Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

amunet
1. aug 2010

@monnika 😀 no bilbord s toho nebude ale A3 alebo aj nejaky velky plagat ci obraz ano, 15 px je dost vela 😉

amunet
1. aug 2010

@zajo79 tak vitaj!!! 😉

zajo79
1. aug 2010

😀 dakujem

a inak..dnes fotim fotim, potom som zistila ze iso 800 ...skoro ma vystrelo. esteze to bolo pri zaciatku

a inak, niekedy sa mi stava, ze mam pocit, ze cim viacej fotim,tym viacej mi to nejde.. potom pride par dobrych fotiek, ze cloveku to dobre padne... ale drzi ma to dalej. hlavne je, ked to cloveka bavi, da to toho srdce a neake vysledky sa mozno dostavia 😀 ale uz fakt padam. pa

petot
2. aug 2010

@monnika: 18-135 znamená, že rozsah ohniskovej vzdialenosti objektívu je 18 až 135 milimetrov. Keď vydelíš väčšie číslo menším, dostaneš pomer zväčšenia najväčšej oproti najmenšej ohniskovej vzdialenosti. Ale pozor, ono sa zoom na jednotlivých foťákoch nedá priamo porovnávať. Skutočný faktor priblíženia sa totiž počíta z ohniskovej vzdialenosti oproti rozmeru senzora v pomere k rozmeru 35mm políčka filmu! Čítal som niekde porovnanie kde jeden kompakt s 15x zoomom mal skutočný faktor priblíženia (uhlovej vzdialenosti, či aký je na to presný pojem) slabší ako iný foťák so zoomom 10x. Celé to padalo na veľkosti senzora. Tie číselká sú obyčajný marketing, tak ako rozlíšenie senzora. "Hmm, máš zoom 20x a k tomu 20 megapixlov, to už je niečo, dobrý foťák" 😀

Inými slovami, číslo zoomu samé osebe nie je všetko, je to len orientačné. Priamo porovnávať sa dajú iba objektívy na foťáku s rovnakou veľkosťou senzora, a okrem toho, výrobcovia zvyknú udávať ohniskovú vzdialenosť vzhľadom ku 35mm filmu, a niekedy ju zase udávajú už prepočítanú na veľkosť senzora.

To, čo som napísal, je asi tak maximum, čo o tom viem. Nikdy som sa ohniskovými vzdialenosťami nezaoberal a nemám to dobre uležané v hlave 😀 Takže nejaké ďalšie podrobnosti sa odo mňa asi nedozviete.

Viem povedať toľko, že na objektíve 18-135 máš pri najdlhšej ohniskovej vzdialenosti predmety 7,5x väčšie (plochou, nie jednotlivými rozmermi) oproti najkratšej ohniskovej vzdialenosti. Pri 18-55 sú pri najdlhšej ohniskovej vzdialenosti predmety iba 3x väčšie (veľmi zjednodušene sa dá povedať, že má 3x zoom). Tieto objektívy môžeš priamo porovnať, pretože patria na rovnaký foťák, takže je jasné, že 18-135 má väčší zoom.

Sú aj dlhšie objektívy, ako 70-200, také majú pri najdlhšej ohniskovej vzdialenosti NA ROVNAKOM SENZORE samozrejme väčší faktor priblíženia, aj keď pomer najdlhšej ku najkratšej vzdialenosti je ešte menší ako pri 18-55. Týmto chcem ilustrovať, že skutočný faktor priblíženia je naozaj daný pomerom ohniskovej vzdialenosti ku rozmerom senzora, a nie (primitívnym) počítaním pomeru ohniskových vzdialeností, čo je dobré leda ak pre reklamný leták.

Pri dlhších objektívoch však býva obmedzujúcim faktorom svetelnosť. Predstav si objektív ako rúru - čím je dlhšia, tým menej svetla sa dostane na druhý koniec. Použitie dlhého objektívu je vždy kompromis, lebo aj keď si trebárs predmet svojho záujmu pekne detailne priblížiš, tak slabšia svetelnosť zapríčiní, že foťák bude musieť buď predĺžiť expozičné časy, alebo uplatniť vyššiu citlivosť senzora, alebo oboje. Takže máš síce pekné prilíženie, ale fotka bude mať buď nábeh na rozmazanie, alebo bude šumieť (alebo oboje). A keby si si kúpila lacnejší telezoom bez stabilizácie, tak si na tom ešte omnoho horšie, pretože prichádzaš o ďalšiu pomoc a fotky budú skoro určite rozmazané. Takým objektívom sa dá dobre fotiť krajinka, ak použiješ statív, alebo bez statívu (z ruky) nanajvýš ak budovy v dobrom dennom svetle, ale fotenie detí v interiéri asi nebude dosť dobre možné. Alebo ak, tak len pri menších ohniskových vzdialenostiach (čiže výhodu priblíženia nevyužiješ).

Ďalším faktorom je veľkosť foťáku (budeš vláčiť ešte väčšiu a ťažšiu tašku, väčší a ťažší foťák a spôsobíš ešte väčší rozruch 🙂

Samozrejme, existujú aj telezoomy s dobrou svetelnosťou a so stabilizáciou, ale tam sú pravidlom 4-5 ciferné ceny (samozrejme v €).

Týmto Ťa samozrejme neodhováram od veľkého zoomu, ale je dobré o týchto veciach vedieť vopred, aby človek vedel, čo chce, do čoho ide, a nebol potom sklamaný.

Myslím, že 18-135 je za svoje peniaze dobrá voľba - máš poruke už celkom dobré priblíženie, a stále ešte dobrú svetelnosť a stabilizáciu. K objektívu si nezabudni kúpiť rovno aj UV filter (ako ochranu skla pred poškriabaním). Pouvažuj o slnečnej clone (ďalšia mechanická ochrana).

mia1111
2. aug 2010

No, tak teraz už fakt neviem. Našla som si nejaké objektívy, bola som už rozhodnutá pre ten Nikon 55-200, ale zaujal ma Tamron, má dokonca lepšiu svetelnosť, úplne iné parametre, len neviem - čo sa značky týka? Môže byť, či nemám riskovať? Mne sa páči, že aj pre moju D5000 ponúka aj iné typy, ako originál Nikon. Vybrala som si tieto 4, ale nakoniec sa rozhodnem asi medzi tými, čo majú stabilizátor.... tak mi prosím poraďte, či ten Nikon 55-200, alebo Tamron 18-270? Vopred vďaka za každú radu ... (všetky tieto majú v sebe motor na ostrenie)
výber:
NIKON objektiv Nikkor 55-200MM VR F4-5,6G AF-S DX (má stabilizátor) - cca 335 €
TAMRON AF 18-200mm F/3.5-6.3 Di-II pro Nikon XR LD Asp. (IF) (nemá stabilizátor) cca 212 €
TAMRON AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di-II VC Nikon LD Asp. (IF) Macro (má stabilizátor) cca 480 €
TAMRON AF 28-300mm F/3.5-6.3 Di pro Nikon XR LD Asp. (IF) (nemá tabilizátor) cca 424 €

zajo79
2. aug 2010

@mia1111 radsej by som ten nikon co si povodne chcela...

zajo79
2. aug 2010

@petot kde si bol ked som objednavala 70-300? 😀 hadam to nebude taka katastrofa... i ked svetelnost nic moc, to chcem do lesa na zver a neaky ten sport... vsetko fotene cez den,dufam ze ma nesklame.

michalag
2. aug 2010

Ahojte, hlasim sa po vikende 🙂 , vcera sme boli na kupko v Kremnici a porobila som zopar foto, ale nejdem pridavat lebo podla mna nic zaujimave 😅 , vysli mi asi 2 foto teda co sa pacia mne

bambi2
2. aug 2010

@zajo79 moje odrazne dosky prisli, poobede ich aj vyskusam... 😉

monika0001
2. aug 2010

@bambi2 - aj mne prišli .. juchuu.. osm zvedavá na ne.. len sú ešte na pošte keďže poštárke sa to ráno nechcelo vláčiť a teraz sme preč.. idem si po ne len večer... aspoň ich otestuješ a potom mi poradíš ako s to poriadne používa 😅

bambi2
2. aug 2010

@monika0001 som strasne zvedava na tie fotky s... 😉

olienka12
2. aug 2010

ahojte ktore dosky ste nakoniec kupili?

bambi2
2. aug 2010

@olienka12 ja mam LASTOLITE profesional, s grifom na drzanie 8 v jednom...
vyzeraju byt velmi kvalitne... http://www.profotshop.ch/Lastolite/Triflip-8-in...

bambi2
2. aug 2010

@olienka12 oni maju super vybavu pre fotografov, vsetko je ale trochu drahsie ale kvalitnejsie, poslali mi katalog a uz som nasla tolko veci zase co by sa mi zislo.... 😖

mia1111
2. aug 2010

@zajo79 - dík, no teraz som sa dočítala na stránkach, odkial chcem ten objektív, že ten Nikon má zoom 3,6x, Tamron 15x. Tak a teraz som v koncoch...totááálne

zajo79
2. aug 2010
mia1111
2. aug 2010

@zajo79 - dík, idem to skúsiť 😉

bambi2
2. aug 2010

tak sa nam rozprsalo, ze toho nic dnes nebude asi... ☹

zajo79
2. aug 2010

gumaky, prsiplast ... sup von 🙂 k by si bola pod pristreskom, tak by sa dalo... a dieta nech sa clapka

michalag
2. aug 2010

@monika0001, zase mi to hapruje 😠 😒 tak este raz http://album.inMail.cz/@photo?1113544

monika1
2. aug 2010

Ahojte 🙂
@michalag povedala by som ze si daj pozor na kompoziu...

pridavam nejake foto robene 70-300mm 🙂

monika1
2. aug 2010

@bambi2 u nas je dnes hic ale fotak zostal doma, akosi som dnes nestihala este aj fotit 😝
@monika0001 dakujem 😉

bambi2
2. aug 2010

@monika1 pekne fotky 🙂
u nas je nejako divne, raz prsi raz sviti slnko ale je zima... nejako ma to netaha von... a zas leje jak z krhly...

michalag
2. aug 2010

@bambi2 ty kde byvas lebo u nas je krasne slnieckovo 🙂

bambi2
2. aug 2010

@michalag nezijem na SK... 🙂

michalag
2. aug 2010

ja len ze mas okres Zv tak preto som sa cudovala 😅

bambi2
2. aug 2010

@michalag to nevadi 😉

lili.nicol
2. aug 2010

@monika1 krasne fotky a ta na hupacke je bombova 🙂

bambi2
2. aug 2010

@zajo79 no co, balik prisiel??