Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

briketa
autor
29. apr 2010

24-70mm opravujem preklep

marbella
29. apr 2010

tak ja mám 16-85/3,5-5,6,
35/1,8
micro 60/2,8
všetko nikkor
Na vykrytie takmer všetkých ohnísk som chcela ešte ten telezoom.To by mi určite stačilo,veď ešte nefotím tak dlho.
s nikkormi som spokojná,ostatných výrobcov sa bojím,pretože sme mali už dva tamrony 17-50/2,8 a oba trpeli front focusom,tak sme nakoniec zobrali ten zoom 16-85.
na ten telezoom drahý určite nemám,alebo skor niesom ochotná vyvaliť tolko peňazí za jeden objektív.Keby sa tým živím, je to iné. u mňa je to len velká záluba🙂
Chcela by som tým fotiť napr.moje,cudzie deti,lebo moj chlapček je úplne iný keď vidí že ho "prenasledujem" s foťákom a keď ma nevidí. A muž chce fotiť prírodu, zvieratá a ták. Ja túžim po tom rozmazanom pozadí velmi ale čo som videla fotky napr na pxel-peeper.com, ten lacnejší objektív nerobí až taký bokeh ako by robil asi ten drahý 🙂
a to sme už boli rozhodnutí že ho vezmeme. tak teraz neviem. ešte je starý 80-200/2,8 ten už ale asi len bazárový. Nepoznáš ho?

briketa
autor
29. apr 2010

80-200-ka je velmi dobry objektiv!
Co sa tyka third brand objektivov Sigma, Tokina, Tamron.
Tamrony maju povest, ze su velmi makke. Nepoznam cloveka co ma Tamron (k Nikonu) a je s nim spokojny.
Sigmy a Tokiny treba citat recenzie. Su tam aj vynikajuce, aj menej vydarene.
Ja mam Sigmu 10-20 co mala vyborne znamky aj v testoch v casopisoch, na nete skusala som u kamaratov. Kupila som a dodnes som velmi spokojna.
Tokinu som uz spominala, ze si velmi chvalim, 50-135/2.8 je skvele rozhranie! Ostrost vyborna, nie je az taky tazky a velky.
Najblizsie ked si budem kupovat Nikkor tak ten 24-70 a nakoniec 70-200. Tym budu moje sny splnene.
Zatial som vsak doma s malou, sme na jednom prijme, pomoc nemame ziadnu, syn pomaly do skoly, hypoteka, vydavky atd, atd. ako takmer kazdy s malymi detmi. Tak sa krotim.
Novy fotak mam len tyzden, tak nacas je so snami pokoj. Stary mal autonehodu a uz to nerozchodil. Tesim sa z novej masinky 🙂 BOla som ako bez ruky.
Tento tyzden idem na "lov" street foto, kontrast chudoby a bohatstva v jednom mieste.

siska76
29. apr 2010

Zdravím všetky fotografujúce ovešané mamy príp. oteckov...Briketa moc ďakujem za odpoveď, presne tak to robím len čakám kedy sa mi urve" košík na kočiari alebo stratím syna alebo ostanem nakrivo ja z nosenia 🙂 . Veľmi dobre sa mi tu číta, ani nemám čo dodať, zdieľam názor s Briketou 🙂 .Tuším ste tu všetci nikoňáci"...

siska76
29. apr 2010

pekne si to napísala Briketa,že:" keď si budem kupovať Nikkor tak...", ja si napíšem, že keď mi bude chcieť niekto kúpiť objektív tak Canon EF 70-200MM 🙂

iguska
29. apr 2010

ja som sa uz tusim rozhodla, bude to canon 550D. objektiv este neviem, ktory (?18-135, 18-200, 28-200, 55-250?)
co ja fotim, su akurat deti. a ked sa dostanem von, tak islandsku krajinu. a v ramci vychadzky mam akurat pobrezie, ktore je trochu moc ine ako grecke 😖 naokolo napeso nic ine

briketa
autor
29. apr 2010

Iguska, 55-250mm by som brala ako druhy objektiv. Ked budes robit len s jednym, zacinaj niecim sirsim, tymi osemnastkami.
S patdesiatkou na nezmestis na celu postavu do mensej miestnosti.
O 28-200 som citala (vsetky som ich pozerala) ze krusok na posuvanie zoomu, nie je smooth-plynuly. Ze je lepsia na film a aj na vysokom zacloneni nedava dobry bokeh, plus musis pouzivat stativ.
18-200 je makka v rohoch na sirokom konci, Co sa tyka ohniskovych vzdialenosti mas tento najlepsie.
Co sa tyka kvality, nalepsie z nich vychadza 18-135mm.
Rozdhodovala by som sa medzi 18-200 a 18-135

siska76
30. apr 2010

Iguška, výborná voľba 🙂 , ak uvažuješ, že si časom ešte nejaké sklo kúpiš, tak pre začiatok by som tiež volila 18-135...

marbella
30. apr 2010

briketa a aký si mala predtým foťák?

briketa
autor
30. apr 2010

Predtym som mala Nikon D80, ktory sa uz nevyraba. Ten som uz mala tak v gripe, ze som mohla fotit aj poslepiacky 😀 .
Teraz si zvykam nanovo, citam manual (ano ja som jeden z tych blbcov. co si studuju manual od A po Z ;) )
D300s ma strasne vela nastaveni.
Idem teraz este niekedy po nociach rozobrat havarovany objektiv Nikkor 16-85, ktory uz nefunguje. Som zvedava ako to vo vnutri nazivo vyzera. Dufam, ze si mi ho potom podari aj dat naspat dokopy 😀

marbella
30. apr 2010

ale je dobré čítať manuál,rýchlejšie sa skamarátite 😀
my sme zatial s mojím není moc velkí kamoši🙂)

briketa
autor
2. máj 2010

...no co , boli ste vo vybehu Ja som dnes pocvakala nejakych bezdomovcov, snazim sa vyludit nejaku "grunge" upravu, v konecnom dosledku sa mi to aj tak nikdy nepaci.
Dievcata co mati radi makra, pozrite sa na prace tohto chlapika a hlavne si to zapnite na co najvacsi monitor, oplati sa!
http://photo.net/photos/siwanowicz

briketa
autor
6. máj 2010
saskarisko
6. máj 2010

Ahojte,
tak ja sa pridavam do klubu fotoamaterov. kupila som si nikon 3000d so setovym objektivom, a v podstate skusam len s nim (ostatne objektivy pribudnu, az ked opatovne zacnem pracovat). a potom citam, citam a fotim, a fotim 😀

Briketa - pekne fotecky

briketa
autor
6. máj 2010

ahoj riskosaska, vitaj "v klube" neboj sa, fotenie ta riadne chyti a bez fotaku uz neprekrocis prah domu. 🙂

qetinka
7. máj 2010

🙂 Ahojte..tu ste ine profesionalky 🙂
ja mam rada fotenie..mam len sony DSC-H50...ALEraz sa možno dopracujem do tekej urovne ako ste tu...aj s poriadnym foťačikom 😉
Briketka..krasne fotos... 😵

briketa
autor
7. máj 2010

Quetinka, preco "iba"? Je to vyborny fotak, Car Zeiss je spickova optika s dlhorocnou tradicou.
Na fotaciku si vies tak isto manualne ponastavovat ak chces a robi krasne zabery ako som pozerala.
Vies ako sa hovori - technika fotografa nerobi. Napomaha, ale nerobi 🙂

Dobre svetlo, ostre skla!
http://www.flickr.com/photos/25224472@N07/

saskarisko
7. máj 2010

Briketa - ja som fotila uz aj predtym, len teraz mam konecne zrkadlovku. a inak chodim ovesana tak ako vy s 2 detmi + vsetko ostatne 😀

qetinka
7. máj 2010

🙂 baby ja tiež 😀 kočik, tri deti ,foťak..... 😀
Briketka dikes 🙂 mna to veeeelmi baví,len som absolutny samouk...chcelo by to nejaky kurz fotenia...ked budem mat trochen času tak isto pojdem... 🙂

briketa
autor
8. máj 2010

Queti, myslilm, ze vacsina sme samouci. Velmi vela daju fotovikendy - fotokurzy v terene. Porovnavanie s ostatnymi a konstruktivna kritika, kde Ta niekto len tak nesfukne, ale aj povie preco toto nemas dobre a ako by to bolo lepsie, to da podla mna najviac. Pretoze druhe oci necitaju Tvoju mysel, ale vidia fotku ktorou si sa vyjadrila. Umenie je povedat v tej fotke, co bolo v Tvojej mysli.
Ja som dnes fotila, ale katastrofa. Nepouzitelne. Som unavena, nemavame prevratne dobre noci. Tak mi to pripadalo, ze som ten fotak brala len preto, lebo ho bravam vzdy. Ledva som prepletala nohy a boli sme vonku cely den, prisli sme domov az o devieatej vecer.
Moj prvy digitalny fotak bol maly Nikon, potom Olympus C-765 a az potom prva zrkadlovka Nikon D70, neskor vymenena za D80, ten mal autonehodu a poistovna preplatila, tak som dala dokopy co mi dali za telo, za objektiv, nieco dolozila a urobila upgrade na Nikon D300s. Pevne dufam, ze bude bez ujmy sluzit poriadne dlho.

briketa
autor
8. máj 2010

Dievcata, chcem pomoct ako hodnotime vlastne fotografiu. Budem parafrazovat ucebnicu "Fotografia pre 21 storocie" ktora sa pouziva na vyuku na Fotografickych institutoch. Aby sme neostavali len pri paci-nepaci

Niektore z hlavnych otazok, ktore si treba zodpovedat pri prezerani si fotografie:
1. Opis foto. Ako vyzera? Kto alebo co je na fotografii?
2. Vzbudila fotka urcite emocie ked si ju po prvykrat zhliadla? K akym emociam si inklinovala?
3. Co si myslis, ktoru emocionalnu skalu chcel zamerne vzbudit fotograf? Myslis, ze jeho zamer sa zhodoval s Tvojimi prvymi emociami pri zhliadnuti foto?
4. Co myslis, ake posolstvo chcel autor preniest cez fotografiu publiku?
5. Myslis, ze sa mu to podarilo?
6. Ktore aspekty foto Ta viedli k Tvojmu zaveru?
7. Co mohol autor poopravit aby jeho posolstvo bolo vyraznejsie?
8. Ktore z nasledujucich elementov fotke pomohli, alebo naopak nepomohli:
- orez fotky
- stmavenie - zosvetlenie fotky
- kontrast (cela skala od najvetlejsieho po najtmavsi bod fotky)
- DOF (depth of field) hlbka ostrosti - kolko z celkoveho zaberu je v hlbke ostrosti, kolko sa mu priblizuje a kolko je uplne mimo ostrenia?
- kompozicia (naaranzovanie jednotlivych elementov v zabere)
- farba v pripade farebnej fotky - vyvazenie farieb, jas, farebny kontrast, farebna skala a ako farby nadvazuju jedna na druhu v ramci zaberu
9. Co by si zmenila, keby si Ty robila tento zaber?

Na zaklade tychto otazok si mozes sformulovat svoj nazor.
Uspesna konstruktivna kritika fotografie si vsak vyzaduje technicke znalosti o kompozicii, osvetleni, DOF...atd.
Kritik, ten co fotografiu hodnoti sa musi snazit pochopit autorov zamer, brat ohlad na autorov individualny styl a samozrejme byt nestranny pri hodnoteni.

petot
13. máj 2010

iguska: Dobrá voľba.

Ináč veľmi štýlové a kvalitné foťáky robí aj Pentax, Nikon má zvučné meno, ale Canon ma dostal tým, že dokáže filmovať a počas toho zároveň fotiť. To sa pri deťoch občas zíde 😀 (aj keď tá funkcia sa trochu neobratne ovláda).

Zámerne nerozoberám technickú kvalitu, lebo z recenzií mám dojem, že v tejto "konzumnej" triede je to veľmi vyrovnané. Každý je v niečom o chlp lepší a v niečom o chlp horší, ten má 12Mpix, ten zase 18, ale to je viac menej už jedno. Celkovo je to skoro to isté, a ak sú rozdiely, tak sú primerané cene, napríklad Canon má oproti ostatným ďaleko najlepší displej, ale je aj patrične drahší.

Ono sa ani nedajú robiť úplne priame porovnávania, lebo Canon oproti Nikonu (dvaja najväčší kohúti) majú trošičku posunuté triedy, takže zvyčajne nemajú dva modely, ktoré by sa mali priamo porovnávať. Ten posun je trochu vidieť aj cenovo.

Všetky zrkadlovky týchto značiek v konzumnej triede podľa mňa ponúkajú primerané služby za svoju cenu a nedá sa spraviť nejaká "vyložená chyba" pri kúpe. Konkurencia vytlačila latku veľmi vysoko a zákazník má z čoho vyberať. Tu môžu naozaj rozhodovať už skôr nejaké šikovné detaily, napríklad video funkcie, alebo ergonómia (ako "padne do ruky" hmatom a ovládaním), a v prípade Pentaxu možno aj dizajn 😉 Alebo to rozhodne nejaká šikovná akciová ponuka.

Canon je oproti Nikonu trošku menší, čo je pre ženy skôr výhoda. Škoda, že Canon nerobí farebné prevedenia ako Pentax, to by boli imidžovky! 😀

Čo sa týka Panasonic, Sony a ďalších, o tých veľa neviem, preto nehodnotím. Proti Sony som mal kedysi predsudky kvôli pamäťovým kartám, ale aktuálne zrkadlovky od nich už pokiaľ viem ukladajú na normálne SD.

briketa
autor
20. máj 2010

co mate umelecke volno? 😀

jarinosk
24. máj 2010

nemame,stale nieco fotime - dnes napr. malu na bicykli

jarinosk
24. máj 2010

zabudol som pridat foto

jarinosk
24. máj 2010

a snazil som sa zapojit do "sutaze" a odfotit abstraktne foto
tot moj pokus,len neviem nakolko je to abstrakt

qetinka
26. máj 2010

Briketka poprosim kritiku...alebo aj ostatny..dikes. 🙂

qetinka
26. máj 2010

alebo....

jarinosk
27. máj 2010

jedna foto aj odomna

qetinka
30. máj 2010

☹ To sem nikdo nechodi??? 😒