Krst dieťaťa

sloto
15. feb 2009

Potrebovala by som poradiť.ja pokrstená nie som a moj muž je a teraz sa hádame či dat alebo nedať naše dieťa pokrstiť.malá sa narodí každým dňom .mňa by zaujímal váš názor.
Ja by som to chcela nechať na dieťa nech sa rozhodne ked bude staršie.ide o to ze ani manžel a ani ja do kostola nechodíme a ja ani nie som krstena.ako je to ak by sa chcelo dieťa dat pokrstiť napr. Ked bude mat tak 10 rokov?je s tým nejaký problem?

katrin21
17. feb 2009

a este maja: ver tomu ze 90% tych co sa beru v kostole tak nerobia pre sviatosti, ale preto , ze kje to krajsie( nezamyslaju sa nad tym vyznamom) a je smutne, ze clovek, ktorý to chce, lebo to cíti a mozno ma tu smolu, ze ho rodicia pokrstit nedali natrafi na knaza, co si potrebuje nieco dokazovat, co ta svojim pristupom len odradi, co len kaže a nic nechape ( ver ze takí fakt niektorí su).

katrin21
17. feb 2009

ja som svoju cestu k viere nenasla na slovensku, ale v Taliansku.. ta je to trochu ine, vselijake akcie, ludia su poboznejsi... bola som na vselijakých miestach a ked o tom niekomu rozpravam, tak sa smeju, ze som mala vymytý mozog, ked som napr. sla na stretnutie s jedným kňazom , co zije v USA, je povodom Ind a v Ríma robí exorcistu... pohadom vas vedel uplne prpichnut... pred 4 rokmi by som to povedala aj ja ze fanatizmus... je fakt, ze nie vsetko sa mi tam pacilo, ale bola to skusenost a videla som tam taku ludskú dobrotu a pokoj, co nikde inde..... ale je zbytocne t vysvetlovat niekomu, kto to nezazil a nechape... to je mrhanie energiou...

erikasadek
17. feb 2009

katrin, ja viem co si citila a prezila, , ocitila som na vlastenj kozi ked som stretla svojho muza, a knaza ktory ma krstil, a krstil aj nase deti... ten clovek zmenil moj nazor na knazov... je to neuveritelny clovek.. naozaj..
a co som citila, pri nich som nikdy nepocitila, na slovensku pri knazoch, ani na omsi.. celkovo...
takze ja ta chapem a viem co chces povedat. ale nechcem to tu znova rozberat..

katrin21
17. feb 2009

erika 🙂

katrin21
17. feb 2009

erika: ja som take cosi citila aj ked som hovorila osobne s Padrom Jozom v MIláne... neskutocna pokora pred nim a energia a pokoj... mas pocit, ze ten clovek ti vidi az dovnutra a ked nieco poviem, zíraš akú má pravdu... a dal mi pozehnanie 🙂 bolo to krasne hovorit s nim... hovoril mi, ze raz bol na slovensku v nejakom meste ... zazitok na celý zivot...

addaa
17. feb 2009

Krst je sviatosť, zahŕňa aj sľuby rodičov, že budú dieťatko vychovávať v kresťanskej viere (to tu bolo písané už niekoľko krát). Je to sľub, ktorý dávame Bohu, čiže nie len kňazovi, nielen tak do vetra, ale ten sľub je alfou omegou ktorým sa viažeme na Boha (aj v prípade manželstva). Keď niečo sľúbim Bohu, tak to mám pred očami, snažím sa nesklamať HO. A či ten sľub už dodržiavame alebo nie, je na nás samotných. Nik iný nás nebude súdiť len Boh. Takže keďže sme Bohu niečo sľúbili, uvidíme ako sa nás dotkne Boh, či sme sľub, ktorý sme mu dali aj naplnili.

Cirkev, všetko má svoje pravidlá. Aj viera v Boha a v Ježiša Krista musí byť usmernená. Poviem príklad, ani autá si po ceste nechodia ako chcú, musíme ísť do autoškoly, spoznať značky, aby sme mohli byť účastníkmi cestnej premávky. Aj keďnastupujete do práce, aj tam sú pravidlá, ktoré musíte dodržiavať. Takisto to je vo viere a cirkvi, nie je to len o tom, že verím a budem si robiť čo chcem.

Katrin nerozumiem tomu ako môžeš niekomu závidieť, že ide po Sväté príjmanie. Ja by som sa snažila robiť všetko preto, aby som sa na Božom tele mohla zúčastniť a nie závideť. Závisť je jeden z hlavných hriechov a robí väčšinou aj veľa zlého v medziľudských vzťahoch. Každý by sa jej mal snažiť zbaviť modlitbami. Tým nechcem, aby ma tu niekto obvinil, že kážem čo je potrebné robiť..napísala som len svoj názor.

bubba
17. feb 2009

addaa urcite to katrin nemyslela ako zavist v zlom slova zmysle,skus si to len prehrat v hlave tak,ze mala chut tam stat,ze tam mohla byt,ze tam chcela byt...a zavidela im(je to len slovo ktore pomenuva ten pocit )keby im zavidela ze maju na sebe krasne saty a doviezli sa na bavorakoch,tak to je o inom.....ale zavidiet niekomu to co by si zelal a jemu to rodicia nedali...je myslim krasne!!!!aj ja zavidim vsetkym ludom ktori boli vychovavani vo viere a harmonii od mala ja som to nemala....a nie je to moja chyba.to ale neznamena ze ked im to zavidim,tak im to nezelam 😉
netreba sa chytat za slovicka 😅

addaa
17. feb 2009

Bubba ani ja som nebola vychovávaná vo viere, ale určite som to nikomu nezávidela. Ja by som to všetkým, tým čo nepocítili v rodinách vieru a lásku s ňou spojenú, ale aj všetkým tým, ktorí to pocítili, len a len z celého srdca želala.

erikasadek
17. feb 2009

bubba.. 😉
nie zavist ako zavist.. 😉 teda existuje taka zdrava ludska zavist a povedat ze je to hriech ano je to napisane, ale aka zavist ktora zenia cloveka k inym , hriechom a pokuseniu..
ale zdrava zavist tu pozna kazdy , na tomto sveta je normalna zdrava.. zenie do predu cloveka.. napreduje.. a zavidiet v dobrom.. ved je to take krasne.. od srdiecka... 😉

katrin21
17. feb 2009

adaaaa. ked som hovorila o zavisti, nemyslela som to negativne-... ja totiz zavidiet ani neviem... dnes mam aj ja tu cest mozem ist na prijimanie... a ze tomu nerozumies? no , lebo si to nikdy nezazila... mozno som mala pouzit slovo tuzila, nie zavidela, ale to je nepodstatne...... kazdopadne, ja som si krst, prijimanie aj birmovku trpezlivo " vychodila", takze o tom, k comu sa zavazujeme mi nemusis hovorit, moc dobre to viem....a teda som aj robila vsetko pre to , aby som sa na tom mohla raz zucastnit... nemala som to tak lahke,ako mozno ty, ak ta vasi dali pokrstit ako mimi...
a nediskutovala som tu nikdy o tom, ake su pravidla v cirkni, co sa tyka zivota, ako sa ma veriaci chovat.. co sme a co nie... skor o tom, ze cirkev to niekedy zneuziva ... aj do autoskoly ta radi prijmu... staci zlozit skusky... ale nerobis ihc dva roky......

ale ved sa mozme aj chytat za slovicka.. ze? 😅

bubba: dali sme sa krstit v rovnakom veku ( 29 ) 😉

katrin21
17. feb 2009

a este.. je fakt aj rozdiel v cirkvach, ako mi napisala bihan do IP... napr. v uvenjelikov by som sa citila asi lepsie... su liberalnejsi a tak... ale cela rodina sme katolici, aj ked nepraktizuju rodicia vieru... tak som chcela byt to iste, aj priatel bol katolik... ale evanjelicka viera mi je fakt blizsia...

pa pa. prcham domov ..

erikasadek
17. feb 2009

katrin ja v(28) ale po druhy krat... 😉

maja22
17. feb 2009

Katrin, ja viem, že kňazi sú všelijakí, veď aj mamy nie sme rovnaké 😉
Neviem, kde si prišla k tomu číslu, že 90% sa neberie v kostole z viery, ale pre parádu... Ale to je jedno, Boh sa dokáže dotknúť každého človeka, ty si to zažila v Taliansku, niekto je tak vychovávaný a dotyk Boha zažije na Slovensku 🙂 Hlavné je, že sme ho zažili, veď to je úžasné, nie? 😉 😵

addaa
17. feb 2009

Katrin, ok beriem, že si to nemyslela negatívne...

Nerozumiem moc o čom si to písala, že čo som nikdy nezažila? 😉

monca301
18. feb 2009

My sa chceme brat v kostole,ale este neviem presne kedy. Ja nechcem dat pokrstit dieta ln kvoli tomu,ze to je moderne,ale kvoli presvedceniu.
Momentalne som sa dozvedela o jednom fararovi,ktory krsti deti,ktorych rodicia noie su zosobaseny v kostole,takze dufam,ze uz budem mat pokrsteneho syna.

katrin21
19. feb 2009

adda: myslela som ze mozno si nemusela zazit na vlastnej kozi to, ze ta knaz nechcel pokrstit, alebo tvoje dieta..a aka k tomu bola strasti´plna cesta.....
akurat vcera mi jeden kamarat hovoril, ze chce dat pokrstit dceru... ma 4 mesiace a nie su zobratí... boli sa pytat v dvoch kostoloch v BA ( v modrom a v Petrzalke)a ani v jednom im malu nechceli porstit... tak nakoniec idu k nejakemu bratovi spoluziaka z VS, ktrí malu pokrstí v nejakej dedinke pri Terchovej... takze vidiet, ze si to nevymyslame... zacal o tom len tak hovorit, ze co maju nove, ze ake " problemy"....
inak ja som vcera abslvovala cestu do BA rano a vecer o 20.00 nnaspat... a mozem vam povedat, ze normalne som sa prezehnavala na niektorých usekoch, hlavne za Hlohovcom.... tak ma smykalo a isla som 30 -40, ale fukalo z polí sneh, totalne neodhrnute a tak som sa aspon spoliehala mze ten hore ma má rad... A to som dobrý sofer.... nastastie tych usekov nebolo vela a na inych som to potom dobehla....ale verim v ochranu, a vzdy Bihu dakujem za dceru, pracu, strechu nad hlavou aj zdravie... leno nie je spravne len nieco stale chciet a ani nepodakovat....

katrin21
19. feb 2009

ze BIHu.... Bohu.. samozrejme.. boze tie moje preklepy... pisem ako idiot... 😝 😨

daniela1983
19. feb 2009

katri21 a v com sme podla teba liberalnejsi 😉 toma teda fakt zaujima 😀

maja22
19. feb 2009

Daniela, to fakt nevieš? 😀 Napr. ja som ešte nepočula o prípade ev. farára, ktorý by odmietol pokrstiť dieťa alebo tiež nie sú také problémy sobášiť mimo kostola a pod. 🙂 Nemáte taký "prísny" pohľad na vec, ako rímskokatolícke náboženstvo... Ale zasa to celkovo súvisí s tým, v čo veríme... 🙂

daniela1983
19. feb 2009

no dieta odmietnut pokrstit som zazia v dvoch pripradoch, ked to urobi moj sef, ale chapala som jeho postoj

daniela1983
19. feb 2009

v cirkevnych predpisoch ani my nemame dovolene krstit alebo sobasit mimo bohosluzobne misto, jedine v pripade ohrozenia zivota, tazkej chorobe. ak nejaky nas farar sobasil inde tak to nerobil na zaklade patnych predpisov, ale "nacierno" ale za zle by som mu to nemala 😉

maja22
19. feb 2009

Aha, tak zasa viem niečo nové 🙂 Asi je to zasa len o povahe a ľuďoch, lebo predpis je predpis, ale občas to človek cíti inak, no nie? 😉 A to sa potom asi stáva aj v iných vierovyznaniach...

daniela1983
19. feb 2009

samozrejme. ani ja by som s tym osobne nemala problem. co sa tyka, ze nepokrstil dieta, tak to bol v pridae, ked matka narovinu povedala, ze ona ho nejako vychovavat vo viere nebude. bola hrozne divna. chcela len krst. mali sme pocit, ze to chape bud magicky, alebo kvoli tradicii. navyse prisla s tym ze je RKC a nechcu jej dieta pokrstit, tak nech to urobime my! brala to ako automatiku, ze satci prist k protestatnotm a ti budu robit automaticky ako si to ona predstavuje. aj ked zjavne neprejavovala zaujem ani o hlbsi rozhovor ani nic. tak sef povedal, ze za takychto okolnosti nie. a myslim ze to urobil dobre. aj ked co sa tyka dietata, myslim, ze je problematicke odmietnut mu prostriedok Bozej milosti kvoli rodicom.,.aleto je tazka dilema ach jaj, dufamze ju nikdy nebudem musiet riesit

maja22
19. feb 2009

Daniela, tak presne nad týmto som už uvažovala aj ja... Či sa tým nepácha krivda na dieťati, keď Pán Ježiš povedal, nechajte maličkých prísť ku mne... Ale potom som tak uvažovala nad tým, že krst naozaj nie je "čarovný" obrad, aby dieťa prišlo do neba... Pokiaľ mu rodič správnu cestu neukáže, krst sám osebe ho do raja nedostane. Za výchovu dieťaťa sú zodpovední rodičia. V dospelosti sa človek rozhoduje sám. A Boh predsa vždy vie, ako to s daným človekom je...

maja22
19. feb 2009

A verím, že neexistuje kňaz, ktorý by odmietol pokrstiť dieťa v nebezpečenstve smrti... To je zasa iná situácia....

daniela1983
19. feb 2009

ano presne tak. aj ked hovorim stale predsa verime, ze krst je zvlastny Bozi dar, prostriedok Bozej milosti a nemal by sa odmietnut nikomu. ale na druhej strane zase predsa tiez nechodime a nekrstime deti tajne proti voli rodicov predsa, len aby dostali milost krstu. ano Boh presne vie co sa deje a vsetko zvisi na jeho milosti a laske. tak to ma jedine upokojuje, ze aj ked my casto robime chyby, tak On zo svojeje milosti ich napravuje.

maja22
19. feb 2009

Daniela, vieš čo mi napadlo, keď som prečítala slovo "napravuje"? Ako Pán Ježiš naspäť priložil Malchusovi to ucho, čo mu Peter odťal v Getsemanskej záhrade 🙂 Tiež naprával našu ľudskú horlivosť 🙂

maja22
19. feb 2009

Síce, to som sa sekla 😀 On len povedal, nech ten meč schová, to opravené ucho som si zasa ja v horlivosti domyslela... 😀 😀 😀 😀

katrin21
19. feb 2009

maja: carovny obrad to nie je... ale co ak babo zomrie v spanku a pod... ☹ ide o spasu jeho duse, alebo ako to nazvat.. aby sla do neba... nikto si to nepraje a je to hroza co len vyslovit, ale stava sa....
a chapem aj to ,ak chce niekto krst mimo kostola a farar odmietne ( teda ak nejde zrovna o zivot, to je mozne robit vynimky...)
a evanjelici? ze v com su liberalnejsi? no napr. aj v tom ze nezaviedli celibat.... ze mozu byt knazi aj zeny... ze vedia naozaj, co je to rodina, co je to byt otcom, mamou, tieto city oni v zivite nikdy nepochopia, neprecita, su to len prazdne reci a poucovanie, ak to clovek nezaije ( cest vynimkam...)

katrin21
19. feb 2009

alebo napr. odlisny postoj k neposkvrnenemu pocatiu a tak...