Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

renatkas
8. sep 2009

ahojte, ako sa ma fotit tak aby bolo rozmazane fotenie? viem si to nastavit na manualnom zaostrovani, alebo aj na automatickom pri niektorom rezime? lebo ked nechcem tak sa zadari a ked tak planujem fotit tak nie a nie 😀

nobody
8. sep 2009

hanam ... nikon d90 ber všemi deseti 😉
renatkas ... rozmazané?? jako myslíš "něco ostře" a zbytek rozmazaný asi .. no automatika ti moc to "zoostření" neudělá ... pokud máš co největší ohnisko (tzn. zoom) a zabíráš blízký předmět, tak automatika kvůli tomu, abys udržela záběr co nejvíc ostře, mění ISO (trochu) a hlavně snižuje clonový číslo (ef) - takže vlastně můžu říct, že "rozmazává"

jinak stačí ti v manuální režimu, anebo režimu s prioritou clony nastavit malé f (třeba f5,6) ... tím ostříš jen do určité oblasti (záleží na vzdálenosti předmětu) ...pohrej si s tím ... dobrý fotograf má přehled, při jaké vzdálenosti a clonovém číslu bude kolem bodu ostření ještě ostrá ...

nobody
8. sep 2009

hanam ... chceš jen tělo , anebo i nějaký setový objektiv?? napiš eventuelně, který k tomu je
já mám nikon f55. nikon d40, právě tu d90 si chci kupovat ..je fakt perfektní za ty prachy (něco přes 20 tisíc teďka)

nobody
8. sep 2009

hanam

Nikon d90 - mnohem lepší setové objektivy, jinak procesory vyrovnané, Canon horší vyznání se v nastavení, nehorázné ovládání a info na dispeji, ergonomie asi nastejno

obrazově na tom podobně, ale kvůli lepším seťákovým sklům u Nikonu je tam rozdíl ..
Canon obecně dává k tělům horší základní sklo

lubka131
8. sep 2009

nobody- vies mi poradit nieco z lacnejsich fotakov? chcem zacat fotit, aj vonku aj v nutri, naco sa pri fotaku zamerat?dakujem vopred.

nobody
8. sep 2009

lubka ... a co bys chtěla?? zrcadlovku, ultrazoom, ... nebo co?? 🙂
u zrcadlovek musíš kupovat objektivy ... často bývá v setu, když si koupíš, třeba 18-55mm ohnisko . to na vzdálený předměty nestačí ani trochu ..tzn. že bys musela koupit třeba 55-200 (čím větší číslo, to vyšší přiblížení) ..a to jsou řády 7 - 10 tisíc korun základy (jen za objektiv)

pokud nechceš zrcadlovku, tak jsou dobré ultrazoomy - vlastně kompakty, který mají manuální nastavování clony, závěrky, citlivosti ...a vyjížděcí objektiv, který je prostě na pořád ... a jsou z toho taky krásný fotky ... když nebudeš chtít absolutně umělecké věci, tak ultrazoom je asi nej volba

zaměřit se na procesor, kvalitu objektivu ... o megapixely nejde

ale tipuju, že ty spíš využiješ ultrazoom ..už jen, že do toho nesypeš další peníze (což do zrcadlovek časem musíš)

lubka131
8. sep 2009

nobody- mozes mi dat nejake tipy na tie ultrazoomy? konkretne typ?

hanam
8. sep 2009

nobody-dakujem 😉 ja som uz tiez viacmenej rozhodnuta pre nikon d90, akurat sa bojim konecnej ceny a najma toho aby som vybrala aj slusne prislusenstvo k tomu. Potrebovala by som poradit co najlepsie. Ozaj neviem, su v cechach lepsie ceny ako tu u nas? Ja by som chcela este pozriet aj v madarsku alebo v rakusku lebo tam tiez chodime nakupovat, aj ked si myslim ze tu cenu vyrazne nijako neskosim. Ale uz som rozhodnuta investovat no rada by som keby mi niekto poradil dobre a mala som dobry pocit ze so vsetkymi komponentami k tomu mozem byt spokojna. Tak ak vies poradit budem rada ak mi este napises 😉

suziad
8. sep 2009

nobody: nemyslim ze canon 450D ma spatne ovladanie 🙂 inu zrkadlovku ako canon by som teda nechcela 😀
nobady si fotograf!!!?

suziad
8. sep 2009

jo a som nevedela ze kompaktom sa hovori ultrazoom 😀 pokial viem ultrazoom je objektiv s velkym rossahom napr. 18-250mm 😉

nobody
8. sep 2009

lubka ...mrknu se, v ultrazoomech se nevyznám, ale podívám se na testy..hlavně na velikost snímačů ...a napíšu, co se mi zdá jako nej tři - záleží v jaký ceně teda

hanam ... no to se boj konečný ceny - oni nabízejí k tělu myslím standart 18-55(nebo 105) a pak ještě 55-200 (tuším) ..mně jde jen o to tělo, takže hledat to nebudu 😀
no pokud máš hodně peněz, tak si kup rovnou ty dva objektivy ...vyjde to levnějc naž kdybys pak přikupovala .. jsou kvalitní

nejlevnější fotovybavení je v Holandsku, protože Nikon má prostě Evropa rovná se Holandsko ..takže tam se dá koupit o dost levnějc - pak si ostatní státy napařují částku navíc

suziad - Canon má pro mě dost šílený procházení menu - a to jsem ho měl pár minut v ruce ... ale asi se dá na to zvyknout ..(bavíme se pořád o tý 450) vyšší modely, to je jiná pohádka

no kompaktům se tak nehovorí, tomu tak říkám já 😀 ..nee, ultrazoom je už zaužívaná skomolenina pro "kompakty" s elektron. hledáčkem .... a jako "zrcadlovka s el. hledáčkem" tomu fakt říkat nebudu 😀 😉

myslíš ultrazoom jako objektiv, já myslím ultrazoom jako foťák s ultrazoomem ... a je to 😉

nobody
8. sep 2009

aha, no teď se dívám, že máš zrovna ten Canon 😀

z.g.
8. sep 2009

ajote, ja rozmýšľam nad kúpou prvej zrkadlovky, tak trochu študujem, ale nie je mi jasné, či brať canon alebo nikon, už viem, že radšej tieto dve značky, aj keď som čítala niejaké nepriaznivé ohlasy na servis nikonu...admin. neber to ako reklamu...nejaký názor som zachytila, že canon má lepšiu optiku?...

a ešte mám otázku...je naozaj rozdiel v kvalite foto u nikonu 3000D a napr. 90D alebo je to skôr o objektívoch?...díky za odpoveď...lebo uvažujem narp. nad týmito dvoma

keď vkladáte napr. sem fotky, tak zmenšujete na 500kB a doostrujete?
ja keď si zmenším takto fotku z normálneho kompaktu, tak to po vložení na web nie je také pekné ako v PC...tam ten efekt asi nemám čakať, však?
vďaka za odpovede

z.g.
8. sep 2009

vlastne 700kB

suziad
9. sep 2009

z.g. ked zmensujes foto je treba doostrit.

hovori sa, ze je lepsie viac investovat do objektivu 😉

Nikon je lepsi v ostrosti ( ale to neznamema ze canon zle ostri) a Canon si vie poradit v horsych svetelnych podmienkach, co je pre mna dolezitejsie 🙂

nobody
9. sep 2009

ono stejně ze zrcadlovky bys asi měla všechno doostřovat .... třeba chytrým zostřením ve photoshopu (aby sis ušetřila prácičku s dalšíma vrstvama a maskama)
a nemyslím jen věci na zmenšování

a kde to zmenšuješ?????

u těch foťáků tam rozdíl je, ale o to vlastně nejde moc
jde o to, že výkonější modely ti ulehčí práci ... třeba rychlost ostření, snímání, lepší výstupy, míň chyb ..nemusíš tak řešit celkem dost věcí, které tě pak zdržují ..třeba jen otázku"sakra, jak mám vyfotit to stádo koní v pohybu?? sakra, že já ****** nemám výkonější a rychlejší zrcadlovku 🙂
v obraze obrovský rozdíl nebude, stejně nebudeš mít nikdy srovnání ...
tak d90 je poloprofes., u Nikonů poznáš slušný foťák podle informačního panelu seshora u spouště ...

nejde srovnávat D90 a d3000, jsou to jiné kategorie ... plastový obal vs. kovový vyztužení - co když ti spadne na zem??? 🙂 .... rychlost ostření, ....
tady jde jen o to, že vyšší model ti trošku pomáhá, jinak obrazově je to vlastně fuk, stejně záleží na člověku, co vyfotí ...ale pomáhá ..ale zas na druhou stranu neprojdeš si tím přemýšlením, jak to nastavit, co udělat, když víš, že ten foťák to dokáže jen možná

Nikon a Canon se předhání, Canon má v určitých skupinách lepší foťáky, Nikon zas v těch jiných
je to takový boj 😀 Canon semtam mívá kvalitnější snímač, Nikon konstukci, ono se to pořád mele mezi sebou 🙂

zas ta třitísovka bude pro tebe úžasná, pokud začínáš ... pak budeš hledat chyby, objektivy .. a tak ..ale na rozjezd si myslím, je super ....co na rozjezd, můžeš s ní fotit klidně pořád, ale jde jen o ty technický výhody směrem k fotografovi, jak jsem psal, co vyšší modely používají

neděl si z toho hlavu, kup a foť 😀 😉

suziad
9. sep 2009

🙂 dobra rada nad zlato.

bublinkajasminka
9. sep 2009

ja mam nikon D70 a on má D90 a aj objektívy na rozostrené pozadie a baví ma fotenie

suziad
9. sep 2009

objektiv na rozostrene pozadie? 😕

nobody
9. sep 2009

bublinka ..pěkný mašinky 🙂

z.g.
9. sep 2009

vďaka vám moc za rady a odpovede..tie svetelné podmienky budú pre mňa tiež smerodatné...no to práve neviem, či zobrať ten nižší model, či to postačí...predsa je tam rozdiel v cene...tak uvidím, skočím na nay pozrieť konečne...
ja mám momentálen fuji finepix fd100, podľa mňa výborný kompakt, ale nestačí práve na horšie svetelné podmienky a má malý zoom pre mńa...
...a ako pozerám na vaše fotky, tak to je iné kafe...

ja si tie fotky /z kompaktu/ zmenšujem vo fotošope 7,0 CE, aj tam doostrujem /flitr-zostření-doostřit/, ale ako to vložím na web, tak to monohokrát nie je až také ostré- závisí aj od fotky...ale len som s tým začala experimentovať...nemám tam funkciu chytré doostrenie, aspoň som to nenašla

a vidím, že ste tu otázku canon vs. nikon rozoberali, tak idem na to mrknúť...aj okolo eos 450d

z.g.
9. sep 2009

mňa by zaujímal váš názor na objektív 18-105 k nikonu D90
pozerám, nobody, že canon 450 má horšie ovládanie, tak to je tiež dosť dôležitý faktor
a inak, to je to, že canon v tých nižších triedach nemá nič moc...ešte tak eos 1000d, ale zase čo som pozerala na fotky , tak ma moc nepresvedčili, viem, že to závisí aj od toho, kto s tým fotí, aký má objetív ale aj tak ma to ovlyvnilo...
nobody, aký objektív ideš kupovať k tej d901? a vraj má nedostatočný softvér na úpravu fotiek v balení?

evuliki
9. sep 2009

Ahojte fotomaniaci 😉 Ja tiez rada fotim,na narodky som si dopriala darcek Nikon d5000,je to fajna masinka.Bol k tomu len zakladny objektiv 18-55. Ved idu vianoce,tak napisem jeziskovi o lepsi objektiv 😅 Len sa v tom velmi nevyznam,pasuje tam aj objektiv od inej znacky?

suziad
9. sep 2009

ziadny setovy objektiv predavany k telu nieje dostacujuci. kup si iby telo a objektiv zvlast. software v baleny na upravu foto vobec nepotrebujes. Su ine lepsie softvery za vynikajucu cenu napr. Zoner. alebo aj free softwere.

z.g eos 1000D urcite nieje lepsi ako 450D 😉 tak skus si potom pozriet eos 500D

nechapem teraz co si povedala ze canon v nizsich triedach nema nic moc. A co by si tam akoze potrebovala!!!

Ja fotim canonom 450D a objektivmi Sigma.

http://www.suziafoto.estranky.sk/

prakktickazena
9. sep 2009

baby ak zacinate fotit a chcete zrkadlovku strednej triedy, skuste si okrem Nikonu a Canonu pozriet aj Pentax. Odporucam Pentax K100D, ja mam Pentax K110D ktory este nema zabudovanu specialnu stabilizaciu ako Pentax K100D, napriek tomu v zlych svetelnych podmienkach, ked este nechcem pouzit blesk dosahujem ovela lepsie vysledky ako predtym s Nikonom, ktory som si poziciavala na akcie. Pentax ma sice "iba" 6,1 Mpix, ale ked uvazujete o tom, ako obrazky zmensovat a nie z nich robit zvacseniny 2m x 2m, tak je to az az. no a zaujimava je hlavne CENA. no a este je vyhoda na prvy pohlad nenapadna, ale velmi prakticka, ze je na tuzkove baterky.
ja mam doma aj analogovy Canon, vsetky objektivy Canonu su kompatibilne so vsetkymi zrkadlovymi i analogovymi fotoaparatmi. pred kupou som teda samozrejme zvazovala digitalnu zrkadlovku Canon. ale po praktickom vyskusani a porovnani fotoaparatov a zvazeni ceny som sa rozhodla pre Pentax a nelutujem. Fotim s nim viac menej koncerty a kapely su s vysledkami velmi spokojne a ked chcem robit nieco vaznejsie tak aj tak fotim na film, format 6x6.
myslim ale ze je hlavne si fotaky o ktorych rozmyslate poriadne ochytat, pozriet, porovnat. menu ktore vyhovuje jednemu, moze liezt na nervy druhemu a naopak. ten Vas fotak vam musi proste zavonat. 😉
hlavne vela nepreplatte, dolezitejsie je vediet Ako, a Co, ako mat najdrahsi a najlepsi fotak na svete...

hanam
9. sep 2009

prakticka zena-posli link na nejake foto urobene pentaxom, rada kuknem 😉 mozes aj do IP

z.g.
9. sep 2009

suziad no prenááádherné fotky, objektív máš aký?, sorry, ak si to už písala...
myslela som analógiu napr. nikonu d40 že nenájdeme u canonu, ale možno sa mýlim...ak ma opravíte budem rada...ja sa v tom zase nevyznám...tú 450 som brala, že už nie je úplný spodok...

praktickazena, tiež budem rada, ak dáš nejaký link...aj aký objetív máš...tak zase mám brouka v hlave...ale netlačím na to...presne tak, je to indivindi, tak sa už konečne musím vybrať do predajne, ale vopred chcem mať prehľad, aby som vedela, na čo zamerať...

z.g.
9. sep 2009

suziad, už som si prečítala na tvojich stránkach, čím fotíš...

z.g.
9. sep 2009

myslela som konkrére, aké sigmy máš...

nobody
9. sep 2009

z.g. - photoshop na zmenšování moc nepoužívej, pokaždý mi to vyplivlo podexponovaný věci ..a nějaký šum

photoshop je dobrý na několik věcí, ale má některý fce fakt zvláštní .... třeba retuš ... to bych musel pc rozmlátit, kdybych to měl dělat v něm

zmenšuju v t602photo, protože jsem to kdysi dostal k počítači ....
možná gimp na tom bude líp se zmenšováním než photoshop ... a to mám cs3

canon 450d má PRO MĚ horší ovládání a umístění, ale je to o zvyku určitě ..jsem zvyknutý na jiný prostě, někomu to může vyhovovat ..většinou něžnýmu pohlaví ty canony za menší peníze sedí

praktickazena - pentaxy byly kur**vsky slavný, teď to trochu upadlo, ale kvalitu mají výbornou, to je fakt

evuliki - no jistě že tam pasují značky jiných firem - sigma, tamron, .... a plno dalších ... stačí ti u těch objektivů vědět, který od méně drahých firem jsou nejlepší a je to 😀

z.g. - no suzi tam má ty objektivy vypsaný přece