Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

boska79
4. sep 2012

@rainee tak nech Ti ide aj o svetelnost v prvom rade..
Vsetko fotit....to je co? Deti? Sport? Makro? Krajinu? Reportaze?

Teraz @dosa predava dobry univerzal zoom, k tomu si kup 35 1,8 pevne a na bezne veci uplne Ti to staci..

Teraz mas co doma? Aky fotak? Ake skla?

luciferova
4. sep 2012

@briketa vies, ja by som potrebovala od zaciatku vysvetlit pojmy, napr. co je to "clona", co je to "ja neviem co" a co trwba vediet nastavit aby bola fotka pekna, v navode si ja uz najdem, ze ako sa to nastavi, ale ja teraz netusim, co mam vobec nastavovat, chapes - uplny amater. Mam sice Carl Zeiss objektiv, ale co z toho, ked nemam sajnu o pojmoch, to co tu pisete je pre mna spanielska dedina, fotila som len cez automat (a fotky su akoze pekne, ale nie take, ako chcem).

rainee
4. sep 2012

@boska79 no vlastne vsetko uvedene - deti, krajinu, budovy, dovolenky, vlaky, auta, zvierata, makro 😀 ja mam zatial len ten zakladny objektiv 18-55, fotak nikon D5100 a neskutocne mi chyba riadny zoom. a este mam stale problem s tou ostrostou v pohybe, neviem ci som uz uplne lava alebo co ale nech si nastavim clonu a zavierku neviem ako (f22, 1/500-1000) furt je to casto rozmazane 😠 akoze je mi jasne ze ani profik nema kazdu fotku top, ale nezalezi pri tom dost aj od kvalitnejsieho objektivu?

briketa
autor
4. sep 2012

@luciferova vsetko citanie zdarma:
zakladne pojmy: http://fotoroman.cz/glossary2.htm
zklady porozumenia fotenia a techniky: http://fotoroman.cz/techniques2.htm

briketa
autor
4. sep 2012

@rainee aby si si mohla dat kratsi cas a tym "zmrazit" pohyb, musis si zvysovat ISO. Inak Ti to Tvoj objektiv nestiha. Alebo priblesnut. Ked Ti fotak nestiha na auto ostrit, to znamena, ze nemas dostatok svetla aby si mohol skratit cas.
Cim mas kratsi cas, tym bude pohyb zmrazenejsi

luciferova
4. sep 2012

@briketa dakujem, pozriem si to 🙂 a pomylila som sa, nemam K5 ale K7, ale ved to je v podstate fuk 😉 diky este raz 🙂

a este prosim ta co je dslr?

briketa
autor
4. sep 2012

@luciferova
D-digital
S-single
L-lens
R-reflection

DSLR camera = zrkadlovy fotoaparat, zrkadlovka

Neboj, vsetko sa naucis. Na fotografovani je dobre, ze je to technika, funguje podla zasad fyziky (optiky) cize vsetko od vsetkeho logicky suvisi, vsetko dava zmysel.

Hlavne si nezabudni pozriet aj zaklady spravnej expozicie - dalsi krok k uspesnym fotkam.
Vela zdaru!

luciferova
4. sep 2012

@briketa diky, snad to nastudujem do porodu druheho babatka 🙂

rainee
4. sep 2012

@briketa dnes som fotila A a S v byte na iso 400 pri podla mna celkom dobrom svetle a aj tak to bolo tmave ☹ no a k blesku - ja malu fotim skoro vylucne bez blesku kvoli ockam, takze asi aj tam moze byt ten problem. lebo s bleskom vonku na svetle je to fajn.

iviatko
4. sep 2012

@rainee ja fotim IBA bez blesku... kupila som si aj externy, ale nedosvecujem, vyuzivam len svetlo, ktore je. Raz sa mi pokazil vo fotaku blesk a naucila som sa fotit bez... aj profi fotaky uz vstavane blesky nemaju ;)

rainee
4. sep 2012

@luciferova ja som tiez len zaciatocnik amater, myslim ze to nie je vobec lahke fotit zrkadlovkou a vyznat sa vo vsetkych pojmoch a objektivoch. teda kazdy kto to riadne ovlada a foti profesionalnejsie + ovlada dobre photoshop klobuk dole 😉 hlavne treba na to kopec casu.
@iviatko a nemas to potom rozmazane? vyuzivas predpokladam prioritu clony a zavierky.

boska79
4. sep 2012

@rainee ked mas svetelne pevne sklo, blesk fakt nechyba..a aku clonu si mala?

luciferova
4. sep 2012

Ja amater neznalec tiez bez blesku, nepacia sa mi moje fotky s bleskom, pridu mi umele 😅
@rainee diky za podporu, ved to, ten cas... 😉 nech sa ti dari 🙂

luciferova
4. sep 2012

Zienky a v com upravujete fotky? Je tu niekto, kto pouziva aperture?

rainee
4. sep 2012

@boska79 snazim sa kvoli ostrosti - zmrazeniu nastavovat clonu a zavierku na cca. f22 alebo 1/500-1000, iso mavam myslim stale 400 😕 len neviem ako nastavit fotak keby som chcela ostry stred a okolie rozmazane napr.pri f 5,6 v pohybe. nuz asi len sukusat skusat, som este zaciatocnik.
@luciferova picassa a photoshop najviac

rainee
4. sep 2012

ja nieco skusim pridat, neviem ako to bude vyzerat tu na MK kedze su fotky zmensene.... 😉

dosa
4. sep 2012

@rainee ostry stred nedosiahnes - dosiahnut sa da len ostra rovina... chcelo by to pohladat nieco o rovine ostrenia... a potom, ak pouzivas clonu 22 a iso 400 aj vnutri, zrejme ti to neda dobry cas na ostru fotku

aj tu by si nieco nasla: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-...

iviatko
4. sep 2012

@rainee nie, nemam rozmazane, ked je dobre svetlo a dobry objektiv, nemas co riesit... 🙂
pouzivam lightroom a na kolaze picasu.

boska79
4. sep 2012

@dosa nemysli tym ostre v strede a vzadu rozostrene? Potom ovela nizsiu clonu pouzit

dosa
4. sep 2012

@boska79 tak mozno ano, ale nikdy nebude ostre len v strede, len ten vybrany objekt, vzdy bude ostra cela rovina. ak budu dva objekty vedla seba, budu ostre oba 😉

boska79
4. sep 2012

@dosa no teraz nechapem....volaka new vec pre mna....ked dam clonu 2,5 alebo 1,8-mam ostre len mini usek....napriklad ketinka...

dosa
4. sep 2012

@boska79 ano, ale ak v tej istej rovine sa nachadza iny predmet, tiez bude ostry:

... že na snímku by mělo být ostré to, co je jeho hlavním objektem. Při ostření je velmi důležitým pojmem rovina ostrosti/ rovina zaostření. Jedná se o rovinu, která je rovnoběžná se snímačem či s rovinou filmu. Vše co touto rovinou prochází, respektive je její součástí, je ostré. Všechny ostatní objekty, které jsou před nebo za rovinou zaostření, budou rozostřené.

boska79
4. sep 2012

@dosa chapem... a asi by som mala sa vratit k mojim knizockam 😔 😀

dosa
4. sep 2012

@boska79 aj k tomu sa raz dostanes, neboj 😉 myslim, ze sme sa pochopili, ale kazda mame na to svoje "vyrazy" 😀

ja ich mam tiez nakupenych kniziek, ale malo sa k nim dostanem, teraz mam rozcitanu naucte se exponovat kreativne, zastala som na jednej kapitole, neviem ju pochopit, tak som to odlozila na neurcito 😀 😀 😀

minewka
4. sep 2012

@boska79 pozri si niečo o hĺbke ostrosti..pekne vysvetlene je to tu
http://www.fotoradce.cz/pracujeme-s-hloubkou-os...

boska79
4. sep 2012

@minewka dakujem za radu,viem kde co hladat

minewka
4. sep 2012

@boska79 aha, keď všetko vieš, potom sa hlboko ospravedlňujem 😀 😀 🙄 🙄 🙄 🙄

boska79
4. sep 2012

@minewka som len napisala,ze viem kde to mam hladat tak neskac

minewka
4. sep 2012

@boska79 no vidíš, šikulka si potom, keď vieš...potom aj vieš, prečo je kvetinka ostrá len na mini úseku 😉 🙂

boska79
4. sep 2012

@minewka na toto sa pytali baby hore...a bolo to prve,co som sa ucila pracovat s hlbkou ostrosti

Nikdy som nepisala,ze viem vsetko..

A dobru noc vsetkym...