Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

katuska26
10. jan 2012

@michalag opravujem základný mám 18-55mm 😀

zuzka82
10. jan 2012

😅 AHoj kocky...som zatial vo foteni uplny laik, tak idem medzi vas proficky..

mam len obucajny fotacik canon povershot SX130 IS, na iny zatial niesu korunky, no chcem sa opytat, nezacinali ste niektora s nim???viem s nim urobit pekne a kvalitne fotky? co sa referencii tyka, kazdy si ho chvali, jasne ze nie na profi fotenie, ale aj ja by som rada urobila pekne zabery mojho drobca...
napriklad na fotenie v interieri odporucite nejake speci nastavenie alebo nieco?
vopred dakujem 😵

briketa
autor
10. jan 2012

@zzuzana82 😀 😀 😀 ale coby, to on chce zo mna len vyrazit nejake peniaze, aby som uz zacala fotit ako zivnost 😀
to poznas - ked vtacka lapaju, pekne mu spievaju 😀

briketa
autor
10. jan 2012

@zuzka82 zuzi, samozrejme, ze sa s nim da urobit krasna fotka. speci nastavenie pomoze len vtedy ak si si uz cosi nastudovala o foteni - o tretinovom zakone expozicie, o vyzname svetla, dynamike sceny, o pomere clony a casu zavierky.
to je ako ked chces postavit krasny most, musis sa najprv pozriet ako postavit pevnu konstrukciu.
nastudujes tu: http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm
uplne zdarma 😵

briketa
autor
10. jan 2012

@zajo79 ale marketingovo vzate, ked uz vysla D4 (aaaahhhhh 😝 ) tak D800 uz vydat MUSIA, koli konkurencii Canonu

@zuzka82 myslela som tym celym, ze darmo ti poviem daj si to na rezim M ked ti to nic nehovori, ako potom co nastavit. a nato nie je vseobecna formulka, to musis nastavit podla danej svetelnej situcie kde sa prave nachadzas.
ale ak napr. vies ako urobit spravnu a zaujimavu expozicu "obrazok" a mas idealne svetlo, tak aj ked to supnes na automatiku bude ta fotka pekna.

briketa
autor
10. jan 2012

@michalag samozrejme ze nie je zbytocny, mas tam vykryte omnoho dlhsie ohnisko.
to aky fotak kupit a od ktorej firmy, to sa uz musis rozhodnut sama, preco tak robis.
vypisala som porovnania Canonu a Nikonu, spis si pre a proti z toho co si videla v obchode a rozhodni sa nalepsie ako vies.
Darmo my tu o zivot Nikonujeme, ked Tebe lepsie bude vyhovovat Canon. TO su vsetko osobne preferencie

briketa
autor
10. jan 2012

@zajo79 ja si myslim, ze najprv zatlacim na kupu objektivu Nikkor 24-70 f2.8 a potom aj ked neskor ten fotak. Nebudem "zbytocne" kupovat 17-55 ked uvazujem o plnoformate.
Inak si zober, ze D800 3500.- usd a D4 stoji 6000.- . Ono velmi dava zmysel, ze ked uz clovek uvazuje nad serioznou pracou, kupit jednoznacne D4. Keby clovek tak mohol len tak prihodit dvaapol litra... 🙄
Vies, tu kde ja byvam v tejto stvrti, je to s Manhattanom, Beverly Hills, a Maiami najbohatsia cast USA. Ides okolo uzasnych pozemkov, samy miliardar a bilionar. Vtedy si tak vzdy pomyslim - kurna my na jednom plate, chudobni oproti nim ako kostolne mysi, nemohol by mi niekto prehodit cez plot smiesnych desattisic na fotovybavu???? 😅
Hned by som brala aj 70-200 Nikkor a predala pevne co mam a kupila za to 85/1.4G namiesto f1.8 co mam ...
Dobra som co? 😔

zuzka82
10. jan 2012

@briketa Hmmm, tak si to urcite zacnem pomaly studovat🙂) ked ja som s tych vselijakych pojmov aj dost magor, clona, atd... 😨 pred chvilkou sa mi dostal do ruky canon EOS 500D, ale su to fotky o inom...

tak mi asi neostava nic len skusat a skusat

briketa
autor
10. jan 2012

@zuzka82 technika fotografa nerobi, naozaj. aj z malej masinky vyklepes uzasne fotky, ak vies ako!
Keby som Ti teraz vlozila do ruky moj fotak (PRO trieda) tiez by Ti to k lepsej fotke nepomohlo, ked este nerozumies zakladnym pojmom, nieto este principom. Na vacsich fotakoch uz musis nastavit vsetko sama.
Urcite Ti vsak mozem povedat, ze vsetci sme raz boli na bode nula tym zacali. Chce to len fotit fotit a fotit.

michalag
10. jan 2012

@zuzka82 ja fotim obycajnym kompaktom "vreckacom" Olympus X-845, nevravim odo mna su tu ovela skusenejsie a lepsie proficky, ale pravda je v tom ze musis nastudovat pravidlo tretin, clona, cas ..... (neviem ci na tvojom to ide) a stale len fotit a fotit a fotit. Da sa spravit aj s tvojim fotakom super fotka 😉

slovakia13
10. jan 2012

@zuzka82 ja sa tiez ucim obycajnym kompaktom 😉

michalag
10. jan 2012

@slovakia13 a cim fotiš?

slovakia13
10. jan 2012

baby uvazujem nad tymto http://www.lensmateonline.com/store/raynoxDCR25... ale neviem ci vyuzijem ,alebo peniaze odlozit na tu zrkadlovku co planujem 😝

slovakia13
10. jan 2012

@michalag canon powershot s95 teda kupila som si ho ako narodkovy darcek a fotit som zcala tak viac a na manuale vlastne az teraz 🙂 a teda som sa zalubila do fotenia,nechapem ako som mohla zit bez 😉

zajo79
10. jan 2012

@briketa PLNE CHAPEM....

ja tak poznam par dotycnych... aj na slovensku.. vedia ze ma to bavi, zahojeny su este aj ich pravnuci.. a neprispeju 😀 😀 😀 😀

d4...aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaach..... no ale to by nan najskor d700/resp- nova d800 musela zarobit... a to aj na tu d800 musim nasetrit.

to kup 24-70, 17-55 uz ee...

zajo79
10. jan 2012

@slovakia13 setri na zrkadlovku..

zajo79
10. jan 2012

@briketa bud bude nastupca d300s alebo d700vky... caka sa uz cca rok a pol.. na nervy toto!!!

briketa
autor
10. jan 2012

@slovakia13 ja by som si to radsej odlozila, poviem ti preco. ked mas ohnisko cca 50-60mm na macro, to si hlavu (nakolko kompakt je maly a nema ani vytrcajuci objektiv) musis vlastnym nosom takmer dobnut do vcely, ktoru ides fotit 😔 , je to kratke. Kazdy hmyz aj vtak ako jasterica a pod. Ti zdrhne. Druha vec, neviem ako to pracuje s nastavenim clony, aky to ma bokeh, pretoze pri makre potrebujes pekny bokeh, inaj je to foto cele machulate.

zajo79
10. jan 2012

teraz vychadzaju mirrorless fotaky.. cena 1300 € len telo....plus 500 za sklo..to sa oplati kupit radsej d700vku...pripadne jej nastupcu..to nieje o com.. i ked je to velke, tazke, ale dat tolke prachy za nieco co ma vystup "vraj podobny" ako zrkadlovka... i ked taku hracku kto by nechcel, ze ano? 😀

briketa
autor
10. jan 2012

@zajo79 presne som minule tu J1-tku studovala. To je kategoria pre ludi, co su financne na tom lepsie ako my dve 😀
Ma to vyznam mat fajn fotky uplne skladne poruke. No s detmi by to bola spica...keby... sme nezivali deravymi vreckami😀

zajo79
10. jan 2012

@briketa uz uz som isla objednavat x100 od fuji...potom vysla xpro1 ci ako sa vola- ci teda je estelen ohlasena, ale 1300 telo plus 600 skla...

a potom ma osvietilo, ze mam kupit ff...

a je asi otazka casu, kedy bude ff v kompaktnejsom tele, s vymennymi sklami...

a to nehovorim o nex7 - 1300 telo, plus setove skla ktore su uplne na prd... super zabery su s tym, ak daju nato sklo ..leica, voigtlander v cenovych relaciach 1500-3500€.... a to uz co?!!!

pen ep3 - celkom sikovna masinka, ale dat 850 za nieco do vacku, aj tak mi bude ff chybat...

a j1tka... maly snimac.... CELEEEE ZLE........ ako doplnkova masinka ok, ale jediny fotak...tazko

pekny, ale drahy konicek mame... muzo moj ma polovacky, mi zahlasil, ze chce novu gulovnicu tento rok.... no este o tom nevie, ale az po mojom fotaku..

michalag
10. jan 2012

@zajo79 @briketa baby ja sa pri vas dvoch uplne stracam 😅 😝 😀 , trochu spomalte s tym študovaním, dobre! 😀 😀 😀

michalag
11. jan 2012

@briketa co sa tyka znacky tak v podstate mi je to jedno lebo obidve su myslim super a Canon sa mi vidi o nieco lacnejsi co sa tyka aj objektivov, ale uz od zaciatku mam vysnivany Nikon, je mensi a lepsie mi sedi v rukach. Nevravim ze decka nefotim ale popravde zatial mi to moc nejde, ja som skor na prirodu, krajiny, macro co viem ze ani jeden z tychto objektivov na macro nie je, tak preto som sa pytala na ten druhy objektiv ci je dobry

olienka12
11. jan 2012

@michalag s 18-105 urobis pekne makro fotky, teda to co si fotila doteraz nie makro v pravom slova zmysle co su uz priblizenia uplne ako keby cez lupu 🙂)

briketa
autor
11. jan 2012

@michalag toto som fotila min. tyzden 70-300-kou, kolibrik, pod mojim kuchynskym oknom 😵

briketa
autor
11. jan 2012

takze do prirody sa dlhe urcite hodia
MOdry kon uplne zlumpari fotky, ja to mam vsetk na flickri

zuzub
11. jan 2012

ahojte neviete mi prosím poradiť ako je to so sbalizáciou obrazu pri videu pri fotaku NIKON Coolpix P 500? máte niekto osobnú skúsenosť s týmto foťákom?Ďakujem.

briketa
autor
11. jan 2012

@zuzub tie stabilizacie su na roznych fotakoch. ale zalezi od toho, ci mas OPTICKU stabilizaciu obrazu, ktora ti "zachranuje" obrazok este predtym nez ho senzor prekonvertuje do vysledneho vychodivsieho obrazu, alebo
DIGITALNU stabilizaciu ktora pouziva pixely ktore su von z ramu obrazu a posuva eletronicky obrazok zaber po zabere. Tato technika ti umoznuje skratit cas zavierky, tym padom dosiahnut ostrejsi obraz.
Funguje to vsak dobre iba za jasneho svetla a na kratsie useky zaberov. Pretoze tak optika pracuje.
Opticka stabilizacia je urcite ucinnejsia a s lepsimi vysledkami ako digitalna

zuzub
11. jan 2012

@briketa vďaka tomu rozumiem mňa skôr zaujma či mám tento foťák pri natačaní videa opticku alebo digitalnu stabilizaciu alebo žiadnu

briketa
autor
11. jan 2012

@zuzub to musi byt napisane v manuale, pockaj, pozriem sa na to
"Optica stabiliza, pracujuca na principe posuvania senzoru nie je dostupna"
ALe digitalna je.
Cize ta slabsia