Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

lucqa
27. jan 2012

@briketa dakujem, trosku som pokukala na nete, takze nastavenie by som zvladla v pohode, problem je s objektivom, pozerala som ako je to s pozicanim, tak pozicovne sa da, len nemam tolku hotovost na zalohu ☹
a ta sutaz je uz zajtra 😒

@missy97231 ved skus sa pohrat aj s tym co mas, navod napisala dosa a skus si dat bodove meranie expozicie, pokial zamerias na objekt, ktory fotis a das si trebars aj f 4, tak dosiahnes rozmazane pozadie. Pozri fotku (narychlo som inu nenasla) - fotene: Olympus E-520, setovy objektiv 14-42mm, ISO 400, f 5,6, 1/25 s, rezim bodoveho meranie expozicie

@lenka3007 ja pouzivam UV filter a neutralny sedy, Uv na ochranu objektivu a neutralny sedy som kupovala na priame slnko na plazi

lucqa
27. jan 2012

no, nie je to moc dobre vidiet, ten kriziak ma ten kriz pekne ostry a pavucina je uz rozmazana

lenka3007
27. jan 2012

@lucqa jeej, dakujem za radu... presne kvôli plážovým fotkam som hladala na nete ktore filtre su na čo... este raz dakujem 🙂

lucqa
27. jan 2012

@lenka3007 nemas za co 🙂 u neutralneho sedeho si vyberas aj ci chces predlzit expoziciu o 1EV, 2EV alebo 3EV. Ja mam o 1EV 🙂

lenka3007
27. jan 2012

@lucqa a myslis, ze ten neutralny sedy bude dobra aj pri kombinacii sneh+slnko?

briketa
autor
27. jan 2012

@lenka3007 fotky v prirode a okolo vody, jednoznacne polarizak - otocny. Zosycuje farby a neutralizuje rusive odlesky.
na zapady slnka zase oteplujuci polarizak.
neutralny sedy vyuzivas aj vseobecne na krajinky. neutralnym sedym vyrovnas vysoky svetelny kontrast medzi oblohou a tym co mas na zemi.

@lucqa na zalohu sa vzdy dava kreditka, nie hotovost.

lenka3007
27. jan 2012

@briketa jeej, dakujem za odpoved a za radu 🙂

lucqa
27. jan 2012

@lenka3007 ako napisala briketa 😉 a polarizacny by som veru aj ja brala, len tie uz su dost drahe

@briketa len na tej kreditke musi byt tolko a to nie je 😅
ale jednoznacne to je teraz dost na rychlo, tak vyskusam vymacknut nieco z tej techniky co mam a skusim zistit kedy bude dalsia sutaz a zariadim sa lepsie 🙂

briketa
autor
27. jan 2012

@lucqa , tak si ber blesk, alebo si pozicaj, daj si ISO aspon 600-800, ako som hovorila, fot RAW, AUTO WB, najmensie clonove cislo ako sa Ti da a urcite z toho cosi vymackas! Velmi drzim palce!!!

briketa
autor
27. jan 2012

Baby, kamoskina mamina je origi indianka od Mayov. Krasny portret sa s nou vydaril. Na velkom formate vidiet pekne detaily

lucqa
27. jan 2012

@briketa ruksak zbaleny a mozem vyrazit 🙂 blesk mam, len neviem ci sa moze pouzivat, ale dnes som testovala ISO 1600 a da sa, dokonca aj ISO 4000 bolo este pozeratelne.
Dakujem, vsetky palce budem potrebovat, a ak sa nieco zadari, tak vam sem hodim 🙂
Ten portret je fakt krasny!

lenka3007
28. jan 2012

Baby, musim sa aj ja pochvaliť, teda nie je to nic extra, ale ked berem ohlad na to, ze na moje dieťa je ťažke zaostriť, tak sa mi to celkom paci... nam napadol vcera prvy sniežik, tak som rychlo v papučiach vybehla cvaknuť moju ratolesť, ako sa teší 😉

briketa
autor
28. jan 2012

@lenka3007 vsimla som si, ze pozeras La Redoute, ja si ich pamatam zo Svajciarska. Saty su nizsi priemer, v porovnani by som napisala ako GAP. To u mna znamena nic preborne, ale pre deti je to fajn. Ja osobne GAP pre seba alebo manza by som nekupila, ale pre deti ano. Sorry ak som sa niekoho dotkla 😀 viem ze na SVK GAP je strasne "in" ale Ty si v Norsku, tak Tebe mozem povedat 😀

Cim presne fotis, ze mas problem zaostrovat? Nielen fotak, aj objektiv prosim.

lenka3007
28. jan 2012

@briketa no mne mozes hovorit o znackach, ktore su "strašne IN" v tomto som ja zas vedla 😀 Na La Redoute sa mi pacia nejake veci na maleho, pre seba zasadne nakupujem v kamenných obchodoch, lebo ja som dlha a vychudnuta, tak objednavat je na mna tazko 😉 Ja mam Nikon D3100, darcek od ježiška, takze sa len ucim. Mam zatial len setovy objektiv (18-55 AF-S DX VR), ale na maleho je tazke zaostriť, lebo on mi stale uteka, nelubi sa fotiť... Pozerala som vcera objektivy, chcela by som jeden zoomovy 70-200 af-s f2.8, aby som ho mohla aj z dialky fotit, nech som neni rusivym elementom v jeho hrani. a potom jednu pevnu 85ku f1.8 a pevnu 50ku f 1.4... No ale asi zacnem s pevnymi, tie su kapanek lacnejšie... 😀

briketa
autor
28. jan 2012

@lenka3007 s tym co mas nastavit bodovy metering prioritu A v rezimoch, portretovu clonu okolo 4-5 a automaticke ostrenie. A nesmut, takmer ziadne deti sa neradi fotia 🙂

Ak by si si kupila Nikkor 70-200/2.8 tak si tie pevne kupovat uz nemusis. On je tak vyborny, ale je zas tazsi ako pevne.

K tomu obleceniu, ja mam tiez 180cm, takze viem o com hovoris, co sa proporcii a dlzok oblecenia tyka. 😒 Nastastie vacsina firiem ma online aj TALL verziu.

lenka3007
28. jan 2012

@briketa Dakujem, skusim to nastavenie. 😉 No napriklad dcery mojej kamarátky (2 a 4 ročne) sa fotit lubia, len su 2000 km daleko 😀
No ved ten objektiv som chcela hned od zaciatku, hlavne kvoli tomu, aby som mohla fotit aj z vacsej vzialenosti, aby som sa nemusela napriklad synovi motať popod nohy pri hrani a podobne, len musim nasporit 🙂

briketa
autor
28. jan 2012

@lenka3007 skus zatial Tokina 50-135/2.8 je po celom ohnisku ostry, krasne svetelny a stoji 400 dolarov. Mam ho osobne odskusany, fotim s nim vela a som spokojna

lenka3007
28. jan 2012

@briketa Vidis, to ma nenapadlo, pozriet objektivy inych znyciek, ktore su kompatibilne s Nikonom... Mrknem to hned aj na nete... dakujem za tip 🙂

lucqa
29. jan 2012

Ahojte, tak mam "po gymnastike"... a teraz Vam napisem zazitok, z ktoreho som bola dost znechutena 😢
Gymnastky mali prenajatu halu Mladost, uz ked sme tam prichadzali, tak mi bolo cudne, ze tam je na parkovisku strasne vela policajtov, a ked sme prisli, tak mi bolo jasne preco. Pred vchodom sme stretli prvych privrzencov "bielej rasy", a ked sme vosli, tak sme zistili, ze tam maju priatelsky zapas v halovom fotbale spojeny s gulasparty - uzavreta spolocnost. Takze halu predelili plachtou, fotbal sa hral v tej casti haly, kde mala prebiehat sutaz a gymnastky "odpratali" do najtmavsieho kuta telocvicne, kde sa za normalnych okolnosti rozcvicuju pred vystupenim.
A tak v tom tmavom kutiku znela pekna hudba a tancovali dievcata a odvedla sa ozyvalo buracanie, dupanie a sem-tam naraz lopty do predelovacej plachty ☹ ☹ ☹
A k foteniu... technika bola samozrejme nie najvhodnejsia, ale dalo sa, az s takou tmou som ale neratala (v tej casti, kde hrali fotbal bolo "super" svetlo na halove pomery). Pozadie som mala bielu plachtu, fotbalovu branku, zmotany koberec... no, jak na smetisku.
Ale pridavam 2 fotky co uz mam po uprave

lucqa
29. jan 2012

no, nie je to moc vidiet, musela som robit velke vyrezy, ale ste ma baby inspirovali tymi objektivmi a v noci som pokukala co by mi vyhovovalo a muz mi rovno objednal Tamron 70-200 f2,8, tak dufam, ze budem spokojna a nebudu to zbytocne vyhodene peniaze 😅 akurat sa mozem rozlucit s pevnou 50-kou, ktoru som si chcela kupit 😝

macamac
29. jan 2012

ahojte baby 😉
zas som tu prišla po radu
ak má fotka 900kB, ako ju zmenším,aby mala 300kB? ĎAKUJEM 🙂 😉

annika11
29. jan 2012

trocha prispejem mojimi najnovšími 😉

@lucqa tie fotky vyzerajú celkom dobre, na to, aké si mala podmienky, škoda, že sú tu v takom malom formáte 🙂
@briketa tá indiánka je perfektná ....si sa jej aj pýtala, či ju môžeš odfotiť alebo si ju len tak cvakla? lebo ja tak trocha bojujem sama zo sebou, ked som vonku a zdá sa mi niekto zaujímavý, či ho odfotiť potajomky alebo sa opýtať 😅 😅 😅
@lenka3007 pekné foto 🙂 tá prvá sa mi páči najviac 😀 ja som zaťažená na tváre 😝 ...neviem sa mi to možno len zdá, lebo tu ich vidím malé, možno by si mohla pridať trocha kontrastu....

annika11
29. jan 2012

inak baby chcela som sa poradiť, mám setový objektív, ktorý vôbec nepoužívam, fotím prevažne 50tkou a teraz sa mi naksytla možnosť, dokúpiť si nejaký nový objektív, chcela by som sa poradiť....pôvodne som chcela 85ťku, ale neviem, či si k jednému pevnému sklu mám kúpiť dalšie alebo si radšej zaobstarať niečo čo má zoom. Som milovník pevného skla, osobne sa prikláňam skôr k tomu, ale uvažujem nad tým, že už teraz mám občas problém fotiť v miestnosti, ked už nemám kde ustúpiť, tak či by to nechcelo zoom...ale zase ked tie pevné sklá majú takú skvelú svetelnosť a krásne fotia...neviem či ma chápete, lebo som to napísala ako 😝 😉 😔 😅 😅 😅 .....🙂 a teraz babo raď 😀

lenka3007
29. jan 2012

@annika11 dakujem, tiez na to pozeram, ale ked ich otvorim v pocitaci, tak sa ukazu inak, mozno to je koňom... Aj ta moda na maleho overale je vyraznejsia....
Krasne fotky, to si fotila pevnou 5Okou? super su... mala je sikovna 🙂

annika11
29. jan 2012

@lenka3007 to zobrazovanie tu je nic moc.... 🙂 ja fotím najviac 50tkou, setový používam málokedy, len ak chcem niečo zoomovať, ale to sú aj tak potom tie fotky také o ničom 🙂 niekedy mi ten zoom chýba...teraz nedávno som bola fotiť tehu kamošku a sotva som sa v izbe napratala, musela som do okna vyliezť 😀 😀 😀 ale zase fotky krásne, som spokojná...asi si budem musieť bud zoom, alebo svetelnosť....som zvedavá čo mi poradia baby

bihan
29. jan 2012

@annika11 na 3000-ku si Nikon 85mm/1.8 rovno škrtni, lebo je bez motora.

lenka3007
29. jan 2012

@annika11 No ja ti asi velmi neporadim, ja som cerstvy zaciatocnik, ale napriklad @briketa mi poradila dobry zoomovy, lebo moj maly sa velmi fotit nelubi a ked okolo neho beham a pletem sa mu pod nohy, tak sa hneva. Tak som hladala alternativu, aby som mohla byt trochu dalej a "šmirovať" ho a aby boli fotky aj pekne ostre a mali peknu svetlost... Mam zatial len ten setovy (18-55)...

annika11
29. jan 2012

@bihan http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/obje... ale je aj s motorom, toto som si už našla

briketa
autor
29. jan 2012

@macamac v hociktorom programe na upravu fotiek mas funkciu "resize" a tam si zadas vychodiskovu velkost.
Ak nemas program, stiahni si zdarma FSViewer. Je velmi dobry , sikovny a jednoduchy na zakladne upravy.
@lucqa
No super, nahodou si si splhla! Fotky su vyborne! Nabuduce uz pojdes ako profik. Tesim sa s Tebou novemu objektivu.
@annika11 - ked mas pevnu patdesiatku, urcite si ako dalsi objektiv nekupuj 85-ku, nie je kompaktibilny s tvojim fotakom (nema motorcek)
Co potrebujes je siroky zoom Nikkor 17-55mm/f2.8 alebo ekvivalent, co je cenovo dostupnejsi
Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC Macro OS HSM

annika11
29. jan 2012

@briketa dakujem za názor, idem si to hned aj popozerať 😉