Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

anjelik27
28. okt 2013

@mracik
@bamartinka ďakujem za reakcie....pozrela som na jednu z tých rozostrených fotiek, fotila som ju teda na clone 2.5, čas ma pustilo iba na 1/200, nie kratší, takže ISO som musela dvihnúť na 640.....snažila som sa odfotiť dcérku v exteriéri, celú postavu, pričom práve ona (stojaci objekt) bola jediná mierne rozostrená a pozadie ostrejšie....Ostrila som na ňu....napadlo ma, či to bolo aj zlým svetlom - fotili sme v blízkosti stromov, v tieni, okolo 16-tej....neviem....dnes som skúšala znova a fotky neporovnateľne lepšie, stále to nie je tip-top 100%, ale neporovnateľne lepšie/ostrejšie....fotila som doobeda, ISO 100, clona 2,5 a čas ma pustilo niekedy až na 1/1250 aj kratší....no nič....budem ďalej skúšať....

olienka12
29. okt 2013

@anjelik27 odsleduj si ostriaci bod aby mieril na oci ked budu oci ostre, je to dobre

anjelik27
29. okt 2013

@olienka12 Ďakujem....ako to je, keď fotím celú postavu v exteriéri? Ostriaci bod na tvár/hlavu všeobecne? Lebo z tej vzdialenosti len ťažko zaostrím na oči....🙂

anjelik27
29. okt 2013

@olienka12 a ako je to, keď fotím 2 deti, príp. viac? Ostrím na koho oči? 🙂 Ostrenie mám nastavené cez tých 11 ostriacich bodov, ale dá sa len jedným, nie? 🙂

olienka12
29. okt 2013

@anjelik27 musis mat vacsie clonove cislo nastavene a snazit sa dat postavy do jednej roviny ostris na koren nosa

ifkael
29. okt 2013

@anjelik27 daj si len jeden ostriaci bod a aby si si ho vedela posuvat... a clonu musis dat vyssie cislo, ked fotis viacej ludi

anjelik27
29. okt 2013

@olienka12
@ifkael ďakujem, a teda keď fotím napr. 2 deti, dám vyššie clonové číslo, postavy do jednej roviny,, ale ostrím len na nos jedného dieťaťa, ano? správne som pochopila? Lebo ostriaci bod mám iba 1 (aj keď si ho viem posúvať)....pýtam sa preto, či náhodou nie je možnosť ostriť na viacero bodov súčasne (či nie je tá možnosť v nastaveniach fotoaparátu, mám nikon d5100).... 😉 🙂 😀

bamartinka
29. okt 2013

@anjelik27 ahoj, ked mas deti v jednej rovine, je jedno, na ktory jeden nos ostris, zaostruje po celej dlzke horizontalne (dobre som sa vyjadrila? 🙂) Ak deti nemas v jednej rovine, ostris na prve dieta, ale musis si dat vacsie cislo clony, aby bolo ostre aj druhe ( v opacnom pripade budes mat prve ostre, druhe menej).

anjelik27
30. okt 2013

@bamartinka Ďakujem....zase som sa veľa dozvedela.... 😉 🙂 🙂 🙂

anjelik27
31. okt 2013

Mám otázočku...používate slnečnú clonu stále (napr. aj v zime)? príp. môže mať jej používanie vplyv na ostrosť a farby fotografie? Ja som doteraz nikdy nepoužívala ☹

lenka2507
6. nov 2013

Ahojte...takže aj ja by som Vás veľmi chcela poprosiť o radu. Blížia sa Vianoce, podarilo sa nám s manželom našetriť nejaké peniažky, a chceli by sme si kúpiť foťák. Máme doma malú dcérku, tak kôli rodinnému foteniu aj prírodu a tak, len také fotky pre nás. Aj keď ma fotenie celkovo baví...Mne kamarátka odporúčila NIKON D510, ale ten tuším nevyrábajú. Už je iba NIKON Coolpix P520 a včera som si všimla ešte cenovo viac dostupnejší NIKON Coolpix L820. Nemám v u nás v meste možnosť s niekym sa poradiť, tak píšem Vám. Poraďte prosím, ktorý, resp. si vybrať iný model inej značky? Pri týchto foťákoch sa tuším nedávajú objektívy, však? Ďakujem pekne za každú radu... Lenka

silsil
7. nov 2013

@lenka2507 tie NIKONy coolpis je ultrazoom, nie zrkadlovka, tkaze tam je objektiv priamo na fotaku jedno telo. Z fotky je to pekne vidiet. A aky typ fotaku ti bude vyhovovat zalezi od tvojich poziadaviek. Ci chces fotit aj na manuali alebo len na automatike.. atd

anjelik27
22. nov 2013

@bamartinka Chcela by som Vás všetkých odborníkov poprosiť o laickú radu 😀
Fotenie mojich detí ma chytilo za srdce a keďže vyfotiť pekné a kvalitné fotky nie je v interiéri vôbec ľahké, rada by som si zriadila doma taký malililinký amatérsky fotoateliérik v izbe veľ. 3 x 4 m s bielymi stenami....Rada by som si vyrobila už teraz k blížiacim sa Vianociam vianočné fotky....Čo by ste mi poradili pre zakúpenie na začiatok? Skúsim fotiť za pomoci prirodzeného denného svetla prenikajúceho do izby cez okno iba za pomoci odraznej dosky, plus možno krytku na objektív pre vyváženie bielej? Alebo to nestačí? Mám uvažovať nad kúpou nejakých cenovo dostupných softboxov (napr. http://www.vffoto.sk/softbox-50x70cm-s-drzakem-...) + možno niečo takéto http://www.vffoto.sk/1x-miniblesk-sada-120w-zab... ?? Vôbec s tým nemám skúsenosti, preto ocením všetky rady a informácie 😉, príp. máte niektorá sama zriadený fotoateliér? Neviem presne čo s čím skombinovať, aby bolo dostatok svetla v miestnosti...Uvažovala som aj nad kúpou externého blesku k fotoaparátu, ALE mám obavu, či ho vôbec využijem.... Bola by som na to všetko schopná vyčleniť možno do 500 Eur...Ako biele pozadie by mohli stačiť tie biele steny v izbe? Poraďte mi, prosím, čo by v mojom prípade mala byť priorita pri nakupovaní? Externý blesk, odrazné dosky, príp. začať investovať niečo na začiatok do osvetlenia?.... 🙂 Ďakujem vopred.....

zuzanka1983
5. dec 2013

Dobrý deň dostala som k 30 tke novú zrkadlovku nikon D 5100 a neviem stým absolutne nič robiť poradí mi niekto kde mám začať .čo si mám nastaviť ako prvé atd .Chcem prevažne fotiť svoje deti a malého pri zápase hrá futbal mám k tomu objktív 18-105 AF-S DX VR.

katka512
9. dec 2013

Ahojte prosim Vas vedel by my niekto doporucit nejaky dobry kompaktny fotoaparat....
rozhodujem sa medzi Nikon coolpixP520
Nikon1V1
Nikon 1J1
Nikon coolpix P330
Nemam ziadne skusenosti,mam olympus -robi hrozne foto a---zrkadalovka nieje nic pre mna.
Budem rada za kazdy typ 🙂

@briketa som presla diskusiu a vidim ze sa vyznas prosim ta vedela by si mi poradit
vyberam z tejto stranky a som nerozhodna http://digitalne-kompakty.heureka.sk/f:p:654;17...
Budem velmi rada ak mi poradis 🙂

katka512
9. dec 2013

@briketa a este ako pozeram ten Nikon 1 J1 neviem ,ze ci bude pre mna lepsie tie vymenitelne objektivi alebo radsej nie-----som amater ale rada sa ucim 😝 😝 😝

mracik
9. dec 2013

@zuzanka1983 no v prvom rade treba citat manual 😀
A je fajn prečítať si nejakú knihu o foteni, na predchádzajúcej strane som dávala tip.

A sem potom chodiť s nejakým konkrétnym problémom, asi ťažko ti tu napíše niekto siahodlhy príspevok, ako fotiť zrkadlovkou.

briketa
autor
9. dec 2013

@katka512 ak mozes investovat, odporucam Sony RX100, ktory prebija len Sony RX100 II 😉. Je to fantazia v malej krabicke. Mam ho odskusany.
Ak nemozes tolko (ale skus...) napis mi, budeme pozerat inu kategoriu.

katka512
9. dec 2013

@briketa uz som ho pozerala ,ked si tu onom pisala ale nemozem tolko investovat 😒
Absolutne neviem podla coho sa mam orientovat max hranica je tich 300eur ale ci to znamena aj to ze fotak za 280 eur je lepsi nez 180 eur tak neviem.
Chcela by som Nikon alebo Canon s celkom slusnym priblizenim a kvalitne fotografie aj z blizka + znami mi stale tvrdi ze dolezita je optika ale vobec mi to nevie vystvetlit tak neviem 😅 😅
Normalne som z toho uz zufala 😅
ako ja vobec neviem ake si mam stanovit priority pri hladani 😒 nechcem kupit macku vo vreci

briketa
autor
9. dec 2013

@katka512 u fotooptiky bohuzial plati, cim drahsie tym lepsie, nakolko technicky zostavovat kvalitnu optiku je financne narocne. Tam je samotna vyroba draha.
Skus pozriet Sony Cyber-shot DSC-WX150 ci by mohlo byt. Ma vyborne ostre fotky za roznych svetelnych podmienok a nema manualne nastavenie, ktore ty nepouzivas, koli tomu moze byt cenovo dostupnejsi. Je maly a lahky. Idealny len tak zobrat so sebou.

zuzanka1983
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ifkael
9. dec 2013

@zuzanka1983 ..fotky deti v spodnom pradle na web nepatria..

zuzanka1983
9. dec 2013

Neviem orečo mi ti nejde preč to bol omyl patrí tam len prvá ako ju dám preč???

zuzanka1983
9. dec 2013

@ifkael Neviem orečo mi ti nejde preč to bol omyl patrí tam len prvá ako ju dám preč???

mracik
10. dec 2013

@zuzanka1983
no čo sa týka nastavení, tam ti ťažko budeme radiť, fotené to bolo zrejme na auto s bleskom. Skús si aspoň niečo pohľadať o expozičnom trojuholníku. http://style.hnonline.sk/digital-132/chcete-vyn...
čo sa týka kompozície, na tej prvej fotke, je fajn ,že si nekomponovala na stred, to je asi jediné na tej fotke dobré, ale treba si všímať aj pozadie, tie vertikálne línie sú strašne rušivé 😉

najlepšie bude, keď vezmeš malú von a pokúsiš sa fotiť bez blesku (zatiaľ na režime P, to je auto bez blesku) a čítaj, čítaj, čítaj, postupne sa pokúšaj uplatňovať čo najviac pravidiel.
Ešte celkom zrozumiteľne sú písané aj knihy od Scotta Kelbyho.
A začni si pomaly šetriť na poriadny objektív, ak ťa to chytí, tak sa bez neho nezaobídeš. 😉

Inak tiež som dostala zrkadlovku ku 30tke, teda pred dvomi rokmi, tiež som ešte len na začiatku cesty, ale baví ma to veľmi. Kiež by aj moje deti, všakže. 😀

zuzanka1983
10. dec 2013

@mracik Dakujem ti pekne. 🙂

dadush
16. dec 2013

ahojte , aky fotak odporucate pre 13 rocne dieta ktore predpokladam bude fotit vacsinou na automatike, nieco co pekne ostri a ma pekne fotky cena do 200eur. dakujem za VAse rady a nazory 🙂

jk77
16. dec 2013

Ahojte.Prosim o radu a Vase odporucania. Chcem si kupit zrkadlovku Nikon, alebo Canon. Mala som uz niekolko fotoaparatov, ale teraz je to o niecom inom. Ak mate pre mna radu, aky je dobry na fotenie hlavne deti,rodiny, dovoleniek... budem rada. Som amater, ktory chce byt akoze profik. ? 😀 (srandujem)
@mracik

@olienka12
@bamartinka

ajdika
21. dec 2013

ahojte, upravuje niekto fotky v GIMPe? Pozitíva, negatíva? Resp. v čom je dobrý (okrem toho, že je zadarmo 😀 ) a v čom má slabiny oproti iným programom. Prípadne viete poradiť, ktorý program na úpravu fotiek je naozaj ten TOP ? Ďakujem za odpovede 🙂

jarinosk
22. dec 2013

@ajdika ja robim v Gimpe. Fotky upravujem minimalne,robim v nom skor kalendare,pohladnice,vizitky.
Skus a uvidis. Mne v zaciatkoch pomohla velmi tato kniha: Digitální fotografie v programu GIMP
http://www.martinus.sk/?uItem=135352