Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

zajo79
7. júl 2010

ci vlastne vacsou 😀 😀

zajo79
7. júl 2010

ono si to zober tak...lepsie jeden poriadny, ako tri take - sedy priemer. a das ho na tela fotaku aj o 20 rokov

sisa2
7. júl 2010

je f4 ... len ja som namotana na tu f2.8, kedze som uz takym fotila (s tym nikonom). ach jo, dilema 😀

zajo79
7. júl 2010

ja som prave objednala ten 70-300 ... je f4,5... no je to kvalita, odporucaju ho kde sa da....tak hadam budem spokojna.

zajo79
7. júl 2010

a ten f2,8 si necham ako ceresnicku na torte, ked nebudem mat uz co kupovat...

sisa2
7. júl 2010

@zajo79 - tak prajem, nech si hlavne spokojna! a potom sa pochval fotkami 😉 verim, ze to bola dobra volba.

zajo79
7. júl 2010

dakujem...hadam budem. 😵

petot
8. júl 2010

@zajo79: Ja som zobral tvrdenie vo všeobecnosti (že kamera je z princípu lepšia než zrkadlovka) a ukázal som, že to tak nie je. Dokonca som opakovane čítal názor, že na EOS 5D Mark II sa chytajú až kamery od 10000€.

Samozrejme, že je rozdiel medzi FF a APSC snímačom. Ale už na APSC zrkadlovke sa dá točiť krásne video vo vynikajúcej kvalite, ostré, čisté, a pre domáce použitie až-až-až (ruku na srdce, kto má vôbec televízor alebo displej s rozlíšením 1080p?) 😀 Celkom by ma zaujímalo, či je vôbec na trhu "turistická" kamera s porovnateľným obrazom za porovnateľnú cenu (napr. voči EOS 550D).

petot
8. júl 2010

@monnika: Ak chceš "len" lepšie fotky ako kompakt, tak to dosiahneš aj s 1000D - samotné telo stojí skoro polovicu oproti 500D a môžeš ho kúpiť s lepším sklom a potom neskôr zmeniť telo. Alebo naopak začať s trochu lepším telom a základným sklom a keď zistíš, aké sklo potrebuješ, tak si ho dokúpiš. Je viacero prístupov.
Oproti 500D, 1000D má menej bodov AF, rozlíšenie "len" 10Mpix, slabší 2,5" displej, nemá video.

Ja som mal výber jednoduchší, lebo "kritérium video" vyradilo väčšinu konkurencie a rozpočet vylučoval vyššie triedy. Takže popri Canon 500D som zvažoval ešte Nikon D5000. Nie je to úplne rovnaká trieda (o "štvrť triedy" nižšie) a video má o trochu slabšie (24fps 720p). Rozhodli dve veci: Canon je menší takže lepšie sadne manželke, a Canon dokáže fotiť počas snímania videa (nie je to však úplne "zadarmo" - video obraz sa vtedy na zlomok sekundy pozastaví).

Teraz máš v "konzumnej triede" zrkadloviek veľký výber, záleží len od Tvojich požiadaviek. Pozri si ešte Nikon D3000 (máličko výkonnejší než Canon 1000D), zaujímavé sú aj mašinky Pentax ktoré majú bonus - rôzne imidžové farebné kombinácie 🙂 Myslím, že so žiadnou z uvedených značiek neurobíš chybu a dostaneš primeranú kvalitu za svoju cenu.

Dôležité je, aby Ti foták a jeho ovládanie sadlo do ruky.

petot
8. júl 2010

@monnika: Ešte jeden postreh. Neviem, ako ostatné značky, ale Canon má tak pri kompaktoch, ako aj pri tejto triede zrkadloviek dosť veľké problémy s automatickým vyvážením bielej (AWB) pri umelom osvetlení - obraz je dožlta. Treba prepnúť na manuálne vyváženie (žiarovka/žiarivka), to však nemusí byť celkom presné. Napokon je možnosť urobiť užívateľskú predvoľbu, šitú na mieru konkrétnemu typu osvetlenia, ale tá zase nevie automaticky kompenzovať použitie blesku (potom je to bez blesku OK, s bleskom do modra).

Samozrejme, pri fotení do RAW sa dá biela dotiahnuť aj dodatočne, ale pri fotení do JPEG je dobré o tomto vedieť a nezabúdať prepínať vyváženie bielej na interiér alebo exteriér.

@zajo79: Ako je na tom AWB u Nikonu?

sisa2
8. júl 2010

@petot - prepac, teraz som nepostrehla, ty mas 550D? ja mam 450D a nemam problem s AWB v interiery 😕 alebo to nevidim??? 😔 😀

@monnika - osobne by som v tvojom pripade isla do 500D resp. 550D so setakom. ked sa s fotakom zoznamis a budes sa chciet tomu venovat trochu viac, dokupis sklo podla potreby. ak ta teda financie pustia.

zajo79
8. júl 2010

automaticke vyvazenie bielej u mna v poriadku...

zajo79
8. júl 2010

a mozno to tiez len nevidim, fotka aj tak upravujem potom, ci lepsie - ucim sa upravovat.

fotak mam od zaciatku januara, sem tam som fotila, potom dva tyzdne nic...a tak dokolecka. az posledny mesiac sa tomu venujem viacej.... teraz zas nie, deti su chore, ich to prechadza a na mna zas sa to lepi....

sisa2
8. júl 2010

@zajo79 - jaj, tak nech sa vam choroby oblukom vyhybaju!
v com upravujes fotky? k tomu som sa este vobec nedostala. a tak rada by som sa to naucila. len akosi nie je cas ☹

zajo79
8. júl 2010

nasjkor som mala picaso, a teraz mam skusobny photoshop lightroom... v utorok som si mala ist pre photoshop plnu verziu, len som sa nedostala... hadam buduci tyzden, ked budu deti a ja fit.

ale chcem kupit neaku knihu ... pretoze to vobec ale vobec neviem, len skusam.

sisa2
8. júl 2010

tak daj potom vediet, ako budes spokojna. ono je to vzdy o tom, ze sa clovek tomu musi venovat. naucit sa a potom to uz ide. ja som chcela PS kvoli portretom, vyretusovat plet a tak. hm, od septembra budem nezamestnana, tak na to mozno aj cas bude 😀

petot
8. júl 2010

@sisa2: EOS 500D. AWB je OK v exteriéri. V interiéri pri umelom osvetlení (žiarovka alebo žiarivka) je to mierne dožlta. Pri výbojkách je to mierne lepšie. Je to u Canonu známa vec. Prekvapilo by ma, keby to 450D mal v poriaku - mohla by si večer prepnúť na AWB a niečo cvaknúť vnútri, v miestnosti, pri žiarovke, s vypnutým bleskom?

@monnika: Myslím, že @sisa2 Ti radí dobre, ale chcel som, aby si vedela, že možností je naozaj viacej a ja už môžem byť ovplyvnený svojou voľbou (sociálny syndróm voby - každý chváli to čo si vybral on) 😉

sisa2
8. júl 2010

@petot - cvaknem. ked najdem, v ktorej krabici je fotak. stahujeme sa a zacinam mat v tych vsetkych krabiciach uz (mierne povedane) chaos 😀 ... ale ked teraz nad tym rozmyslam, tak som AWB nastavovala, tak mas asi pravdu 😔 🙂

ja som asi exot, ale po vyskusani nikona (D700) by som uz do canona nesla. i ked samoska nemozem porovnavat fotaky roznych tried. no ta kresba u nikona, dovi-dopo. samoska zavisi aj na skle.

crysmile
9. júl 2010

ahojte, mam taku otazku, aj ja fotografujem a mam zrkadlovku, len neviem akym pripravkom si mam cistit objektiv a displej, zda sa mi ze uz ho treba niecim vycistit a kedze manual mam v anglictine, tak neviem prist na to, ze cim to mozem a cim nie.. a kde to mozem kupit? a kolko to cca stoji? dakujem vam velmi pekne, rada vas citam 🙂 ale este sa s mojimi fotkami nehrabem na vas..

zajo79
9. júl 2010

@crysmile napriklad fotovideoshop.sk maju tam aj cistiace sady

bambi2
9. júl 2010

tu je jedna super stranka... http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
oplati sa na nu mrknut 😉

petot
10. júl 2010

Toto je zaujimave nahodne porovnanie absolutneho highendu s kompaktom (Hasselblad H2/P45+ oproti Canon G10). Autor zo zvedavosti odfotil jesenny les a zistil pri spracovani v pocitaci, ze ma velky problem rozoznat, ktora fotka je z ktoreho pristroja, pricom rozdiel v ich cene je 2-radovy!

Autor prichadza k nazoru, ze trh digitalnej fotografie sa dostal do stadia, ked najvyssia trieda robi uz iba pomerne male pokroky medzi jednotlivymi modelmi, kym vyvoj v konzumnej triede je pomerne svizny. Logickym dosledkom je, ze rozdiel sa postupne zmensuje a ze za urcitych fotografickych situacii je uz mozne vytvorit profesionalny snimok s lepsim kompaktom, a zda sa, ze to sme este len na zaciatku vyvoja, ktory bude mozno pokracovat, tak ako v PC priemysle, kde kapacity vzrastli 1000-nasobne a ceny klesli 250-nasobne za par rokov. Samozrejme, je vela parametrov a situacii, ktore vyzaduju profesionalny pristroj, ale autor varuje fotografov, posudzovat sa podla pristroja - lepsi pristroj uz neznamena automaticky lepsieho fotografa, ani lepsie fotky. Poznamenava, ze vidi coraz viac vynikajucich fotiek urobenych kompaktom, a zaroven vidi vela zlych fotiek urobenych pomocou DSLR.

http://www.luminous-landscape.com/reviews/kiddi...

bambi2
12. júl 2010

@zajo79 tak uz som sa rozhodla, zoberiem aj ja canon 50tku f/1,4 na portrety... mozno tento tyzden ju behnem kupit, uz sa jej neviem dockat 🙂

zajo79
12. júl 2010

😵 😵 bambi, supeeer. ja nan naberam odvahu... asi pockam este mesiac, ale inak mi trha kreditkou.... je leto, nevieme presne este kam sa vyberieme, treba setrit 😒

sisa2
13. júl 2010

@bambi2 - juj, parada! 😵 tak sa potom pochval 😉

u nas je od vcera novy clen domacnosti ... 70-200 mm F2.8 😵

bambi2
13. júl 2010

@zajo79 poznam aj ja take situacie... my mame nastastie byt v juznej Francii, takze to da pocitit, za byvanie usporime dost... 🙂
pouzivas pri foteni aj nejake filtre?? ja som nejake objednala, som zvedava, ci to bude rozdiel s a bez... 😉

bambi2
13. júl 2010

@sisa2 tak sa mas aj ty s cim chvalit, super!! aj si ho skusala uz? 🙂

sisa2
13. júl 2010

@bambi2 - no moc este nie. akurat sa stahujeme, takze budeme min. mesiac v provizornych podmienkach (momentalne sme u svokrovcov 😔 ) ... ale tesim sa, ked sa uz bude dat a hlavne na dovolenku. ideme koncom augusta na 3 tyzdne.

ake filtre si kupovala? tie tiez teraz riesim. chcela som cokin, ale vraj nie su nic moc, kedze to je plast. tak neviem.

bambi2
13. júl 2010

@sisa2 tak to som zvedava... 🙂 my ideme tiez v auguste 12 a dovtedy to chcem vsetko mat... 😉
mam doma uz sedy na 85- 135mm a na 50mm, na portrety v exterieri znizuje silne slnecne svetlo, zatial som skusila na porovnanie, super to vyzera, len teraz nejako slabo slnko svieti... ☹ na ceste je polarizacny cirkularny a knizky som si este objednala, budem mat co citat na dovci.. jedna je aj o filtroch.. 🙂

bambi2
13. júl 2010

@sisa2 cokin nepoznam.. ja mam od hamy, vraj najlepsie ale aj najdrahsie su B&W ale tolko tych odtienov sedych ze sa v tom clovek nevyzna... mozno neskor kupim na tu 50tku jeden sedy bledsi, uvidim este... 🙂