Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

dosa
22. jún 2012

@rainee @aleangela nie su na to ziadne finty, len treba znizit expozicny cas... vyzaduje to ale dobre svetelne podmienky, ak nie su, treba zvysit ISO

michalag
22. jún 2012

@rainee ja sa fotenim s bleskom vyhybam ako cert krizu a snazim sa fotit len bez blesku. Doma fotim minimalne koli svetelnosti. Doma zalezi aky objektiv mate a aku ma svetelnost a vonku sa da pekne vyhrat aby nebolo treba pouzit blesk 🙂. Ja sa to tiez stale ucim, ale este to nie je ono 😝

lauraa
22. jún 2012

@katuska26 ,@hajanka
@janulabj to by zaujmalo aj mna? co by ste odporucali?

lauraa
22. jún 2012

@briketa Nikon D90 alebo Nikon 5100 na zaciatok?

nikinka82
23. jún 2012

@aleangela vitaj 🙂 tak čo ja viem, podľa mňa Ti nikdy nemôže vyjsť každá fotka... hoci ktovie, čo na to baby?

slovakia13
23. jún 2012

@janulabj @lauraa v januari som sa rozhodovala medzi 5100 a d90 . vyhral d90 koli motorceku . nemusis mat motorcek v objektive a to bolo u mna rozhodujuce 🙂

carrie84
23. jún 2012

@janulabj - ja som kupovala v aprili a dala som prednost d90. Nielen kvoli motorceku, ale aj kvoli ovladaniu - na d90 vela veci nastavis bez toho, aby si musela ist do menu + d90 mi aj lepsie sadla do ruky. Ale uprimne - ci kupis d5100 alebo d90 je v podstate jedno. Najlepsie, ak si to vyskusas a uvidis, ktora ti lepsie sadne 😉
@aleangela - urcite sa nevydari kazda fotka - najma kym sa naucis, co - kde - ako nastavit. Ale ani potom nebude kazda fotka dobra 😀
@michalag @rainee - ja celkom rada fotim s bleskom - ale externym. Interny vie komplet zabit fotku 😝 A ano, velmi vela zalezi od svetelnosti objektivu. Inak @michalag a neda sa ti doma prisvietit? My mame doma pomerne dost svetiel, vela z nich dokazem aj natocit (do stran, hore, sklopit a pod.) no a to mi vie celkom pekne na fotke ukazat niekedy.
@rainee - je to tak ako vravi @dosa - musis to vyvazis expoz. casom - no a ked nie je dobre svetlo, tak pomoze bud exter. blesk alebo ISO a spol

lauraa
23. jún 2012

@slovakia13
@carrie84 dakujem vam obom....

rainee
23. jún 2012

@carrie84 ano doma nemame moc dobre svetelne podmienky, s fotenim vonku + blesk na 95% no problem 😉 kazdopadne sa musim lepsie naucit robit s fotakom a uvedomit si ako si napisala, ze nie kazda fotka vyjde pekne (to asi ani profikovi), moja chyba ze som taky perfekcionista 😅

carrie84
23. jún 2012

@rainee 🙂 A aky blesk pouzivas? Btw: skus si nejake knihy o foteni prebehnut, lepsie pochopis suvis ISO - clona - cas (ak to zvladas, tak beriem tuto radu spat 😝 😅 😀 )

briketa
autor
23. jún 2012

@lauraa podla mna nie je jedno ci D90 alebo 5100. Nikon D5100 ma senzor novsej technologie.
D90 je solidnejsie stavana a ma zabudovany AF-S motorcek, cize moze pouzivat vsetky AF-S objektivy, novsie aj starsie.
S tym sa stretavam velmi velakrat, ze si dievcata nemozu kupit objektiv co chcu, lebo ich fotak nema zabudovany motorcek.
Takze aj u mna vyhrava Nikon D90.
Uricte vsak nekupuj set telo+objektiv (vacsinou je to Nikkor 18-55, 18-105)
ale kup telo zvlast a ku tomu na zaciatok objektiv Nikkor 16-85mm a externy blesk SB600.

briketa
autor
23. jún 2012

@lauraa objektiv aj blesk, ak su vo vybornom stave, kludne kupuj z bazaru. volila by som vsak osobne prevzatie, aby vsetko bolo ok.

lauraa
23. jún 2012

@briketa tu prave leti 5100 +18-55VR za 590 eur v akcii, idem kuknut za kolko maju D 90.....popozeram sa aj po bazaroch , mas nejake vyskusane?

aleangela
23. jún 2012

@nikinka82 ano ano to je jasne,ze nie kazda sa vydari 🙂

aleangela
23. jún 2012

@dosa no ano zvysit iso ale potom su tie fotky zrnite ☹ radsej fotit viac vonku

aleangela
23. jún 2012

@briketa no tak to som nevedela o tom motorceku 😨

briketa
autor
24. jún 2012

@bv_alexandra @boska79 @reinee @carrie84 @aleangela @hajanka @lauraa @michalag @slovakia13
@nikinka82 @dosa @janulabj @kukutuska @indianakaindi @katuska26
Zhrnutie o fotakoch:
1. Najlepsia znacka neexistuje. Rozoberte si telo a objektiv Nikon, Canon, Sony…atd a budete vidiet, ze je to o tom istom.
2. Dnes je uz fototechnika tak namakana a vypracovana, ze ide o osobnu preferenciu. Jedny maju lepsi tamten objektiv, tito zase telo. Nikon sa sustreduje vylucne na foto a telephoto techniku plus dalekohlady , Canon ma celu skalu vyrobkov. Sony ma dlhorocnu tradiciu a meno spickovych skiel Carl Zeiss… kazdy ma nieco ine.
Pri kupe fototechniky ide omnoho viac o objektiv ako o telo. Objektiv je dolezitejsi. Darmo si kupite drahe plnoformatove telo na profesionalnom stupni, ked nan zavesite lacny objektiv.
Hlavnou zlozkou kvalitnej expozicie je svetlo. Cim svetlejsi objektiv (pozerame san a cislo “f” vzdy za oznacenim milimetrovej ohniskovej vzdialenosti) ym je lepsi a drahsi.
Cim svetlejsi objektiv, tym ma viac elementov a je zlozitejsi na vyrobu.
U fototechniky bohuzial plati, cim drahsie, tym lepsie. Treba sa vsak na to pozerat tak, ze cim kvalitnejsi techniku si kupite, tym viac ste vybavene natrvalo.
Ponukane sety v obchodoch telo+setovy objektiv su marketingova strategia.
Ja vzdy budem odoporucat kupit zvlast telo a lepsi, svetlejsi objektiv ako setak.
Ono je to vzdy tak ked si niekto kupi set. Ak sa do fotenia naozaj ponori, priblizne o dva mesiace uz hlada dalsi kvalitnejsi objektiv na doplnenie.
Pri kupe fotaku si zvazujeme co a ako chceme fotit.
Ak chcete navzdy zostat pri automatike, nemusite ist vobec do zrkadlovky. Aj pri zrkadlovke automatika nastavuje iba priemerne, nie idealne parametre. Vytvara slusne vysledky pri idealnych svetelnych podmienkach. No akonahle je svetla malo alebo privela, fotky budu iba priemerne az nepodarene.
Zrkadlovky su urcene na manualne a polomanualne nastavenia.
Pre aky objektiv sa rozhodnut zavisi ciste od toho co chcete fotit. Ak ludi a oslavy a ceremonie, potrebujeme objektivy so sirsimi ohniskovymi vzdialenostami. Hlavne do interierov.
Na deti a portrety stredne ohniskove vzdialenosti, vychytenymi objektivmi su 50 mm a 85 mm ohniskove vzdialenosti.
Na zvierata, divu prirodu pouzivame teleobjektivy.

Na zvladnutie zrkadlovky si treba vzdy po kupe fotaku dobre prestudovat manual, aby sme vedeli co, kde a ako nastavit. V akcii a pri detoch to plati dvojnasobne treba byt pohotovy a rychly. Nadarmo moj fotak foti 8zaberov za sekundu, ked ho neviem rychlo prestavit.
Na vzdelavanie sa o foteni, nauceni sa vsetko o expozicii, svelte, bleskoch, technike odporucam z domacich autorov jednoznacne pana Pihana a jeho publickacie Mistrovstvi Prace s DSLR a Mistrovstvi Prace Se Svetlem. Po zvladnuti tychto knih clovek pochopi snad aj nepochopitelne  su naozaj skvele.
Zo zahranicnych autorov si kazdy vybera co komu vyhovuje. Niekto (ja) ma radsej technikce pisanie, niekto zas viac nazorne a jednoduchsie vysvetlene. Na Martinuse je toho habadej ale su aj rozne weby kde su clanky poskytovane zdarma.
Pihan ma skvely web kde su jeho knihy takmer cele s moznostou stiahnutia si do pocitaca zdarma. Trikrat w fotoroman bodka cz a je to v zalozke odborne clanky.
Na zaver: treba si uvedomit, ze technika nerobi fotografa.
Ak ovladam vsetko o foteni a svelte, viem ako narabat s technikou, nafotim s hocijakou sunkou lepsie ako ktosi kto pride s najnovsou technikou ale o foteni nevie nic.
Kupou z bazaru si nikto neurobi hanbu. Vo svete techniky sa objektivy kupuju, pouzivaju, tie co sa nepouzivaju za zas predaju. Fotobazar nie je ako saty. Kvalitny objektiv je vyborny aj po dvadsiatich rokoch, ak je on dobre postarane.
Pri kupe objektivu treba dbat aby nebol poskodeny (kozmeticke skrabance su nepodstatne a vobec nevadia ak nezasahuju do funkcie) nemal vnutri plesen a prach , nemal poskodene sosovky. Nejake jedno-dve zrnka prachu nevadia. Daju sa velmi jednoducho odstranit v postprocese a da sa koli nim vyjednat vyhodnejsia kupna cena.
Pri kupe tela z bazaru je dobre , ak telo je ciste bez prachu, pripadne bolo cistene v servise a dolezite je kolko ma napocitane stlaceni zavierky (spuste). Kazda zavierka ma urcitu zivotnost, u lacnejsich modelov menej, u drahsich viac.
Zavierka na tele sa da vymenit za novu.

Dufam, ze som pomohla tym co hladaju vhodnu zrkadlovku na kupu a trochu urobila jasno v mutnych vodach. Trh je obrovsky, moznosti tiez.
Tie co uz fotia prosim aby ma doplnili

Za mudrost co mi vlievaju do hlavy, moznost asistencii a neuprosnym kritikam dakujem kamaratom z ceskeho fotozvazu Nikon,
Tunajsim domacim kamaratom
Cris Orwig ocenovany fotograf a pedagog na fotografickom institure, autor knih o technikach fotografovania a postuprav vo Photoshope
Trikrat w chrisorwig.com, foti techinkou Canon
TC Reiner , dlhorocny spickovy a svetoznamy fotograf reklamy a modnej fotografie
Trikrat w tcreiner.com foti zasadne a iba na film znackou Hasselblad
Ralph A. Clevenger velmi uznavany fotograf divej prirody, pedagog a publicista, autor knih o fotografovani prirody, foti vylucne digitalnymi fotoaparatmi Nikon, autor mnohych clankov a fogografii pre National Geographic
Trikrat w ralphclevenger.com
A miestny velmi popularny a uznavany svadobny fotograf Brian Charette,
Trikrat w bb-photo.com, foti digitalnymi fotoaparatmi Canon

dosa
24. jún 2012

@aleangela to je pravda, ale ja som odpovedala na otazku, ako fotit vnutri bez blesku...

ak je toho svetla naozaj tak strasne malo, ze treba vyoske iso, tak potom je namieste obzriet sa po svetelnejsom objektive - ja mam napriklad na doma f 1.8 a fotky mam krasne, bez zrna. ale mame aj dost svetla doma, nikdy som nemusela ist vyssie ako na ISO 800...

alebo pouvazovat nad externym belskom, ktory neblyska priamo do tvare, ale sa da nastavit na odrazenie od steny

aleangela
24. jún 2012

@dosa Ano prepac zle som ti napisala,neprecitala som dobre ☹ dakujem velmi pekne za radu 🙂 taketo veci co si mi napisala tak som o nich ani nepocula o tom externom blesku,kt.neblýska a tak dakujem velmi pekne.Aty mas aky fotacik?Ja zvazujem ,ze si kupim zrkadlovku ale neviem aku ono je ich vela na trhu ale nejaku si urcite zozenie 😎

strihalka
24. jún 2012

Ahojte muzem se zeptat, ze jak se tvori na fotke vodoznak?

dosa
24. jún 2012

@aleangela ja nemam ziadnu specialnu vybavu - zrkadlovku mam canon, amatersku 550D. kupovala som len telo, lebo som vedela, ze setovy objektiv nechcem. zatial pouzivam objektiv pevny, 50 mm f 1.8, som s nou spokojna a obzeram sa po nejakom dalsom objektive, hlavne by som chcela uz taky, co nebudem musiet o dva mesiace predat a kupit lepsi - teda pokukujem po tych svetelnejsich.

ano, externy blesk sa da rozne nastavit, aby neblyskal priamo na objekt, ale da sa vyuzivat odrazene svetlo.

zaujimava ponuka ak by si vzala len telo a pevnu 50 na zaciatok: http://foto.bazos.sk/inzerat/16204186/komplet-v...

alebo http://foto.bazos.sk/inzerat/16310904/Predam-zr...

zzuzana82
25. jún 2012

@strihalka vodoznak si mozes spravit vo photoshope, teda aspon ja to ma spravene vo photoshope nasledne pridane medzi stetce a potom si mozes lubovolne menit velkost ako aj farby a podobne . Tu je pekny a jednoduchy navod ako na to 🙂) http://www.thecoffeeshopblog.com/2009/09/coffee... ale urcite sa to da spravit aj niekde inde, len ja poznam teda iba tento sposob 😉

michalag
25. jún 2012

@strihalka ja som robila v gimpe cez vrstvy a hodila do png.

carrie84
25. jún 2012

@strihalka - skus pozriet aj na youtube nejake navody. Ale ten od @zzuzana82 je fajn 😉

indiankaindi
25. jún 2012

@aleangela ahoj, prepáč, dlhšie som tu neboia. Zatiaľ skúšam, bez blesku to odfotí celkom pekne, keď sa malá hýbe pomalšie, nie je to ani rozmazané. Nastavila som tam ale taký zvláštny režim, ktorý som zatiaľ ešte neodhalila, na čo je. Vonku mi to odfotilo časť ostro a časť rozmazane - dcéra rýchlo hýbala rukami, tak tie boli trošku rozmazané, ostatné bolo ostré, hoci sa pri tom celá hýbala. Mám pocit, že veľa záleží aj na tom, na čo presne zameria ten štvorček, ktorý je na obrazovke, keď fotíš. To je potom ostré aj bez blesku a ostatné už je rozmazané, ak je to v pohybe. Neviem či som ti odpovedala na to, čo si chcela 🙂 ale vnútri mi to odfotilo ostro aj bez blesku.

strihalka
25. jún 2012

MA tu nekdo canon 600? potrebuju si neco overit🙂

dosa
26. jún 2012

@indiankaindi pri pohybe vzdy zalezi na tom, aky cas mas nastaveny. to, ze ti odfotilo cast tela ostro a ruky neostro nie je v rezime. je to v case. mas nastaveny cas, ktory staci na zmrazenie pomalsieho pohybu, ktorym sa zrejme hybe telo, ale nie je este dostatocny, aby zmrazil aj ten rychly pohyb ruk... aby bolo ostre vsetko, treba este kusok znizit cas. pozri si vo fotaku na odfotenu fotku a jej parametre, aky tam mas cas?

dosa
26. jún 2012

@strihalka ja mam 550 - su podobne

indiankaindi
26. jún 2012

@dosa ďakujem za radu, vyskúšam to, len ponachádzať tam tie nastavenia, to ma zabíja. pretože keď sa s tým pohrám, nájdem to, nastavím, ale o 5 minút to už neviem nájsť 😅 Nejaká som z toho ľavá. Ale pozriem to a poskúšam, ešte raz vďaka 🙂

strihalka
26. jún 2012

@dosa meli jsme pujcenou 60 canon a pri manuale to zaostrovaci kolecko ...otacelo se tak ormalne, ale nase nova 600..ty to jde hrozne volne, akokeby to bylo uvolnene, tak jesli to tak ma byt, ci nie