Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

maata12
9. sep 2012

Ahojte! Kočky ako to tu čítam, vidím, že Vy ste tu všetky už profesionálky 😉 Neviete mi poradit nejakú stránku, alebo knižku, kde by som sa naučila fotiť so zrkadlovkou? Dostala som od manžela Canon EOS 55O s objektívmi 18-55mm DC + 75-300mm DC, tak by som nechcela fotiť na automat, ale vyťažiť z neho čo najviac 🙂

dosa
9. sep 2012

@maata12 ahoj, ja mam tiez canon 550 a mam k nemu tuto knihu http://www.martinus.sk/?uItem=98146. ak si zaciatocnik, urcite v nej najdes co potrebujes

glee
10. sep 2012

Ahojte baby, idem si opat po radu. Skusim najprv tu, lebo na flickri som trosku stratena 🙂
Mam nikon 3100 a setovy objektiv mi uz akosi nestaci 😅 tak uvazujem kupit iny.
Aky mate nazor, co by som si mohla zaobstarat? Kedze fotim zvacsa malu a dost casto dnu (teraz v zime toho fotenia v interiery bude pribudat) uvazujem nad pevnou 50tkou (kedze na nejaky teleobjektiv momentalne aj tak nemam).
Bola by pre mna volba Nikkor 50mm f/1.8D AF dobra? Nikdy som s takym objektivom nefotila, takze netusim, co znesie. Dakujem za kazdy nazor 🙂

olienka12
10. sep 2012

@glee ked ju fotis vacsinou vo vnutri, skus 35 1,8 afs s 50 mozes mat v mensom priestore problem zmestit sa

dosa
10. sep 2012

@glee teleobjektiv by ti do bytu bol zbytocny 🙂

35 bude lepsia volba

dosa
10. sep 2012

@glee ved aky mas teraz objektiv? predpokladam, ze ked setak, tak nejakych 18-50 cca? nastav si ohnisko 50 a poobzeraj sa cez hladacik po byte, co vsetko sa ti tam zmesti a potom si nastav ohnisko na 35 a uvidis ten rozdiel. podla toho sa rozhodni...

glee
10. sep 2012

@dosa to je mi jasne, ze mi tele do vnutra je na nic xixi 🙂 skor som to myslela tak, ze ak sa clovek chce postupne "zasobit" objektivmi, tak asi pevne sklo by mal mat, vsak? Nebude to hadam zbytocna investicia...? ci sa mylim?

@dosa
@olienka12 hmm, takze lepsie by bolo 35? Nikdy som s takymi objektivmi nefotila, neviem si predstavit v praxi, aky je tam rozdiel (ze co vidim v kukatku s 50tkou a co s 35tkou)

glee
10. sep 2012

@dosa 18-55 mam... dobry napad, idem skusit 🙂

dosa
10. sep 2012

@glee pre kazdeho je dobre nieco ine. ked vela fotis doma, tak potrebujes pevne sklo kvoli svetelnosti. takze uz sa len rozhodnut, ktore ohnisko...

glee
10. sep 2012

@dosa tak som aj uvazovala no... vdaka za rady 🙂

glee
10. sep 2012

@dosa tak vmestim sa u nas aj s 50tkou... este som nasla toto: Primárnym určením pevného a svetelného 35mm je reportážna, svadobná, street fotografia a interérový šport.

To mi potom pride tak, ze 50tka je vyslovene portretna a 35tka nie... ale je mozne, ze sa mylim, tak ma opravte 😎 myslim, ze tam (reportaz, street, sport...) bokeh nie je az taky dolezity a zaujimavy ako pri portretoch. A mne ide hlavne o tu svetelnost a hned v druhom rade o pekny bokeh.

dosa
10. sep 2012

@glee to znamena, ze je urceny na fotenie zblizka, v malych priestoroch, na akciach, kde nemas velky priestor a chces zachytit vela okolia... vyslovene portretny by som skor povedala ze je 85 mm.

pretoze ked chces odfotit portret 35mm ohniskom, tak musis byt na cloveku nalepena, aj 50 mm musim byt blizko, aby som zachytila len portret - myslim, ze keby som sa nechala "portretovat", tak by mi to prijemne nebolo...

ifkael
10. sep 2012

@dosa
@glee s 50tkou som sa mala niekedy problem vpratat do bytu..nalepena na stene som musela byt, aby som dala do zaberu celu postavu. cize aj 50tka vo vnutri byva niekedy problem... ja mam 35 a super.

dosa
10. sep 2012

@ifkael tiez si nadavam, ze som radsej nekupila 35 namiesto toho zoomu 😉

mirunka33
11. sep 2012

@minewka mne ten clanok velmi pomohol!! dakujem 🙂

rainee
12. sep 2012

@glee no ja som na tom tak isto, neviem co bude lepsie pre mna ci 50 alebo 35, vobec si to neviem predstavit ako sa s tym foti 🙂 tiez fotim dost malu v byte a neviem to odhadnut, viac fotim asi portret a tvaricku ako celu postavu. cenovo je lacnejsia asi ta 50ka okolo 150e co som nasla na nete....
inak baby este raz diky moc za rady, je to ine ked vam poradi predavac v obchode ktoremu je to jedno a nikdy s tym nefotil a nazory niekoho kto to ma a pouziva.

rainee
12. sep 2012

este ma tak napadlo, rada by som si hodila na fotky nejaku peknu dizajnovu vodotlac 😉 nemyslim len text. je na to nejaky dobry program a ak ano, spravi mi to automaticky hromadne na fotke? trosku som kukala na net a spominaju sa tam programy watermark factory a alamoon watermark, robite s tym niektora?

puhinka
12. sep 2012

@glee ,Ahoj,ja som mala Nikon 3100 a k nemu som mala klasika seťák,dokúpila som si manuálnu 50tku a mám ju do teraz,skamošili sme sa a nevadí mi v interiéri a ani v exteriéri,fotím portérty a som spokojná,ja len AF...hm...je to dobrá vec,ale automatika mi vždy zaostrí kde nechcem,tak si aj seťáky prepínam vždy na manuál 🙂

puhinka
12. sep 2012

@maata12 ,prečítala si si aj manuál k foťáku? začala by som tým,pak aj tou knihou,ale prefektné články nájdeš aj na ephoto.sk a pak mne najviac pomohla kniha od Bryana Petersona Naučte sa fotografovať dobre.

puhinka
12. sep 2012

@rainee ,vodotlač si urobíš cez photoshop a uložíš si ju ako súbor PDF s 50% krytím
automaticky ti ju hádzať nebude,iba ak by si si urobila akciu do photoshopu,ktorú si ale musíš sama vytvoriť,je to zložitejšie,ale dá sa to naučit 🙂

rainee
12. sep 2012

@puhinka este nie som moc kamoska s photoshopom, viem len nejake zaklady, ale skusim sa s tym pohrat. kukala som tvoje fotky, paradicka 🙂 portretove si fotila tou 50kou, ak ano to je potom fakt super....

glee
12. sep 2012

@puhinka puhinka a musi byt AF-S alebo nie? svagor mi daco spominal o motorceky, ze nikon 3100 ho ASI nema a ze keby bol len AF, tak by mi to nefungovalo, ale nebol si uplne isty...

michalag
12. sep 2012

@glee ani D3100 nema motorcek takze musis kupovat objektivy len s motorcekom

glee
12. sep 2012

@michalag ked ma objektiv AF-S znamena, ze motorcek ma, vsak? Ten mi pojde...?

puhinka
12. sep 2012

@rainee ,portrétové len 50-tkou,seťák je pre mňa iba na krajinky 🙂

puhinka
12. sep 2012

@glee ,ale fungoval,ja som mala na 3100 aj objektív z pred 10 rokov,žiaden motorček ,čistý manuál a išiel a tak isto aj 50 mm 1,8/f mám D a nie G-čkovú radu bez motorčeka a ide mi bez problémov aj na 7000-cke.

puhinka
12. sep 2012

@michalag ,nemusíš,mala by si,ale nemusíš

puhinka
12. sep 2012

@glee ,hej Af-S znamená,že má samozaostrovanie s motorčekom

puhinka
12. sep 2012

@rainee ,PS: a to tu mám len minimum fotiek,všetko mám na stránke na FB http://www.facebook.com/MariaGazovaPhotography
Teda väčšinu,bo mamičky detí nechcú zverejňvať fotky svojich detí,tak tu mám len to,čo iným nevadilo zverejniť 🙂 a na MK to dať nemôžem,bo by mi vymazali album

maata12
13. sep 2012

@puhinka Ten už mám preštudovaný, ale ako pre amatéra sú tam pre mňa niektoré výrazy španielska dedina 🙂 Ale postupne prichádzam na niektoré funkcie sama, skúsim ešte nejakú knižku zohnať. Na úpravu fotiek používaš photoshop? Diky