Krst dieťaťa

sloto
15. feb 2009

Potrebovala by som poradiť.ja pokrstená nie som a moj muž je a teraz sa hádame či dat alebo nedať naše dieťa pokrstiť.malá sa narodí každým dňom .mňa by zaujímal váš názor.
Ja by som to chcela nechať na dieťa nech sa rozhodne ked bude staršie.ide o to ze ani manžel a ani ja do kostola nechodíme a ja ani nie som krstena.ako je to ak by sa chcelo dieťa dat pokrstiť napr. Ked bude mat tak 10 rokov?je s tým nejaký problem?

daniela1983
19. feb 2009

ale v inom evanjeliu mu ho naozaj zahojil to si sa nesekla

daniela1983
19. feb 2009

ako myslis postoj k neposkvrnenemu pocatiu?

maja22
19. feb 2009

Katrin, ale pokiaľ ti ide o spásu duše tvojho dieťatka, Boh o tom vie, neboj sa 😉
No a čo sa týka toho celibátu... Mne to pripadá, že to potom každý človek, ktorý pracuje s ľuďmi, či už pediater, psychológ, učiteľ a pod. by mal byť ženatý a mal by mať deti, aby vedel tých druhých pochopiť... Pokiaľ je slobodný či bezdetný tak je akože menejcenný alebo nevie dobre vykonávať svoju profesiu, lebo nás šťastnejších nepochopí? 😕 🙄

daniela1983
19. feb 2009

neverim ze by Boh zatratil dieta len reto ze ho rodicia nepokrstili, to by vylucovalo jeho milost

maja22
19. feb 2009

Aj ja si to myslím... Ako som písala, pokiaľ si dieťa plne neuvedomí, že robí druhému niečo zlé, teda pokiaľ nezačne "nabaľovať " hriechy jeden na druhý, tak má bránu do raja otvorenú... 🙂

daniela1983
19. feb 2009

ano, ale podla mna iba z Bozej milosti nie preto ze by bolo bezhriesne, pretoze dedicny hriech je realny

denduska
19. feb 2009

ja len chcem podotknut k tym pediatrom a detom - mam kamaratku pediatricku, ktora vravi, ze jednoznacne tomu lepsie rozumie, odkedy ma dieta....vie si lepsie predstavit kolko dieta vazi v akom veku, vsetky reakcie, ako s nim "narabat", ako sa mu prihovarat, cim ho zaujat a vobec vsetko okolo toho.... myslim ze je to velmi dolezite aj pre to pochopenie, niektore matky totiz reaguju dost, nazvime to prudko, co predtym niekdy nechapala, ale teraz uz ano. Tot len moja skusenost 🙂

maja22
19. feb 2009

Denduska, aj ja si myslím, že len ten, kto má sám deti, vie úplne pochopiť, ako sa človek v istých situáciách cíti... Ale zasa si nemyslím, že ten, kto ich nemá, nevie poradiť dobre... Občas si práveže myslím, že aj taký pohľad "nad vecou" pomôže... Inak, tiež som si párkrát o istom kňazovi pomyslela, že keby mal rodinu a deti, možno by sa na veci pozeral inak... Ale to bolo skôr pre jeho povahu... My zasa neviem, čo je to zasvätiť celý svoj život Bohu a blížnym, čo ten celibát v skutočnosti je, aké milosti človeku sprostredkúva... To je ako v zamestnaní, pokiaľ si isté veci nevyskúšaš, nevieš... Ale svoje opodstatnenie podľa mňa má... Ten celibát myslím... 🙂

addaa
19. feb 2009

Mňa krstili keď som mala 24, bolo to pár dní pred mojimi narodkami, takže som dostala nádherný dar.
No a ako to bolo? Určite som neprišla ku farárovi a povedala mu pokrstite ma a frarár vstal a pokrstil ma. Vôbec nie. Už dlho predtým som navštevovala kostol, ešte aj na strednej. Nakoniec som sa odhodlala, že krst podstúpim a zašla som za farárom. Na príparvu som chodila niečo menej ako rok. Bolo to krásne, vždy som sa tam tešila. Rada som tam chodila, vždy som sa tam dozvedela veľa vecí, ktoré ma obohatili. Takisto vždy som sa vypytovala na veci, ktoré mi neboli jasné. Strela som tak nových ľudí, ktorí sa taktiež pripravovali na sviatosti. Takže žiadne opletačky, žiadne strasti, považujem to za veľmi bohaté a plodné obdobie. Cirkev vie čo robí, keď chce od dospelého človeka, aby sa na sviatosť pripravil, nielen cez náuku ale i vo svojom vnútri.

addaa
19. feb 2009

Ešte k tým knazom...ja si myslím, že ženiť by sa nemali. Bez ženy je kňaz darovaný fakt pre ľudí a môže sa im naplno venovať aj vo dne aj v noci. Keby mal kňaz rodinu, tak už sa o svje ovečky nedokáže tak starať, lebo svoj čas delí medzi rodinu a veriaih. Bol taký seriál seven heaven, tam to bolo pekne ukázané...síce bola to 100% rodinka a ten kňaz to skvele zvládal, ale bolo tam cítiť, že nie vždy na 100% sa dajú zvládnuť veriaci a rodinka.

daniela1983
19. feb 2009

mne to vyhovuje ze nasi sa zenia. a tiez ze sme zeny fararky. keby sme neboli, tak nemozem robit co ma naozaj bavi
😉

denduska
19. feb 2009

raz som pocula jeden vtip - ale to berte prosim s nadhladom len mi teraz napadol 😅 aky je rozdiel medzi rimkat a grekkat fararom? Grekokatolickemu veju plienky vo vlastnej zahrade a rimokatolickemu vo vsetkych ostatnych.... 😅 😅 😅

Su bohuzial aj taki, minimalne o jednom viem....a s mniskou....no horor cisty 🙄

mna inak sklamal jeden farar, ktory jednu kazen venoval vtedy perebiehajucej volebnej kampani... 🙄

Stretnut skutocne knaza ktory sa na toto povolanie hodi a nepotrebuje si liecit nejake pripadne komplexy nejak inak, a presne takeho kto je nad vecou a nerobi sa dolezitejsim alebo "nadclovekom" az take lahke nie je.
Ale jedneho poznam, tak som rada 🙂

maja22
19. feb 2009

Inak, v tomto si vychádzajú v ústrety rímskokatolíci s gréckokatalíkmi, kde sa budúci adept kňazstva dopredu rozhoduje, či zostane v celibáte alebo sa ožení... Prijímajú na fakultu aj rímskokatolíckych mladíkov, ktorí sú zamilovaní a chcú žiť život kňaza aj manžela a otca... 🙂 Ale to sú skôr výnimky....

addaa
19. feb 2009

Jeej Dani, to si prvá ktorú poznám tak sa tomu teším. Prajem Vám pekný dník.

daniela1983
19. feb 2009

ja som sa minule pytala jedneho grek. knbaza ze preco sa nemozu zenit po vysvateni,ale iba pred. a nevedel. slubil ze zavola metropolitovi aby mi to vysvetlil tak som zvedava. neviete to niekto?

katrin21
19. feb 2009

adaaaa. : no to je pekny, ze aby sa knaz nezenil a mal teda viac casu... ale ak vies, tak to zaviedli,aby predisli deleniu cirkevneho majetku.....a to je to ! a potom, kopec knazov je gayov... alebo zvrhlych, nohuzial... ale nechcem nikkoho urazit, alebo hadzat do jedneho vreca... len mi proste pripada, ze zenatí su takí normalnejsi, nie je prirodzene od prirody zit bez zeny, ani to nekazal Boh... to kaze cirkev a preto ja hovorim, ze som veriaca, ale nemam rada cirkev... vo vela veciach tam ide lne o peniaze.. ale o tom nechcem tu pisat... to by sa zvrhlo uplne niekde inde....

katrin21
19. feb 2009

a inak s ytmi detmi: suhlasim, ze aj ja odkedxy ma dieta , na niektore veci hladim inak, inak citim... a napr. aj ucitelky stare dievky su a boli vzdy take divne, najhorsie... ( pritom aj ja som vystudovala ucitelstvo, takze to neurazam, len konstatujem svoje skusenosti)

nikanko
24. feb 2009

ahojte, pripajam sa k sloto, ja mam taky isty nazor a aj domacu situaciu 😵 .
cakame miminko a uz sme to zacali zlahka riesit... som zvedava sama ako to u nas dopadne.. ja krstit nechcem. som veriaca ale neuznavam cirkev. nepotrebujem k viere ziadnych ludi...
snazila som sa manzelovi vysvetlit, ze by som chcela aby sa nase deti rozhodli uplne sami do ktorej cirkvi ak vobec budu chciet pridali. myslim ze je skostnatene podavat svoju vieru dalej, lebo pokial tomu clovek ,,veri,, iba kvoli tomu ze ho k tomu doma viedli a nie uprimne, nema to zmysel. a ake nabozenstvo mu dat? ktore je to spravne? manzel je oficial katolik, ale do kostola chodi iba ked je raz za cas so svokrou - teda taka viera aby mal klud. ja si myslim ze nema nikto pravo dat vieru, kazdy si ma vybrat sam. najhorsi extrem su vsetci moslimovia ktory pachaju to co pachaju v mene alaha a maju ani nie 13 rokov... odkial tie nazory maju.
povedala som manzelovi ze ked krst, tak kazde dieta bude mat u inej cirkvi a nech sa potom deti dohodnu ktora je ta spravna 😎
nechcem robit rozbroje, len by som chcela to nechat na dieta samo... 🙂

elko69
5. apr 2010

baby z temy kedy okrstit? ktore ste mi poradili:
diddi , janica... , latvia, murinka, nikush, pipatko
no ved tak na ten 3-4 tyzden som aj ja myslela aspon aby mal,urcite nie skor!!!!no dufam a verim ze malinky bude v poriadku,strasne s auz tesim ked ho budem mat v naruci aj ked si este par tyzdnov teda pockam ale nech je uz tu a zdravucky a nech mu nic nechyba,ale to je prianie kazdej matky 🙂 baby dakujem este raz ste mi to utvrdili ze skor ako 3 tyzdnove babo krstit nie!!!aj kvoli nemu a aj kvoli sebe asi tie prve tyzdne nebudu take lahke,ze,kazda matka mi hovori ze je treba si zvyknut na dietatko a tak celkovo vsetko okolo toho..prajem Vam aby vasi drobci Vam robili len a len radost v zivote!!!!dakujem za rady

janica...
5. apr 2010

elkoo69 nech to dobre dopadne. Ale to urcite. A skor ako o tie 3 tyzdne je to podla mna uplne nemozne. Ved prvy si v nemocnici a druhy si rada ze si rada. Ale zas mam kamosky ktore boli hned fit a vsetko super zvladali. Fakt je to strasne individualne a zavisi to aj od postoja k viere. Ja som niekde medzi takze ti to popisujem z toho praktickeho hladiska nie duchovneho.Tak vela sil a krasne prve chvile s miminkom. Caka ta najkrajsie obdobie. Riadne si ho uzi. Drzte sa 😉

lucik106
6. aug 2010

ahojte. riešim krst, ja som pokrstená, manžel nie, brali sme sa v kostole, za krstnú mamu chceme švagrinú, ktorá bola pokrstená aj birmovaná, ale nebrali sa s manželom v kostole. Myslíte,že s tým bude nejaký problém? Nedá sa to nejak obísť? Myslím, že krst, by mal byť pre každého, bez ohľadu na jeho okolie. či???

evinkal
6. aug 2010

@lucik106 ahoj.no my sme tiež krstili oboch naraz aj dcérku aj syna tento rok.manžel je krstený a ja nie,v kostole sme sa nebrali a ani krstní rodičia niesú krstený a problém v tom nebol žiadny

lucik106
6. aug 2010

@evinkal ďakujem, to si ma potešila. dohodla som sa s farárom na nedeľu,že sa stretneme, ale už tam pôjdem kľudnejšia. 😉

evinkal
6. aug 2010

@lucik106 neboj v pohode.my sme v sobotu krstili ale predtým v pondelok sme museli ísť na poučenie,kde nám kňaz vysvetlil,čo máme robiť,ako budeme odpovedať a to bolo všetko

lucik106
7. aug 2010

@evinkal dúfam, že to bude ok, ten farár nás aj sobášil. a nerobil žiadne ofuky s tým ,že manžel nie je krstený, takže pohoda. V nedeľu napíšem ako sme dopadli... 😉

evinkal
7. aug 2010

@lucik106 O.K.DAJ potom vedieť.

lucik106
8. aug 2010

@evinkal ahoj, tak ideme zajtra na farský úrad. môžem sa opýtať, či ste mali celú svätu omšu aj s krstom, či len čisto krst? lebo tu mojej mame tvrdili, že sa krstí počas sv. omše. to nám dosť nevyhovuje, som zvedavá ako zajtra dopadneme. dúfam, že nebude na fare nejaký blbec, už som tam kadejaké ofuky riešila, keď sme sa brali, nechápem prečo nás ten náš farár tak odpinkal...prinajhoršom dakomu tam vynadám a bude 😠

evinkal
8. aug 2010

🙂 ,nie,nie,my sme mali čisto len krst.Niečo nám prečítal-teda aký je význam krstu,čo je povinnosťou krstných rodičov a to bolo všetko.Aj sme sa s pánom farárom vyfotili a hotovo.Bolo to asi hodinka?!

domika9
8. aug 2010

@lucik106 všade to robia inak niekde po omši a niekde počas omše takže sa musíš opytať tam kde budete krstiť 😉

lucik106
11. aug 2010

@evinkal tak hurá vybavené, krstíme sa 19.9 o 9hod.ráno, na papieri bude krtsná moja sestra, ktorá má aj birmovku a so švagrovcami sme sa dohodli, že malá bude ich volať krstní rodičia- súhlasili, inak nám to dovoliť nechceli, tak sme tospravili aspoň takto. dobre aj tak aj ovca celá aj vlk sýty... 😉