Krvácení do mozku. Postihlo vás něco podobného?

krkca
15. jún 2008

Dobrý den,

je to nepříjemné téma, ale pokud Vás něco podobného postihlo a máte chuť se o pár informací podělit, tak pište.

lucenek
15. jún 2008

ahoj pokud potřebuješ poradit písni...na neurochirurgii dělám 5 let je to můj obor...vysvětlím , poradím

licina
15. jún 2008

Já bych se jen chtěla zeptat, jaké následky to může mít... a kdy se dá rozpoznat (laik), že něco není v pořádku....

krkca
autor
15. jún 2008

lucenek díky za odpověď.
Já nemám žádnou konkrétní zkušenost, ale čatla jsem, že krvácení do mozku potká až 26% novorozenců a většinou se vstřebá.
Dá se na to nějak přijít, když už budu mít mimi doma?

lucenek
15. jún 2008

následky...záleží o jaké krvácení se jedná....
epidurální -mezi tvrdou olenu a kost
subdurální- mezi tvrdou plenu a mozek
subarachnoideální- mezi pavoučnici což je tenka blanka pokrývající mozek
intraparenchymatozní - přímo do mozkové tkáně a do komor....

podle typu a lokalizace, kde to krvácí je možné předpovědět docela přesně následný vývoj a charakter postižení

laik pozná krv do mozku.....
apatie, spavost, bezvědomí, stav zornic....(nepoměr panenek, jenda větší než druhá při rovnoměrném osvětlení, nebo obě moc široké, při posvícení do očí by se měly panenky stáhnout do malé tečky, rychlost stažení se také počítá, ale tu laik moc neohodnotí) a taky se to pozná svalovou ochablostí jené strany těla nebo všech končetin a cílenou obrannou reakcí...vyvoláním bolestivého podnětu...normálně když někoho štípneš do ramene pokrčí ruce a sahá na to štípané místo...u mozk. krvácení se dějí jiné věci....cílená, nebo necílená reakce, nebo jak to česky říct...kroucení čili decerebrace s dekortikací, která cílená není, a poslední je areakce, čili nic.....žádná odezva

lucenek
15. jún 2008

krca spontáání krvácení vzniklé doma bez úrazového mechanismu může vzniknout ale snad jen šance 1:10000000, jedině co by tě mohlo zneklidnit jsou možné poruchy dechu,apatie ale i neklid..ono je to těžko....spíš se na to přijde hned po porodu...sonem...ale že by doma jen tak něco vzniklo to je myslím v dnešní době sci fi

krkca
autor
15. jún 2008

díky
A jaké následky může mít krvácení do komor???

krkca
autor
15. jún 2008

je možné v případě novorozence učinit nějakou nápravu (třeba cvičením Vojtovy metody)??
Kdy se začne dítě odlišovat od ostatních??

lucenek
15. jún 2008

no řpímo do komör...
řeknu to tak ty typy krvácení je taková posloupnoust mozkem odvenku směrem do nitra...čili čím vnitřeji tím prognoza a následky horší.....
samozřejmě i korové krvácení se dá pěkně vyléčit....ale čistě jen u krvícení do komor ty následky mohou právě být jakékoli...záleží z které oblasti ta krev do komor natekla....
tento stav se léčí jen konzervativně ty komory...zavede se do nich tenká hadička co tu krev odvádí pod nastaveným tlakem a dodáveaj se léky na odbarvení likvoru krví jako je cerebrolysin..... většinou krvácení do komor vznikně z prasknutí cívy v mozku a vyvolávacím faktorem je to subarachnoideální krvácení...to je u cévních malformací čilí laicky řečeno praskutí cévky...a to hrozí spíše starší populaci nebo lidem s vrzozenými cévními anomáliemi, nebo i získanými, u děti samostatně se toto vyskytuje velmi vzácně.

nejhorším následkem všech krvácení je samozřejmě úmrtí, pak apalický, čili vigilní stav, různé poruchy řeči, myšlení, sociálního chování, ochrnutí jedné strany těla, nebo všech končetin...ono to nejde takto jednoznačně určit...
pokud napíšeš, mám známeho ten má to a to krvácení tam a tam...a léčba je taková a maková...řeknu víc...ale takto to moc nejde

lucenek
15. jún 2008

a cvičením se dá napravit spíš následek svalové kontraktury zapojení nových svalových skupin při pohybu pro dítě...ono...Vojtovku moc neznám takže bych v tomhle nerada lhala....

lucenek
15. jún 2008

ale vím že děti postižené krvácením do mozku Vojtovku cvičí takže asi jo
a hodně se dělá i basální stimulace ta je na zachování a rozvíjení reflexů...polykání....atd..je to strašně obsáhlá metoda.....

krkca
autor
15. jún 2008

mám kamarádku, která má novorozence, u kterého došlo ke krvácení do komor.
Začala s ním cvičit vojtovu metodu a prý reaguje na cvičení tak jak má.Oční vyšetření je O.K., malej je nádhernej, vůbec na něm není nic poznat.Na hlavičce má zalepenou nějakou ranku, takže asi má zavedenou tu hadičku jak píšeš.
Ona je celkem zničená z doktorů, ale je vnitřně p řesvědčená, že vše bude O.K.
Četla jsem si, že pokud dítě krvácení do mozku přežije, pak jsou velké šance na to, že pokud bude rehabilitovat, tak se dá spoustu věcí zachránit....

krkca
autor
15. jún 2008

Jo a to dítko pije normáůně z lahve.Je to nějaké plus???

krkca
autor
15. jún 2008

Jak dlouho se to krvácení hojí a dá se mu nějak předejít?
Kdy je možné poprvé diagnostikovat třeba DMO?

lucenek
15. jún 2008

krkca....
tak to má asi vnitřní drenáž.....a posthemoragický hydrocefalus....takže má hadičku z komory vyvedenou do bříška....kde ten nadbytečná likvor se vstřebává...což je fajn, sem tam se ucpe ventil nebo poští moc nebo málo to je pak třeba jen přeštelovat jinak než operací to nejde.....
plus to je když normálně baští to jo
hojí se dlouho nejdůležitější jsou první 3 týdny pak jsou to měsíce......
DMO diagnostikuje dětský neurolog asi kolem věku 3-6 měsíců, ale spíš později....
víš kdybys mi třeba přes IP písla pár info z propouštěcí zprávy takřeknu víc....takto je to strašně těžké....

krkca
autor
15. jún 2008

Já propouštěcí zprávu nemám k dispozici, ale zkusím něco zjistit.
Já četla, že DMO se diagnostikuje až kolem 3 let věku dítěte.
Co já vím, tak první 3 týdny má za sebou a snad bez komplikací....

lucenek
15. jún 2008

podezření na dmo samo dřív, konečná dg opravdu kolem 3 let
zjisti co můžeš mě to hodně pomůže se zorientovat

susika
15. jún 2008

lucenek-mala by som niečo na teba.chodím k neurologičke a tej sa nezdá hlavička malej.vraj je malá na jej vek.predčasne narodené bábo.teraz má 10 a 2 týždne, neurologička odpočítava čas, ako skoro sa narodila, t.j. 2 mesiace, takže by mala 8 aj 2 týždne a hlavinku aj váhu má vraj na 4 mesiace. ale ona bola celá taká malá, ked sa narodila.a hlavinku mala, ked mala 2 mesiace iba 32 cm a teraz ju má 40,5.je to fak málo? ved pozri fotky, ako sa ti vidí. chce nás poslať na magnet. rezonanciu. nechcem tam ísť, koli uspávaniu. cvičíme vojta.vraj nemusí cúvnuť vo vývoji, ale ona super napreduje, tak by osm nerada, aby šla dozadu vo vývoji.dik

lucenek
15. jún 2008

susika
kukla jsem na fotky...to že neuroložka koriguje věk je v pořádku....
obvod hlavičky při porodu donošeného dítěte 34-38cm to je norma...(podotýkám jak kde...beru tu co u nás v nemocnici..někde berou 32-36cm----) je to indivindi....
takže maličko hlavu menší má....
s magnetem taky souhlas vím uspávaj ale je to nejpřesnější metpoda jak zjistit co vše v hlavičce je a kde....
mohlo by se jednat o tuv mikrocephálii...což je malé množství livoru tudíž menší hlavička....termíny se daj vysvětlit i jinak snažím se aby to bylo k pochopení.
cvičení Vojty- pokračuj pokud je napřed tak je to jen super...
ale myslím že magnet je na místě i s rizikem uspání miminka..fakt.....a myslíš že jako po tom magnetu po uspání by mohla couvnout ve vývoji??? To ne....jinak nerozumím slovu napreduje 😅

gucz
15. jún 2008

napreduje - ide vo vývoji dopredu

lucenek
15. jún 2008

aha dík.... 😉
a magnetem ani uspáním nespadne o krok zpět neboj

susika
15. jún 2008

napreduje - že po odčítaní tých dvoch mesiacov, čo je skor narodená, je vo vývoji na tých 8 mesiacov, čo je vraj fajn. to je po česky ako pozerám "napřed" 🙂 kto vie, kde by sme boli bez vojtovky 🙂

no, ono ani jej tatino nemá moc velkú hlavinu.oproti telu je menšia a ona je celá po nom.zatail len vzhladom...
už jej raz robili aj EEG mozgu (to ešte v januári) na odporučanie neurologičky, lebo jej chcela pichať cerebrolisin.všetko bolo OK, ale cerebrolisin jej nakoniec nedala, lebo je moc živá a za ten mesiac, čo sme u neurologičky neboli, sa vo vývoji riadne posunula. takže teraz chodíme už až po 6 týždnoch, alebo podla dohody.
myslíš, že EEG by neukázalo prípadné odchýlky?

a čo je to vlastne to "tuv mikrocephálii"-a "malé množstvo livoru"?

gucz
15. jún 2008

chcem sa spýtať, ja mám tiež predčasniatko, po narodení mala kolísavé tlaky, to znamená že sa jej horšie prekrvoval mozog?, tiež mala krv v hlavičke, ale doktor povedal, že to nebolo nejak vážne, keď tak pozriem do papierov. Cvičili sme vojtovku, psychomotorický vývoj dobehla v 10 mesiaci, na kontrolu ideme až o 4 mesiace, malá je v pohode, len ma to tak zaujíma. A tiež mala hlavinu menšiu ako je priemer.

lucenek
15. jún 2008

susik eeg ukazuje el aktivitu mozku...pozná poruchy el. impulsů jako je epilepsie nebo nějaké ložisko, které jeví a vysílá patologickou aktivitu.....to se dělá standartně, ale eeg neukáže krvácení do mozku nebo tak...to spíš magnet, ct
nechápu ten cerebrolysin...píchá se na odbarvení likvoru čili mozkomíšního moku od krve po předchozí krvácivé příhodě....ale asi ví co dělá
Spíš se zeptám máte Inootrop, nebo Nootropil...sirup? také se to může jmenovat geratam, piracetam...aspo...v indikační skupině je psáno inotropikum...? máte?
mikrocefalus=malá hlavička=málo mozkomíšního likvoru, ale hodnotí se i ve vztahu k tělu pokud je malíá celkově drobná vůbec nic to nemusí být ani znamenat navíc když je malá (berme že má 8 měsíců) ve vývojí napřed jak 8 měsíců....ale vyeštřit se to zkrátka musí co je příčinou..buď se najde nebo ne..já bych do toho šla...

lucenek
15. jún 2008

gucz
kolísavý tlak to je kapitola sama pro sebe...ale souviste s prokrvením orgánů to může, teda souvisí to....ale pokud je malá ok...tak bych to nehrotila...doběj¨hla vývoj což je super....
to s velikostí hlavičky je indivindi..jsou děti s normálním obvodem a můžou mít poruchy distribuce tekutiny do třetího prostoru a nepoznáš to, a naopak jsou děti s amlou hlavičkou a naprosto ok.....

gucz
15. jún 2008

no máme už hlavičku v rozmedzí priemeru a tiež berieme nootropil, sirup 0,5ml ráno, už máme len dobrať fľaštičku.

lucenek
15. jún 2008

gucz tak to bych si s tím nelámala hlavu...ten nootropil je fajn 🙂 a jak tak koukám na fotky tak Laurinka je šikula

susika
15. jún 2008

ozaj lucenek.malá nemala pri narodení žiadne problémy. krvácanie do mozgu alebo niečo podobné.bola od malička OK, len to, že bola menšia...

gucz
15. jún 2008

nie neboj, ja sa nestresujem, stresovala som sa prvých pár mesiacov, keď sa neurológovi stále niečo na nej nepáčilo, najprv mala nízky tonus, potom zasa na nožičkách vysoký, dlho sa jej nedarilo držať hlavičku pri ťahu za rúčky, ale cvičili sme Vojtu od pôrodnice, a keď sa začala pretáčať, plaziť, chodiť štvornožky a sadať si, tak som bola šťastná. Teraz to už neriešim, ona je šikovná. Len tie prvé mesiačky boli hrozné, lebo každý lekár mi hovoril dačo iné, a ja som sa z toho nevedela vysomáriť. Ale diky za odpovede, papa, idem sa venovať malej, akurát sa zobudila

lucenek
15. jún 2008

susik..tak v tom případě nechápu ten cerebrolysin...spíš jako prevenci to asi dr. myslela....
gucz ten první dotaz myslela jsi kolísavý tlak jako krevní tkak ne tonus? to je něco jiného.... 😅 aler je super že je ok a nic není poznat prostě máš drobčeka no 🙂

gucz
15. jún 2008

kolisavý tlak ako krvný , ona mala aj ťažké pľúcne zlyhanie