Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

zajo79
30. aug 2010

ja mam od nikonu a ostrenie na paradu. 😵

mia1111
30. aug 2010

@zajo79 - na parádu, akože super, alebo o ničom? Nechápem 😒

zajo79
30. aug 2010

na paradu ako perfektne super. Ja som spokojna. 😉

mia1111
30. aug 2010

@zajo79 - no už som sa zľakla 😀

alesia
30. aug 2010

@mia1111 neostrím manuálne ale bojujem preto, že väčšinou fotím malé deti , tie v kľude neudržím a pri f 1.4 alebo 1.8 sa nie vždy podarí ostrý záber .. inak je to fakt paráda 😎

mia1111
30. aug 2010

@alesia - tak s tým budem mať problém aj ja - aspoň pri mojom krpcovi, ale uvidím, aspoň sa naučím 😀

zajo79
30. aug 2010

@alesia pri 1,4 ... je ostre len oci asi a kusok tvare, viacej nie.

fotite na manuale?

amunet
30. aug 2010

deti, ktore uz utekaju je najlepsie fotit 2,8 a viac babetka a pozujuce deturence, ktore postoja sa daju aj menej 😉
odporucam 50tku ale komu sa zalubi pevne sklicko urcite aj 85tku je lepsia uz som to tu hovorila tusim 10x 😀

alesia
30. aug 2010

..
@zajo79 presne tak, len oči, ale keď sa viac pohne je to ta tam 😉 ale nevadí, to vychytáme .. ja väčšinou nastavujem len clonu a ISO, čas nechávam na foťák, ale niekedy skúšam aj manuál.

zajo79
30. aug 2010

@alesia zvys clonu a bude to lepsie.

mia1111
30. aug 2010

@amunet - v čom konkrétne je rozdiel - v čom je lepšia?

amunet
30. aug 2010

@mia1111 50tka je univerzalnejsia aj do exterieru aj interieru, 85tka sa viac hodi na portrety, pretoze ma dlhsie ohnisko a tym vytvori aj krajsi bokeh-rozostrene pozadie
u mna to deda plati urcite mam aj aj

monika0001
30. aug 2010

ahojte...

som tu pár dní nebola a koľko ste toho popísali...
nestíham ...
ťažký víkend za mnou... sobota bola super ale nedeľa.. strašné dačo.. blee... celý deň som plakala 😔

v sobotu som mala ísť fotiť ale počasie moc nevydalo a tak sme šli do kina 😀 a fotiť tak idem teraz v nedelu..

a mám otázočku.. prosím prosím v sobotu ide mmm s kamarátom na 4-kolky a chcú aby som ich trocha pofotila. Ako si mám nastaviť "delo" aby boli foto čo najlepšie? Viete mi poradiť prosím? 😅

zajo79
30. aug 2010

@amunet ale ked nema full frame fotak, tak mas prepocet x 1,5 alebo x1,6... cize tych cca 80 staci... na portret.

a potom neskor kupit 85tku 😀
@monika0001 dufam ze nic vazne sa nestalo...
a k foteniu stvorkoliek... urcite ber 70-300. a viacej sa pohrat z expozicnym casom. a skusi si panning. 😵 😵 ja som to zatial nemala prilezitost si to na com vyskusat, mm slubil, ze pojdeme na preteky aut, co chodi jeden znamy - tak to by bolo super.

monika0001
30. aug 2010

@zajo79 - no aj stalo... bohužiaľ.. snažím sa nejako to ustáť ale keď si spomeniem na to čo som videla.. ☹ nejde to moc.. a potom buď v kľude a snaž sa otehu.. takto niee... takto to nejde... ale to je o inom.. to nepatrí sem... 😉

to fotenie - presne to som chcela 70-300 len neviem ako to nastaviť a pod. ale tak sa skúsim pohrať. uvidím čo z toho bude 🙂 naštudujem to ešte aj v tej knihe čo mi omylom prišla. tam by to tuším aj malo byť.. len som skúšala či mi tu neporadíte lebo na knihu akosi moc času nemám, no asi si ho budem musieť urobiť... 😉

amunet
30. aug 2010

@zajo79 ano, ja nehovorim o full frame, preto som povedala ze najskor 50tku, 85tka je este dlhsia a tym aj krajsi bokeh 😀
preto ak chces napr na zakladnom zoome rozostrene pozadie treba fotit portrety na najdlhsom ohnisku, na sirokaci sa to dosiahnut neda

monika0001
30. aug 2010

@amunet - hej hej výborné, len nemám čas to čítať teraz.. juj.. ale postupne to sťahujem a tlačím.. mmm ma zabije 😀

mia1111
30. aug 2010

@amunet - dik.

monika0001
30. aug 2010

no skúšala som fotiť z balkóna autá.. toto je najlepší výsledok..

neviem či sa mi podaria v sobotu dobré foto.... 😅

sidzej
30. aug 2010

@monika0001 Daj parametre z EXIF-u k tej fotke. Aky si mala cas? ISO? Clonu? AI mode? Prsalo, takze svetla vela nebolo, fotila si to asi na max zoom z balkona (300mm?).

Pravidlo c.1 je velmi kratky cas na zmrazenie pohybu. Ako kratky, to zalezi od rychlosti pohybu tych 4koliek, aktualneho svetla a zoom-u. Skus pouzivat casy az okolo 1/800 - 1/1000 pripadne aj viac, ak ti to svetlo (a rozumne ISO) dovoli (najma, ked to mas zoom-nute na 300mm). Zaklad je nastavit AI Servo mode (u Nikon-u sa to mozno vola inak, nejaky continuous shooting atd), kde zamerias na objekt a pohybujes sa s nim. Niekedy je dobre vybrat si len stredovy bod na AF, najma ak ide len o jeden pohyblivy objekt.

Panning je technicky zlozitejsi, tam mozes mat cas o dost pomalsi (napr. okolo 1/30-/1/60) aby si rozmazala pozadie. No to nie je velmi lahke. Radsej to cele zamrzni so super kratkymi casmi a budu radi, ze maju ostre fotky 🙂

monika0001
30. aug 2010

@sidzej - ISO 100, čas 1/15s, clona F/13
nemala som to na maximum ale na koľko to bolo ti nepoviem...
a skúšala som to podla jedného článku...

uf.. toto je na mňa asi dosť zložité.. juj ja to asi nezvládnem dobre... ☹

monika0001
30. aug 2010

toto dnes vyvolalo paniku a strach v BA... ☹ je to strašné čo sa na tomto svete deje...

sidzej
30. aug 2010

@monika0001 Skus radsej zvysit ISO a otvorit clonu tak aby si mala naozaj kratke casy. Uvidis tu zmenu v ostrosti. Ty si skusala panning s pomalym casom a velmi malym ISOm (na to, ze vonku prsalo a svetlo nic moc). Neboj sa, trosku este potrenuj z balkona - sobota je daleko 🙂 Kazdopadne je mozno aj lepsie potrenovat zo vzdialenosti podobnej k tej, v akej budes sobotu. Aby si nebola prekvapena, ze namakas techniku z balkona a potom pri nejakej 5 metrovej vzdialenosti od trojkoliek to bude ine kafe 🙂 Takze chod pekne von na prechadzku a skus pofotit nejake auta vonku, blizsie pri ceste.

monika0001
30. aug 2010

@sidzej - idem do mesta tak budem skúšať. ďakujem...
🙂

a večer ideme zapáliť sviečky na to miesato strielania.. ☹

na teraz sa lúčim...

sidzej
30. aug 2010

@monika0001 To je fakt hrozne. "Amerika" uz dorazila aj do SR :(

cruela
30. aug 2010

aj ja davam svoj hlas 50ke, 90% fotiek robim prave s tymto objektivom... a najlepsie je to, ze ked chcem zoomovat, tak sa musim hybat a robim daco aspon pre svoje telo 😀
85ka je podla mna na d90 moc, kedze treba ratat aj s crop faktorom, na moje fotenie hlavne v interieri by sa mi skor zisla 35ka ako 85ka... ale to samozrejme hovorim o sebe 😉

mia1111
30. aug 2010

@monika0001 - u Nikonu je to AF-C (Continuous-servo AF). Vyskúšaj...
@cruela - dík, neviem, čo tu špekulujem, som si uvedomila, že pre moju D5000 pevná 85ka neexistuje - teda žiadna nemá v sebe ostriaci motorček, takže teraz už vôbec nie je o čom diskutovať, beriem pevnú 50 f1.4. A basta 😀