Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

klara_klara
14. apr 2010

jasne briketa...ty si profesional 😉 ja mozem len citat...ale budem rada ked sa tu rozsiria rady pripadne super by bolo sa k nejakym foto aj vyjadrit...ja sa este len ucim...mam nikon d90 a uz viem ze inklinujem k portretom...to je zatial vsetko co som objavila...a este som si kupila knihu Mistrovstvi prace se svetlem a tak sa pomaly ucim...nieco sa mi podari nieco nie...ale mam uz aj nejake uspechy...chcem si to tiez niekam zavesit...potom bz som aj nejaku kritiku...samozrejme konstruktivnu potrebovala aby som sa mohla zlepsovat...neviem ako kurzy, ci to pomoze alebo ani nie? ...a sutaze? ...

briketa
autor
14. apr 2010

Klari, VSETKO pomoze. Kurzy si nevyberaj zaciatocnicke, tam je polovica dotazov, na ktore by som odpovedala RTFM (read the f.u.c.k.i.n.g. manual) ;)
vyber si fotovikend kurz so zameranim na portrety, to enormne pohne dopredu.
Mistrivstvi... knizky od Pihana su skvele, mam obidve.
Na portret si mrkni (tu druhy o detoch vlastnim osobne a odporucam)
http://www.martinus.sk/?uItem=68559
http://www.martinus.sk/?uItem=68505
vyborne portretove objektivy - Nikkor 85mm/1.8 (osemdesiatpatka je oznacovana za smotanku medzi nikkormi, koli nadherne smotanovemu bokehu )
Nikkor 50mm/1.4 G
Rada chodim na prevazne muzske fora, pretoze tam hodnotia sice velmi tvrdo, ale pekne konstruktivne, nedaju sa zmamit tym ake su zlate deti...adt :D
www.nikonians.org, www.fotografovani.cz (galerie) teraz som sa zahlasila aj na ephoto, uvidime. uz som opisovala, ze mam oproti tomu foru vyhrady

briketa
autor
14. apr 2010

pisem ako hotentot, prepac. robim ranajky a to len tak odbieham

klara_klara
14. apr 2010

jej briketa dakujem za rady a tipy 🙂 ...ja tiez nemozem pisat tak sustredene bo mam maleho hyperaktivneho jak hrom 😀 😀 😀 ale uz sa tesim az zacne byt teplo a budeme chodit do prirody a fotit a fotit...zima bola hnusna...ale skusala som fotit aj so slnecnou clonou a tak vselijak a niektore aj snezne zabery vysli pekne...ale je to fuska fotit v zime...a este co mi robi problem je fotenie v hmle 😉 to je hroza...mala som v hmle aj niekolko peknych prirodnych scenerii a vyslo mi z toho akurat tak velke nic...ja mam 18-55 a 55-200mm...idem pokukat co si mi poslala a ked budem mat cas zasa odpisem 😉 😉 😉

briketa
autor
14. apr 2010

Klari, tam sa treba hrat s + a - EV. podla potteby podexponovat, alebo preexponovat. Alebo si zdvojis expoziciu, co znamena, ze jeden zaber spravne naexponujes na tiene a este jedenkrat fotis ten isty zaber a nastavis spravnu expoziciu na svetle miesta. Potom sa to v compe spoji ( u D300s aj D 700 a profi fotakoch to vies robit priamo vo fotaku)
v praxi toto stihas len na nepohyblive objekty. pri foteni deti je to nemozne

klara_klara
14. apr 2010

no jasne to je tazka vec...aj som sa v tom Pihanovi na to divala je tam aj tabulka o tom ako sa exponuje aj tabulka EV a tak pekne vsetko vysvetlene...len asi clovek musi vsetko stale skusat a skusat...je to tazke ale hadam to zvladnem...myslim ze najdolezitejsie je ze ma to bavi a ze sa chcem ucit...ty si sa ako ucila? ak mozes prezrad nejake finty 😉 Ozaj a co teraz fotis a v com sa este zdokonalujes?

briketa
autor
15. apr 2010

Ako sa ja ucim. Citam knizky (mna to strasne bavi) a fotim uplne vsetko. Zdokonalujem sa uplne vo vsetkom. Neboj ja tiez este neviem fotit. To chce podla mna roky a roky. ALe nerobme z toho kovbojku, ved fotime pre radost. Cim viac budeme fotit, tym lepsie nam to pojde. Aj fotografi s perfektnymi webstrankami maju povyberane s jednej akcie z patsto fotiek dvadsat..... netreba sa vobec frustrovat.
Dobra finta je podla mna bracketing, pozri si to v manuale.

briketa
autor
15. apr 2010

Klari, mozes si poprezerat http://www.flickr.com/photos/25224472@N07/ je tam naozaj vsehochut.

klara_klara
15. apr 2010

ahoj briketa...nuz krasne..teda ked to mam hodnotit vsetky su super...na viacerych mas krasne svetlo a vyborne farby...otazka: aj upravujes vela alebo ani nie? Nadhera su tie dva delfiny, ta je jednoducho super...samozrejme deti, ale tie su pekne vzdy aj bez fotenia 😉 ...perfis napad je ako jeden vari druheho 😀 😀 😀 ... paci sa mi aj ta z mesiacom a napr. aj misia...naozaj dobre a najma pekne co sa tyka svetla...ja to este celkom takto chytat neviem...idem si kuknut ten bracketing 😉 a dam si aj ja nejake na flickr a potom ak budes taka dobra sa mi mozes na ne pozriet odbornym okom 😉 ale neviem kedy ich povyberam takze asi mi to vyjde komplet ay buduci tyzden...teraz malemu idu zuby takze mi vsetko ide pomalsie ako chcem 😠 zubiska jedny nech su uz vonku 😝 😝 😝 ale na chvilku tu som skoro kazdy den tak sa urcite ozvem...a teraz uz idem fakt kuknut ten bracketing 😉 😉 😉

briketa
autor
15. apr 2010

Klari, farby sa mi vyrazne zepsili ked som kupila namiesto notebooku desktop a novy monitor s IPS podsvietenim, nie TFT. To bol rozdiel ako prejst z plazenia sa na lietanie. Nemam Eizo monitor, financie nepustili, ale Lenovo lx220 22inchovu obrazovku a dala som si to skalibrovat, teraz si idem aj sama kupit kalibracnu sondu na spravne nastavenie farieb.
Objavila som v jednej knizke od Davida Buscha, ze sondy Huey od Pantone su vyborne na domace pouzitie a lacne!
Stoji patdesiat dolarov, zvycajne su sondy 200-400 usd. To je uplne paradna cena.
Zuby poznam 😅 malej vysli dva hned po sestmesacnych narodkach a odvtedy to uz pojde..... ja sa vzdy snazim ostat hore do polnoci na polnocne krmenie a potom dufam uz v len jedno zobudenie az do rana. Tuto noc bola hore asi dvadsatpatkrat, manzo si normalne isiel lahnut k synovi, lebo vyslovene mala vrieskala (ma postielku v nasej spalni, ale tak ze nas vobec nevidi) takze asi nam idu prve spodne von ...
S tou sondou to su len take plany, ja som predvceromo objednala nove telo fotaku, takze som finance vycerpana na dalsich patdesiat rokov.... 😕

briketa
autor
18. apr 2010

co najradsej fotite, ktora tema je vam najblizsie a co vam naopak nic nehovori?

jarinosk
18. apr 2010

najradsej nase deti 🙂
aj ked je to niekedy fuska, nie vzdy zapozuju,postoja.
Potom nase karasne Slovensko, pamiatky,prirodu.....

briketa
autor
22. apr 2010

ja spomeniem co nechcem fotit (toho je menej) a ak budem musiet, tak len nerada - industrialne zony , dymiace kominy a nevludnych bezdomovcov v urban uprave s velkym zrnom v ciernobielom prevedeni. Ak je to zadanie, OK, ale dobrovolne urcite nie.

Cim fotite?

rainee
22. apr 2010

ahojte aj ja strasne rada fotim a nasledne upravujem v roznych programoch 😀 fotim vsetko mozne a akurat na narodky som dostala novy fotacik canon tak sa vytesujem 😉

jarinosk
22. apr 2010

ja mam OLYMPUS E-520 + objektív ZUIKO Digital ED 14-42mm f/3,5-5,6

moja prva zrkadlovka,
predtym kompakt Olympus C-310 a este predtym nejaky kompakt na kinofilm, tiez Olympus.

briketa
autor
23. apr 2010

Ja som nikonacka, fotim momentalne s D300s. Objektivy rozne, na rozne pouzitie. Sirokac na krajinky a architekturu Sigma 10-20mm/f 4-5.6; Nikkor 24mm/f2.8D (vseobecne fotografia, interiery); Nikkor 50mm/f1.4D(portrety cela postava, velky detail), Nikkor 85mm/f 2.8 (detaily portretov), Nikkor 105mm/2.8 micro (makrofotografia), Nikkor 16-85mm/3.5-5.6 VR (vsetko v jednom, vyborny na cestovanie), Nikkor 70-300mm VR (teleobjektiv, skvely na faunu, zoo navstevy, moje oblubene fotenie konskeho pola ), Tokina 50-135mm/f2.8 (moj oblubeny teleobjektiv na deti a inak vseobecne vyuzitie, koli svetelnosti vhodny aj do vacsich interierov, sporty)
Postprocesujem v Nikon Capture NX2 a Photoshop CS4 programe.
Rada sa hram v Corel Painteri X.
Fotak beriem vzdy vsade zo sebou.

briketa
autor
24. apr 2010

SOPKA Eyjafjallajokull, majstrovske zabery a vynikajuci posproces
http://www.boston.com/bigpicture/2010/04/more_f...

marbella
25. apr 2010

briketa to máš super zbierku objektívov. aj ich všetky využívaš? Ja mám tri a najviac tam mám nasadenú pevnú makro 60tku. Túžim ešte po telezoome 😅

iguska
25. apr 2010

ja sa dufam k vasej teme coskoro pripojim... na 35ku som si "objednala" canon550D 😉 tak uvidim

inac tie fotky z tejto nasej sopky su superacke 🙂

briketa
autor
26. apr 2010

marbella, ano uplne vsetky. kazdy na to co som pisala. mam slabost na pevne objektivy. su lahke, technicky lepsie a ostrejsie ako teliatka (telezoomy). tiez este postradam 35-ku, iguska gratulujem! baby, mohli by ste si vzdy dole pripojit link dam davate fotky? (urobim to aj ja)
klara_klara, pytala si sa ci vela postprocesujem, NIE. nie som majster v posprocese. ja by som sa do toho rada zahryzla, ale momentalne absolutne nestiham, som rada ked stihnem fotit. ked mala trochu podrastie a bude samostatnejsia.
aj starsieho syna mam doma, nechodi do skolky, tak mam toho dost. plus pes. manzo mi robi sest dni v tyzdni 10-12 hodin, takze pomoc ziadna. byvame vonku, sitterku nemam , pribuzenstvo tiez nie. je to dost takto osamote. nastastie mam vyborne kamaratky a navzajom si pomahame.
dobre svetlo, ostre skla!
http://www.flickr.com/photos/25224472@N07/

marbella
26. apr 2010

ja mám tú 35 tiež a ešte som ju akosi ani moc neskúšala.ja rada makro a rozpatlané pozadie 😀
ten telezoom to máš f 4,5-5,6,však?niekde som čítala, že na vyššom ohnisku už nemá takú kresbu. a ako maže pozadie?

ja fotky dávam len na blog a na fb 😀

briketa
autor
26. apr 2010

marbella, s clonovym rozpatim mam Sigmu 10-20mm 4.0-5.6 a to mas na vseob. fotenie velmi tmave.
ja ho mam ciste na krajinky, ved to je najsirsi sirokac. keby ten mal mensiu clonu, bol by konstrukcne omnoho vacsi, tazsi a hlavne drahsi ako je (je narocne vyrobit objetiv so sirokym ohniskom a malou clonou, potrebuje vela elementov)
na vseob. fotenie jednoznacne hladaj objektiv kde sa zacina clona aspon na 3.5-5.6, najlepsie 2.8 .
Mne tmavsia clona tak nevadi, ja byvam v subtropickom pasme kde je slnecny svit omnoho intenzivnejsi ako u nas a tmavsi objektiv mi nevadi.
ake sklo to presne pozeras? pozrela by som sa nan. nie som canonacka a nepoznam ich objektivy
"mazat pozadie" znamena BOKEH, tak sa to vola. na dobry bokeh potrebujes vysoku DOF (depth of field = hlbku ostrosti) cize cim mensie clonove cislo. Moj makrac je napr Nikkor 105mm/f 2.8
napis mi presne cely nazov teleobjektivu ktory to pozeras. a zaloz si flickr konto na fotky ;) prosim ta.

marbella
26. apr 2010

aha, teraz pozerám že iguška myslela 35. narodky...ja som v 35 hneď videla objektív, sorry 😀 ani ten canon som si nevšimla. Tak nech ti foťák dobre slúži 😉
Ja mám nikon d90.

briketa ja som sa pýtala na telezoom,nie širokáč 😉 Že či je velký rozdiel pri clone 2,8 a 5,6 pri telezoome,pri bokehu.
Samozrejme tým pozadím som myslela bokeh.pred polrokom som ešte nevedela, čo to vlastne je,ale už v tom mám jasno 🙂

briketa
autor
26. apr 2010

Marbella, prepac, jas om pochopila, ze mas Canon :D
Ten bokeh Ti zalezi od toho aky presne objektiv mas. Kazdy je iny kresbou.
Ktory presne myslis - NIkkor 70-200mm/2.8?
Z Nikonov ma najkrajsi bokeh Nikkor 85mm/1.8

iguska
28. apr 2010

myslela som k narodkam 😉

sestra si v pia kupila nikon D90 a teraz machruje 🙂 tak teraz som na vazkach, pre ktory sa rozhodnut 😒 ja sa vobec nevyznam; co mam filmovu zrkadlovku minoltu, este tu neviem ovladat a ma uz par rokov

😎

siska76
28. apr 2010

Ahoj, a ja som myslela, že tu nájdem fotografky(fov), čo fotia mobilom🙂 alebo foťákom do kabelky a tu hĺa aké profíčky 🙂 .Môžete mi poradiť ako nesiete fotografickú kabeku s 2 objektívmi, 2 deti, výbavu pre 2 deti, prípadne statív ?

briketa
autor
28. apr 2010

Siska, plus psa si zabudla :D
Ja mam KATO ruksak, velmi odporucam. A hlavne kociar to isti.
Stativ som kupovala lahky a dobre poskladatelny. Slik 330 DX PRO. Na terajsiu vybavu uz by malo byt cosi viac tazsie a stabilnejsie, ale len na take prenasacky je super.
Ja mam medzi detmi 4 roky rozdiel, takze kocikova uz je len mala. Deti pobalim obidve do jednej tasky tu vesiam na rucky, stativ ide dole do kosika hlava a zboku popri konstrukcii sa taha dozadu von. Stativ nenosim stale. Ruksak s objetkivmi (nosim viac ako dva) ide dole do kosika a fotak ma preveseny krizom cez plece. Starsi syn sa drzi z jednej strany a pes ide z druhej.
Poviem vam, pohlad pre bohov :D

Iguska, s rozhodovanim o fotaku nie je problem pomoct, len potrebujem vediet do akej financnej hranice mozes ist a ako vazne sa chystas fotit. Len rodinne oslavy, alebo sa mas chut do toho viac pustit?

marbella
28. apr 2010

ja som najprv chcela tento Nikon AF-S 70-300 mm f/4,5-5,6G ED VR ale tento Nikon AF-S 70-200 mm f/2,8G ED VR II by bol ešte lepší,však? 😀 😀 😀
už cena hovorí za všetko.

briketa
autor
29. apr 2010

Marbella, ano 70-200-ka je profesionalny objektiv spickovej top kvality, vynikajuci na fotozurnalizmus, wildlife , ci sporty.
Ak Ta netlacia korunky, ber ho. Ja som za to, ze ked niekto nema problem, nech si zakupi hned od zaciatku to najlepsie.
S cim vsak musis pocitat pri tomto objektive - velmi velky a tazky. Neponesies ho na tury, dovolenky, hlavne ked mas male dieta.
Potrebujes stativ, lebo pri dlhsom foteni je tazky na udrzanie ostrosti z ruky. To je tip objektivu, kde fotak montujes ku sklu a nie sklo k fotaku 🙂

Ked budes mat tento, ku tomu sirokac Nikkor 14-24mm f/2.8G ED AF-S, NIkkor 50mm/f1.4 G, uz nic ine dozivotne nepotrebujes a kupovat uz budes len nove tela, nie objektivy 🙂
Ja by som ku tomu este pridala jeden makro objektiv ;)

70-300 je mensia a lahsia (nema tolko sklenych elementov)a preto moze byt aj lacnejsia. Ja ho mam, novu VR verziu a som s nim velmi spokojna. Chodim fotit konske polo a tych 300 na konci mi velmi pomaha oproti 200mm.

Moj osobny postreh: kupovala som si Tokinu 50-135mm namiesto Nikkor 70-200mm (ale k tej sa raz postupom casu tiez chcem dopracovat) , lebo tych 70mm ohnisko je dost daleko s malickymi detmi. Najma take fotenia ako pri rybnicku... ;) co su trochu riskantne. Ma tak isto svetelnosti 2.8, ale je napriek tomu o nieco mensia a lahsia./ Mne velmi vyhovuje. Ostrost je vyborna.

briketa
autor
29. apr 2010

Este si pozri Nikkor 24-0mm/f2.8, ktory je na vseobecne fotenie, uplna lahodka. Za ten by som si dala aj do kolena vrtat 😀