Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

fotografkajana
20. jan 2011

Ahojte žienky,nahodou som vas vygooglila ked som hladala odpoved na moju otazku,kedze som sa k nicomu nedopatrala mozno mi budete vediet dat viac info.Som cerstva majitelka zrkadlovky (nikon d5000) a som v stadiu studovania,mam rozne knihy ,citam clanky po internete...ale jedna vec mi neda pokoj...vsade sa pise dolezitost expozicie ak som spravne pochopila expozicia je nastavenie iso,zavierky a clony...no tu pri tom som natrafila na pomocnu tabulku hodim link http://www.fotografovani.cz/art/fozak_df/rom_ex... celkom dole ...su tam hodnoty EV a to neviem kde vo fotaku nastavit...neviete mi poradit??

briketa
autor
20. jan 2011

@fotografkajana
Januli, zrkadlovky maju expozicnu automatiku, EV si nastavuju same. Senzor si sam rozlisi mnozstvo svetla na scene. Ty to mozes poupravit urcitym stupnom +EV, -EV, (preexponovanim, alebo podexponovanim) hodnot nameranych fotakom.
V menu na lavej strane kde su ikonky si najdi ceruzku a potom v otvorenom menu ceruzky si najdi metering, exposure.
Tam si upravis metering a expozicne upravy ako potrebujes. Nie je na to univerzalna schema, pretoze to prestavujes podla potreby toho co prave fotis.
TY nastavujes clonu, cas, sum(ISO), vyvazenie bielej, zaostrovacie body.

briketa
autor
20. jan 2011

@fotografkajana
Ja mam iny typ fotaku ako Ty, ale tiez Nikon.
Metering/Exposure nastavujem v menu na BASIC SETTING, PORTRAIT aj LONG EXPOSURE rovnako a to nasledovne:
-ISO sensitivity step value: 1/3step
-EV steps for exposure control: 1/3 step
-Exposure compesation/fine tune: 1/3 step
-Easy exposure compesation: Off
-Center weighted area: 8mm
-Fine tune optimal exposure: vsetko 0, aj pre Matrix metering, Center weighted, aj Spot metering.

Toto su vlastne tie nastavenia na fotaku co si sa pytala. Ja ho mam trochu komplikovanejsie ako Tvoj model, ale vyber si z toho co tam mas a nastav si to.

fotografkajana
20. jan 2011

@briketa dakujem za odpoved , sedim akurat s fotakom v ruke a jedine co som nasla je EV steps for exposure cntrl. to mam nastavene na1/3step nic viac k exposure nevidim 😕
tak to znamena ze na mojom fotaku nenastavujem tie hodnoty +EV/-EV???robi mi to samo automaticky???
som uplny zaciatocnik,vcera som sa ucila drzat fotak v ruke tak preto tie otazky 😅

briketa
autor
20. jan 2011

@fotografkajana , jani, nie nie +EV/-EV by si mala mat aj na Dpattisicke. Ale vseobecny odhad svetla na scene, cize zakladnu EV hodnotu si senzor robi sam.
Pozri si na pravej strane pri spusti, nemas take male tlacidlo kde je + v ciernom/- v bielom?

briketa
autor
20. jan 2011

@briketa to +EV/-EV je nazvime to iba dostavenie zakladnej hodnoty podla konkretnej situacie.
Napriklad ked fotis oblohu, zvycajne musis trochu podexponovat, dajme tomu dve stopy -EV.
Ked fotis co ja viem tmavozelene huste hory, musis trochu preexponovat, pouzijes +EV.
To si len doladujes tu zakladnu EV hodnotu.

fotografkajana
20. jan 2011

@briketa jaaaj ano to mam (exposure compensation),nastavit to ale mozem do +5/-5 po 0,3stupnoch ...a v tych pomocnych tabulkach na nete su hodnoty po stupnoch vascinou 9 az 16 ...som s toho jelen 😝

briketa
autor
20. jan 2011

@fotografkajana
tie velke hodnoty v knihe, to si nastavuje fotak. to +/- dostavovanie, do si dostavujes ty dodatocne k tej velkej hodnote.
v knihe co pise pihan, to mas vysvetlene cely princip, to je o tom co musis ty nastavovat.

fotografkajana
20. jan 2011

@briketa dakujem uz v tom mam jasnejsie 😵 este prax a je to

briketa
autor
20. jan 2011

nzc

estherka73
1. feb 2011

Zdravím nikoňáčky!
Snáď sa možem k vám pridať 🙂, manžel sĺubil, že vo štvrtok by som mala mať doma Nikon D7000 + 18-105 AF-S DX VR, čítala som recenzie nań, sú skvelé 🙂
Len sa veĺmi obávam, či to zvládnem, doteraz som fotila len mojich synčekov nepravou zrkadlovkou Olympus SP500UZ.
Privítam skúsenosti s nikonom D7000 🙂

zajo79
2. feb 2011

@estherka73 nikon ako digitalna zrkadlovka... a su aj lepsie. 😀

bambi2
3. feb 2011

viete mi niekto poradit?? ako otvorim vo photoshope element 9 moje vlastne akcie?? su to "ant" typy obrazkov... ☹

michalag
20. feb 2011

@bambi2 @zajo79 @briketa a ostatok ..... to sem uz nikto nechodi ☹ 😕 ☹ 😕 ☹ 😕

zajo79
21. feb 2011

@michalag chodi chodi, len co tu budem sama? 😀

zajo79
21. feb 2011

@estherka73 skusenosti s nikonom D7000? alebo neake technicke veci ohladne fotenia? ci ako co odfotit?

funkcie maju podobne fotaky... tu sa moc nerozpravame o tom co ktory fotak ako odfoti.

zalezi aj na oku.

zajo79
21. feb 2011

a viacej prace spravi lepsi objektiv.. nehovorim ze telo nie teda.

michalag
21. feb 2011

@zajo79 aspon niekto 🙂 , uz som si myslela ze tema zapadla prachom 😝

l.e.n.u.s
21. feb 2011

troška to tu ožilooo 😵 😵 😵 tému mám v obľúbených, len som ju objavila v čase keď ste sa dali do súkromia ☹

kočky, ktorý objektív by ste mi odporučili? 35 mm f.1,8 alebo 50mm f.1,4?

olienka12
21. feb 2011

@l.e.n.u.s 50tku jednoznacne

olienka12
21. feb 2011

@l.e.n.u.s resp. co s tym chces fotit?

l.e.n.u.s
21. feb 2011

@olienka12 portréty, krajinu a čo príde pod ruku 😉

zajo79
21. feb 2011

@l.e.n.u.s 50tku

l.e.n.u.s
21. feb 2011

@zajo79 @olienka12 ďakujem 😉

olienka12
21. feb 2011

@l.e.n.u.s krajinu moc s 50tkou nepofotis... ale na potrety je podla mna the best

zajo79
21. feb 2011

to je na portrety... a ked niekam idem ze potrebujem svetelne sklo bez blesku, tak to riesim 50tkou

original na krajiny je jasne sirokouhly..

ale to vsetko co pisala... tak akurat tak zoom dobry s f2,8.... sigma.. pripadne nikon ci canon. 17-55? 24-70?
na tzv. reportazne foto.. pripadne aj 18-105 sa da.. i ked nie tak dobry...

@l.e.n.u.s aky mas fotak?

l.e.n.u.s
21. feb 2011

@zajo79 nikon D3100... takže sa musím poobzerať aj po širokáči, dobre vedieť, dík 😉

zajo79
21. feb 2011

@l.e.n.u.s a sklo mas ake?

l.e.n.u.s
21. feb 2011

@zajo79 zatiaľ len seťák, zrkadlovku mám asi dva mesiace, takže sa len učím čo a ako a to bez dobrého skla proste nejde 😀

zajo79
21. feb 2011

@l.e.n.u.s ale aky setak? 18-105?