Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

delideli
10. aug 2012

@dosa : ahoj, pozerala som na tu knizku od pihana,ale nechce mi to na tom fotoromane ten serial otvorit..:( tak som este hladala na nete a narazila som na tuto : http://www.martinus.sk/?uItem=47260
popis sa mi zda super, som sice len absolutny zaciatocnik,ale technicke zaklady som uz akotak pochopila (teraz ich uz len "dostat do krvi"),ale svetlu este nerozumiem..asi to chce skusat,skusat a skusat,ale tato knizka by mohla celkom pomoct,tak som sa len chcela opytat,ci si ju nahodou necitala alebo o nej nepocula aka je..vdaka..

olienka12
10. aug 2012

neviem,ci Vam novym kockam uz niekto daval tento link,ale je dobre si tie zaklady prestudovat http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

missy97231
10. aug 2012

@lucqa to mas pravdu, s tym sklom. Ja ma iba 50-1,8 a setak 18-55, ale brala by som aj nejaky makro,,, kukam na tamron 70-300, ten lacnejsi. Ale svetelnost nic moc,,, ale mozno vonku - ked bude dobre svetlo - bude stacit, nie?.

delideli
10. aug 2012

@olienka12 : stranka vyzera fakt super, vyborny tpi, urcite sa pustim do citania..momentalne je ale vela clankov nedostupnych,resp. mne sa zatial nepodarilo otvorit ziaden :(- autor na to na stranke upozornuje, chyba je na ich strane, snad to daju coskoro doporiadku..

delideli
10. aug 2012

@dosa: ako tak pozeram na strukturu stranky,tak ta knizka by mohol byt ten serial o svetle..uz sa neviem dockat,az ju sprevadzkuju..🙂

dosa
10. aug 2012

@delideli ano, to v tom linku od @olienka12 je to iste co som ti poslala, len inak ulozene... a najdes tam vsetko, co v tych dvoch knihach. len treba pockat, kym to nabehne... ta knizka o svetle je este v predaji, tusim si ju doprajem, kym sa vypreda aj ta... ked deti spia, rada si lahnem do gauca a citam si a oddychnem si aj od PC

rainee
10. aug 2012

@boska79 diky. no ja mam stale najvacsi problem s tym ostrenim v pohybe ked fotim malu alebo naseho psa 😉 zatial jedine nastavenie ktore mi najlepsie ostri je rezim sport - v pohybe. pokial pouzivam nastavenia clony a zavierky na zmrazenie pohybu tak stale to nie je ono a fotky su aj tmavsie 😠 proste ani za svet mi toto nejde....mam objektiv ten obycajny 18-55 a teda skusim kuknut co si mi doporucila. pytam sa radsej takto niekoho kto to ma odskusane, lebo v obchode mi kazdy predavac poradi nieco ine a toto nie je lacna zalezitost.....

boska79
10. aug 2012

@rainee tak fot na prioritu casu a ked budu fotky tmave, zvys ISO

lucqa
10. aug 2012

@missy97231 pokial fotis cez den a je normalne svetlo, tak F4 je uplne v pohode, ale je pravda, ze pri horsich svetelnych podmienkach je to na nervy, lebo musis s casom hore a uz to nemusis udrzat. Pokial si zvyknuta na svetelnu 50-ku, tak chod radsej do svetelnejsieho skla.

@rainee daj si prioritu casu, tam aspon 1/800, pri namacknuti spuste si kontroluj EV, pokial je 0,0 tak je to vsetko v poriadku, pokial je minusova hodnota, fotka bude tmavsia, ked plusova tak svetlejsia. Pokial je hodnota minusova, tak mozes bud znizit cas alebo zvysit ISO. Pokial mas hodnotu plusovu, mozes zvysit rychlost zavierky.

kvietocek7
10. aug 2012

@lucqa dakujem za radu a aj linky, asi sa tiez vratim k myslienke ze ten cannon je lepsi a asi ho aj kupim 🙂 skoda ze ten nikon nema taky display ako ten cannon lebo ma strasne laka zlakal ten superzoom nikonu
Chcela som sa spytat ako sa na tych digital foti napr v podzemi ze je minimum svetla ci len klasika na auto alebo? tiez ci sa da fotit aj tak ze pozadie bude rozmazane.dakujem

lucqa
10. aug 2012

@kvietocek7 zlakalo ta presne to co malo 🙂 kazdy ma nieco ine super, ale napr. Nikon ma sice vacsi zoom, ale Canon ma lepsiu stabilizaciu obrazu a aj nizsi sum pri vyssom ISO co je viac hodne ako SuperZoom... tu je o tych zoomoch pisane: http://diit.cz/clanek/chcete-18-mpix-42x-zoom-n...
Ale... vsetko som vycitala na nete, ani jeden som realne nedrzala v ruke a nefotila s nim. Mala som UltraZoom od Olympusu kedysi davno, takze fotit by sa s nimi malo celkom dobre a aj v horsich svetelnych podmienkach, ale tam by som uz urcite sla do Canonu, kvoli nizsiemu sumu. Tym, ze tam mas moznost manualneho nastavenia, tak ak sa naucis ako to nastavit, tak by si nemala mat problem ani s rozmazanym pozadim.

briketa
autor
13. aug 2012

Musim sa podelit o zazitok. po niekolkomesacnom naliehani a argumentovani mojho mladsieho brasku som konecne presla na Macintosh. Na stole mi svieti neuveritelny 27-palcovy monitor s este neuveritelnejsim rozlisenim a obrazom.
Jedine co ma napada, preco som to neurobila uz davno?? (zeby prazdna penazenka 😀 )
Akoze kazdemu odporucam Mac, akykolvek. Fotky vyzeraju stokrat lepsie, farby su perfektne.
Pouzivam Color Passport tabulky, ktory ide priamo na Lightroom (maju to dobre vymyslene) a farby taha k uplnej dokonalosti.
Kamarat fotograf mi nainstaloval Lightroom 4 a Photoshop CS6 a keby som mohla tak za tym sedim 24/7. V realite nad tym sedim len po nociach, cez den sa koli detom naozaj neda. A teda chodim uplne nevyspata 🙂.
Idem teraz rozpredat moj Nikon D300s s tromi vybornymi objektivmi (zoomy) a kupit si plnoformatovy Nikon D700 a Nikkor 70-200, ku tomu mi ostavaju moje pevne ohniska 24, 50, 85 a 105mm. NECH TO FICIIIII
Taku mam radost dievcata, ze si to neviete ani predstavit 🙂 normalne Vianoce uprostred kalifornskeho leta!

lucqa
13. aug 2012

@briketa 🙂 ja som na ten 27-palcovy monitor pozerala minule v obchode, najradsej by som ho zbalila pod pazuchu a utekala 🙂

briketa
autor
13. aug 2012

@lucqa kludne si pozeraj v bazaroch ak nie novy. Ale len tak, ze si ho osobne mozes pozriet, velke monitory mozu po case mat akoby hmlu pod sklom. To nechces.

boska79
13. aug 2012

@kvietocek7 ja ako zastanca a fanusik nikonu si dovolim s canonom nesuhlasit 😀

@briketa juuuuj, super!!!!ako sami chcelo spat,tak uz sa mi tusim nechce.. 😵 😵 ma to prebralo

briketa
autor
13. aug 2012

@boska79 nikon je naozaj lepsi ako canon!

briketa
autor
13. aug 2012

krasavec s otvorenym Photoshopom CS6

lucqa
14. aug 2012

@briketa ale tie co som porovnavala vysiel lepsie Canon 😉 zalezi od modelu, moj Nikon je rozhodne o nicom 😝

monitor paradny, ja som ho videla v bielom, tak hlavne nech dobre sluzi 🙂

boska79
14. aug 2012

@lucqa a aky mas Nikon ked je o nicom? a ide aj o skla..

olienka12
14. aug 2012

@boska79 rozoberali kompakty nie zrkadlovky

lucqa
14. aug 2012

@boska79 pozri, rozhodne sa nejdem hadat ci je lepsi Nikon alebo Canon.... co takto Pantax 😉 presadzujem nazor, ze v prvom rade treba ovladat tie zvysne veci a az potom hodnotit nastroj, ktorým boli vytvorene.
tam slo o 2 konkretne modely a to Nikon P510 a Canon SX40 HS, obidva su ultrazoomy nie zrkadlovky. Ak mi napises objektivne dovody, preco je lepsi Nikon P510, tak beriem.
Moje dovody preco by som si osobne vybrala Canon SX40 HS najdes v prispevkoch vyssie 😉

carrie84
14. aug 2012

@briketa - no fesacisko! 😀 A ako si sa zzila s PS? Ja neviem prist na chut LR. Ale asi to bude tym, ze som ho zapla, nepochopila a hned vypla, lebo som nemala naladu na skumanie 😝

kvietocek7
14. aug 2012

@boska79 jeejj no dik 😀 uz som bola naklonena ze idem na ten cannon a teraz 😖 je to urcite 50 na 50 len sa musim rozhodnut - dufam,ze este toto letoo 😀 😀
ja pojem o zrkadlovkach nemam tak len taky digital s trosku lepsim zoomom 🙂
a v com su pre teba tie Nikon prednostnejsie?? to ma velmi zaujima lebo ja som mala uz 2cannony ale nanestastie padly za obet detom a bola som faktze spokojna. Tento nikon ma zaujal koli zoom+pixel no a taky dodatok ze ma ten GPS
Nuz ale zas vsetko v kope nemusi mat dobru nvotu 🙂
Aky pouzivas ty fotoaparat?

briketa
autor
14. aug 2012

@lucqa ale samozrejme. Ja som ciste zartovala. V tom clanku par stranok pozadu som to spominala, ze je to pri dnesnej technike uz naozaj otazkou vkusu. A vo vseobecnosti ano, Canon ma lepsie kompakty. Nikon lepsie zrkladlovky.
A Pentax je skvely tiez, ma solidne kovove tela.
@kvietocek7

@carrie84 - 95% veci teraz robim v Ligtroome a len tych zvysnych 5% co potrebuje tazsiu editaciu vo Photoshope. V Ligtroome to mas jednoduchsie a sikovnejsie, upravy. Vo Photoshope si musis vzdy otvrorit novu vrstvu, novu masku, nastavovat , prerabat.
Lightroom je na Tvoje lepsie fotky, Photoshop na vylepsenie tych horsich 🙂
Som najznalejsia v Nikon Capture NX2 ale mam OS Mountain Lion co je vonku len par tyzdnov a Capture este neporiesilo kompaktibilitu

minewka
14. aug 2012

@briketa môžem sa opýtať, aký monitor si mala predtým?

Ako sa ti pozdáva farby na Mac monitor - vs. farby na tlačenej foto? Je rozdiel? Mala si skalibrovaný monitor s tlačou, kde dávaš tlačiť foto?

briketa
autor
14. aug 2012

@minewka ahoj, predtym som mala (aj este stale mam) Lenovo lx220, 22-palcovy , tak isto s IPS podsvietenim ako tento MAC a kalibrujem, ano.
AKo najvacsiu pomocku povazujem pouzivanie Color Passport Checker-u, ktory si prednastavis v Lightroome a potom Ti automaticky hned nastavi farby. Uplne perfektne. Do toho sa oplati investovat, stoji stovku.
V tom pripade mas tie farby aj s tlacou uplne verne.
Rozdiel je v tom, ze Mac ma vyssie rozlisenie 2560x1440 , kde Lenovo malo 1920x1080.
Tlacim vo Photolabe, ale ja som v Kalifornii, tak neviem ci tato odpoved zavazi.
Rozdiel v tlaci vidim ten, ze na vacsom monitore v momentalne jednych z najlepsich obrazov aky sa vyraba ti umoznuje vernejsie nastavenie fotky.
Najviac ti zalezi na technike. Tu ked zoberies aj uplne surovu fotku to Photolabu, oni ti z nej urobia najviac co sa da, co sa tyka kvality.
Ale neviem ci si uz videla v marci minuleho roka prislo na trh nove EIZO,co je absolutna jednotka v profesionalnej grafike a fotografii, s 27 palcovy monitorom s takym istym uzasnym rozlisenim 2560x1440, ktory je vybaveny samokalibraciou! co si myslim, ze je uplna rozpravka.
Je to model EIZO Color Edge CG 275W. Japonci vzdy pridu s niecim prevratnym.
Nevyhodou oproti Macu je cena pretoze co mna stal cely pocitac, tam stoji len samotny monitor este viac (2700 dolarov)

briketa
autor
14. aug 2012

@minewka toto je ono. dostat to aj na SVK, lebo kamaratka fotografka si to nedavno kupovala
http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home...

pracuje to tak, ze si to odfotis fotakom v prostredi kde fotis a potom ked importujes fotky do Lightroomu, tam si to uz automaticky vyhlada a nastavi farby.
predtym samozrejme si samozrejme urobis pociatocne "zapojenie" noveho profilu v Lightroome s tvojim Passportom.
(je to normalne v menu Lightroomu)
tutorialy na toto vsetko su volne dostupne na nete

briketa
autor
14. aug 2012
dosa
14. aug 2012
briketa
autor
14. aug 2012

@dosa dakujem. perfektne v slovencine. pouzivas ju? ja naozaj velmi odporucam