Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

janefonda
17. dec 2011

@nelicefo tak uz mas predstavu, treba ju naplnit 😉 Ja som sa dlhsie odhodlavala k tomuto fotaciku, ale nelutujem ani nahodou. Dokonca som uz namotala aj svagra a to ma tiez nikon D90 co nie je vobec zla masina. Ale teraz ma novu tuzbu D7000 😀
To pevne sklo je naozaj super. Ale vo väcsine casu mam aj tak tu 18-200mm nasadenu.

nelicefo
17. dec 2011

@janefonda No vieš čo ja som najprv pokukovala na D90 mali super cenu v októbri,ale tak počkala som a možno aj dobre spravila 😉 😅 Mužíka som si pomaly začala spracovávať na D7000 😀 😅 Ja som si ho už bola ohmatať...riadna mašinka. 🙂 😵 Ešte som pokukovala po Canon EOS D60 ale vraj D7000 je lepšia tak ostávam verná Nikonu 🙂Ja by som si prvé mesiace vystačila nejako zo seťákom a až po čase kúpila ten Tamron a potom pevné sklo. Lebo muž b ma zabil kebyže si urobím zálusk hneď na ne 😀 😀 😀

janefonda
17. dec 2011

@nelicefo hihi, a mozno by si sa prekvapila a povedl jasne zlato kup si 🙂
Mne moj tak v obchode povedal, ked sme kupovali fotacik, ze vies co a na co budes cakat. Kupme hned aj to pevne sklo. A bolo rozhodnute 😀
Ja som mala predtym bridge od Lumixu, tiez fotil dobre, ale tak so zrkadlom sa to naozaj neda porovnat.

nelicefo
17. dec 2011

@janefonda 🙂 🙂 no už vidím ako nadšene povie "jasné zlato kúp si" 😀 😀 😀 🤐
Ja mám teraz zrkadlo Olympus E-450 😉

briketa
autor
20. dec 2011

Baby, nechcem sam vam do vasi planov a snov velmi motat, ale do cinziakovych a podobnych priestorov by som viac zvazovala asi pevnu 35-ku ako pevnu patdesiatku, koli pomeru priestorov a ohniskovej vzdialenosti (este nezabudajte na crop faktor

zuzkaremiaska
21. dec 2011

Ahojte fotografky.Mám jednu otázočku: Čo vravíte na fotenie detičiek počasMD? Som totiž na MD,milujem fotenie a chcela by som skúsiť privyrobiť si nejaké to euro fotením detí. Len neviem,či to má význam,zmysel.... Beriem to ako moje hobby.Viacerým sa moje fotky páčia,tak načo by vyhadzovali prachy za umelecké fotky,keď im môžem pomôcť ja? Máte niektorá s tým skúsenosti??? Poradíte mi???ďakujem za váš názor. 😉

nelicefo
21. dec 2011

@briketa naštastie mám dom 😅 Ale táto info sa mi zíde lebo aj tak plánujeme byt. 😕 😉

briketa
autor
22. dec 2011

@zuzkaremiaska , kazda snaha je super.
Ak mas znalosti o foteni, mas techniku,(ak aj hned nemas plnoformatovku, potrebujes slusny fotak aky, na seriozne fotenie aj zalozny fotak, blesky, osvetlenie, tienidla, stativ ...) a hlavne cas na spracovanie a posproces fotiek tak hor sa do toho!
Mas niekde k zhliadnutiu fotky? Webstranku, alebo take cosi ako Picassa, Flickr?
Ja sa rada pozriem.
Ono je to tak, ze vsetko sa da naucit a technika sa da vzdy dokupit. Hlavne je tam casova narocnost. Mat moznost stravit tyzden nad kazdym fotenim, pretoze z jednej akcie mas cca patsto fotiek v RAW-e kde treba vybrat takych dvadsat a upravit takych patnast. Uprava kazdej fotky, hlavne ked ide o portrety trva minimalne hodinu-dve. Ked si to zratas, tak to vychadzaju mnohe hodiny za pocitacom, Photoshop tiez nie je lacna zalezitost a pri profesionalnej praci by som neriskovala nacierno stiahnuty, pretoze tam si uz verejne na ociach a k odkontrolovaniu.
A este k fototechnike sa potom rataju veci ako graficky monitor, aby bol skalibrovany, ked nemas tlaciaren tak spolupraca s fotolabom atd, atd.
Investicia do reklamy, marketingu.
Je to strasne vela prace, ale krasnej.
Vsetko si zvaz, zrataj, financne skalkuluj a podla toho sa rozhodni.
Ked si ludia za cosi platia, uz pozaduju kvalitu a znalosti.

brisilda
22. dec 2011

dievcata aky objektiv by ste mi poradili na fotenie akcii? narodeniny , krstiny popripade svadby ? zvazujem kupu 85 alebo 200 no nakolko sa neviem rozhodnut tak som prisla po radu k vam ...co by ste uprednostnili resp. aky objektiv pouzivate na fotenie akcii vy? dakujem za kazdu radu 😉

briketa
autor
23. dec 2011

@brisilda ak nefotis full frame, tak na akcie jednoznacne a bez rozmyslania Nikkor 17-55 f/2.8G IF DX

briketa
autor
23. dec 2011

@nelicefo citala som tvoje fotakove plany. Tamron nekupuj su pomale a neostre. A ked uz dopredu vies ze nechces setak, vobec donho neinvestuj. Kup Nikon D7000 iba telo a ku tomu Nikkor 16-85mm co je vynikajuci objektiv strednej triedy, aj cenovo fajn. A hned setrit na externy blesk SB-600 ti bohate staci. Takouto zostavou by som zacala. Z nenikorrovych objektivov je skvela napr. Tokina 50-135mm f2.8

nelicefo
23. dec 2011

@briketa Moc ďakujem za radu idem to pozrieť.

nelicefo
23. dec 2011

@briketa a ešte ak môžem poprosiť čo hovoríš na 18-105 mm? 😅

briketa
autor
23. dec 2011

@nelicefo zo setakov je najlepsil. Ale stale by som kvalitou volila 16-85. Presla som obidvoma, mozeem hovorit z vlastnej skusenosti.

nelicefo
23. dec 2011

@briketa Ok dakujem moc za nazor. 😉

briketa
autor
23. dec 2011

@nelicefo ja techniku skupovavam uz 10 rokov a mam prestudovane a odskusane od Nikonu asi 80 percent ich techniky. Je to moje najvacsie hobby 🙂 vela mi poziciava klient mojho manza co je PRO fotograf a vyucuje na Forografickom institute. Takze ak cosi viem, skusila som, rada sa podelim.

nelicefo
23. dec 2011

@briketa Takze Nikonacka? 🙂 Tak teraz sa ma len tak lahko nestrasies 😀 Ja mavam obcas hlupe otazky ja iba aby si neostala prekvapena 😅 😀

briketa
autor
23. dec 2011

@nelicefo mam dohodu s manzom ze kupujem len za nasetrenu hotovost, takze uplne pomalicky. Fotim Nikonom D300s, na 700stovku nebolo🙂. Z objektivov mam Sigmu 10-20mm, Nikkor 24mm, 50mm f1.4, 85mm f1.8, 105mm f2.0 macro, Nikkor 16-85 momentalne ma zlomeny zoom :(, Nikkor 70-300 a Tokinu 50-135 f2.8 . Na Vianoce bude teraz prva polovica na Nikkor 17-55 f2.8 a na narodky potomdruha a mozem ho kupit , huraaa 🙂 Okrem toho pouzivam polarizacne filtre aj neutralny prechodovy, 0,6-. Snivam este o Nikkore 80-200 f2.8, ale ten je este vo hviezdach

brisilda
23. dec 2011

@briketa dik ale ja si mozem dovolit len nieco do 500 € ☹ rozpocet vyssie nepusti 😝

briketa
autor
23. dec 2011

@brisilda z pevnych ohnisk 24 mm, maximalne 35 mm, inak sa s tym nezmestis na skupinove fotky. Zo zoomov skus pouzity Nikkor 16-85mm z inzeratu. Pozriem ake ceny ma Sigma v katalogu na sirsie zoomy

brisilda
24. dec 2011

@briketa ja mam momentalne 50mm1,4 no zvazujem rozsirit svoju vybavu a rozmyslam uz aj o vymene tela nakolko mam D3100 ale tak to by este pockalo teraz treba objektiv na akcie 😉 takze hladam ...a neviem sa rozhodnut aky objektiv

briketa
autor
24. dec 2011

@brisilda
@nelicefo Dievcata pozrite si aj Sigmu 17-50 f2.8 Tu ju zozeniem za 670 USD novy, treba pozriet v Uk tam su objektivy lacnejsie ako na Slovensku

nelicefo
24. dec 2011

@briketa Wow riadna výbavička! 🙂 Pozerám že žiješ v USA 😉 Aj ja som tam 3 roky žila 😅

briketa
autor
24. dec 2011

@nelicefo hej len uz kolko rokov to zbieram ... 🙂. Kde si bola v Statoch? Ja som kusok od Los Angeles

nelicefo
24. dec 2011

Ahojte kočky. 🙂
Tak Nikon nebol ale nevadí,život ide ďalej a verím že v priebehu roka bude 😉 Drahý mi to nahradil kabelečkou 🙂

@briketa Ja som bola na Floride - Mount Dora 😉

katuska26
25. dec 2011

@briketa ahoj môžeš mi poradiť aký objektív kúpiť k nikon D 3100? Vo forach a aj tu mi radia začať 50mm F1,8G... potom 85ťku... ak áno.... mám si k tomu ešte niečo dokúpiť????ja zvažujem tu 50tku len tu je momentálne vypredanááá 😖
@nelicefo ani ja som objektív pod stromčekom nemala 😀 ale ani som nečakala nakoľko to nieje lacná záležitosť 😝

briketa
autor
25. dec 2011

@katuska26 jasne, ze mozem poradit - co mas a co fotis? Lebo napr ja by som Ti patdesiatku a potom osemdesiatpatku neporadila. Aj Ti ludia zdovodnili, ze preco tak?
Podla mna ked kupujes pevny na portrety tak najprv 85mm pred patdesiatkou, pretoze ma krajsi obraz a osemdesiatpatka ma najkrajsi bokeh (hovori sa, ze osemdesiatpatka so smotankovym bokehom.)
Patdesiatka je od toho blizke ohnisko, pride mi zbytocne ju kupovat.
Urcite radsej by som volila cosi sirsie, aby si vedela fotit aj v mensej izbe celu postavu. Ja by som poradila Nikkor 35mm 1.8G (ale ak mozes tak samozrejme ber 1.4 ;) ja len uvazujem take cenovo realnejsie riesenia ), pretoze ma ohromne sirokospektralne vyuzitie na vseobecne fotenie. Tak isto peknu svetelnost a uzasnu ostrost.

katuska26
25. dec 2011

@briketa ďakujem si zlatá áno chcem ho na portrétové fotky hlavne detičky moje a iné 🙂 ja mám základný k nikon D3100...... 18-55 f3,5-5,6 a rozmýšľala som nad tým druhým lebo fotím hlavne doma či 55ku alebo 35ťku asi 1,8G cenovo reálnejšia nakoľko by som časom aj tú 85ťku, tak ktorú si mám teda zaobstarať skorej???

briketa
autor
25. dec 2011

@katuska26 35-ku mas na sirsie vyuzitie. Vseobecne fotenie vonku, Blizky portret cela postava.
85-ka su portrety, polovica tela, hlava, detaily.
Mas 18-55 na vseob. fotenie, len so slabsou svetelnostou. Tak si daj teraz portrety, vyblazni sa na detailoch s 85 a potom neskor 35. Co myslis?

Este chcem poradit, ak nemas externy blesk - ten vstavany co je vo fotaku si vies krasne zdifuznit (na prirodzene fotenie musis mat blesk s difuzerom) vlastne vyrobenym z kuska drotu a papiera, alebo takej tej futrovacej latky co sa nazehluje pod nasivky.
http://www.diyphotography.net/diy-built-in-pop-...

katuska26
25. dec 2011

@briketa no rozmýšľam a tá 85ťka je ktorá presne???? 85mm 1,8D AF? stále sa neviem rozhodnúť keby bola cena na rovnako išla by som do toho hneď 😀 s tým externým bleskom super to som tiež premýšľala nad kúpou no nedá sa všetko naraz 😖 takto sa mi to pozdáva 🙂 to určite vyskúúúšam si fakt super .... aaa myslíš teda skorej do tej 35 ako 55??? ja už mám v tom guláš chodím po byte a skúša aj na 35 aj na 55 čo by mi bolo lepšieeee 😝