Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

petot
6. júl 2010

@dejli, @zajo79: To sú predsudky 😉 Aktuálne zrkadlovky od Canonu filmujú kvalitnejšie než ktorákoľvek amatérska kamera na trhu a bez problémov si zmerajú sily s poloprofesionálnymi, aj rádovo drahšími. Majú výbornú optiku, veľký kvalitný čip a rýchly procesor, čiže všetky nutné požiadavky na kvalitné video. Jedinou nevýhodou je ovládanie a ostrenie, to je o dosť menej komfortné než u kamier a z hľadiska hĺbky ostrosti je to obmedzujúce pri filmovaní rýchlo sa meniacej scény (potreba preostrovať).

Pre mňa bola neprijateľná predstava, aby som vláčil všade so sebou 2 stroje (kameru a foťák) a staral sa im o baterky... Keďže fotím zvyčajne počas stráženia svoje deti, bolo by nemysliteľné, prehadzoval si foťák a kameru z ruky do ruky, keď jednou rukou zvyčajne ešte aj strážim dieťa a na fotenie mi ostáva už len jedna 😉 Takže bolo jasné, že jedna mašinka musí zastať obidve funkcie. Lenže na deti je kompakt pomalý, takže som si musel počkať na zrkadlovku s videom...

Pokiaľ ide o kvalitu, pozri si toto a posúď sama, s ktorou kamerou v porovnateľnej cene dosiahneš takú úroveň detailu pri tak zlých svetelných podmienkach, ako s touto profi zrkadlovkou EOS 5D! (Video má kvôli prehrateľnosti cez Internet ZNÍŽENÉ rozlíšenie na 1/3 z pôvodného, takže tá detailnosť musí byť v origináli neskutočná)
http://usa.canon.com/dlc/controller?act=GetArti...

bambi2
6. júl 2010

@petot musim ti dat za pravdu, mne tiez neislo o video, skor o kameru a ked som ju nahodne vyskusala v Disneylande v Parizi som bola az prekvapena... taku kvalitu som vobec necakala... a to nelutujem, pretoze nikdy clovek nevie kedy sa mu to moze zist 😉 a pri detoch sa zide video tak ci tak... ak chce niekto pozret video, hodim to na youtube zajtra... 🙂

zajo79
7. júl 2010

vyskusam video na svojom fotaku a dam vędiet

petot
7. júl 2010

@dejli,@zajo79: Upresním, že išlo o EOS 5D Mark II. Videoukážka bola dokonca zmenšená nie na 1/3 ako som písal, ale len 1/4 rozlíšenia.

petot
7. júl 2010

@monnika: Ešte k videu, aby som bol úplne presný, EOS 500D zvláda aj FullHD 1080p video, ale len 20fps, čo je na normálne filmovanie málo a obraz seká. Plynulých 30fps to vytiahne "len" pri HD 720p videu (tento režim používam).

EOS 550D už zvláda 1080p pri 30fps, takže sa s ním dá filmovať plnohodnotné FullHD video, dokonca sa dá pripojiť externý stereo mikrofón, ak chceš profi zvuk. Akurát na prehrávanie FullHD je potom potrebný veľmi výkonný počítač. 😉

550D má ešte zopár zlepšení (z nich zväčšenie rozlíšenia z 15 na 18Mpix považujem za bezvýznamné), ale stojí o 80EUR viac. Takže je to na zváženie, či tie bonusy stoja za tie peniaze. http://www.dpreview.com/news/1002/10020806canon...

K foťáku treba počítať aj nejakú tašku (15-30€) a vrelo odporúčam kúpiť si k objektívu UV filter (20-30€) (napr. Hoya) a hneď na začiatku si ho natrvalo nainštalovať, ani nie tak kvôli zlepšeniu fotenia v exteriéri, ako skôr najmä kvôli ochrane skla pred poškriabaním (objektív je predsa len podstatne drahší). A ak chceš príležitostne točiť video, budeš potrebovať aj väčšiu pamäťovú kartu (10-30€) a dostatok miesta na disku v počítači, pretože 1 minúta HD videa hravo zaberie 250MB, čo je ekvivalent 25-50 fotiek v plnej kvalite JPEG alebo 5 fotiek RAW. 😅

monnika
7. júl 2010

@petot: ďakujem pekne za názory, idem si to celé ešte raz zhrnúť, zvážiť a asi v piatok pôjdem objednať. Včera som držala v predajni Canon 500D...parada, totalne som sa "zamilovala"...uzasny, a ten objektiv. Presne ako mne do ruky keby bol robeny.
Tu Canon 500ku D a objektiv EF 18-135 mi ponuka za 755€. Dobrá cena? Aj keď môj rozpočet bol povodne 500€, a potom o cca 2 roky si kupit lepsi. Teraz to potrebujem na krajsie fotky ako z kompaktu, ale zas som len zaciatocnik. 😉

zajo79
7. júl 2010

ja mam nikon d90

zajo79
7. júl 2010

petot, to porovnavas trosku ine triedy fotakov

full framove zrkadlovky su trosku inde ako zrkadlovky s formatom aps-c.... a full framovu zrkadlovku hadam budem mat o neakych par rokov aj ja, preto teraz rozmyslam nad sklami, ake kupit, aby som ho vyuzila aj neskor...ako investicia do buducnosti 😅 😀

sisa2
7. júl 2010

ahojte, mozem sa pridat? 🙂
zatial tiez len cisto amatersky ... mam canon 450D so setakom, konecne pozeram aj po novom skle. financie nepustia, tak asi tamron.

@zajo79 - tiez som zastanca toho, ze fotak je na fotenie a nie na natacanie, ja celkovo tieto veci 2v1 nemusim, i ked chapem aj to, co pise petot. no ked uz so sebou taham fotak, stativ, filtre a ostatne drobnosti ... a teda dufam, ze coskoro aj novy objektiv 🙂 ... tak ta kamera by sa v tom uz "stratila".
btw, ked raz budem velka, tiez pojdem do full frame od nikon-u 😀

zajo79
7. júl 2010

tak telo fotaku za 2000 eur uz video dobre robit bude.... bez debaty.

sisa, ake vyberas sklo? a ake mas teraz?

sisa2
7. júl 2010

zajo - zatial mam len setak 18-55. a uz nestaci 😀 o mesiac ideme na dovolenku, kde setak uz fakt nebude stacit, rada by som nieco lepsie, snad sa aj nejake fotky podaria 😉 len tie ceny 😖
rozmyslam nad 18-270mm F3.5, viem, ze to nie je vyhra a hranicne asi nebudu dobre, ale cena mi pride prijatelna - ca. 450€

zajo79
7. júl 2010

ono to velke rozhranie nieje "buhvico"... ja mam 18-105 a svoje hranice teda ma.
na portrety a fotenie deti chcem 50tku 1,4

sirokouhly...krajiny, na dovcu ako vysity
a s dlhsim ohniskom 70-300 - nieje to ziaden zazrak, ale na polovacky a do prirody postaci. Ale este nad tym uvazujem, porovnavam....nieje to sranda kupit si len tak, taky objektiv.. v Prahe je obchod kde si mozes skla pozicat, vyskusat - to by sa mi hodilo.

najlepsi je nikon 70-200f2,8....ale to je hudba dalekej buducnosti.

bambi2
7. júl 2010

@zajo79 aj ja teraz rozmyslam nad novym objektivom... co myslis, oplati sa mi kupit CANON EF 28mm 1:1,8 USM na fotenie portretov alebo co by si odporucila?? 🙂

sisa2
7. júl 2010

@zajo79 - no mne je to jasne, len momentalne skratka financie nepustia a do mesiaca ho "potrebujem" 😀
pevnu 50-ku uz mam objednanu.
juj, veru aj tu by sa zislo nieco take, ze pozicat sklo a vyskusat. ani som netusila, ze nieco take existuje. ja by som rada vyskusala, kym kupim, co to spravi a co s tym ja spravim 😀
kamarat ma nikon D700, jeden z x jeho objektivov je 70-200 f2.8, fakt parada, mala som moznost vyskusat. aj preto som povedala, ze ked raz budem kupovat druhe telo, tak nikon, do canonu by som uz nesla. i ked som namala moznost porovnat s full frame canonom, nikon s jeho sklami ma chytil za srdce.

zajo79
7. júl 2010

sisa2 dany objektiv co si napisala je spica, univerzalny, cize kupis jeden a mas siroke spektrum vychytane...

canon nepoznam... ale ten co pises ...no neviem, optimalna dlzka na fotenie portretov je cca 85mm..ak mas fotak, co nema plne policko, ale ako moj nikon aps - c, ...tak si to musis vynasobit 1,5...

az taky odbornik na objetkivy niesom, teda celkovo niesom odbornik,ale citam recenzie.. skuste popozerat na strankach. aj megapixel.cz je super, na kazdom objektive je dost komentarov, radi tam ten predavajuci...

bambi2
7. júl 2010

@zajo79 pozeram aj testy, vsetko... zatial mi tento padol do oka lebo robi pekne rozmazane pozadie..

zajo79
7. júl 2010

bokeh? :D to ti spravi aj 50tka.
mne to robi aj moj setak, ked fotim na najmensiu clonu. I ked nie az tak ako ten co chcem kupit..

pozri si tu stranku, megapixel.cz, tam si ho otvor a v komentaroch pisu o kazdom vyrobku, radia... preco ano, preco nie..

sisa2
7. júl 2010

tak som dnes googlila a citala ... zamestnavatel by mal zo mna radost 😀
a na 99% je u mna rozhodnute ... sigma 70-200 mm f2.8 ......... minus vidim zatial v tom, ze nema stabilizator. pri svojej vahe, ktoru ma (cez 1 kg) sa dost obavam, ci ho udrzim? 😕

zajo79
7. júl 2010

bez stabilizatora? hhmmmm, to moc nee... i ked uz je aj zo stabilizatorom a stoji okolo 1500 😅

sisa2
7. júl 2010

@zajo79 - dakujem, pozriem 🙂
teraz ked som to citala, tak som nenasla, ze je bez stabilizatora ... tak neviem, kde som to videla 😕

sisa2
7. júl 2010

@zajo79 - dik, budem studovat. asi tam som to videla? dnes som bola na tolkych strankach, ze sa mi to uz pletie 😔 😀
ty si ako spokojna so 70-300 mm ?

zajo79
7. júl 2010

este neviem, este len ho pojdem objednavat...i ked vaham, ci nepocakm na 70-200f2,8 ... ci ma zmysel kupovat nieco, s cim viem ze aj tak budem mat docasu, lebo ten 70-200 chcem urcite... len to potrva kym nasetrim. ach jo... tazky zivot zeny na materskej 😀

sisa2
7. júl 2010

😀 😀 😀 ja ani na materskej nie som 😀
to je presne o tom, aj u mna bol povodne ten 18-270 f3.5 z nouze cnost. skratka "musim" nieco kupit pred odchodom na dovolenku, co je ca. mesiac. viem, ze by som o chvilu opat vymyslala. tak teraz fakt zvazujem tu 70-200 f2.8, snaaaad budem spokojna 🙂 neviem, ci tak trvat na tej svetelnosti, vacsinou aj tak fotim vonku. alebo ist do 70-200 f4 original od canonu 😕

zajo79
7. júl 2010

no ja neviem...ked pisu ze blbo ostri - nato by som pri sigme nemala nervy. 😔

zajo79
7. júl 2010

ja by som isla do original od canonu. 😉

zajo79
7. júl 2010

niesme taky bohaty, aby sme si kupovali lacne veci...viem, nieje ani sigma lacna, ale ja som uz taka...radsej kupim nieco poriadne, i ked si nato pockam...

sisa2
7. júl 2010

no zas ja som citala na nu aj dobre recenzie, tak ja neviem. urcite si ju vyskusam skor, ako ju kupim. original canon 70-200 f2.8 nehrozi. mozno v buducom zivote 😀

zajo79
7. júl 2010

tak s mensou svetelnostou...nieje?