlhej dobe malo by sa tusim aspon raz za rok a tiez treba 2 tyzdne pred tym uz nosit len okuliare lebo oko ma nejake prisposobenie na tu sosovku a ze to trva kym sa da do povodneho stavu ke dprestanes nosit sosovky a vysetrenie by nemuselo mat pravdive vysledky... okraj sosovky sa mi nestava ze bi som videla... mozno niekedy ale zriedka ak urobim nieco fakt neprirodzene z ocami alebo si ich pretieram...

kilian
23. nov 2012

@amouramour tu je link,odtialto si ja objednavam. toto su vsetky mesacne. http://misterspex.de/kontaktlinsen/?SiteSize=30...

amouramour
23. nov 2012

@kilian a nemas pocit, ze sa ti velmi vysusuju oci ak ich mas cely den?ja pouzivam mesacne tiez, ale s tym, ze idu kazdy den von....

kilian
23. nov 2012

@amouramour nie vobec,to nosenie okuliarov mi strasne liezlo na nervy,tak asi pred rokom som vyskusala tieto mesacne a mozem len odporucit.

sherynkamalinka
23. nov 2012

kaslite na sosovky, dajte sa operovat 😀

ichbinich
23. nov 2012

@ywula:
Na kontrolu som chodila raz za rok. Od narodeni syna som u ocneho nebola vyse 2 roky, ale uz som sa polepsila 😉
Okraj sosovky nevidim. Monzo ti nepasuje priemer sosovky. Urcite sa spytaj v optike, resp. lekara, ktory ti tieto sosovky odporucal.

Mne sa dokonca polepsili oci o stvrt dioptrie 🙂
Objednavam si aj sosovky aj roztok cez internet, Kedze mam -2, ani len neviem, po ake dioptrie sa vobec vyrabaju 😅

horseshoe
23. nov 2012

Ahoj. Ja nosim sosovky od 15 rokov 🙂 Nosim -4 dioptrie, pricom na jednom oku je to kusok viac. Pre mna je to super - neobmedzuje ta to pri nicom v porovnani s okuliarmi - mozes sportovat, lezat na boku, v zime sa ti skla pri prechode zima-teplo nezahmlievaju..., no prosto pre mna su sosovky genialny vynalez.
Treba ist na vysetrenie k lekarovi, ktory ti riadne vysetri oci a schvali, ci vobec sosovky mozes nosit. Nie kazdy moze. A aj ten co moze ich nemusi zniest - poznam vela ludi, ktori sosovky na oku jednoducho nezniesli - bud ich rezali oci, slzili, a pod. Mozno im len nesadol dany typ sosoviek, ale to som uz nepatrala, ze co bolo pricinou. Dalej lekar ti vysetri ocny tlak a urci dioptrie, zakrivenie, ci nemas astigmatizmus, atd. Taktiez ti urci, ktora znacka je pre teba najvhodnejsia aj typ. Bez vysetrenia sosovky urcite neobjednavaj!!!! Skla na okuliaroch maju totizto aj o nieco vacsie dioptrie ako na sosovkach - ktore su priamo na oku. Cize aj preto si ich neobjednavaj sama.

Doktor ta nauci ako vkladat sosovky, ako vyberat - jasne, ze najskor to nikomu nejde, ale je to len sila zvyku. 😉 Co sa tyka ceny, tak mna to az tak vela nestoji, nakolko nosim mesacne sosovky. Na polroka ma vyjdu dokopy 24Eur, co nie je ziadna brutalna suma. Za denne sosovky je suma samozrejme vyssia. Sosovky by sa mali denne nosit max. 10hodin. Cize rano si ich das, poobede, vecer dojdes a das si okuliare. Je to dolezite preto, aby si oko oddychlo. Tiez sosovky nie je dobre nosit, ked si chora - mas slzave oci, nadchu a pod. a tiez nie su vhodne do zafajcenych priestorov - budu ta rezat oci a sosovky sa tiez znehodnocuju. A taktiez sa v nich nemoze spat - uz sa mi parkrat stalo, ze som v nich zaspala, ale ta bolest oci potom ked som sa zobudila... 😖 Este k sosovkam treba roztok - v ktorom ich cez noc skladujes - ceny su rozne v zavislosti od znacky, akcie, velkosti balenia a pod. ale tiez nic hrozne.

Momentalne rozmyslam aj nad operaciou, nakolko pri vyse -4 dioptriach uz trpim seroslepotou, co mi strasne vadi pri soferovani a je to aj nebezpecne. Operacie sa vsak dost bojim, asi pockam, kym budem mat odrodne vsetky deti a potom sa mozno na to odhodlam...Uvidime...

linnalienka
19. mar 2013

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je možné nechať šošovky na par dní v roztoku v púzdre( cca 4-5 dní ) a nosiť len okuliare?..ublíži to nejako šošovkám?..ďakujem za odpoveď 🙂

danka79
19. mar 2013

@linnalienka ano sosovky mozes nechat aj par dni v roztoku,ale bolo by dobre im vymenit aspon raz roztok a pred pouzitim znovu dobre vycistit.

petuska123
2. apr 2013

ahojte baby ja kon.sos. nosim uz dake 4 roky a obcas sa mi stava ze ma v oko reze sosovka aj dneska ma reze tak som nasadila brylky neviem ci som daky prievan dostala lebo aj aj viecko pobolieva je spuchnute tak neviem a este sa mi aj dost casto jacmen robi na viecku mate podobne problemy?dakujem a este daku lacne stranku na objednavanie mi poradite? mna vzdy vyndu kon.sos.okolo 100 ecok tak ak poznate lacnejsi obchod poradte nakup+ujem cez vase sosovk;y alebo kontaktne sosovky diky 🙂

jaannuusskkaa
2. apr 2013

Ahojte baby ja nosim okuliare od 6 rokov na strednej som sa dala na sosovky no po 8 rokoch ma omrzeli niekedy skrabali v oku je to dobra vec na leto kedy som mohla pekne nosit slnecne okuliare ale po rokoch som to vzdala a vratila som sa opat ku okuliarom 🙂

radusiq
2. apr 2013

@petuska123 ja uz vela rokov objednavam z http://www.optykrozmus.eu/. Poliaci, ale sosovky znackove rovnake ako inde, len dobre skusenosti. A 100 ecok by som dala za sosovky na cely rok 🙂

simca06022011
2. apr 2013

no ja mam sosovky cca 1,5roka, neznesiem okuliare.. nikdy som z ocami nemala problem ale od jesene v kuse daco, najskor vraj nejaky zapal, teraz asi tiez... aj ked dodrziavam vsetko, sosovky menim ovela castejsie za nove ako mam a aj tak.. no som z toho na nervy 🙂)) ale inak vidim v sosovkach iba vyhody...
V roztoku rovnakom mozu byt sosovky az tyzden, raz za tyzden ho treba vymenit.