Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

nika12
17. aug 2012

@iviatko kvalita zavisi viacmenej od objektivu, takze zalezi co si na nom mala nasadene, aky objektiv 😉

iviatko
17. aug 2012

no, mala som pri oboch ten isty objektiv a pri 1000ke boli nielen fotky mensie /tam je mensie rozlisko/ ale aj menej kvalitne 😉
Je mi jasne, ze za 350 eur nekupi objektiv za 400 eur, preto sa snazim o to, aby sa poradila napr. so setrou, ked foti a mrkli nieco v bazariku. Niektori maju totiz fotaky len v suplikoch a daju sa kupit za ovela lepsiu cenu ako nove.

bluebarablue
17. aug 2012

@dosa Dakujem myslim ze si ho zoberiem ... myslis ze objednavanie z tej stranky je bezpecne ... lebo pozeram ze tam vyjde najlacnejsie... a kvalitnejsi je D1100 alebo D550 ?... neviem ze ci ked je to vacsie cislo tak je to kvaltinejsie, alebo prave naopak 😝

dosa
17. aug 2012

@iviatko @bluebarablue - ak niekto na to ma, pre mna za mna, nech si kupi tu najdrahsiu vybavu. ale treba si uvedomit, ze nie vybava robit fotky, ale fotograf. a verte, ze niektori ludia vedia nafotit so zakladnou vybavou lepsie fotky ako ti s tou drahou 😎

iviatko
17. aug 2012

@dosa to sa tu snazim napisat 🙂

bluebarablue
17. aug 2012

@iviatko so sestrou si paralerne pisem... a povedala ze ten co ste mi navrhli zavzovala aj ona, takze sa mi naozaj na moje zaciatky pozdava 🙂 dakujem

iviatko
17. aug 2012

@bluebarablue drzim palec

dosa
17. aug 2012

@bluebarablue ja mam 550 a je o kus lepsia ako 1100. no ale aj cenovo dva krat taka draha... dobre si to premysli a ked si si ista, ze rozpocet viac nepusti, tak ta 1100 nepusti. no este by ti mohli aj nejake nikony poradit, ale tomu sa ja uz nerozumiem...

tiez som kupovala cez eshop, ale nie konkretne cez tento - no je to prast jak uhod... s touto konkretne strankou zatial nemam skusenost

bluebarablue
17. aug 2012

@dosa tak na to uz nemam ... mozno raz 🙂 snad sa mi podari naucit sa ovladat aj tento ... rozmyslala som aj o nejakej kinzke nech viem aspon zakladne pojmy... takze este do toho asi co - to investujem 🙂

carrie84
17. aug 2012

@bluebarablue - 1100 nebude ziaden technicky zazrak, mozno ti po case nebude stacit, co sa funkcii tyka, ale na zaciatok si myslim, ze to je dobra volba 😉 Najma, ak mas obmedzeny rozpocet. A hlavne nerozmyslaj nad nikonom, ak ma sestra canon - ak vas chyti fotenie, tak si potom mozte poziciavat vybavu (jedna bude mat blesk, druha objektiv atd.) 😉 Knizky o foteni sa daju najst aj na nete, treba len hladat 😉 Urcite si nieco nastuduj, aby si aspon zakladne pojmy zvladla.

carrie84
17. aug 2012

@bluebarablue - btw: ja mam nikon 😀

bluebarablue
17. aug 2012

@domyyy Dakujem pekne za pomoc, tento som uz objednala 🙂 Teraz sa bojim ze sa ho nenaucim ovladat :-P

kinkinga
17. aug 2012

@bluebarablue ja mam 1100 a poviem ti na zaciatok je super,lahky mensi ako ostatne,aj ked pravdu povediac,setovy objektiv uz chcem vymenit za portretovy,no uvidime kedy financie dovolia🙂budes na zaciatok urcite spokojna.

bluebarablue
17. aug 2012

@kinkinga Jej, tak to som rada ze sa ozval niekto kto ho tiez ma. Ja len dufam ze nebude na mna ako laika moc zlozity co sa tyka ovladania :-P

kinkinga
17. aug 2012

@bluebarablue podla mna nieje,staci si kusok prestudovat manual,ale treda ja som necitala,mne to kamarat rychlostou blesku za 10 minut vysvetlil,kebyze mas nejake otazky kludne IP.🙂

bluebarablue
17. aug 2012

@kinkinga dakujem

moonlightka
17. aug 2012

ahojte baby, poradte prosim literaturu, ktora ,ma nauci fakt dobre fotit...co sa dobre studuje a ma to potom aj ziadany efekt. dakujem 😉

sejbry
17. aug 2012

@lucqa ahoj,prosím ťa už si tu niekomu pisala,pre získanie ´´rozmazaného´´pozadia treba nastaviť clonu....mám prvú zrkadlovku pár dní no a neviem čo skôr ,je toho strašne veľa ... nastavila som režim A pri clone som sa dostala na číslo 4 / nižšie mi nejde,može to tak byť? no ale ako stlačím spušť ,zaostrí sa a fotka je úplne ostrá ,asi ti to príde už smiešne,ja som úplný úplný začiatočník tak ak možeš poradiť budem veľmi vdačná,dakujem 🙂))) napríklad ako zhotovím fotku a vyberiem čo bude rozmazané a načo chcem zaostriť??? treba ešte niečo upravovať v PC?farby?

kvietocek7
17. aug 2012

@iviatko tiez som nalomena kupit poriadnejsi fotak,uz som to tu spominala boli sme v obchode obzerat dat si vysvetlit a tak, no a este aj luckqa mi podsunula myslienku na zrkadlovku. pozerala som tento nikon
http://www.amazon.co.uk/Nikon-18-55mm-VR-Lens-K...
tak ak sa vyznas vo fotakoch vedela by si mi poradit vhodny objektiv s dobrym zoomom??
alebo ktory canon je taky co sa oplati kupit napr v porovnani s tymto nikonom?
Mna tiez muz odradza ze kto to bude nosit a bla bla ale mam dojem ze to je malickost oproti radosti z toho,ze fotky naozaj stoja za to 🙂

@briketa tiez sa ta chcem spytat ci mi vies z tvojej skusenosti poradit na tento nikon - ako sa ti vidi pre mna akoze zrkadloveho zaciatocnika 😕 ?
http://www.amazon.co.uk/Nikon-18-55mm-VR-Lens-K...
objektiv s dobrym zoomom tak okolo 42x.

kvietocek7
17. aug 2012

@domyyy ty mas ten Nikon D3000 co si dala link? si s nim spokojna? ja uvazujem o nikone D5100 lebo on ma display ktory sa da vybrat a prisposobit.

domyyy
17. aug 2012

@kvietocek7 ja mám nikon D90 a spokojnosť na 100% 😵 D5100 je super 🙂

kvietocek7
17. aug 2012

@domyyy a aky mas k tomu objektiv?

domyyy
17. aug 2012

@kvietocek7 nič moc... 28-80 chcem si kúpiť niečo lepšie 😉

kvietocek7
17. aug 2012

@domyyy zabudla som sa spytat,ze aky to ma zoom?dik

briketa
autor
17. aug 2012

@kvietocek7 najprv by si si mala podla mna ujasnit co budes fotit, kolko sa tomu chces venovat. ak chces len namierit fotak a cvaknut, zrkadlovku si nekupuj. ak fotis zrkadlovym fotoaparatom na plnu automatiku (namieris a stlacis spust), mechanika ti vypocita statisticky priemerne hodnoty idealnej expozicie. ale nie idealnu expoziciu. na najlepsie nastavenia si musis mechanicky, cize ty sama manualne nastavit clonu a cas, vyvazenie bielej, mieru sumu, zvazit dynamicky rozsah sceny a mieru osvetlenia sceny a podla toho trochu preexponovat ci podexponovat zabery. tak dosiahnes krasny obrazok podla predstav.
ked pouzivat len automatiku a nemas idealne parametre a svetelne podmienky, obrazok nebude vyborny.
fotografie zo zrkadlovky sa musia vzdy doostrovat.

co sa tyka vyberu fotoaparatu. Nikon 5100 je vyborna masinka pre zaciatocnika. Uricite na sto percent by som ho uprednostnila pred Nikon 3100, pretoze skratka prinasa lepsie vysledky a tym padom Ti bude postacujuci na dlhsi cas ako 3100.
Zrkadlovky sa nekupuju na "kolkokrat zoom to ma".
Objektiv k telu v idealnom pripade kupujes zvlast, rozhodujes sa podla toho co chces fotit , rozsahom ohniskovej vzdialenosti a svetelnosti. (Na portrety potrebujes medium, na krajinky siroky objektiv a na divu prirodu teleobjektivy. Tie sa pouzivaju aj na fotenie deti, pretoze mozes byt obdalej a dieta sa sprava spontannejsie) Cim mas svetelnejsi objektiv tym ti umoznuje fotit kratsim casom a vacsou clonou (mensim clonovym cislom) a tym je ostrejsi (tak funguje stavba jednotlivych elementov objektivu)
Telo fotaku by som urcite nekupovala spolu so setovym objektivom co zvacsa ponukaju, pretoze tie objektivy su najslabsie co nikon vyraba a coskoro ti nebude stacit.
Kup zvlast telo a zvlast objektiv.
Na zaciatok odporucam pri rodinnom foteni Nikkor 16-85mm a ku tomu pevne ohnisko objektiv 50mm f1.4, ktory ma vybornu cenu aj kvalitu. A potom ked sa rozsupnes uz budes mat jasnejsie co dalej dokupovat 🙂.
Fotografovanie je vysoko nakazlive!! 😀

sejbry
17. aug 2012

@briketa ahoj ,prosím ťa nevieš mi poradiť,na nikone mi nejde prepnuť nahlad fotky a aj ked stlačím menu alebo chcem použiť displej ,nejde ☹ foták mám asi tri dni,dnes som ho mala vonku všetko ,potom som ho zavesila cez plece a o pár minut mi to už nešlo,ked stlačím ´´šipku´´ pre nahlad fotky zasvieti zelene svetielko pri ´´info´´ ,možno som iba niečo stlačila ale čo???

briketa
autor
17. aug 2012

@sejbry napis mi prosim ta presne ktory model

sejbry
17. aug 2012

@briketa nikonD7000