Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

dosa
14. aug 2012

@briketa oooo, to ja som este daleko k takejto technike - momentalne som v stadiu skusania lightroomu - kniha na kolenach, pocitac zapnuty a luskam, co to da 🙂 ale sem tam citam, co nove na ephoto, tak mi to prislo povedome 🙂 urcite si to dam do knihy priani 🙂

lucqa
15. aug 2012

@briketa zuzi, ved ja viem, ze ty si Nikonacka 🙂 ale ty vies aj vysvetlit dovody, preco prave Nikon, kdezto niektorí su zarytí Nikonaci a ani nevedia preco 😝

minewka
15. aug 2012

@briketa vďaka za odpoveď, nemám teraz veľa času podrobnejšie odpísať...ja používam Photoshop cs9 na post úpravy.

O EIZO som už čítala, keď raz budem veľká a bohatá, alebo keď sa začnem venovať výlučne foteniu a nebude to len hobby, si ho kúpim 😀 🙂

briketa
autor
15. aug 2012

@lucqa ono sa to porovnava tak, ze sa daju bok po boku fotaky toho isteho stupna (zaciatocnicke, stredne pokrocile, semi-pro+ pokrocily amater , profesionalne)
a porovnava sa na nich vsetko od ergonomie tvaru - ako sa drzi v ruke, ako sa ovlada, ci vies vsetko prestavit jednou rukou, cez menu, nastavenia, do akej hlbky vies ovladat menu, potom ostrost, auto ostrenie, pocet ostriacich bodov..atd, velkost displeja
ci ma fotak zabudovany blesk,
aku ma schopnost fotit pri zhorsenych svetelnych podmienkach, s vysokym sumom.
ake su adaptibility s bleskom
ake je video, ci sa da prestavovat pocas natacania, aka je kvalita, format
ake su objektivy, ich kvalita, zabudovanie stabilizatora, ako hladko sa toci ostrenie, nastavenie ohniskovej vzdialenosti, atd. atd.

nikdy nebudes mat uz v tychto novych modeloch len zly, len vyborny
musis si dat presne model k modelu, zobrat do uvahy co budes fotit, co potrebujes aby ti ten fotak dokazal.
podla toho vyberies.

nikon je podla mna najpredavanejsi (akakolvek odpoved na tuto otazku bude subjektivna od fotografa k fotografovi)
pretoze ma zabudovane stabilizatory uz aj v zakladnych modeloch objektivov
da sa zvladnut jednou rukou viac ako canon.
poskytuje model s najvacsim rozlisenim ake zatial v tejto kategorii existuje (mozes orezavat do aleluja - rehot )
co umoznuje uplne nenormalnu kvalitu atelierovej fotografie (na fotenie vonku je to ale menej prakticke, lebo je o milisekundy pomalsi, koli takemu mnozstvu dat na spracovanie)

DX formatove objektivy pasuju aj na FX telo. budu vignetovat, musis orezavat, ale stale ich mozes pouzit.

Nikon ako firma su uzko zamerani a specializovani len na budovanie fototechniky a sosoviek kde Canon pomaly bude dodavat na trh aj toaletak.

Z velkej casti je to samozrejme loajalnost zakaznika. ked uz si raz nakupila vsetko z jednej znacky, malokedy sa rozhodnes preskocit k druhej

Tie predaje sa hybu rok od roka, aj podla toho ake modely v tu dobu vyjdu na trh.

Urcite neurobis zle ked si kupis Canon, alebo Nikon. Obe znacky maju siroke zastupenie v profesionalnych radoch.

Svadba britskeho princa bola fotena Nikonom.
Svadba svedskej princeznej bola fotena Nikonom 😉

kvietocek7
15. aug 2012

@lucqa to tedaze 😀 😀 😀

lucqa
15. aug 2012

@briketa zuzi, ty mi niekedy prides jak encyklopedia 😀 ale je fajn ta poznat aspon takto, lebo sa clovek dozvie vela veci. Ja moc tie technicke veci nemusim, ale je mi jasne, ze ked sa fotaky porovnavaju, tak nie podla udajov na nete 😀

@kvietocek7 to hej 😀 😀 😀 a nechces popremyslat radsej o zrkadlovke ako o tom ultrazoome?

kvietocek7
15. aug 2012

@lucqa no boli sme dnes v photoshope a som uplne ale ze uz uplne domylenaaaa 😀 😀 a domotana v rozhodnuti sa
lebo tam mali tento
http://www.pixmania.co.uk/uk/uk/9774164/art/nik...
teda ze nikon a poradila mi ze pri detoch teda pohyboch a tak to naj je mat SLR co ani netusim co v skratke znamena. Ibaze ma digital a objektivy sa daju premienat. Ja som zatial v pojmoch a skratkach total amater to by som mala nastudovat pripadne sa tu povypytovat 🙂 Ono je to vyzva naucit sa nieco viac a mat nieco poriadnejsie 🙂
ak mozes nacrtni mi prosim ta pojem ze zrkadlove fotaky ci ako to odborne nazyvaju 😒 ?

lucqa
16. aug 2012

@kvietocek7 tak na to Ti poviem len tolko, ze ak chces investovat tolko penazi, tak ten Nikon 5100 si zober, uz len preto, ze je ovela lepsi nez hocktory super-ultra zoom 🙂
Tym mat SLR (single-lens reflex) myslela, ze je najlepsie mat zrkadlovku a ten objektiv co Ti ponukali je setovy objektiv, tei su vacsinou nic moc, ale pokial si zrkadlovku v zivote nemala, tak budes nadsena a az casom Ti zistis ci chces viac alebo staci. Zrkadlovka sa da kupit aj bez objektivu a potom si uz objektiv vyberies a dokupis taky, aky budes potrebovat. Ale aby som Ti to tu nerozpisovala, precitaj si toto: http://sk.wikipedia.org/wiki/Digitálna_zrkadlovka a ked nebudes niecomu rozumiet, tak vysvetlime.... najskor Ti to podrobne rozpise @briketa, ta ma v tom super prehlad 🙂

boska79
16. aug 2012

@lucqa viem preco, lebo robia lepsie skla a lepsie mi sadne do ruky.. a ostatne tu bolo popisane.

ono tato debata, je tu zhruba kazdych par stran sa opakuje, takze niekedy staci si sadnut a citat...

bluebarablue
16. aug 2012

Ahojte maminky fotografky, nevyznam sa vobec v tych technickych veciach ktore tu pisete, ale nevedeli by ste mi poradit aky fotoaparat - zrkadlovku by som si mala kupit ja - absolutna zaciatocnicka, ktora si chcem iba fotit pekne fotky pre svoje babatko 🙂 Zial zatial viem do toho investovat max. 350 eur. Dakujem velmi pekne ... kazda rada mi pomoze 🙂

dosa
16. aug 2012

@bluebarablue s takym rozpoctom jedine tu uplne najzakladnejsiu... ked sa to naucis ovladat podla seba (nie na automatike), tak aj fotky budu pekne
http://www.pixmania.sk/sk/sk/9044923/art/canon/...

iviatko
16. aug 2012

@dosa ten objektiv vsak nie je nic moc...ved nemusis mat hned zrkadlo... na fotene babatka kupis do 350 eur skvely fotak, ktory uplne staci na rodinne fotky a lepsie sa aj zmesti do vrecka napr 🙂 pripadne mrkni niekde v bazariku... novy sa neoplati.

lucqa
16. aug 2012

@boska79 viem, ze tato debata sa tu opakuje, uz nejaky ten mesiac to tu citam a opakuje sa aj na inych forach... mna netreba presviedcat ci je lepsia taka alebo taka znacka, ja som s tou svojou uplne spokojna akurat ju nepropagujem, viac ma potesi, ked sa moja fotka niekomu paci a nestara sa cim bola zhotovena 😉

bluebarablue
17. aug 2012

@iviatko ahoj, no ja mam teraz digital canon ixus 90IS, ale tie fotky sa so zrkadlovkou nedaju porovnat ... su take celkom obycajne ... a v com je objektiv toho fotaku zly?

bluebarablue
17. aug 2012

@dosa dakujem za radu ... mne by sa aj pozdaval, ale ako hovorim, vobec sa v tom nevyznam takze kazda rada mi je dobra 🙂

iviatko
17. aug 2012

@bluebarablue nie je zly, ale ma strasne nizku svetelnost. Je mi jasne, ze fotky sa nedaju porovnat, ale musis si zvazit, ci sa ti bude chciet to hebedo vsade brat, ci mas vlohy na to, aby si sa ucila fotit 🙂 ci ta to proste bude bavit, lebo 350 eur je dost za nieco, co by si mala polozene v skrinke. Skus mrknut niekde v bazariku, daju sa kupit za lepsiu cenu.

bluebarablue
17. aug 2012

@iviatko ja fotim od rana do vecera a od malinka som tatovi pomahala v tmavej komore s vyrobou fotiek 🙂 rozhodla som sa radsej investovat do fotaku ako do kamery, takze s nosenim hebeda pocitam .. za pekne foto mi to urcite stoji. Skor mi ide aj tak o domace zabery na zahrade a pod. Ja sa bazarov bojim, nikdy clovek nevie z akeho dovodu clovek ten fotak predava a nechcem kupit nieco co sa mi neskor pokazi ... hlavne ked si tie suciastky neviem skonstrolovat ... nevies mi teda prosim odporucit nieco s lepsou svetelnostou v rozsahu toho mojho uznam nizkeho rospoctu 🙂 dakujem 🙂

iviatko
17. aug 2012

@bluebarablue veru, neviem, tela fotakov su drahe, objektivy este viac 🙂 ten moj portretovy 50mm pevny stal vyse 500 eur a to len objektiv 😉 tak na zaciatok ti bude stacit aj ten 18-55 a uvidis. Ale vela necakaj od toho canonu 1100. uz je to starcek medzi canonmi 🙂 ja mam 400d a tiez to citim, ze uz chudacik ma dost.

dosa
17. aug 2012

@bluebarablue v tvojom rozpocte s lepsou svetelnostou nekupis nic. oni tie svetelne objektivy stoja ovela viac ako cela zostava... ale ze to nie je svetelny objektiv este neznamena, ze sa s nim neda fotit... vonku sa da a urcite ti bude stacit a urcite budu foto lepsie ako na kompakte. doma to uz bude horsie, no popripade pouzijes blesk s nejakym "difuzorom". ak sa tomu naozaj nechces nejak specialne venovat, neni o com, staci uplne zakladny set. a popripade ak by si chcela vyskusat svetelny objektiv, neskor si kupis pevnu 50-tku, ktora sa da kupit uz za 90 evri...

predpokladam, ze sem napise niekto - nekupuj ten, nebude ti casom stacit a pod - ale ak si si dala takyto strop, tak zbytocne ti radit nieco lepsie

bluebarablue
17. aug 2012

@iviatko mozem poslednu otazocku ... sestra ma canon D550 robi s nim celkom pekne fotky, je sanca ze ja by som s tou 1100 urobila aspon na podobnej urovni? vie ich velmi pekne osvetlit

dosa
17. aug 2012

@iviatko 1100 podla mna nie je starcek, ved vysla tot len rok dozadu...

nika12
17. aug 2012

@iviatko canon 1100 urcite nie je "starcek", vysiel len minuly rok, v tejto zakladnej triede nie je nic novsie

iviatko
17. aug 2012

@nika12 som si ho pomylila s 1000?

bluebarablue
17. aug 2012

@dosa dakujem za radu ... celkom sa mi pozdava na moje zaciatky s fotenim ... co je prosim ta ta pevna 50-tka 🙂

nika12
17. aug 2012

@iviatko hmm, co ja viem, ani 1000 ka nie je podla mna zastarala, vysla v r. 2008

dosa
17. aug 2012

@bluebarablue to je objektiv - pevny, bez zoomu, ma svetelnost 1,8 - pouzivam ho na doma a uplne do pohody... ked prejdes zakladmi a budes sa chciet malicko posunut, tak v tej cenovej relacii super volba

iviatko
17. aug 2012

@bluebarablue vies, ono to nezavisi len od fotaka 🙂 ludia mozu mat fotaky za xxx xxx eur a fotia akoby kompaktom 😀 bez napadu, bez emocie...vsetko co vidia, bez rozmyslania.
Neviem ako foti tvoja sestra a cim osvetluje.

iviatko
17. aug 2012

@dosa ja mam 1,4 svetelnost 🙂

iviatko
17. aug 2012

@nika12 no, mala som ho moznost vyskusat, fotky nemali kvalitu ako vyssia trieda.

dosa
17. aug 2012

@iviatko nuz, ak si niekto da rozpocet 350 eur na cely set, tak mu nebudem ponukat objektivy za 400