Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

luciferova
4. júl 2013

@ifkael u nas sa foti na analog, viac muz ako ja 🙂 aby som bola presna 🙂

rainee
13. júl 2013

ahojte baby, nemate niektora tento objektiv tamron na nikon http://www.alza.sk/objektiv-tamron-af-70-d68658... chcela by som sa spytat ako sa vam s tym foti, dakujem 😉 recenzie su nanho napriek tej svetelnosti velmi dobre aj cena samozrejme. ja mam objektiv setak co uz skoro vobec nepouzivam a pevnu 50ku ta je super, ale chyba mi velmi zoom...

kiki30
13. júl 2013

@rainee pevnu 50tku si ani ja neviem vynachvalit a fotim hlavne s nou, a ja som si kupila tento TAMRON AF SP 17-50mm F/2.8 Di II pro Canon XR VC LD Asp, a teda tamron ma zaskocil trosku pomalostou a takou lenivostou a trosku hlucnostou inak foti pekne, cisto, svetelne, jasno. Teda oproti setovej 18-55 je urcite ten tamron lepsi. Zalezi co chces fotit s 70-300, asi doma v obyvacke moc nie.

rainee
13. júl 2013

@kiki30 presne, pomer cena-kvalita je u 50ky super, aj ked som nakoniec zistila ze pre mna by bola lepsia mozno aj ta 35ka.
ano pomalost a hlucnost som nasla zatial ako jedine negativum tamronu. ta pomalost moze byt trosku problem kedze casto fotim v pohybe - malu, sport, zvery....ale inak vraj foti super. a este ta svetelnost ma odradza, teraz mam f1,8.

kiki30
13. júl 2013

@rainee 35tku by som aj ja brala 🙂 ale 50tku fakt za tu cenu si neviem vynachvalit.
A tu sv 1,8 myslis na 50tke,ci na zoom obj.? Ten tamron co mam ja ma 2,8 cize tiez celkom ok. Ako zvery chapem ze by si fotila s takym obj ale malu so 70-200?to budes musiet byt daleko od nej, ale zase ked dieta nevidi ze je fotene tak su to pekne momentky.

rainee
14. júl 2013

@kiki30 hej 50 f 1,8 a je super. zoom este nemam, chcem si kupit. ten tamron ma az f4,5-5,6 ale nikkor 70-300 ma to iste a stoji ovela viac, tak neviem...a na tisicove objektivy nemam. len sa bojim aby mi stihal ostrit v pohybe. ano malu chcem fotit ked pobehuje na ihrisku, jazdi na konikoch atd, na blizko staci ta 50ka.

kiki30
14. júl 2013

@rainee skus sa popytat v diskusii aj na ephoto konkretne na tento, ale myslim ze by ostrit mal... jasne ze original znacka je ovela drahsia, tiez by som si vedela vybrat z tych tisicovych, nebol by problem. ale kazdy objektiv ktory vyskusas teraz po tej pevnej 50tke nebude taky super. ja si vzdy dam zoom objektiv a hned srobujem 50tku a radsej ja beham za objektom 🙂

kiki30
14. júl 2013

@rainee len tak zo zaujimavosti som si isla precitat nieco o tvojom vybranom objektive
http://www.ephoto.sk/forum/1/1153/tamron-af-70-...
😖 😖 😖

dosa
14. júl 2013

@rainee ja som mala tamron 17-50 a teda pomalosť v ostrení bola dosť citelna. hlavne v sériovom snímaní detí som mala hrozne veľa odpadu. po mesiaci som ho predala a kúpila lepši. tamrony sú vraj všetky také pomalé. tak neviem, cena super, ale ci ho aj využiješ? môžno tak pri fotení pasúcich sa jeleňov, alebo inej zvere, kým stoji na mieste...

rainee
14. júl 2013

@dosa no tak potom kym ten zaostri vsetko mi zdrhne... ja fotim 90% v pohybe, cize potrebujem taky zoom aby mi stihal. a aky lepsi si si kupila? mas tiez nikon?

actimelka
14. júl 2013

caute baby aky nazor mate na kurzy fotenia---oplati sa ist? Ak ano kam? mae skusenosti?

dosa
15. júl 2013

@rainee - nie som nikonista, mam canon. ja som chcela niečo v základnom rozpätí ohniska, tak som si nakoniec kúpila 24-70 f2,8. myslím, že je to už taký top a keď sa mi nedarí, už sa nemôžem vyhovoriť na techniku... mám aj pevnú 50-tku ale odkedy mám zoom, už ju ani moc nepoužívam...

dosa
15. júl 2013

@actimelka ja nedam dopustit na kurzy. bola som v akademii kreativnej fotografie a som spokojna. za vikend som sa naucila veci, ktoré by som po večeroch lúskala aj pol roka. pri praktických cvičeniach sa dozvieš aj to, čo nikde nepíšu, všetko ti ukážu názorne a môžeš sa pýtať donemoty...

actimelka
15. júl 2013

@dosa dakujem za odpoved ...este sa chcem spyttat ...chodis na take tematicke ze napr. fotenie v noci ...a pod.alebo su lepsie take obsirnejsie kde sa prebera viac tem... dakujem

dosa
16. júl 2013

@actimelka ja som bola zatiaľ na tých zakladnych, zrkadlovka 1, 2 a 3. a rada by som šla aj na nejaké tie tematické. u nich je to napríklad tak, že pri kúpe troch kurzov je lepšia cena, keď si ich kúpiš v balíku, ako keby si mala platiť každý zvlášť. čakám, kedy bude dáky zaujímavý balík v takom čase, že budem mať aj ja voľno 😉

dominikaa
11. aug 2013

ahojte kočky,chcela by som vas poprosit o radu 🙂 ja som doteraz fotila len mobilom,alebo obycajnym fotakom,ale velmi by som sa chcela vo foteni zdokonalit hlavne koli detickam velmi sa mi to paci 🙂 chcem sa opytat(nesmejte sa mi prosim 🙂 )ci je zaklad fotak alebo,skor upravovanie fotiek v nejakych photoshopoch 🙂 keby som dajme tom chcla odfotiť dcerku a pozadie by bola luka kvetov chcela by som aby napr. trava bola taka zahmlena 🙂 aby vynikla dcerka 🙂 dosiahnem to samotnym fotakom,alebo je tam potrebne upravovat 🙂 dakujem 🙂

anjelik27
13. aug 2013

@briketa Až teraz som objavila túto ( síce 3 roky starú) tému 🙂 ale teším sa z toho .....Som začiatočník fotograf, ale že úplne amatér.....Začínam sa púšťať do čítania Vašich diskusií....tak mám čo robiť.....
Od manžela som dostala k narodeninám Nikon D5100 s objektívom AF-S DX Nikkor 18-105 mm f/3.5 - 5.6G ED VR.....učím sa s ním ešte len fotiť....ale už len celý ten názov objektívu....uffff......A hlavne bojím sa manuálnu, zatiaľ len na automatike fotím ☹
Vedela by si mi Ty odborníčka (ako pozerám fotogalérie a čítam príspevky od Teba) poradiť, aký objektív na fotenie hlavne detičiek (čo je môj zámer a hobby)??? Stačí tento alebo dokúpiť príp. iný? A prosím ako na to rozmázle pozadie? Viem, že je to clonou, či? Ale ako to urobiť, aby bolo to clonové číslo najnižšie? Nastaviť na fotoaparáte to viem, ale keď zoomujem (vyšiie ohnisko - clona automaticky ide tiež do vyšších čísel)...Tak to vždy funguje? Alebo to iba ja neviem (príklad pri ohnisku 18 mm mám clonu 3.5 a pri ohnisku 105 už 5.6).....Asi blbá otázka, však? A eešte otázka, aký je rozdiel medzi pevnými objektívmi, teleobjektívmi....a včom výhoda? VEĽMI KRÁÁÁÁÁÁÁSNE ĎAKUJEM VOPRED ZA ODPOVEĎ......

silsil
14. aug 2013

@dominikaa to zahmlené pzadie sa volá boheh, a dosiahneš to vhodným objektívom. a nízkou clonou... čo to sa dá aj doupraviť, ale základ je vždy dobre odfotená fotka.. v programoch sa potom len trosku doupravujú farby, jas, kontrast atd..

bambola
15. aug 2013

@silsil bokeh @dominikaa 😉

frogoo
17. aug 2013

ahojte, neviem si uz rady 😝 chcem kupit nejaky lepsi kompakt (na zrkadlovku si fakt netrufam...) kamoska mi odporucila nikon p330... mne sa ale veeelmi paci nikon 1 J2 s vymenitelnymi objektivmi (len sa bojim ci s tym budem vediet robit...)a druha vec, pokial by som aj vedela, tak v zakladnych setoch sa predava objektiv 10-30mm alebo 11-27,5mm-a vobec neviem ktory objektiv by bol pre mna lepsi ( chcem ho pouzivat hlavne na fotenie svojej rodiny, oslav, dovoleniek...) cenovo su oba zhruba na tom rovnako aj P330 aj J2...
za kazdu radu budem vdacna

kiki30
17. aug 2013

@frogoo keby som si mala vybrat medzi tymi dvomi co si dala, tak si kupim nikon p330, kvoli vysokej svetelnosti, bude robit ostre fotky, a tiez aj pri nizkom osvetleni bude robit pekne fotky. Kamoska ti myslim ze dobre poradila, asi lepsie ako zrkadlovka ak nechces dat foteniu viac a naviac mas kabelkove vydanie fotaku s takmer provnatelnou kvalitou so zrkadlovkou. Ale vyber je na tebe. Precitaj si nejake recenzie, ale na kazdom fotaku sa najde plus aj minus.

frogoo
17. aug 2013

ved to, ze vsade sa najde aj + aj - 😀 a recenzie mam uz prechodene od A po Z....a fakt sa stale neviem rozhodnut....

bamartinka
1. sep 2013

@anjelik27 ahoj, ja fotim deti canonom 24-70 f2,8 ako aj 70-200 f4 a 35 f2. Mam aj pevnu 100ku, to na take detaily (tvaricka..).

anjelik27
2. sep 2013

@bamartinka Ďakujem. Keď chcem fotiť portréty svojich detičiek, pevným sklom...stačí 50 mm f1,8 či radšej 85 f1,8 mm?

bamartinka
2. sep 2013

@anjelik27 podla toho, co sledujem, niektore fotia oboma, ja ich nemam, aj ked casom asi budem 🙂. Ak nemas plnoformat, 50 tka staci, kedze vtedy nasobis x1,6 (pri Canone).

anjelik27
2. sep 2013

@bamartinka asi blbá otázka, ale čo je plnoformát? a čo to znamená to násobenie 1,6? ☹ ja som totiž len amatér, čo nedávno začal ☹ fotenie ma bavilo vždy a už dlho, ale s "teóriou" som začala až teraz.....

anjelik27
3. sep 2013

@bamartinka už viem.....myslíš plnoformátový snímač FX (full frame)? ja mám nikon d5100, čiže DX.....a čo to presne znamená to násobenie 1,6? Znamená že keď pri objektíve 50mm vynásobím 1,6, t. j. 80 mm, potom minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 80 cm? Pochopila som správne? 🙂 🙂 🙂

bamartinka
3. sep 2013

@anjelik27

Ahoj, som na dovolenke, preto sem nechodim casto....
Dobry clanok k ohniskovej vzdialenosti je napr. tu:
http://www.fotoradce.cz/vybirame-objektiv-7-ohn...

Ak budes deti fotit vonku (cize budes mat priestor), dobra je 85tka. Najdi si na googli fotky fotene oboma objektívmi... Na mojej stranke tu na koniku uvidis 100kou fotene detailne tvare.

anjelik27
4. sep 2013

@bamartinka Ďakujem veľmi pekne za odkaz na článok....naozaj super vysvetlené, zas som o niečo málinko múdrejšia 😀 Len teraz premýšľam, je to vlastne výhoda mať menší snímač? Asi áno, už len kvôli kompatibilite objektívov určených aj aj.....či? .....čo opačne nie je možné
(Možno mám laické otázky, tak mi to tu na fóre prepáčte)....🙂 Táto nesúvisí s predch. článkom - stále riešim výber objektívu....Ale zaujíma ma ešte, ako to potom vypadá v praxi pri použití 2 rôznych objektívov....napr. keď chcem odfotiť určitú fotografiu s určitým zorným polom - raz použijem objektív 50 mm a druhýkrát objektív 85mm na rovnaké telo fotoaparátu, aby bol výsledok rovnaký, čo sa zorného pola týka (a je jedno, či mám snímač veľkosti kinofilmu alebo menší) potom rozdiel je len v tom, že musím pristúpiť resp.odstúpiť k/od fotografovanému objektu? Nejedná sa mi teraz o prepočet ohnísk, ale o použite 2 rôznych objektívov. ...asi to komplikujem, však? 😀 😀 😀

anjelik27
4. sep 2013

už som si to skúsila 😀 nielenže musím pristúpiť, ale ani výsledok nebude nikdy rovnaký 😀 zbytočná otázka 😖 beriem späť 😉