Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

briketa
autor
2. sep 2010

@amunet s pletovkou mas uplnu pravdu, po zapade slnka, na modrom podklade je to uplne domodra.

z vlastnej skusenosti na Nikon z tretobrand objektivov odporucam na Nikon Tokinu. Tamron je pomaly (fotila som s nim, kamoska ho ma), Sigma zalezi kus od kusu, ale vo vseobecnosti su makke (treba doostrovat). Sigmu mam sirokac 10-20mm, som s nou spokojna, samozrejme je tam sudkovitost, ale to je jasne pri tej fokalnej vzdialenosti. Skusim nast fotku co som s nou fotila. Tokinu mam 50-135/f2.8 a je vynikajuca. Nikon ma ohniskovu vzdialenost na dobre svetlenom objektive 70-200, co je mne s malymi detmi daleko. Najma take ked este deti nesedia a odist aby si mohla ist na 70mm ohnisko je takmer nemozne. Tak isto cenovo je to uplne o inom.
Tu je Sigmacka fotka, uplne neupravena, aby si videla sudkovitost. Pohlad z balkona. Fotene vo februari 🙂

briketa
autor
2. sep 2010

he, usiel mi prispevok

briketa
autor
2. sep 2010

he, usiel mi prispevok
@amunet

moj muz je z UK, ja zo SVK. takze tolko pomoci tu mam aj ja 😀 na druhom konci zemegule. nemam babysitting a tiez sa obraciam len sama. muz mi robi sest dni v tyzdni, niekedy sedem v rozmedzi osem az strnast hodin, podla potreby.

ta fotka je vychod slnka, preto je to tmave. vo velkom tam viac vidiet detail

ajaku
2. sep 2010

ahoj, na modrom koníkovi som nebola sto rokov, tak teraz vás číííítam. No teda dievčatá, vaše znalosti teórie a výsledky praxe sú úžasné, tak zatiaľ budem čítať. 😉

babatko88
2. sep 2010

@briketa pekná fotka, ale krajinky nemusím, nič v nich nevidím, radšej fotím ľudí...
pozerám, že čakáte bábätká, no gratulujem, ja sa tiež vytešujem 4-mesačnému synčekovi, ale ako amunet ani mne nemá kto pomôcť, babka občas povaruje staršieho, ale už je dosť stará, tak jej nechcem pridávať starostí...
a stíhate aj niečo fotiť pri deťoch? lebo ja momentálne vôbec, som rada, keď chytím digitál a odfotím malého ako sa snaží držať hlavičku alebo sa smeje, inak nič...

amunet
2. sep 2010

@briketa tu na MK vidim s fotiek prd.....male a neostre, najlepsie by bolo keby sa sem davali odkazy na blogy alebo inde de su foto ulozene

briketa
autor
2. sep 2010

@babatko88 ja si tiez obcas len drzim hlavicku v dlaniach (tu svoju 😀 ) ale fotit sa snazim stale. pri detoch, psovi aj tehotenskych zlcnikovych zachvatoch.... 😔

a modreho kona stiham tak, ze som vstala o tretej rano, upratala rychlo co sa mi vecer nechcelo, postavila na polievku nech mam cez den pokoj a teraz cumim do PC, je pat hodin rano u nas a uz ma kopnite do zadku nech idem spat, Aili bude hore o siedmej...
Ozaj odporucam vyborny, cenovo dostupny monitor na fotky Lenovo LX220 s ISP (ISP podsvietenie sa pouziva na grafiku, dizajn a fotografiu, umoznuje na monitore bielu vidiet naozaj bielu, nie zltkastu ako TFT monitory (bezne monitory) , nie TFT podsvietenim. ma 22 inchovu uhlopriecku a je plno siroky HD
1920X1200 rozlisenie. Obrovsky rozdiel pri uprave fotiek, obrovsky. Ma to iste podsvietenie ako Eizo monitory (profesinalne top znacka na grafiku a fotografiu. ale aj cena...)

babatko88
2. sep 2010

@briketa au, tak ten žlčník nezávidím, ja som si ho prežila pri prvom synovi, je to katastrofa, držím palčeky, nech je lepšie... ale čudujem sa, že stíhaš fotiť, ja som foťák rozložený, takže kým ho zložím, malý už reve, takže radšej som na teito rýchlofotky kúpila digitál 😀

amunet
2. sep 2010

pri malej som nestihala nic 😒 ale teraz som si povedala ze si vsetko naplanujem aj na fotenie si cas musim najst 😅
inak sa to zvladnut neda a pridem o nervi ako jedna moja znama ma tiez male decka posebe a stala sa z nej nervozna hystericka mamina ☹ podotykam tiez je na ne doma sama cely den
treba sa vediet odreagovat

babatko88
2. sep 2010

to sme dopadli kočky... samé s deťmi a bez času pre seba... aspoň že si môžeme spolu pokecať 😉

cruela
2. sep 2010

@briketa dik za tip na monitor... uz dlhsie uvazujem, ze by som si mala nieco poriadne zaobstarat, ale ked je to vsetko tak drahe ☹

monika0001
2. sep 2010

@mia1111 - nie lebo som nemala kde a kedy... ☹ ale zajtra sa na to chystám.. pôjdem von.. zajtra je jediný deň v tomto týždni kedy sme doma a nič (okrem práce) neriešime a nikam neideme. Tak to využijem a pôjdem s mmm na prechádzku 😉

monika0001
2. sep 2010

@briketa - tá DU - high key je úplne dokonalá.. kráásnaaa 😵 😵 😵 😵 😵 😵

klara_klara
2. sep 2010

@briketa ahoj briketka vitam ta po dlhsom case. Ani ja som tu nebola, pri krpcovi nestiham a to som slubovala ze budem a budem fotit a davat na flikr ale nadalo sa. Dufam, ze teraz to uz bude lepsie. Uz chodi a vie sa aj zahrat uz sam tak si uz najdem aj ja trochu viac casu. Inak velmi pekne ti dakujem za ohodnotenie aspon tych fotiek co som tam dala. Velmi ma to potesilo ze si si nasla chvilku.
Mam na teba aj otazku...raz si uz pisala o preexponovani a podexponovani...chapem ako sa to robi...spravia sa 3 foto...jedna pri 0 EV a dve v + a -EV. Jedna by mala byt tmavsia druha svetlejsia. Aj som to uz skusila a fakt je ze z tych troch je jedna vzdy super. Len neviem kde sa to pouziva a v akych situaciach je to vyhodne?

Inak baby ste ma inspirovali a stale trenujem, citam manual a vsetko mozne ked mam len trosku casu. Dufam ze aj zo mna nieco bude 😉

cruela
2. sep 2010

@klara_klara viem, nepytala si sa mna, ale dufam, ze sa neurazis, ked ti dam moj tip 🙂
tu som sa dozvedela vsetko podstatne a pochopila som princip HDR : http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-sk...
snad to pomoze aj tebe...
ja v poslednej dobe dost experimentujem s tymto typom fotografie, ale bola som na jednom workshope a ked som spomenula HDR, tak lektor skoro z koze vyskocil a hned zacal nadavat, ze to je najhorsia fotograficka technika a ze vsetci co ju pouzivaju su chudaci.... a ked som mu s kludom odpovedala, ze ja si peknu fotku radsej poskladam akoby som ju nemala vobec, tak ho skoro porazilo a po zvysok kurzu bol voci mne zaujaty 😀

klara_klara
2. sep 2010

@cruela dakujem za stranku cruela kuknem si to...mna to zaujalo, pretoze su mnohe situacie kedy neviem ako to fakt dopadne a ked som skusila toto nestratila som zaber naopak ziskala som z troch jednu vybornu fotku...bola som teda zvedava kde sa to vyuziva a spomenula som si ze briki to tu raz uviedla, len som nevedela pochopit kde to fotografi pouzivaju ale zrejme su aj taki co to pouzivaju casto...nestratia zaber 😉 a ten tvoj lektor 😝 😝 😝 pravda je totiz asi naozaj tam ako si uviedla: ja si peknu fotku radsej poskladam akoby som ju nemala vobec 😉

briketa
autor
2. sep 2010

@klara_klara
este su urcite situacie - napr. ked fotis v lese, alebo nieco kde je sama zelen - hory, vtedy vacsinou treba obrazok zlahka preexponovat, a zase ked mas niekde vela modrej, jasnej, oslepujucej oblohy, vtedy treba zlahka podexponovat. to iste v snehu.
samostatna kapitola je vychod-zapad slnka. fotak nikdy nemierit priamo do slnka ale vedla a tam sa s exponovanim treba dost pohrat, aby si mala pekny vysledok.

klara_klara
2. sep 2010

@briketa dakujem briki ucim sa ako mozem, studujem o 100 6 ale priznam sa je to tazke ☹ obdivujem ta ze ti to tak fajn ide...aj ostatne baby mate fakt uzasne fotky 😉

briketa
autor
3. sep 2010

@klara_klara inak co ty pises vzdy o troch zaberoch s odstupnovanym EV, to je bracketing. podla toho aky mas aparat, na to zvyknes mat samostatne tlacidlo a ked si to nastavis, fotak ti to bude robit automaticky.

neboj, ja stale tiez studujem o stosest.

briketa
autor
4. sep 2010

baby, vcera mala nasa certica rok, tak su nejake fotky. len sa mi ich nechcelo este upravovat, tak su sooc 😅
samozrejme "kvalita" bude konovi typicka 🙂

briketa
autor
4. sep 2010

este jedna

klara_klara
4. sep 2010

haloooo je tu niekto?

cruela
4. sep 2010

@briketa kraaaaasna babulka! a krasne fotecky 😉

@klara_klara hej, minimalne ja tu som 🙂

dnes sedim cely den za pocitacom.... z jednej skolky ma poprosili, aby som im vymyslela tablo, ktore budu mat na konci roka.... nikdy by som si nepomyslela, ze je take tazke to vymysliet... ale jeden napad mi skrsol a cely den som sa babrala s photoshopom... ale celkom sa mi to pozdava, tak uvidim, ako sa im to bude pacit v skolke....

klara_klara
4. sep 2010

@cruela waw tak to je zaujimava robotka...ja teraz upravujem fotky co som pofotila kamoskinho maleho...a UPRAVUJEM lebo musim, fotky vysli uplne otrasne...vedela som ze bude problem poludnajsie ostre slnko fuj...vsetko biele je sive...mal taku veselu peknu ciapku s farebnym motivom...je tam aj biela, ktora je na fotkach siva...ide ma porazit...a to som chcela pomachrovat ☹
inac ja neviem napr. co je to vyvazenie bielej...nevies vysvetlit?

cruela
4. sep 2010

@klara_klara nuz, v skratke to znamena asi tolko, ze fotoaparatu povies, ktoru farbu ma povazovat za bielu a od toho sa potom odvijaju ostatne farby... zas pouzijem link z mojej oblubenej stranky: http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-sk...
ja si nastavujem bielu manualne, nastuduj si manual k fotaku, nie je to zlozite a vysledok stoji za to... ak nestihas nastavovat, tak si musis zvolit white balanace z prednastavenych hodnot fotaku - denne svetlo, zamracene, blesk a podobne...
ked teraz upravujes tie fotky, tak niekedy staci len vyvazit bielu v softweri (neviem aky program pouzivas) a malo by to byt ok....
a nasla som ti aj clanok o bracketingu: http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-sk...
do studovania, priatelia 🙂

olienka12
4. sep 2010

ahojte, nestiham Vas sledovat 🙂 no mam jednu otazocku potrebujem pomoc
bola som fotit mladych,bohuzial nevyslo pocasie a fotili sme len v interieri,aj napriek tomu som celkom spokojna,ale mam niektore dobre zabery s jednou chybou,kt.neviem ako mam odstranit, a to odraz v okuliaroch. Zenich ma reflexne skla a odraza sa mu v nich vacsinou okno,alebo nejaky iny zdroj svetla, myslite,ze sa s tym da nieco robit? pouzivam zoner a ucim sa s capture nx2 dakujem za kazdu radu

klara_klara
4. sep 2010

@cruela dakujem na tu bielu si musim posvietit 😉 kurnik ked ja vzdy narobim tolko chyb...potom stracam tu radost co mam na zaciatku...pri podarenom obrazku sa mi to to znovu vrati ale jeden nepodareny ma vie poriadne utlmit... ☹
idem upravovat a potom studovat...

cruela
4. sep 2010

@olienka12 da sa to, ja to vyuzivam tiez, aj na odrazy v tmavych slnecnych okuliaroch, tu je dobry navod: http://www.digi-foto.sk/retus-a-uprava-fotograf...

@klara_klara neboj, nie si jedina... ja si niekedy myslim, ze ake super fotky som urobila a ked to doma pozeram, tak som nahnevana... ale co uz, tak sa najlepsie naucime 😉

olienka12
4. sep 2010

@cruela dakujem idem kuuk

klara_klara
4. sep 2010

babky neviete ako orezem foto v tom zooner foto studiu? Skusam sa s tym zoznamit a neviem to tu najst.