Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

briketa
autor
13. nov 2010

@kleopatris pozri si v menu kde je ikonka ceruzky: rozklikni a najdi si v Custom menu : Flash (ja mam D300s-ku tak ti nechcem presne pisat moje menu) a tam v nastaveniach mrkni, ci si to neprepla na MANUAL .

kleopatris
23. nov 2010

@briketa dakujem za radu, chyba nebola vo fotaku ale vo mne 😀 no nic este sa mam co ucit a objavovat 🙂

kasami
25. nov 2010

Ahoj
chcem sa poradit, aky blesk by ste mi odporucili ... nemam ziaden pridavny a mam fotak Canon Eos 450D
Canon Blesk Speedlite 270 EX
alebo
Canon Blesk Speedlite 430 EX II
dakujem 🙂

bambi2
25. nov 2010

@kasami ked ti to financie dovolia, tak kup radsej lepsi blesk. ked kupis 430EX ii, urcite nebudes lutovat... 🙂 ja mam 580 EXii a som az velmi spokojna!!! 🙂

kasami
25. nov 2010

@bambi2 fuuu ten tvoj je uz troska drahy ... a ty fotis profesionalne ?
ja teda radsej dokupim tu 430tku ... to by mohlo stacit na take rodinne pekne fotecky ... ci nie ?
a ty mas aky canon ? a ake objedktivy? viem som zvedava ... ale som taky laik ☹ a chcem si nasetrit na nejaky dobry objektiv, ktory by bol vhodny aj na fotenie sportu, ale aj nieco na fotenie malych sintrov 😝

bambi2
25. nov 2010

@kasami ten ti uplne staci... 🙂 s fotenim sa mi to uz pomaly rozbieha... 🙂 ja mam canon eos 7d, objektivy mam setak 18- 135 ale ten nepouzivam vobec, pevnu 50 f/1,4 a 85 f/1,8. zatial staci, som spokojna... su to portretove objektivy, robia super fotky!! odporucam na fotenie krpcov 🙂 a na sport, to ti neporadim... ☹ ja som neni ani na krajinky... skor deti a portrety... 🙂

kasami
25. nov 2010

@bambi2 jeeejtak drzim paste 🙂
ten tvoj fotak 🙂 to je uz nieco supeeer 🙂 to by som musela riadne setrit ... no z materskej ... asi mi to este dlho potrva 😀
tu 50 f/1,4 som si prednedavnom kupila aj ja 🙂 ale este mi to snou moc nejde .... mozno ten blesk by tomu pomohol ... lebo kamoska nas bola fotit a museli sme sa inak popresuvat ... ona mala tiez uz nejaky profesionalny bles ... ale je nikonacka... no ale to som chcela .... ze mame straaasne tmavu domacnost .... tak ten blesk faaakt potrebujem

miskad
26. nov 2010

Ahojte baby mám na vás veľkú prosbu potrebovala by som odporučiť foťak najlepšie značky Canon. Ja mám obyčajnejší Canon ixus 4O ale už mi to nestačí chcela by som zrkadlovku. Rada fotím deturence , prírodu ide mi hlavňe o detaily 🙂
Moc sa v tom nevyznám 😅 Chcela by som aby som mohla fotiť ako profesionál 😀 Potrebujem niečo s jednoduchým menu , ale aby bol súčasne jemný k detailom aby dokázal odfotiť farby ktoré sú reálne neviem či som sa správne vyjadrila. A samozrejme chcem kvalitu za rozumnú cenu 😀
Ďakujem krásne za odpoveďe 🙂

petot
26. nov 2010

@zuzu80 S ťým "delete na fotkách vlastných detí" je to ťažké. človek by však mal rozlišovať, či je jeho cieľom ponechať iba kompozične a technicky dokonalé fotky, alebo zachytiť svoje dieťa v rôznych situáciách a grimasách.

Ono to ani príliš dobre nejde dohromady. Dokonalé fotky sa dajú robiť možno vtedy, keď "modelom" je pouličné osvetlenie. Môžete si rozložiť statív a odfotiť to úplne dokonale 🙂 Ale dieťa nestojí na mieste, takže odfotiť ho ostro, tak aby mu bolo vidieť tvár a aby nebolo nevhodne orezané, a aby nemalo neprirodzenú grimasu (polootvorené oči apod), už tieto základné veci chcú celkom značnú zhodu okolností (minimálne každá 2. fotka je hneď súca na zmazanie). Urobiť "v teréne" naozaj dokonalú fotku dieťaťa, na ktoré v danej chvíli zároveň dávate pozor (a musíte prispôsobovať svoju pozíciu aj tomu, aby ste mohi "zasiahnuť včas"), to chce buď mimoriadne skúseného fotografa, alebo šťastnú zhodu okolností, alebo oboje.

Ale aj tak sa pred stlačením Delete pozastavím a zhodnotím, či tá fotka nemá niečo výnimočné. Mám niekoľko zúfalo rozmazaných fotiek so zlým vyvážením farieb, ale deti sú na nich zachytené tak, ako nikde inde, a tak som tie fotky nechal. Samozrejme, takéto fotky nie sú na ukazovanie fotografických schopností 🙂 Sú len na to, na čo by fotky mali byť - na uchovanie peknej spomienky.

petot
26. nov 2010

@miskad Zrkadlovky Canon sa delia na konzumnú triedu (1000D, 450-550D), hobby triedu (60D) a poloprofi-profi triedu (7D-1D), čím menej ciferné číslo, tým vyššia trieda, a čím vyššie číslo v danej triede, tým novší model (500D je novší ako 450D a podobne). Profi trieda je trochu špeci v tom, že za vlajkovú loď sa považuje najnižšie číslo (1D).

Farebné podanie závisí od triedy senzora, počtu pixlov, systému merania a samozrejme objektívu. Podľa mňa zrkadlovky od Canonu s APS-C senzorom budú mať veľmi podobné farebné podanie, veľké rozdiely by som naozaj neočakával.

Mierne rozdiely môžu byť paradoxne v prospech lacnejších s menším počtom pixlov (väčšia plocha na jeden pixel znamená vo všeobecnosti lepšie farby), ale novšie drahšie modely majú zase vylepšený firmvér, takže celkovo asi rozdiely budú malé, ak nejaké.

Od 550D vyššie (+dvoj- a jedno-ciferná trieda) je použitý lepší systém merania iFCL, ktorý môže znamenať presnejší odhad farieb a lepšie ostrenie, čo sa môže prejaviť najmä pri horších svetelných podmienkach. Tu niekde by mohol byť prvý pozorovateľný kvalitatívny zlom.

Od dvojcifernej triedy začínajú byť vybavené bohatšiou výbavou a odolnejším (a podstatne ťažším) telom. Táto trieda je niečo ako tuning strojov z konzumnej triedy.

Skutočný rozdiel farieb by som hľadal v profi triede so senzorom FullFrame, ale tieto mašinky (jednocifernéD, aj to len niektoré) sa pohybujú v cenách jazdeného auta (a nemyslím tým žigulák) 😉

Ovládanie je vždy vec kompromisu medzi jednoduchosťou a funkčnou bohatosťou. Na to nie je iná odpoveď, len si to vyskúšať. Ovládanie Canonu je dosť podobné na všetkých strojoch a ak si mala predtým kompakt od Canonu, na ovládanie si snáď rýchlo zvykneš, akurát niektoré veci sú na zrkadlovke trochu ináč a niektoré funkcie majú samostatné tlačidlo, čo na kompaktoch hľadáš na displeji v menu. Celkovo systém fotenia je iný (kuk do hľadáčika).

Takže je to celkovo najmä vec peňazí.

Ak Ti stačí konzumná trieda, asi by som šiel do 550D kvôli meraniu iFCL. Ale ak je cena kritická, kľudne si vyber starší model, napr. 500D (aj ten ešte vie točiť video) alebo 450D (má "len" 12Mpix a nevie video, a už ho veľmi nevidieť). Sú to všetko fajn stroje vo svojej triede a dostaneš primeraný výkon a kvalitu za svoju cenu.

Premysli si, koľko máš financií, či sa Ti oplatí kúpiť starší typ tela a nejaké objektívy (napr. 50mm + 70-200mm), alebo na šantenie s objektívmi nevydá a vyberieš radšej novšie telo s nejakým univerzálnejším základným objektívom (18-130?). Alebo nejaká kombinácia vyššieuvedeného. A nechaj si to predviesť a vysvetliť.

miskad
26. nov 2010

@petot
Ďakujem krásne za vysvetlenie teraz som sa aspoň trošku dostala do obrazu si fakt zlatý 🙂
Asi budem voliť novšie telo a univerzálny objektív na začiatok to asi bude stačiť financii moc nie je 😠
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za odpoveď 🙂

brisilda
27. nov 2010

ahojte kocky tak my sme nakoniec predsalen kupili nikon 3100 a tu je prva macro foto no rada by som prijala nejake rady a triky ako fotit je lepsie manualne alebo automaticke fotenie?musim sa priznat ze este mam nedostudovanu knihu o foteni 😒

linnetka
27. nov 2010

@petot tiez prave vyberam zrkadlovku. ja som sa rozhodla pre canon 500D, co sa zatial neviem rozhodnut je objektiv. 😖
momentalne mam 2 favoritov: tamron 17-50/2,8 a sigma 17-70/2,8-4 oba so stabilizatorom. precitala som snad uz vsetky fora, recenzie a cim viac citam, tym viac som nerozhodna. na tamrone sa mi paci svetelnost 2,8 po celej dlzke ohniska, na sigma zase macro. hladam zakladny objektiv. do setovych nechcem ist vobec. povodne som rozmyslala nad sigmou a k tomu 50mm/1,8, lenze pred 2 dnami som nasla tamron a tak sa mi zda, ze ten mi nahradi (aspon ciastocne) aj tu pevnu 50tku na portrety.
co ma vsak zarazilo, bol predajca, ked som si chcela objednat k telu canon objektiv sigma, ze on ku canonu odporuca iba canon objektivy, kvoli farbam a ich realnemu zobrazeniu (ci co to splietal). ja som sa na forach docitala len o front/backfocusoch, co si vsak myslim, ako fotograf amater ani nespozorujem.
co si myslis o neoriginalnych objektivoch? nemas s nimi nejaku skusenost? viem, ze ak investujem do zakladneho objektivu, tak ten uz mozno budem mat nastalo, ale dat 800€ za objektiv je mi dost. tie tamrony a sigma su mi cenovo blizsie 😉

jarinosk
28. nov 2010

zeny,
neviete niektora ako dosiahnut na fotke okraje do stratena,ako su napr. tu:
http://www.invite-to-wedding.eu/data/okraj/okra...

najlepsie navod pre GIMP

Dikes.

cruela
28. nov 2010

@jarinosk ja viem navod len vo fotosope... ale jednoduchsia verzia by sa mala dat spravit aj s gumou a ta je aj v gimpe, jestli se nepletu

linnetka
28. nov 2010

@jarinosk tu mas navod http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Conten...
ja na tie rozptylene okraje v rezime rychlej masky aplikujem filter gausian blur, intenzitu podla toho ako velmi chcem rozmazat okraje.

petot
28. nov 2010

@linnetka Obávam sa, že neporadím. Ale určite daj vedieť, ako a prečo si sa rozhodla 😉

linnetka
28. nov 2010

@petot asi to risknem s tym tamronom 😉 tak asi keby to bolo take zle s kompatibilitou, tak by ich ludia nekupovali a nechvalili. nezostava mi nic ine, len sa o tom presvedcit sama 🙂
a zase na tento tamron som v jednom fore citala nazor: "v tejto kategoriu za tu cenu, ci lepsie nezozenies"

pia22
29. nov 2010

Ahojte🙂, prosim vas o radu pri vybere fotoaparatu. Hladam nieco do 150 eur na fotenie hlavne v interieri aj pri slabsom osvetl., pravdaze aj do exterieru, prevazne na rodinne foto, foto v pohybe (drobec nepostoji), nic zlozite zo zbytocnymi funkciami, ale s lahkou zakladnou upravou cez PC. Video pouzivat nebudem. Nasla som zatial tieto dva-Canon PowerShot SX120 IS a SX130 IS, prip. ak by ste mali nejake ine tipy budem velmi vdacna😉

zuzu80
29. nov 2010

@petot ja som netvrdila ze "delete na vlastnych detoch" je jednoduchy ale je jednoduchsi ako volakedy a je samozrejme rozdiel aka situacia je fotena, ak si nafotim malu stylizovane niekde na luke plnej rozkvitnutych pupav a z 10 zaberov sa mi pacia 2, tak som ochotna a schopna zmazat vsetky ostatne (predtym som bola spokojna skoro so vsetkym) a ak clovek chodi s fotakom skoro vsade, tak je nemozne vsetky fotky si ukladat 😉 Ale samozrejme rodinne oslavy, narodenie dietata, prve kroky, tam nebazirujem na kvalite ale presne ako si pisal na tom zachytenom momente, ktory sa uz nikdy nezopakuje 😉
@pia22 tieto fotaky nepoznam ale skus pozriet aj tento, my sme fotakom tejto znacky fotili dlho a boli sme spokojni a ta s1600 je tusim za 155 € http://www.hej.sk/digitalne-foto/obchod/1097341...

petot
29. nov 2010

@pia22 Ten SX120 je myslím celkom dobrá mašinka a za danú cenu si myslím, že budeš spokojná. Navyše odkrýva niektoré pokročilejšie nastavovania (nie je to len kabelkový automat, aj keď samozrejme má aj plne automatický režim), takže môžeš sa s tým aj pohrať.

petot
29. nov 2010

@pia22 Ináč, asi Ťa sklamem, ale na tieto účely (zlé svetlo, interiér, deti v pohybe) je v podstate nutná zrkadlovka s dobre svetelným objektívom (ako tak čítam, asi najskôr nejaká pevná 50-tka s F1,8 alebo menej). Ktorýkoľvek kompakt má v týchto režimoch veľké problémy - na pohybujúce sa deti je pomalý, bez blesku to bude rozmazané, a blesk má zase pomalé meranie a blysne keď už je dieťa mimo záberu alebo chrbtom. Servo ovládanie zoomu Ťa bude brzdiť. Práve z týchto dôvodov som prešiel na zrkadlovku - na moje deti bol kompakt pomalý 🙂

zajo79
29. nov 2010

@pia22 co takto kupit zrkadlovku z druhej ruky?

pia22
29. nov 2010

@zuzu80
@petot
@zajo79 ste zlatí, ďakujeeeeeeem 🙂 Čo sa týka zrkadlovky, to je už pre mňa privysoký level, som absolútny fotografický analfabet a pri malom asi ani nebude čas niečo na tom meniť, tak aspoň sem-tam čo to pochytím tu vo vašej téme, aj keď obyčajne neviem ani o čom sa diskutuje, výrazy a pojmy tiež 0 bodov, ale aj tak patrím medzi veľmi zanietených fotografov teoretikov 😀

briketa
autor
2. dec 2010

@bambi2 vies ty ked sa ma takto pytas na tie svetla, to je akoze "mam si kupit zelene auto, alebo cervene?"
co budes fotit? budes fotit len pre seba, alebo ako zivnost? aku mas miestnost, ake rozmery, na aky ucel?
najprv musis vediet co a ako az potom kupovat. ake silne svetlo potrebujes do tvojej miestnosti, aky to bude mat rozptyl, podla toho kupujes potom dazdniky. ake osvetlovanie budes potrebovat na to co ides fotit?
dazdniky si mozej kupovat hocikedy zvlast. aj svetlo si mojes hocikedy dokupit aj single.
najprv by si mala mat jasno ako a co sa osvetluje.

bambi2
2. dec 2010

@briketa neskor chcem fotit na zivnost... miestnost ma okolo 18m2, na portrety chcem to chcem... mam tam ale dost svetla, su tam 2 velke balkonove okna... ja sa v tychto veciach nevyznam, neviem...

najprv by si mala mat jasno ako a co sa osvetluje- a nebude sa to lepsie ucit uz ked svetla su???
😉

tweety18
3. dec 2010

Ahojte.. Mám na vás jednu otázočku, rozmýšlam nad kúpou zrkadlovky,ale len takú lacnejšiu chcela by som Nikon buď D3100, alebo D 5000. Nevedeli by ste mi niekto poradiť ktorá z nich je lepšia?chcela by som fotiť hlavne môjho synčeka,ktorý je dosť akčný 😀 😀 😀 😀 Ďakujem veľmi pekne...

briketa
autor
4. dec 2010

@tweety18
Oba maju CMOS snimac, pri vysokm ISO by u 3100 mala byt kvalita snimku o kusok lepsia. Ale pravdu povediac nepoznam zaciatocneho uzivatela zrkadlovky co sa tyka fotenia deti, co by vyuzival vysoke ISO.
3100 oproti 5000 nema bracketing, na D-lighting sa nedaju nastavit urovne a seriove snimanie ma 3 obrazky za sekundu oproti 4 u 5000.

briketa
autor
4. dec 2010

@bambi2 nemyslela som to tak, ze si nekup. chcela som len poukazat na to,ze si urob trosu viac prehlad co a ako osvecovat, cim a potom si kup.
Len tak na vseobecnu otazku ci dve svetla s dazdnikmi alebo tri bez dazdnikov - vies si rovnako dobre zohnat dazdniky na tie tri svetla, alebo k tym dvom svetlam dokupit este jedno.

tweety18
4. dec 2010

@briketa ďakujem za dopoveď 😉 mám ešte otázočku čo si myslíš o zrkadlovke Pentax K-x ? či radšej dobrú značku? ešte raz ďakujem....