Krst dieťaťa

sloto
15. feb 2009

Potrebovala by som poradiť.ja pokrstená nie som a moj muž je a teraz sa hádame či dat alebo nedať naše dieťa pokrstiť.malá sa narodí každým dňom .mňa by zaujímal váš názor.
Ja by som to chcela nechať na dieťa nech sa rozhodne ked bude staršie.ide o to ze ani manžel a ani ja do kostola nechodíme a ja ani nie som krstena.ako je to ak by sa chcelo dieťa dat pokrstiť napr. Ked bude mat tak 10 rokov?je s tým nejaký problem?

jaron
16. feb 2009

Pre mňa osobne je krst vyjadrením slobodného rozhodnutia lásky k Ježišovi na základe jeho poznania, uvedomenia si svojej stratenosti bez Neho a zároveň radostného poznania a prijatia, že za mňa zomrel a bol vzkriesený. To vyjadruje i krst - ponorenie pod vodu - smrť, a vynorenie - znovunarodenie k večnému životu. To neznamená, že sa stávam hneď lepším - krst nie je žiadna mystika, niečo čarodejné. Je to podobné ako keď poznávate svojho budúceho manžela a nakoniec z lásky sa navždy odovzdáte jeden druhému a vyjadríte to svadbou.
Tak to chápem a prijímam z Biblie, aj keď viem, že v najväčšej cirkvi i v iných cirkvách to chápu inak. A takto to učím i dcérku, vlastným príkladom viery a vzťahu lásky s Ježišom Kristom ju vedieme k nemu, aby sa raz i ona mohla slobodne, vedome rozhodnúť pre Neho.

erikasadek
16. feb 2009

jaron pekne napisane, suhlasim...,

ja by som est dodala a nato sa zabuda , z ekrst je vlastne aj ochrana dietata.. duchovna ochrana, aby ste si to zle nevysvetlovali.. 😉

ja osobne som sa narodila v katolickej rodine, a ako mnohy s nas , mojeje generacie bola som na cierno krstena, vdaka takej dobe to bolo potrebne...

vydala som sa za egyptana copta, co znamena, je to egyptska otrodoxna cirkev, ktora ma svoje , zasady a vieru , ako prvy krestania, v dobe krista...
takze aj moj , druhy krst ktory som podstupila sa nedal porovnat s katoliskym, ktory sa stal podla mna rutinou pretoze sa musi a ama.. vatsina ludi sa ani nezamysla aky to ma vlastne vyznam; apreco to tak robime.... co je smutne....

na rozdiel od katolickeho, je to skoro 2 hodinovy ritual, a ktory s aukonci, uplnym ponorenim do kade, akoby velka vana... tri krat mi ponoril hlavu pod vody teda cele telo ja ponorene, len trikrat sa treb andychnut.. to tretie nadychnuti ebolo, cosi neskutocne a
doteraz nato nezabudnem.. bolelo strasne bolelo, a ked som sa nadychgla znova ked som vychadzala tak som mala pocit lahkosti, a cosi nepopisatelne, sposob akym som pozerala na svet sa zmenil.. neda sa to vysvetlit.....
takze aj moje deti ktore ako chlapci boli krsteny ponorom, uplnym, v 40 dni zivota, sa urcite takto neako , pozerali na svet , i ked neuvedomelo....

tym odbocujem od temy, ale chcela som vam dat pocit cloveka ktory sa dal pokrstit , znova v dospelosti a co to pre mna znamenalo.., nie je to len obycajny akt.. to nie...

musim uznat ze , otec ktory robil celu ceremoniu , sa modlil a pouzival, svate oleje, takej sily a vone, ktore som nezazila, u nas na slovesnku..... je to cele ine...

katrin21
16. feb 2009

mracik, sima:

nemyslim si, ze dat pokrstit dieta aj ked nechodime stale do kostola je vypocitavost... ved ako pisete rozhoduju rodicia... a ze oni ho budu v tom vychovavat.. niekedy praveze to dieta prilisnym presviedcanim ziska nechut.. lebo ho nutili v detstve chodit do kostola,tak v dospelosti tam ani nepachne.... zas na druhej strane, nechat ho len tak a mysliet si, ze sa samo rozhodne, ... tak na 80% sa uz pokrstit nikdy neda... mne to trvalo 16 rokov.. od 13 som nad tym rozmyslala...le az v 29 sa dala pokrstit.. lenze vacsina ludi nepodstupi tu torturu a otravovanie knzov na pouceniach a pod.... to neznamena, ze nezijem podla krest. zasad, ale naco take dlhe poucovanie? zevraj na to, aby zistili, kto je naozaj vytrvalý vo viere.. kto to vydzi... tak potom ale nechapem naco krstia deti... tym nie je ziadna zaruka... ze vychova zo strany rodicov?? ani ta nie je zarucena, ved ten rodic moze povedat cokolvek...
a este: k tej svadbe v kostole... to si nepochopila... nejde o len o to miesto, ide predsa o to, preco sa chce vydavat v kostole.. a niekedy clovek aj veri, aj chce mat svadbu pred bohom a tak.. ale ked si ma prejst tym vsetkym, tak to vzda... hovorim, viem o com hovorim.... ano su aj baby, co chcu v kostole, len preto, ze je to krajsie... ale v podstate ide uplne o nieco ine... ale je fakt, ze mi je zle z nasej cirkvi... chodila som do kostola j v taliansku a tam je to o inom.... bola som na stretnuti s padrom Jozom z Medzugorjia, to bolo cosi! u nas som uz v kostole nebola rok... tie huhňave kazne sa nedaju pocuvat.... ja si knaza predstavujem inak.,, ale len maloktorý vie cloveka " chytit" a naozaj zaujat...

katrin21
16. feb 2009

a aj ja chcem dat dieta pokrstit ako taku ochranu.... ci bude verit, alebo nie, necham na nom... napr., dcera chodi druhy rok na nabozenstvo... zmenili im ale knaza... prestalo ju to bavit, chce uz chodit na etiku( oc je na dedine problem, vsetky deti chodia na nabozko..) knaz ich len hresi, chlapcov vraj bije... no nutit ju teda bud, rok nebudem... ked chce nech ide na etiku.... pritom do kostola so mnou chodila, vie sa modlit, videla aj moj krst( mala 6 rokov).... takze je vedena tak ciastocne k tomzu, ale fanatika z nej nechcem ( a pri mojom priatelovi mi to asi ani nehrozi, ten ju len podporuje v tom, ze ma ist na etiku 😀 )..

erikasadek
16. feb 2009

vidis katrin , toto ma stve na slovensku ze znova zacala era ze cirkev ma velku moc a co sa deje, knazi biju deti ako za cias minulych, a deti idu na vyuku s hrozou a odporom..

a potom sa cuduju ze preco mnoho ludi sa odvracia.... ked ich tak znechucuju ani sa necudujem... 😉
to je len na okraj... 😉

mracik
16. feb 2009

katrin, ja deti (a ani manžela) nenútim chodiť do kostola, ani ich nikdy nútiť nebudem. Jednoducho idú so mnou, alebo nejdú. No zatiaľ teda vždy išli. 😀 Takisto pri večernej modlitbe ich nenútim odriekavať modlitbu, jednoducho sú pri mne a buď sa modlia, alebo nie.
Kubko je tak nejak viac nábožensky založený, vždy sa modlí so mnou, nedeľa bez kostola sa mu neráta, aj včera bol nešťastný, že sme nešli, lebo sme chorí. Ale na náboženstvo sa mu tiež veľmi chodiť nechce, pán farár sa s nimi chodí modliť na cintorín (!) a vypisuje mu poznámky do ŽK
Matej je taký "triezvejší" väčšinou sa nemodlí, ale len pri nás sedí. Ale zas rád spieva náboženské piesne. A stále mi dáva filozofické otázky o vzniku vesmíru a tak

katrin, nie všade je tá príprava na krst dospelého taká dlhá, môj muž sa pripravoval asi tri mesiace. Mal na príprave skvelého mladého kňaza a zároveň lekára, takže si dobre rozumeli. Určite ho tie rozhovory posunuli ďalej vo viere, ktorá je však stále veľmi krehká. Paradoxne za pár rokov sa stretli v manželovej ambulancii, ten kňaz trpel strašnými depresiami a pred pár mesiacmi zomrel priamo v spovednici ☹ No život je plný paradoxov.

No a čo sa týka kázania niektorých kňazov, no tiež sa mi niekedy vlasy ježia na hlave. Ale do kostola nechodím preto, že si chcem vypočuť skvelú prednášku, ale kvôli niečomu inému. Český katolícky kňaz Tomáš Halík to pekne povedal - vyznanie viery nasleduje po kázaní preto, aby si veriaci znova utvrdil svoju vieru po mizernom výkone kazateľa. 🙂

inak dať dieťa pokrstiť ako takú ochranu, to fakt už hraničí s mágiou, nemyslíš? možno si to len nesprávne vysvetľujem a myslela si to inak

erika, krásne 😵

ukmima
16. feb 2009

Sloto....nakoniec sme krstili v evanjelickom kostole...

katrin21
16. feb 2009

s magiou to nema nic spolocne, ale skor s anjelmi a pod...a stym, aby dusa isla do neba...
ja verim na posmrtny zivot a dusu...

slnieckova
16. feb 2009

erikasadek ako je mozne byt dvakrat pokrsteny? 😲 😅

katrin21
16. feb 2009

mracik: a aj ja milujem nab. piesne.... hlavne v Tal., som na tom stretnuti spievala ako o dusu.... tak krasne, ked spieva niekolko tisic ludi.... nikdy by som neverila, ze ja raz budem na takom mieste ( cisty fanati len by tam siel nie 😀 ) ale bolo to krasne, aj ked niektore veci som necitils az tak ako ostatni, v jednej chvili, ked sme si davali znak pokoja som sa rozplakala a nemohla prestat... nádherné emócie.. ale to by bolo na inu temu...

katrin21
16. feb 2009

slnieckova: ved ked konvertujes na inu vieru

erikasadek
16. feb 2009

akoje mozne, pretoze inak by som sa nemohla vydat..
normal katolik prechadza na evanielicku vieru? a podobne;

ale v podstate hlbokej sme stale krestania.. to je zaklad..

zuzkafuny
16. feb 2009

Sloto... nechaj to na dieťa... Nech sa ono samo rozhodne, keď to tak bude cítiť...

bambusko
16. feb 2009

som presvedcena, ze sa da kracat roznymi cestami. a ze zit s pokorou a uctou k zivotu a okolitemu svetu, v nadeji, ze kazdy clovek sa moze stat lepsim, sa da aj bez stigmy hriesnosti 🙂

mracik
16. feb 2009

bambusko, áno, som presvedčená, že ciest (k Bohu, aj keď niektorí ho tak nenazývajú) je toľko, koľko je ľudí na Zemi.
Myslím, že najdôležitejšie je po tej svojej ceste kráčať a nestagnovať v nejakom narcistickom presvedčení, že Ja som už niekde došiel
no ale to už je trošku o niečom inom, ako o krste...

erika medzi evanjelikmi a katolíkmi existuje nejaká dohoda o vzájomnom uznávaní krstu, nekrstí sa opakovane, u vás je to zrejme inak. A taká od veci otázka - čo si mala oblečené? 😅

denduska
16. feb 2009

este ma napadlo - medzi dnesnymi detmi je to uz asi inak - ale v "mojich" casoch boli vsetci v triede pokrsteni...okrem mna...pripadala som si ako idiot. a potom som musela chodit na nauky a cvicenia, ktore boli vacsinou v sobotu a okrem ineho mali napln aj pomahat pri upratovani fary, umyvanie okien.....neviem co to ma s krstom spolocne....
takze moj nazor je dat pokrstit dietatko este malinke a vyhnut sa zbytocnym problemom. K viere sa moze dostat aj samo (vid ja), aj ked mu rodicia prikladom nejdu, a v tom pripade im bude aspon vdacne ze je pokrstene.

erikasadek
16. feb 2009

na zaciatku nomalne biele saty, teda prvu hodinu, poca smodlidieb , ,a staleho , mastenia vsetkych bodov svatym olejom.. na zapesti , na tvary, ved to poznate.. a ked som isla do kade, tak som mala take ich saty vysivane, ako, na oriente aby nepresvytalo.. ke ds aponorim, pretoze si hola pod tym..

a potom sa znova prezlesiam a znova modlidby ale uz je to vsetko ine, na ukoncenie;. nekona sa to ako u nas v kostole s vela ludmi, bol len knaz, amoj buduci muz, .. a nikto ... v samostatnej , izbe specialne , na krsty.... urcenej..

moj asvdaba bola tiez ina, v kostole v egypte, nie je ako u nas romanticke, tam celu hodinu len , modlidby spieval knaz a na konci , ked skoncila pytal ducha svateho , na posvetenie nasho , sviatku manzelskeho, ked dal knaz na celo moje krizik a povedal , nieco, tak som akoby dostala ranu uplne ma , tahalo do zadu.. bol to vzlastny pocit...
a ten isty mal aj moj muz.; neda s ato vysvetlit;; slovami... neopisatelne

a knaz sa nai nepyta ci si beriete , svjho nastavajuceho, prozte je to normalne...

tu nie, copti neptri apod vatikan... asi preto , maju vlastenho , coptskeho papeza..

nie je to jedno kolko ma clovek krstou, stale ostava krestanom u mna je to najhlavnejsie.. 😉

zuzkafuny
16. feb 2009

Denduška...
ja som tiež bola jediná nepokrstená... 😀

3558
16. feb 2009

ja som rodila v Uk a farar na slovensku mi povedal, ze mi nemoze syna pokrstit pokial neprinesiem potrvdenie od anglickeho farara, ze mozem. ze ked sa narodil v inom meste a state, tak potrebuje od toho farara potvrdenie. ale na stasite s tym fararko tu v UK nemal problem, a hned mi napisal papier. bola to minutova zalezitost. tak som rada a o dva tyzdne uz budem krstit na slovensku v meste kde byva cela moja rodina.

katrin21
16. feb 2009

no u nas sa decka davali v 13 , 15 krstit po revolucii... mne sa zdalo 3 mesiace pouceni vela... he he.. to som nevedela, ze o par rokov bude cirkev" mocnejsia" a vyzadovat este viac... stare dobre tri mesiace....

monca301
16. feb 2009

My syna tiez este nemame pokrsteneho,nie ze by som ho nechcela dat,ale vsetci farari mi ho odmietaju pokrstit,kedze nie sme zobraty v kostole ,ale len na urade.
😠 😠
Ja mam vsetky sviatosti a manzel je len pokrsteny. Ja ho chcem dat pokrstit,len musim najst farara,ktory to urobi.

mracik
16. feb 2009

monca a preco sa nechceš vydať v kostole?
naši známi tak mali svadbu spojenú s krstom ich mesačného synčeka 😵

katrin21
16. feb 2009

monca: ved preto ja mam dceru krstenu tak neskoro..mala skoro rok.... farar furt vykrucal, ale nakoniec sme museli najst krstných, co su sobasení v kostole a museli doniest od svojho farara papier, ze chodia do kostola.. rozumies, aka byrokracia? ja som nebola ani pokrstena este vtedy a tiez sme pocuvali, ako zijeme v hriechu.... ale mne na krste malej zalezalo, tak som si ho vydupala.. treba najst takeho farara, co pristupi na nejaky kompromis...

hasleerka
16. feb 2009

aby som nepísala čo už je napísané, veľmi sa prikláňal k názoru katrin ...

ja mám kámošku, čo je rozvedená a druhý krát je vydatá už len na úrade a jej nechceli syna tiež pokrstiť, tak potom o čom to je ... ved všetky deti by môžu byž Božie či nie?

maja22
16. feb 2009

Nuž, ja som tiež pokrstená, ale to mi nezaručuje vstupenku do neba... Môžem len dúfať, že neurobím v živote také hlúposti, ktoré mi brány neba navždy zatvoria a že Boh bude ku mne milosrdný 😔 Lebo mne tu niektoré slová pripadajú, že beriete krst ako vstupenku do neba... Pokiaľ je dieťatko vo veku, že nerozlíši dobré od zlého, je to v poriadku, keby zomrelo, ocitlo by sa v Božom náručí... Malého sme dali pokrstiť ešte v ten mesiac, čo sme púrišli z pôrodnice a pri ďalších to tiež plánujeme tak, pokiaľ nebude v ohrození života, to by som ho dala pokrstiť hneď... Lebo verím, že krst zbavuje dedičného hriechu... Ale krstom som sa zároveň zaviazala vychovávať ho vo viere... Ako píše Jaron, túžim po tom, aby spoznávalo Boha, milovalo ho a aby sme sa raz po smrti všetci v nebi stretli...
To, že v dospelosti sa vyžaduje od adepta na krst nejaká príprava, je podľa mňa normálne... Už len preto, že človek je dospelý, mal by mať nejakú predstavu o viere, náboženstve, do ktorého krstom v tej -ktorej cirkvi vstupuje... Bolo by smiešne, keby si 18-ročný človek myslel, že Boh je deduško,ktorý sedí na obláčiku a s úsmevom či hnevom pozoruje ľudí... 😅 Takisto rodičia, ak dávajú pokrstiť svoje dieťa pred cirkvou, tj. kňazom, sa verejne zaväzujú, že dieťa budú k viere viesť a pokiaľ tá viera považuje manželstvo za sviatosť, nechápem, prečo sa čudujete, že neverí rodičom, ktorí sami žijú v hriechu a manželstvo za sviatosť nepovažujú...
A tiež nechápem, o akej "moci" cirkvi sa tu bavíte... Akože keď na krst stačí jednohodinová príprava, má slabú moc a keď chce absolvovať hodín 30, tak jej moc je silná? 😕 Cirkev je predovšetkým Kristova nevesta, Bohom chcená a Bohom založená.... Že nie každý kňaz má dar zaujať, resp. vyučovať, to je o inom... Aj v školstve dokáže jeden učiteľ zaujať viac ako druhý, hoci možno cieľ majú ten istý...
A ešte taká poznámka, že krst v žiadnom prípade neuškodí... K týmto slovám mi prišli na um Ježišove slová, že kto viac dostal, od toho sa bude viac pýtať... Krstom človek získava veľa milostí, s pomocou Ducha Svätého by ich mal "zužitkovať" a žiť podľa nich, lebo Boh sa nás raz opýta, ako sme s Jeho darmi narábali... 😉

bihan
16. feb 2009

Mne jedna vec neide do hlavy... prečo niekomu, komu nezáleží na cirkevnom sobáši pred Bohom, záleží na tom, aby jeho dieťa bolo pokrstené (a teda sa predpokladá, že bude vychovávané vo viere)? Pre veriaceho človeka je civilný zväzok "neplnoprávnym", tak prečo cirkevný sobáš nie, ale krst áno? Mne to asi nejako nedochádza či čo...
Keď si dieťa (človek) nájde k Bohu cestu v dospelosti, je to jeho rozhodnutím prijať Boha a krst, je to o niečom úplne inom ako nechať dieťa pokrstiť len kvôli tomu, že babka sa bude hnevať a pod...

bubba
16. feb 2009

majka,ja osobne verim tomu,ze hriech rodicov by sa nemal vztahovat na pohnutky knaza nepokrstit ich dieta myslim,ze to uz su tie slabsie "ludske"stranky knazov ked chcu zametat s oveckami...co je podla mna nespravodlive pretoze to dieta za to nemoze a mozno ti rodicia(ci uz rozveedeni alebo oddelene zijuci)nemali na vyber a museli tak ucinit ze svoje manzelstvo ukoncili...ja osobne poznam pani a pana,v kostole brati,po 20 rokoch rozvedeni pre alkoholizmus a tyranie,clovek sa proste meni a pan boh urcite nie je rad ak sa ma pozerat na zenu trpiacu ako bola tato..
preto si ja osobne myslim,ze rozmyslat o tom- pokrstit-ci nepokrstit nie je v ich kompetenciach mali by to urobit za kazdej okolnosti pretoze ziadatel tak cini urcite nie zo srandy..ja som bola krstena ako 29 rocna bezproblemovy pristup nasho farara za ktory som mu vdacna ma posunul vyssie a mala som aj vyssi zaujem na tom aby som pokracovala v tom v com som sa rozhodla zacat.
mozem zodpovedne povedat,ze nie odvtedy co som sa dala pokrstit ale odvtedy co som sa zacala zhovarat s bohom a zit podla kazani a prikazani sa mi zacalo v zivote ovela viac darit..mozno to bude pripadat ludom smiesne ale toto dokazu pochopit naozaj len ti,ktorych vnutorna slabost a nepokoj donutil vyhladat nedostatky a hladat ich v samych sebe,vo svojej viere k Bohu ,v snahe o zlepseni sameho seba a svojho postoja ku svetu.
preto krstit novorodenca?ano,preco nie ak verime v to co robime a krstit dospeleho?ano,ak sam to robi dobrovolne a nezistne koli sebe alebo aj koli partnerovi (napr.svatba)ved aj to je preukazanie lasky k manzelovi,tym padom aj k Bohu preto nesuhlasim s tym ze ak niekto povie ze sa ide dat pokrstit aby sa mohol vydavat v kostole ze na tom nie je nic zleho a ten KROK,ten spravny krok moze prist omnoho neskor,ale ich manzelstvo bude posvatne uz od toho bodu ked mozno ta dotycna osoba nepodnikne tie spravne kroky....
ja v tom nevidim ziadne sebectvo prave naopak 😉 kazdy krok k bohu je podla mna k nezaplateniu a mozno aj ten,ze sa ludia chu brat v kostole z roznych pricin nielen tych cirkevnych 😉

maja22
16. feb 2009

Bubba, ani ja nie som striktne proti tomu, aby sa deti nekrstili kvôli hriechu rodičov... 😒 Ale tiež to závisí od konkrétneho prípadu... Kňaz by mal posúdiť, či ten krst nie je len taký rozmar, resp. pekné uvítanie do života...Lebo sviatosti sú pre ľudí, ale podľa mňa zneužiť sa dá všetko... Mne skôr prekážajú tie ohovárania a rady typu, vyberte si iného, keď tento robí problémy 😖 Akoby aj Boh bol náš podriadený, ktorý "musí" robiť to, čo my chceme... 😒 S každou výsadou sú vždy spojené aj nejaké povinnosti... Ten prípad, čo ty uvádzaš, odchod od tyrana a pod. je niečo úplne iné, ako spolužitie mimo manželstva bez nejakých zvláštnych okolností, keď je to proste ich "vyznanie viery" - že manželstvo ako sviatosť im nič nehovorí...

sima3
16. feb 2009

Maji, pekne si to napísala, krst naozaj neznamená, že dieťatko /človek/ bude celý život uchránený od všetkého zlého, nebude mať žiadne problémy a "ľavou zadnou" raz bude môcť byť v nebi. A tiež to neznamená ani to, že rodičia majú "voľno" vo výchove, že krstom sa dieťatko akosi automaticky vychová. Práve naopak, krstom sa iba začína cesta plná úskalia a tŕnistej cesty v dnešnej dobe, aby sme raz mohli prísť do "vytúženého cieľa". 🙂

katrin21
17. feb 2009

bihan: napr. mne velmi zalezalo aj na svadbe v kostole.. nie len na krste dcery, ale nebola som ja pokrstena, tak nas nechceli vziat... a muz bol neveriaci, bolo mu to jedno.. ja som verila a chcela, ale rodicia ma nedali v destve... potom som stretla muza, ktorý bol velmi velmi veriaci az moc, ale to je jedno.. podstata je ta, ze som sa chcela vydat v kostole, lebo chapem co to znamena, lebo by to pre oboch vela znamenalo mat sobas v kostole... vsetko to o sviatostiach a pod. veciach viem.. a neberiem urcite krst ako vstupenku do bena,m ako tu pisala maja 22.
Ibaze dieta je cista dusa, tak preco nie? nie je zatazena hriechom.. ja som ich spravila niekolko, dokonca smrtelných (ze som bola na intrupcii...ale velmi to lutujem, a hlavne to, ze som nemala po svojom boku ineho muza , co by mi umoznil to dieta mat a nebat sa z coho ho vychovam..... nie som nezodpovedna, chranili sme sa, a predsa sa stalo....) .. Proste ja som bola stastna ,m ze krstoom som sa ocistila, nebolo to zistne, nechcem aby to tak vyznelo, ale proste som vzdy kazdemu zavidela, ze moze ist na primanie, a keby som napr. sla na interupciu po krste, teoreticky by som uz nesmela ist ani na prijimanie, tak ako napr. rozvedene zeny co mali sobas v kostole.. je to zlozita tema a je toho vela, nechcem to tu rozpisovat... ale kazdopadne nie som za to, aby sa krstil az dospely, ak rodicom zalezi na tom,aby dieta krstili, nech to urobia a nech idu tam, kde im ho pokrstia.... ja zijem odvtedy uplne inak, snazim sa, aj ked uz nechodim pravidelne do kostola z dovodou vyssie opisanych... ale zijem tak ako sa má.. aj vsetpujem to aj dcere... ale nie som fanatik..