Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

tanika5
11. jan 2013

@janulabj 😀 no ja už to tu študujem pomaly týždeň no asi by som potrebovala, keby mi to vysvetlil niekto tak, že mi to ukáže rovno pred očami 😀 pár fotiek sa mi podarilo spraviť takých ako chcem, ale to bolo len na náhodu 😀 najskôr som to F chápala,tak, že to musí byť čonajmenšie ak chcem zaostriť napr. drobca a pozadie rozmazané, teraz podla druhého članku pozerám na to aby som mala čo najviac otvorenú clonu, no proste som z toho blb 😀

ifkael
11. jan 2013

@tanika5 to mas program priorita casu... menis si clonu a hadze ti fotak cas -to by malo byt tych 1,3.. f8 je clonove cislo. Zvys si iso a da Ti fotak dlhsi cas

kinkinga
11. jan 2013

@tanika5 vsetko je v manuale🙂 a na nete sa toho tiez dozvies viac ako dost.pravdou je ze cim viac citas a nasledne skusas,tym viac vies...treba rozne nastavenia skusat a zacnes zistovat kory gombik je na co...cas si davaj taky co udrzis v ruke 1/200 pripadne ja udzrim do 1/50-60 v pohode,nizsie mam radsej so stativom,ale dlhocasovku fotim len vnoci ci vecer so stativom,mesto a tak.

lucqa
11. jan 2013

@tanika5 @janulabj dievcata, pre zaciatok na pochopenie si clonu predstavte ako zrenicku v oku
pokial je svetlo, zrenicka je stiahnuta a vsetko vidime ostro = vyssie clonove cislo = vsetko je ostre
ked je tma, zrenicka sa rozsiri a ostrime na mensiu vzidalenost = nizke clonove cislo = ostra je mala vzdialenost.

Priorita casu - cas si nastavite same, clonu si fotak vypocita sam. Pouzivate, ked chcete mat zmrazeny pohyb (kratsie casy napr. 1/800), alebo rozmazany (dlhsie casy 1/30). Pokial je fotka tmava, date vyssie ISO.
Priorita clony - clonu si nastavite same, cas dopocita fotak. Pouzivate, ked chcete vypichnut nejaku osobu/vec od pozadia (odclonene napr f4), alebo pokial chcete mat vsetko ostre napr. hory (priclonene napr. f11). Pri nastaveni priority clony si musite sledovat aj cas, pokial bude nizky, treba vyssie ISO.

A tu si mozete trenovat nastavenie expozicneho trojuholniku: http://www.kamerasimulator.se/eng/?page_id=2

Tak neviem, ci som Vam s tym nejak pomohla, snazila som sa to tak nejak polopatisticky, mozno ma este niekto doplni 😉

danielatherapy
11. jan 2013

@lucqa Veľmi pekne ďakujem, super popis, veľmi mi to pomohlo 🙂

lucqa
11. jan 2013

@danielatherapy nemas za co, to porovnanie so zrenickou kedysi pomohlo aj mne, uz ani neviem kde som to citala, ale vzdy ked som potrebovala pomoct s nastavenim, tak som pozrela ludom do oci a vedela som 🙂

jamgurmi
11. jan 2013

este jednoducha pomocka pre hodnotu casu, cas /expozicia/ udrzatelny z ruky sa da vypocitat priblizne obratena hodnota ohniska ktorym aktualne fotim, napr. 1/85 pri FF = 1/85 - ak fotim crop DSLR tak 1/(85*1,6) = 1/136. berte to ako orientacne hodnoty, vsetko zavisi od daneho motivu, sceny , atd... 😉

jamgurmi
11. jan 2013

dodatok, toto plati pri spravnom zachovani expozicneho trojuholnika ...

krasavico
13. jan 2013

Čaute kočky, zháňam objektív Nikon 50mm, f1,8g DX, nemá niektorá na predaj?

kristinka.s
18. jan 2013

ahojte maminky, tatinkovia, dostala som k vianociam od manzela fotak: OLYMPUS VG 170 RED ale nejak sa mi nedari s nim vo vnutri/interieri robit pekne fotky. Uz som aj navod prestudovala, preklikala som vsetky mozne mody ale nic z toho. Neviete nahodou co s tym? Fotky mam vacsinou rozmazane,nepekne. Akurat ked fotim nieco z velmi blizka je to ok. Ale klasicky napr. dcerku v izbe - je to rozmazane. Dakujem za kazdu radu. 🙂 🙂

lucqa
18. jan 2013

@kristinka.s na kompakte s tym vela nenarobis, moze Ti pomoct viac svetla, cize pouzit blesk (mozes ho prekryt napr. servitkou, aby sa ti svetlo z neho trochu rozptylilo), alebo pevnejsie drzat, ale to ti pri pohybe nepomoze. A potom skusit nejaky ten rezim, ktory ma prednastavene hodnoty tak, aby pri urcitych predpokladanych podmienkach vysla fotka ako-tak dobre.
To, preco mas fotky rozmazane je sposobene dlhym casom uzavierky, fotak ho potrebuje na to, aby sa na senzor dostalo dostatok svetla. Cim vacsia je tma, tym dlhsie casy Ti bude davat + bude zvysovat ISO a cim vyssie ISO, tym horsia kvalita fotky. Takze skus najskor ten blesk, ak mas moznost dat nizsi vykon, tak vyskusaj aj to.

veronikazm
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikuska4
22. jan 2013

@lucqa ahoj,možno blbá otázka,ale skúsim...ako sa dá odfotiť stará fotka ,aby nebola rozmazaná?Dá sa to vobec?Skúšala som to,ale vždy to bolo otrasné ☹

olienka12
22. jan 2013

@nikuska4 co tak oskenovat?

lenka3007
22. jan 2013

@nikuska4 oskenovat, ja som teraz skenovala...

strawberry17
22. jan 2013

@kristinka.s fotis s bleskom? mne pomaha ked dam priblizenie o 2 kliky (neviem to lepsie vysvetlit) aby to nebolo rozmazane

dosa
22. jan 2013

@nikuska4 najlepsie na stativ, ale da sa to aj bez neho, ja bezne fotim muzovi stare pohladnice... cim to fotis? asi mas dlhy cas, alebo slabe svetlo?

kvietocek7
22. jan 2013

ahojteee, no nejak je tu vela pismenok pridajte nejake vytvory 🙂 🙂 🙂
a prosim o radu, ak by ste vedeli kde sa da opravit canon powershot, neda sa vysunut objektiv ☹ , inac by mal byt pojazdny. Ak by ste vedeli poradit - nejaky kontakt, vdaka

nikuska4
23. jan 2013

@olienka12
@lenka3007
@dosa ja niesom taký odborník ako vy tu 😒 mám digitálny foťak Samsung D760,takže asi to nepojde,že?

dosa
23. jan 2013

@kvietocek7 tiez mam pri zrkadlovke canon powershot, opravovali mi ho v prolaike, tam je servis na canon: http://www.prolaika.sk/e-shop/ ak to máš ďaleko, stačí tam zavolať a môžeš to poslať poštou.

dosa
23. jan 2013

@nikuska4 a inak robi ake fotky vnutri ten fotak? asi pouziva vnutri blesk? ak by si chcela pofotit co ches, asi by bolo lepsie skusit na dvore, alebo balkone...

nikuska4
23. jan 2013

@dosa foti inak dobre,len ked som chcela tie staré prefotiť ,bolo to rozmazané.A s bleskom tam nebolo nič vidno.

lucqa
23. jan 2013

@nikuska4 skus dat na stativ, ak nemas, tak skus o nieco opriet. Ak mas rezim makro, tak si ho nastav, tam sa tusim blesk vypina sam, ak nie, tak vypni. Rozmazane to budes mat bud kvoli dlhemu casu, ktory Ti fotak nastavi v dosledku maleho svetla, alebo ak mas dost svetla, tak mozes malinko pohnut rukou a pri dlhom case to uz budes mat rozmazane.
Takze daj na stativ, nastav makro, vypni blesk a nastav samospust... snaz sa, aby tam bolo co najviac svetla, ideal prirodzeneho.

@kvietocek7 ja som dala do albumu 🙂 a servis pre Canon, ako pise @dosa, Prolaika

olienka12
23. jan 2013

@nikuska4 na skenovanie nemusis byt profik oskenuju ti to tam kde kopiruju alebo vo fotosluzbe alebo kamos co ma skener....

nikuska4
23. jan 2013

@lucqa dik 🙂

lenka3007
23. jan 2013

@nikuska4 ale fotakom sa neskenuje, skenuje skener, ak ma niekto multifunkcnu tlaciaren, alebo tam, kde prefocuju papiere i to oskenuju... ja som tiez skusala odfotit fotku a ziadna vyhra, takto oskenovat je to jednoduchsie.

nikuska4
23. jan 2013

@lenka3007 to mi je jasné,že nie fotakom,chapem a dik za rady 😉

kvietocek7
23. jan 2013

@dosa @lucqa dakujeeem 🙂 popozeram to, napisem im a ked nie inac budem to musiet riesit postou. Luci pozriem foto v albume 😉

briketa
autor
23. jan 2013

ahojte baby, nasla som videjko na nikon d800 , kde su nielen robene fotky, ale aj ukazana kvalita videa. normalne zazitok, oplati sa pozriet

https://www.youtube.com/watch?v=VayveyV9dwY
danielatherapy
25. jan 2013

v tomto mrazivom počasí toho moc vonku nepofotím, tak som skúsila niečo z okna