Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

janefonda
4. feb 2012

@lenka3007 toto by ma tiez celkom zaujimalo 🙂

olienka12
4. feb 2012

@lenka3007 EV +1

lenka3007
4. feb 2012

@olienka12 dakujem 😉

carrie84
4. feb 2012

@lenka3007 - hej, hej - Ev - cko, ale ja skusam aj ine hodnoty ako +1 (stadium pokus-omyl 😀 )

nelicefo
4. feb 2012

čavte babky.pozerala som ten flickr a to je teda španielská dedina 😀 😝

briketa
autor
4. feb 2012

@janefonda @lenka3007 @carrie84
ked nie ste si iste s expozicou, treba zapnut funkciu bracketing (kto nevie, sup ockom do manualu fotaku)
Ak ju mate, treba ju pouzivat, zachrani mnoho zaberov.
Bracketing vam na jedno stlacenie spuste urobi tri zabery, Napr si nastavite skok o 0.5 EV< tak urobi -0.5, 0, +0.5 EV

carrie84
4. feb 2012

@briketa - k tomu som sa tiez dopracovala,len som nevedela,aky skok nastavit.Diky 🙂 Zima je ako stvorena na taketo hranie sa.Mala som teraz na mesiac pozicany blesk sb600 a taka som zostala rozmaznana! Iny rozdiel fotit s a bez :p Musim kupit aj ja 🙂

janulabj
4. feb 2012

ahojte,nerada by som Vás nejak velmi obtažovala ale rada by som si kupila fotak, a ako som to spomenula manželovi tak navrhol Nikon D3100, nie som žiadyn fotograf, som amater, čo vy na neho? dakuejm pekne za nazory, aj kritické....

lenka3007
5. feb 2012

@janulabj ahoj, ja som ho tiez dostala od jeziska. Tiez mi bol ako amaterovi odporuceny a co sa tyka mna, tak mi vyhovuje. Zatial nemam nejake prehnane naroky na foťak, akurat uz chcem vymenit objektiv za lepsi. Fotak ma podla mna celkom lahke ovladanie, ked si precitas a popatras na internete (aj v tejto teme) tak sa vela naucis. D3100 ma aj program GUIDE kde len prepnes na to, co chces fotit a fotak ti to nastavi (napr. spiace deti, portrety, tecuca voda a pod.)... Ja som ho sice pouzila len 2 krat, radsej si uz nastavujem sama, aby sa mi to dostalo do ruk a skusam. Baby v tejto teme mi vela poradia, tak urcite sa tu nestratis...
Toť moj nazor na D3100, urcite ti este niekto napise. 😉

janefonda
5. feb 2012

@briketa dakujem za radu, vcera som si to prestudovala a dnes sa s tym pohram. 🙂

michalag
5. feb 2012

@janulabj ja tiez planujem Nikon D310018-105, Ešte je Canon 1100D
Najlepsie je ich vyskusat a potom zistis s ktorym sa ti lepsie robi. Podla mna ma Nikon kvalitnejsie aj telo myslim ze nie je plastovy ako u Canonu 1100D, dobru kvalitu fotiek. Osobne moj nazor je ze nato ze je urceny pre zaciatocnikov sa im vydaril 🙂 . Zalezi uz len od vas kolko chcete do prvej DLRS investovat na zaciatok
Ja som vela citala recenzie + videorecenzie na Nikon D3100 ( www.megapixel.cz ) a uz som rozhodnuta 😵

janulabj
5. feb 2012

@lenka3007
@michalag dakujem Vám pekne za odpovede...takže ano? dobrý vybral? lebo to u nás stale on preštuduje, vyberie, a mne už len oznami....no fotak bude moj, tak neviem neviem či mu verit 😀 😀 😀

michalag
5. feb 2012

@janulabj myslim že z tých lacnejsich vybral dobre, možno by som ešte kukla Nikon D5100 ... ak vam to financie dovolia ale ak nie tak Nikon D3100 je super 😉
prečitajte si hodnotenia zakaznikov a komentare velmi mi to pomohlo 🙂
http://www.megapixel.cz/nikon-d3100

sunnysummer
5. feb 2012

ahojte baby, aj ja vas prosim o radu. uz som raz otazku polozila ale stratila sa v debate o flickri 😉 ide o slnecnu clonu (tu predsadku). ktory tvar pouzit? tulipan alebo ten plny - ako klobuk? aky je v tom rozdiel?
@briketa ty to urcite pouzivas, co myslis? dakujem vopred 🙂

carrie84
5. feb 2012

@sunnysummer - ja mam na jednom objektive taku - na druhom taku. Mozno ti tu niekto vysvetli rozdiel, ale uprimne, osobne v tom rozdiel nevidim ziadny. A clonu mam nasadenu stale - ako ochranu objektivu.

saskarisko
5. feb 2012

ahojte
@sunnysummer - ja mam tiez taku, aj taku. tak ta plna mi pripada bezpecnejsia, a ta skladacia zase lahko ovladatelnejsie. ale kolkokrat sa mi prave pri tej skladacej stane, ze o nieco zavadim, a potom ked idem rychlo nieco odfotit, tak mam spodnu cast dole, a tak

ja som si niektore z vas popridavala na flickr (ostatne som este nestihla), nick mam katarina.... (a to cislo)

bihan
5. feb 2012

@sunnysummer tvar clony záleží od objektívu. Zoomy majú väčšinou tú "tulipánovú", pevné sklá zase okrúhlu.

@michalag D3100-ka je rovnaká plastovka ako 1100D, tieto základné zrkadlovky u konkurentov ako je nikon a canon mávajú veľmi podobné parametre.

Podľa mňa stojí za preštudovanie ponuka aj od iných výrobcov foťákov, napr. od Pentaxu. Za rovnakú cenu ako N/C zvyknú ponúkať viac funkcií aj v tejto základnej triede (telo s AF motorčekom, bracketing a pod.)

michalag
5. feb 2012

@bihan bihan ano ja viem ale vraj maju lepsiu kvalitu, ale z vlastnej skusenosti este neviem posudit ... co sa tyka Pentaxu, mne pridu praveze drahsie aspon tu na SK

sunnysummer
5. feb 2012

@carrie84
@saskarisko
@bihan ok diky baby, ide o pevnu 85ku, cize nezoomovaci. original canon k nej dodava okruhlu, a ja som chcela vediet, ze aky je v tom rozdiel a podla toho si vybrat.

briketa
autor
5. feb 2012

@janulabj ako nastup by som s tym co je na trhu prave teraz, celkom urcite volila Nikon D5100.
Koli kvalite obrazu, kvalite obrazu za nizkych svetelnych podmienok. Lepsiemu dynamickemu rozsahu.
Jednoznacne uprednostnit D5100 pred D3100.
5100-ka je vynikajuci fotak.

briketa
autor
5. feb 2012

@sunnysummer
@carrie84
tvar slnecnej clony zavisi od field of view = zorny uhol pohladu.
listkovy minimalizuje vignetaciu a je urceny na siroke objektivy. tie vyrezane casti su presne pocitane tak, aby v ramceku obrazu boli v rohoch a tym sa zabranuje aby rohy ostali tmave.
Robi sa to tak, ze si predstavte ako z ramceku obrazu ide von pyramida. Rohy sa vyrezu presne matematicky v bode kde je ten uhol pohladu najsirsi.
ked mate dlhy zoom, tam je to pole omnoho uzsie a tym padom slnecna clona moze ostat suvisla bez vyrezov, to su tie kuzelovite clony.

@janulabj
Ak ste si uz kupili knizku co som odporucala od pana Pihana, v prvej casti "Mistrovstvi Prace s DSLR" hovori o tom na stranach 61-62.
Tu knizku by mal mat v policke kazdy clovek co vlastni zrkadlovku 🙂

janulabj
5. feb 2012

@briketa dakujem, čakala som na takuto jednoznačnu odpoved že ,, ber to a ne to,, ja by som sa rozhodnut nevedela alebo by som sa rozhodovala dlho, ešte raz vdaka.......a ešte jedna otazočka, mysliš že ja, uplny amater, začiatočnik budem s nim vediet pracovat ako tak? 🙂

janefonda
5. feb 2012

@briketa tu knizku som zhanala, ale zial je vypredana a jej dotlac sa nechysta...

briketa
autor
5. feb 2012

@janefonda
@janulabj
nakolko ma aj automaticke rezimy, tak ano, normalne ako s kompaktom
tu je ta knizka takmer uplne cela a zdarma
http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

a tu su tie krytky
http://www.fotografovani.cz/art/tech_vybirame_j...

janefonda
5. feb 2012

@briketa dakujem, len skoda ze uz naozaj nie je dostat v tlacenej verzii. Je mi to ovela praktickejsie, ked si mozem knizku kdekolvek vziat so sebou.
Prave preto si aj manual musim ist dat zajtra vytlacit, lebo ho mam len v PC, ale rada by som si ho bravala so sebou vsade a v PC a ani na tablete sa mi to tak dobre necita. Proste pre mna je stale kniha prvy vyber 😅

lucqa
5. feb 2012

ahojte, skuste tu knihu tu: http://www.megapixel.cz/mistrovstvi-prace-s-dslr
aspon pisu, ze ju maju 😉

lucqa
5. feb 2012

tak som nakoniec aj tam nasla, ze uz neni, ale ja som ju tak zhanala asi pred 2-mi rokmi, tiez uz nebola a nechystala sa dotlac a nakoniec som ju kupila asi po pol roku, akurat uz mala inu obalku.
Takze myslim, ze urcite sa este objavi za nejaky cas 😉

slovakia13
5. feb 2012

ahojte
som trosku znechutena ☹ v hlave mam plno myslienok a ked sa to snazim uviest do realu ,tak vysledky skoro ziadne 😝 strasne mi chybaju technicke znalosti....este dlha cesta aby som bola aspon trosku dobra
tu su nejake foto 🙂

slovakia13
5. feb 2012

teraz citam fotografujeme deti od ginny felch..... a naucte sa fotit dobre od petersona su super