Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

glee
25. sep 2012

Idem sa este s vami poradit. Fotila som s pevnou 50tkou 1,8 a ked som fotila pary, mala som problem so zaostrovanim. Dvaja zalubenci sa k sebe tulili (fotila som im tvare a trosku okolia), pricom vo vysledku bol jeden ostry a druhy neostry. Kde mam pri takejto kompozicii ostrit?

ifkael
25. sep 2012

@glee a aku clonu si mala? Ake ostrenie?

michalag
25. sep 2012

@glee a na čo si prisla?

glee
25. sep 2012

@ifkael clona bola 2,8 , cas bol 1/60, ISO 800... a ake ostrenie? Tomu celkom nerozumiem, mozes mi to vysvetlit?

@michalag mala som tam zapnute "auto,. citlivosti ISO" a ked som toto vypla, tak konecne mi hadzalo mnou navolene ISO.

michalag
25. sep 2012

@glee to si fotila niekde vo vnutri? mne sa zda dost vysoke ISO

dosa
25. sep 2012

@glee clona je nizka pre fotenie viac ako jedneho cloveka... preto je ten druhy nie ostry...

zrejme to bude vnutri, lebo iso vysoke a cas nizky - ti ludia sa hybali? lebo tento cas na pohyb je kratky...

glee
25. sep 2012

@michalag ano, bolo to vecer a vnutri

@dosa myslela som si... dakujem, dam si na to uz pozor. Nie nehybali sa, pozovali mi.

dosa
25. sep 2012

@glee ale zalezi aj ako si daleko od objektu, pretoze zväčšovaním použitej ohniskovej vzdialenosti hĺbka ostrosti klesá, a naopak.

nieco k tomu: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-...

ifkael
25. sep 2012

@glee 2,8 je malo... a myslela som autofokus ako mas nastaveny, a kolko zaostrovacich bodov.

ale bude to tou malou clonou.

glee
26. sep 2012

@ifkael tak zase som sa dozvedela cosi nove, nevedela som, ze aj AF sa da nejak nastavit 🙂 no pozeram do menu, mohlo by to byt pod "Rezimy zaostr. poli"? Ja to tam mam nastavene na "Velkoplosne zaostrovanie p.".
Dalsie moznosti na vyber su este:"zaostrovanie s detekciou tvari", "standardne zaostrovacie pole" a "sledovanie objektu".

Ako by to malo byt optimalne?

michalag
26. sep 2012

@glee len ked sa budes "hrat" s fotakom najdes kopec novych veci 🙂

glee
26. sep 2012

@michalag nikon 3100

michalag
26. sep 2012

@glee uz som nasla

briketa
autor
26. sep 2012

@glee ked chces mat dve osoby ostre, musis mat clonu aspon 6,3 ... zavisi aj od toho ako si od nich daleko. Pozri si toho Pihana ako to vysvetluje v kapitole o DOF. Treba aj technicky porozumiet tomu ako chces fotit, aby si vedela ako musis nastavovat v jednotlivych situaciach ktore sa naskytnu.

glee
26. sep 2012

@briketa dakujem, pozriem si to. Inak, zo zaujimavosti som si pozrela EXIF k fotkam z nasej svadby, co nam fotil profi fotograf, konkretne zo zabavy, kde je aj viac ludi pri sebe a zaujalo ma, ze stale mal clonu 2,8. Aj ked ohnisko bolo stale ine.

rainee
26. sep 2012

@glee ako sa ti foti s tou 50kou? k tomu ostreniu - aj ja som si vsimla ze mi ostri vzdy len 1 bod ci na manuali alebo auto tj vzdy je z fotky nieco rozmazne a nieco ostre....pri foteni 1 objektu je to super, ale ked su tam viaceri je to niekedy problem....

ifkael
26. sep 2012

@rainee tak si daj ostrenie na viac bodov a vacsiu clonu...

Nemozes na 2,8 odfotit viac ludi

ifkael
26. sep 2012

@glee kazdy objektiv to ma inak, neda sa fotit podla fotiek zo svadby..

dosa
27. sep 2012

@rainee manual alebo auto - to myslis asi ostrenie - to je uplne nieco ine, ale treba si aj nastavit, neviem ako to maju nikonisti - AF bod. bud si das jeden, alebo viac a ten jeden si mozes zvolit - ci v strede, ci hociktory iny - podla kompozicie

carrie84
27. sep 2012

@briketa - nejak mi to neprislo 😝 Ale neva, uz som to nasla na nete v anglictine. Tato varianta mi predtym nenapadla. Dik za ochotu 😉

glee
27. sep 2012

@ifkael ja som nefotila podla fotiek z nasej svadby, aby nedoslo k nedorozumeniu 🙂 to bola len nahoda, ze aj ja som mala pri foteni clonu 2,8. Len po tom, ako som zistila, ze nie je ostra, zo zaujimavosti som sla popozerat nase svadobne fotky a zhodou okolnosti taka ista clona... ale uz som pochopila, ze zavisi aj od vzdialenosti medzi fotakom a objektom. Bola som pri nich blizucko, tak aj toto prispelo k tomu, ze len jeden clovek bol ostry.

@rainee noooo, tak zatial ju skusam, je to ovela lepsie ako setak 🙂 ale ja som celkovo vo foteni zaciatocnik, takze mam sa co ucit. Dnes sme vybehli vonku s kamoskou a tato foto sa mi zda v celku vydarena.

domyyy
28. sep 2012

kočky kamarát predáva nikon D5000 nafotených 25 000 obrázkov ak by bol záujem dám kontakt

chrumka
1. okt 2012

Baby pridala som fotky do nasej skupiny na Flickri, tak mozete mrknut a okomentovat 🙂

kinkinga
2. okt 2012

baby mam slnecnu clonu,ten tulipan,flower,ci ako sa spravne vola + kritku ..na 58mm ale mam dojem,ze je to na pevne sklo s takym premerom,lebo na zoome to vidim.takze na 18-55to urcite nebude.za nejaku symbolicku cenu. nemate zaujem?

olienka12
2. okt 2012

@kinkinga ked to nemas poriadne dotocene vtedy to vidiet v zabere ak je to spravne nasadene nevidis to 🙂

kinkinga
2. okt 2012

@olienka12 mala som to spravne.urcite.ale asi to nieje najskor na ten typ objektivu,lebo vraj to nepasuje na kazdy typ..inak si to neviem vysvetlit..lebo potom som kupila original k 18-55 a je iny,uzsi a nie v tvare kvetu.

puhinka
2. okt 2012

@glee ,mala si pricloniť a je tam moc nízky čas a vysoké iso,akoby si fotila niekde v pivnici

briketa
autor
2. okt 2012

@glee neboj, budes skusat, fotit a vsetko postupne bude lepsie a lepsie.
Doma si daj napriklad stojaty objekt a fot ho stale na inu clonu. Podla toho si posuvaj cas.
Alebo jednu scenu si fot rano, naobed a vecer. Men ISO, clonu si nechavaj taku istu a len prisposobuj cas.
Tak budes ziskavat najlepsiu prax.

Na fotke som si vsimla, ze mas "green cast" cela fotka je dozelena.
Kup si sedu kartu vo fotoobchode. Tam kde budes fotit kamaratku, urob prvy zaber namiereny na sedu kartu, ktoru ona drzi pod svojou tvarou. Podla toho nechaj fotak manualne si nastavit WB (V Custom menu,White Balance a moznost PRE)
Potom uz fotis danu scenu bez karty, fotak uz bude automaticky vyvazovat korektne farby fotky podla 18%.

glee
3. okt 2012

@briketa Dakujem za skvele rady, fakt si to cenim 🙂 tu sedu kartu si musim kupit. Aj ked je pravda, ze tuto foto som v postprocese naschval trosku tahala do zelena... a urcite nemam prave najidealnejsi monitor, tak ktovie, ako to ukazuje mne a ako tebe na kvalitnom monitore.