Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

briketa
autor
19. sep 2012

@erique12 zaber s dlhsim casom zavierky ako 1/60 foteny z ruky nebude ostry. 1/40 fotene z ruky preto nemas ostre. A ked ti uz fotak nepusti vyssie ISO no tak ti ostava blesk. Na vyvazenie bielej si kup sedu kartu. Je nena aj nenarocna financne aj skladnostou a nebudes mat problem s oranzovymi fotkami.

glee
19. sep 2012

@michalag tak nechapem, lebo aj ja sa chcem cez gmail a stale mi tam nieco s yahoo splieta ☹

glee
19. sep 2012

Baby, ako sa vam pozdava tato foto?

A este taka vec, ked si nastavim prioritu clony, hadze mi to sialene ISO (aj 3200 v exterieri pri dobrom svetle). Nechapem! Svagor sa mi trosku hral s fotakom, tak neviem, ci on mi tam daco prenastavil... aj ked si nastavim predtym konkretne ISO, cvaknem a i tak mi ho da uplne ine a bez rozumu. Neviete mi poradit??

briketa
autor
19. sep 2012

@kvietocek7 CB prevod ma trochu inak odtiene, ale kedze si to blyskala bez difuzera, ked tam das CB prevod, v tom kontraste ti to velmi bude zvyraznovat odlesky na vlasoch.
Ciernobiele fotky sa nikdy nerobia priamo vo fotaku, lebo ked sa nepodaria tam, tak potom to uz tazko napravat. Robi sa to tak, ze odfotis normalne a prevod urobis v pocitaci jednotlivym stahovanim saturacie a nastavovania Hue kazdeho farebneho kanalu zvlast. Pretoze kazda expozicia si bude vyzadovat individualne natavenia podla toho ako to mas nafotene

briketa
autor
19. sep 2012

@kvietocek7 mozes potom este potiahnut odtiene CB fotky do urciteho podtonu, robi sa to hlavne s novorodeneckymi fotkami,aby neposobili surovo. A musis byt opatrna a mat to pekne osvetlene, aby sa ti to potom pripade neprepalovalo.

briketa
autor
19. sep 2012

@glee v poloautomatickych rezimoch si fotoaparat nastavuje hodnoty ISO sam podla danej situacie expozicie. ked tam metering system nameria nedostatok svetla, aparat si prenastavi ISO aby mu to dovolilo mat kratsi cas zavierky.

Davaj si pozor aby si nemala odseknute konceky hlavy, ruk, noh. Trosku od nej odstup dalej, aby si to nemala tak natesno k okrajom a potom sa ti to bude menej stavat, ze odseknes

dosa
19. sep 2012

@glee a co mas za fotak? lebo mne na priorite clony urcite nedava iso fotak, nastavujem si sama...

glee
19. sep 2012

@briketa dakujem a farby sa ti zdaju ok?

@dosa mam nikon 3100

dosa
19. sep 2012

@glee aha, ja mam canon, tak neviem posudit, ale ked brketa napisala, tak na nikone je to asi normalne 😕

ale aj tak sa mi to nezda 😅

michalag
19. sep 2012

@glee tiez mam D3100 a nastavujem si ISO sama

briketa
autor
19. sep 2012

@glee
@michalag
ale to mas nastavene v custom menu, myslim, ze to budete mat v "Shooting menu" ISO sensitivity moznosti ON a OFF, alebo Auto ISO ON a OFF. Podla toho Ti to bude hybat ISOm alebo nie.
Neviem presne vase menu, ja som v Nikon D800.

@glee, ked sa uplne pytas na fotku, tak je trosicku podexponovana a na bundicke ma prepaly (biele miesta co uplne stratili strukturu), tie si vies odkontrolovat ako fotis na histograme. Ak si vytahovala v editacii kontrast, tym si si mohla zosilnit prepaly.
Ale na priamom slnku, pokial ho netienis odrazkou sa tomu nevyhnes, tak si z toho vobec nerob hlavu.

Treba si uvedomit, ze ako my fotime deti v pohybe a momentky, tie fotky budu technicky malokedy perfektne. Je to ine ako ked niekto pride na fotenie a vsetko je perfektne nastavene.
Fotky vsak maju pre nas emocionalnu hodnotu a to je najdolezitejsie. Ked z nich vy mate super pocit, to uplne staci 🙂 ved si ich fotite pre seba.

briketa
autor
19. sep 2012

Este som si vsimla pomimo ako pozeram fotky na MK.
Tu v Kalifornii sa vobec nedavaju prepichovat dievcenskym babatkam usi. Ako u nas na SVK to je automatika, tak tu vobec nikto! Este mexicke deti ano, ale biele to nehrozi. To ma tak uputalo.

erique12
19. sep 2012

@briketa
s tym filtrom mozem vyvazit aj cervenu alebo ruzovu farbu? ked fotim tieto farby, tak obrazok nikdy nezodpoveda skutocnej farbe...

ani v NL dievcatam nedavaju nausnicky. ja som mala tiez od narodenia. nasa babula nema a vsetci, jee aky to je zlaty chlapcek..hlavne ze je cela komplet v ruzovom 😀
a mas pravdu, fitime si to pre seba a je mi suma fuk, ked to ani neni 100% ostre. mozem byt rada, ze pri takom svetle este mozem fotit. celkovo sa mi viacej paci ta bezbleskova atmosfera, aj ked neostra...
a sorry, mam iso do 1600, musim vyskusat, aky to robi sum...

briketa
autor
19. sep 2012

@erique12 ano. to nie je filter, ale karta podla ktorej si fotoaparat nastavi farby. je to A4 karta cela 18% sedej farby. To je stredova farba podla ktorej bude vsetko neutralne ako ma byt a nie s nadychmi zltej, cervenej, modrej...
sede karty predava hociktory fotoobchod.

erique12
20. sep 2012

@briketa
aha, uz viem ktory... ako to este funguje v praxi? musim uzamknut nastavenia na tom papieri (ja to mam na fotaku pupcek * ) a potom mozem zaostrit na objekt a exponovat?

erique12
20. sep 2012

@dosa
super, toto je velmi handy 🙂

ifkael
20. sep 2012

Nikonisti...ktory? 24-70 f2,8? 85 1,4? 70-200? 14-24 2,8?

K D7000, s ff pocitam ale neskor. Mam len pevne sklo 35mm 1,8..... alebo tokinu 11-16 a k tomu nikkor 105 2,8 na portrety a aj makro? S prvych styroch mozem len jeden. Na tokinu a 105 vyjde aj naraz....
@briketa portretovu 85tku mi nenahradi 70-200?

Fotim prevazne deti, sem tam chodime na turistiku- cize preto uvazujem nad sirokacom.

carrie84
20. sep 2012

@ifkael - fuuuu.... aj ja si chcem takto vyberat! 😀 To musi byt, ako ked sa nevies rozhodnut v cukrarni 🙂 😀 Popros o radu briketa, ma najlepsi rozhlad a prehlad, co sa skiel a ich vyuzia tyka 😉

ifkael
20. sep 2012

@carrie84 sa vyskytla jedna vec, takze sa uvolniki prasule..

V prvom rade fiem,ze si otazku musim zodpovedat sama, co chcem fotit....

DETI hlavne.. hmmm... sem tam priroda- cize by bol fajn sirokac, ale kedze turisticku sezonu do hor budeme ukoncovat - zase az koncom aprila sa rozhybeme- takze 14-24 skrtam

Pri 35 mam prepocet takmer 50 na D7000.... co by som rada uvitala nieco menej... 24-70 sa mi paci- len bude to aj na portrety?

Len 85 1,4...na portrety fajn, len nic ine uz s tym....zobrat radsej 85 1,8g?

Netusiiiiiiim co urobit

ifkael
20. sep 2012

70-200 na portety fajn...len nie uz moc dlhe na D7000?

Zatial sa mi pozdava 24-70 a k tomu 85 1,8g.... i ked radsej by som 1,4, teoreticky by som mohla aj oba ale nemozem tolko...rezervu treba

carrie84
20. sep 2012

@ifkael - ides nato spravne 🙂 Rozhodnut sa musis sama. Ja osobne by som sla do 24-70. Je to skvely, profesionalny objektiv - na moje potreby by bol ideal. Teraz myslim rozsah. Najma do interieru. Ale 70-200 je tiez fajn. Na aps-c asi kusok dlhy. 85tku by som riesila len 1.8 - 1.4 je asi kus luxus, ak nefotis profi (btw: mam 50 1.4 😀 ) .... A blesk mas? 😀 😀 😀 😀

carrie84
20. sep 2012

@ifkael - a ja mam celkom rada aj 105 na portrety vonku ....

ifkael
20. sep 2012

@carrie84 kedze mam svetelne sklo 35 i ked len 1,8 tak blesk nepouzivam...

50tka 1,4 bol fajn - svetelnostou, ale 50tka mi vobec nesadla...doma dlha, vonku - mi prisla kratka kolkokrat... tak mam teraz 35tku len a fakt potrebujem nieco poriesit... aj portrety, a aj sirsie ohnisko by nebolo zle pokryt... aj 14-24 by sami pacilo k 35tke a 85 1,8 ...

predala som ho.

105..aj nad tym uvazujem tiez... lebo vecne fotim chrobacikov, keeetinky... zeby bol aj na portrety...

ifkael
20. sep 2012

ako predala som aj blesk aj 50tku

briketa
autor
20. sep 2012

@ifkael kombinacia Nikkor 24-70 a ku tomu, ak chces fotit makro tak Nikkor 105 plus ten mas aj na portrety, ak nechces fotit makro, tak portretova 85-ka.
Kedze by si uz vrazila dost do Nikkoru 24-70 (Ci je dobry aj na portrety?Ano, skvely. Je skvely na vsetko) kludne chod aj do 85mm f1,8, za tie peniaze je to absolutne vynikajuci objektiv, ziletkovo ostry, s krasnym bokehom a rychly. A hlavne lahky!! Ked sa poposunies casom dopredu, vymenis ho za f1.4

24-70 aj 105 macro su velke a tazke. 85 je oproti nim ako pierko.
To iste je Nikkor 70-200. Na konci dna, ked ho pouzivas mas uz normalne vytrasene ruky.

Idealna kombinacia je Nikkor 24-70, Nikkor 70-200. A ku tomu pevna 85-ka a 105-ka macro 🙂

Ifkael, ja si s tym 24 mm koncom na FF plne vystacim aj v krajinkach. V najnutnejsich pripadoch si nafotis panoramu pospajanim.

ifkael
20. sep 2012

@briketa ja mam k tejto idealnej kombinacii este na papieri napisanu 14-24 a pevnu 24... 14-24 chcem na jar. ozeliem 70-200 ...

ale tak to vidim na 24-70 zatial a tu 85tku 1,8.. makro teraz uz ani nie, lebo bude zima, co uz akych chrobacikov nafotim? musim si nechat nieco na neskor... aj som rozmyslala telo vymenit, ale nebudem to najblizi rok riesit, a mozno aj dva, pripadne zeby sa mi to neako rozbehlo... sem tam ma volaju fotit, a mne je to take blbe pytat prachy za fotky...a kedze som namiesto ocakavaneho nastupu do prace dostala neocakavanu vypoved, kedze moje miesto je zrusene...tak sa musim potesit. a minut to na seba. 😔 😔 takze zalezi aj co kolko dostanem... neviem ci sa dava priemerne platy, alebo z mojho hrubeho platu...tak podla toho.

ifkael
20. sep 2012

@briketa i ked sa pohravam s myslienkou predat D7000 a kupit D800/D600 s 24-70.... ale neviem...

ifkael
20. sep 2012

a mam to tak nenapadne vsetko napisane co chcem, ze ci si to nevsimne nahodou muz...a nic. nieje romantik... fotonadsenec. 🙂 😀