Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

minewka
4. sep 2012

@boska79 jeeežiš, tak fakt sorry, že som si dovolila jeden link a podcenila tvoje vedomosti. Nečítam túto tému od začiatku, dnes mi v diskusiách padol zrak na tvoj príspevok o kvetinke, tak som si dovolila reagovať. 🙄 Ok, patrične si ma usmernila, že googliť vieš, beriem na vedomie 🙄

briketa
autor
5. sep 2012

@luciferova este odporucam tuto knihu http://www.martinus.sk/?uItem=111113
ktora je zhrnutim Petersonovych predchadzajucich troch knih do jednej. Peterson pise velmi prakticky a "polopate" s nazornymi ukazkami co - ako - a preco fotit.

briketa
autor
5. sep 2012

@rainee vies mi ukazat prosim ta tu rozostrenu fotku (co sa ti zdalo dost svetla a aj tak sa nepodarila) aj s exifom (metadata). Len mi ju sem daj sooc bez uprav, aby som videla ake boli nastavenia fotaku. Obsah ma nezaujima, ked na nej bude aj toaletakova rolka, naozaj len ako bol fotak nastaveny a akym objektivom si fotila.

boska79
5. sep 2012

Bavili sme sa o rovine ostrenia,nie o hlbke, o tom bola debata @minewka ..len tolko k tomu

@briketa aj kellbyho knizky su fajn

briketa
autor
5. sep 2012

@boska79 kelby ma aj vyborne videotreningy

dosa
5. sep 2012

@briketa ja mam od petersona tuto: http://www.martinus.sk/?uItem=24502 akurat teraz ku koncu prazdnin som si ju otvorila, ale "skapala" som hned na strane 38 - nechapem to ostrenie pomocou stupnice vzdialenosti. chela by som odfotit fotku, ktora bude ostra od zaciatku po koniec. tu je napisane - clona 22, preostrit na nekonecno a a potom odcital 2 stopy na objektivu proti zvolene clone - som z toho magor, nechapem... poznas prosim ta nejake jednoduchsie vysvetlenie ako na to?

briketa
autor
5. sep 2012

@dosa ano, to je "sweet spot" kazdeho objektivu, prepac ale neviem aky vyraz je na to v slovencine. U nas je to sweet spot.
Opticka stavba vacsina objektivov Ti da najostrejsi obrazok na celej ploche tak, ze si ho otvoris na maximalnu clonu, zaostris na nekonecno, cize na vsetko co je v obrazku a odcitas dve stopy. to koli tomu ako su objektivy zostavene.
To je jedna z "rules" co sa skratka naucis naspamat a vies.

dosa
5. sep 2012

@briketa hmmm, ale neviem, ke mam odcitat tie 2 stopy 😅 mam sa nastavit na manualne ostrenie? zaostrim na nekonecno - teda mam si nastavit tu capatu osmicku na objektive? a potom kde mam odratat tie dve stopy? nechapem tej poucke... asi by som sa mala nad sebou zamysliet... mne je nniekedy lepsie, ked mi to niekto ukaze a zapamatam si... takto sa v knihach niekedy strasne dlho motam...

briketa
autor
5. sep 2012

@dosa ano plne manualny rezim. 2 stopy sa mysli 2EV. Citaj tu: http://www.fotoradce.cz/ev-neboli-expozicni-hod...

dosa
5. sep 2012

@briketa ahaaaa, to som nevedela, ze to su EV, s tym som sa nikde nestretla zatial 😀 😀 😀 ja som stale hladala, kde mam odcitat tych cca 61 cm 🙂

dakujem, pojdem to dnes vyskusat 😉

dosa
5. sep 2012

@briketa teda aby to nevyznelo, ze som sa nestretla s EV, len som nevedela, ze tie stopy su EV...

briketa
autor
6. sep 2012

Nie vobec nie. Nic som si nemyslela. Necitam prispevky s mojimi naslednymi posudkami 🙂.
Je otazka, ja na nu odpoviem. Nic min, nic vic. Je mi jedno ci je to zakladna vec, alebo nieco z profi tela.
Ked viem pomozem, ak nie, poviem bohuzial.

Je to mozno aj tym, ze ludi je tu vela. Ja sa priznam, ze ani si nepamatam kto ma ake telo. Nemam spojene tvare a konkretne osoby s nickami, lebo nikoho osobne nepoznam.
Ciste len odpovedam na pisany text.

@dosa

lucqa
6. sep 2012

@kvietocek7 ahoj, dnes som sa hrabala vo fotkach a ty si nejake moje chcela, tak som nasla 2 zverejnitelne 🙂

kvietocek7
6. sep 2012

@lucqa jeeejjj ake kraaasneee 🙂 🙂 😅 inspirujuce 🙂
uz som pozerala aj po veverickach v parku ale vyckam si na tie drze co lezu mamickam do tasiek kde maju pootvarane dobroty pre deticky 😀 ,foto naozaj pekne 😉

dosa
7. sep 2012

@lucqa nadherne fotky, na tej prvej krasne vidno rovinu ostrosti @rainee

to si fotila 70-200 asi, ze???

lucqa
7. sep 2012

@kvietocek7 @dosa dakujem baby, zvieratka sice nie su moja parketa, ale ved portret ako portret 😉
hej bolo to fotene 70-200 a vevericka 24-105, svetelne podmienky zhruba rovnake 🙂

rainee
7. sep 2012

@dosa @boska79 hej to som myslela ze stred ostry (ale ze fakt ostry) a zvysok rozmazany 😉
len furt nechapem akosi ze ked fotim na A alebo S mozem si nastavit len tu jednu hodnotu, druhu k nej mi hadze automaticky (asi podla svetelnosti?) ..... pri foteni doma som uz zvysila ISO na 3200 (fotim ale bez blesku) a aj tak to neni ono. zaostr.rezim pouzivam vacsinou kontinualne zaostrovanie, zaostr.polia dynamicke alebo 3D. ADL a bracketing je pre mna zatial spanielska dedina. ale podla mna fakt bude chyba v tej svetelnosti.
@dosa to som fotila tym zakladnym 18-55, ja iny objektiv ani nemam.

dosa
8. sep 2012

@rainee to so 70-200 som myslela na lucgu, tebe som dala odkaz, ze je tam krasne vidno na tej foto sovy, tu rovinu ostrosti, ze to nie je len stred, ale cely pas rovnobezny so snimacom... vidno to na tych kamienkoch... a teda ze objekt vobec nemusi byt v strede, ale kdekolvek na foto - co sa aj odporuca - necentrovat, skor si rozdelit obrazok na tretiny zvislo aj vodorovne

lucqa
9. sep 2012

@rainee da sa aj tak, ze je stred ostry, ked si das rezim merania - bodovy, vtedy mas ostre okolo toho bodu na ktory ostris a zvysok je rozmazany.
Ked si nastavis A alebo S, tak to je poloautomatika, bud si nastavis len clonu alebo len cas, zvysok Ti dopocita fotak tak, aby bolo EV 0, ale EV si mozes prisposobit.
Skusim Ti to napisat "polopastisticky" EV si predstav ako pas od ciernej po bielu, s tym, ze EV -3 je cierna (0%), EV 0 je stredne seda (50%) a EV +3 je biela (100%). Takze, pokial chces fotku tmavsiu, tak ides do minusovej hodnoty, pokial svetlejsiu, tak do plusovej hodnoty. Fotak Ti vypocita 0, lebo to je "to spravne" nastavenie. Jasne, ze zalezi od jasu sceny, ktoru fotis.
Pokial si chces nastavovat aj cas aj clonu, tak musis prehodit na M a tam si nastavis vsetko podla seba.
A to, ze mas tmave fotky doma bez blesku, to sa tu uz riesilo velakrat. Zalezi od svetelnosti objektivu, s tym co mas sa tazko fotia dobre fotky v interieroch. Skus nasetrit na pevnu 50-ku alebo 35-ku, F 1,8 a budes mat vybavene 😉
pripadne by to vyriesil externy blesk, alebo kup difuzer na int. blesk a zniz intenzitu blesku pri foteni, s tym sa da tiez celkom pekne pohrat, aby boli fotky pekne 🙂

dosa
9. sep 2012

@lucqa rezim merania je na meranie celkoveho jasu fotky, nie na ostrenie... ci?

rainee
9. sep 2012

@lucqa dik sa info, zas som o kusok mudrejsia 😉 ten objektiv co spominas je vhodny na portrety/interier? ktory je potom lepsi, 50 ci 35, ty ich mas? lebo ja mam v plane kupit casom 18-300mm F3.5-5.6G ED AF-S DX VR kvoli zoomu, myslis ze ten by bol ok? z fin.hladiska si nemozem dovolit tych objektivov viac, takze musim pouvazovat aky najlepsie kupit na bezne fotenie.
@dosa aha ja som myslela ze to bolo na moje fotky 😀 ano vidim tu rovinu ostrosti u sovicky, viem co myslis.

dosa
9. sep 2012

@rainee pevna 50tka stoji okolo sto eur a mozem povedat, ze je to kopec muziky za malo penazi - ja ju mam a zo zaciatku to bol moj jediny objektiv, a hlavne na doma je super. no ak mate mensie izby, alebo by si chcela fotit v byte aj viac ako tvare, tak by bol lepsi 35 mm, lebo s 50 mm niekedy horko-tazko celu postavu v byte odfotim...

ak mas objektiv 18-55 je ti zbytocne kupovat 18-300. ani svetelnost nema dobru, teda si v byte nepolepsis... ked nemozes vela objektivov, skus predat 18-55, kup si pevnu 35 mm (alebo 50 mm) a k tomu nieco od 70 mm - 70-200, alebo 70-300

rainee
9. sep 2012

@dosa diky za radu. potom by som kupila ten 50/35 no a casom kvoli foteniu do dialky ten dalsi. preco myslis ze je 18-300 zly, podla rozsahu a recenzii by mal byt lepsi ako 70-200/300? na bezne fotenie by mi to mohlo vystacit. ty mas ake objektivy na nikon?

ifkael
9. sep 2012

@rainee nieje svetelny 18-300, tak to vyhodene peniazky

dosa
9. sep 2012

@rainee ja nemyslim ze je zly, len mi pride, ze to ohnisko mas vlastne vykryte - ak mas teraz tu 18-55... keby si sa jej zbavila, tak potom ano, moze byt, na von, ako zakladny, a k nemu jeden pevny, svetelny...

inak, pardon, ja som myslela, ze mas canon - canonova 50 mm je za stovku, u nikonovej neviem... ja mam zatial zakladny 17-50 mm f2,8 a pevnu 50 mm f1,8. a teraz je na rade nejaky telezoom - pockam si na jeziska 🙂

rainee
9. sep 2012

@ifkael @dosa baby tak potom ten 70-200/300 je svetelny v pohode? lebo ja urcite chcem aj nejaky s dobrym zoomom kupit 😕 a este sa chcem spytat na tu hodnotu f lebo je myslim pri 50ke aj f 1,8, 2,8 aj 1,4 podla coho sa mam orientovat?

dosa
9. sep 2012

@rainee ta hodnota f je svetelnost objektivu, cim je cislo nizsie, tym je svetelnost lepsia, teda tym lepsi do zlych svetlenych podmienok a teda tym aj drahsi...

ci 70-300 alebo 18-300 - v svetelnosti je to jedno, ten 18-300 je o cosi svetelnejsi

ak by si chcela lepsiu svetelnost, tak pozri na tu palku: http://www.najnakup.sk/Porovnaj_fotoobjektivy_N...

lucqa
9. sep 2012

@dosa no, ja som tiez myslela, ze je to len na jas, lenze ked som tam hodila 50mm a odclonila, tak som zistila, ze mam ostry kruh okolo bodky a zvysok rozmazany, co bolo nemile prekvapenie 😠
Nikonova 50 je tusim lacnejsia ako Canonacka.

@rainee cim mensie cislo mas za f, tym je objektiv svetelnejsi. Ja mam 70-200, f 2,8, tym je fotena ta sova.

dosa
9. sep 2012

@lucqa no vidis, to bodove malokedy pouzivam, musim vyskusat 😉

rainee
9. sep 2012

@lucqa @dosa http://www.mall.sk/objektivy-bez-zoomu/nikon-ni... to by slo. ale to co si hodila link tak sila tie palky 😒