Ktorá z vás rada fotí?

briketa
8. mar 2009

Ktora z vas este rada foti, nielen deti? Ako ste pokrocile a aky mate fotak, objektivy? Na co sa zameriavate, chodite na fotovikendy? 🙂

silvia.t
8. jún 2011

@ivka000
@maruskak13 gratulujem baby .. ja som mala teraz kupovat novy obj.ale peniaze isli na mm pokutu v nemecku za rychlost tak 500eur je len tak fuc 😠 😠 😠 uz neverim ze sa ho niekedy dockam ☹
mam na FB zalozenu stranku najdete ma pod menom silvia tasli photography...foto budem hadzat tam a budem vdacna za komenty 😀

adus123
9. jún 2011

@mirica4 ...nie, este nemam....dnes idem do Auparku, tak este popozeram.... 🙂

adus123
9. jún 2011

@silvia.t ...no to mi je luto. To teda fakt nepotesi, tak zbytocne vyhodene peniaze.... ☹

rainee
9. jún 2011

ahojte fotografky 😉 potrebovala by som trosku poradit ohladne fotenia so zrkadlovkou. vcera mi manzel kupil nikon d5100, teda mimo ineho ze sa s tym este len zoznamujem lebo je to moja prva zrkadlovka, mam jeden problem - nie je bez pouzitia blesku schopny zachytit objekt v pohybe nerozmazane. viete mi poradit nejaku fintu aby boli fotky bez blesku aj tak pekne nerozmazane? teda ak sa to vobec da...dakujem 🙂 ide totiz o to ze fotim velmi casto dcerku ale nechcem ju kvoli moznemu poskodeniu zraku casto oslepovat bleskom ktory je aj pri najnizsom nastaveni podla mna stale dost silny. este by ma zaujimalo ako vy riesite tuto vec pri foteni deticiek.....

olienka12
9. jún 2011

@rainee skus si pozriet stare prispevky a toto je tahak RYCHLOST ZAVIERKY
spiace babatko - 1/60 - 1/125
batoliace sa dieta - 1/125 - 1/250
pobehujuce dieta - 1/250 - 1/500
dieta na hojdacke - 1/500 - 1/1000
_____________________________________
ked fotime z ruky bez stativu
1/4, 1/8, 1/15, 1/30 prilis pomale na ostry zaver
1/60 je hranicna hodnota pre pevnu ruku
dostatocna rychlost: 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500

Na zmrazenie pohybu:
prilis pomale: 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60
1/125 je hranicna hodnota pre pevnu ruku ak je pohyb rychly
dostatocne rychle: 1/250, 1/500, 1/1000, 1/1500

ISO (sum)
-slnecny jasny den ISO 100
-slnecny den v miernom tieni
(napr. pri dome na terase) ISO 200
-zamraceny den (nemusi byt
ciernava, ale nevidiet slnko) ISO 200-400
-svetlo z okna ISO 400
-interier bez blesku ISO 800 a vyssie
- fotenie niekoho predstavenie na scene
ISO 1600
-fotenie sportu v halach bez blesku ISO 1600

CLONA
f/4
velmi otvorena clona (velka diera v lieviku) - na co si zaostris, to bude ostre, vsetko ostatne je rozmazane = dobre na portrety/ selektivne zaostrenie

f/22
malo otvorena clona (mala dierka v lieviku), vsetko na zabere bude ostre, dobre na krajinky, architekturu

Fotenie deti: vo vseobecnosti zaostrenie na nos poskytne ostru celu tvaricku
Ked fotime portret dietata, priemerna dobre pouzitelna clona je f/4, f/5,6, az po f/7.1
Pri velmi malom clonovom cisle sa casto stane, ze mame krasny DOF, ale zaostrene len jedno oko. V niektorych pripadoch je to OK, ale niekde sa ziada cela tvaricka, alebo aspon obidve ocka.

Este taka blbosticka. Pomocka ako zvolit spravnu rychlost zavierky = zvolte si cislelne najblizsiu rychlost : pozrite cisla na objektive - fotis napr. s objektivom 50mm, ked chces dobru ostrost, zacni s 1/60. Vzdy ju mozes zvysit na 1/125 a vyssie, ale nizsie velmi nechod, lebo cim zmensis rychlost, tym viac je sanca na rozmazanie zaberu.
Objektiv 18-70mm zacni s rychlostou 1/100, 1/125 radsej ako nizsie.

Samozrejme vsetko zavisi od okolitych faktorov svetla, expozicie a osobneho zameru.
jednoducho od 100vky dole- dlhsi cas, od 100vky hore- kratsi cas, dlhsi cas- viac svetla, kratsi cas- menej svetla...a mozno od 100 dole je lepsie mat stativ pretoze ked fotis nieco, neudrzis kameru v ruke bez pohybu a foto je rozmazane,je to na pomaly pohyb, od 100vky hore, cim rychlejsi pohyb tym väcsia rychlost aby neboli fotky rozmazane

zuzu80
9. jún 2011

@olienka12 perfektny tahak si hodila 😉

olienka12
9. jún 2011

@zuzu80 okopirovala 🙂)

zuzu80
9. jún 2011

@olienka12 to je jedno ale kolkym si tym pomohla 😉

olienka12
9. jún 2011

@zuzu80 tento tahak davala briketa uz pekne davno v tomto fore 🙂

zuzu80
9. jún 2011

@olienka12 aha 😉 , apropo co je s briketou, pekne davno sa tu neukazala? 😕

qetinka
9. jún 2011

zrovna teraz ..pred chvilou som riesila dlhy a kraátky cas...
šla som maleho fotit..a vsetko rozmazane..

rainee
9. jún 2011

@olienka12 to je na mna este trosku moc lebo len zacinam so zrkadlovkou, ale diky 😀

rainee
9. jún 2011

@qetinka v com moze byt teda problem? ja tiez dost riesim rozmazance 😠

saskarisko
9. jún 2011

@rainee - okrem tahaku, co tu dala olienka, ak potrebujes pouzivat blesk (ktory v urcitych svetelnych podmienkach pouzit potrebujes), existuje aj takyto difuzer na interny blesk, cim vlastne nebudes tak osvetlovat dieta, a nebudes mat aj extremne tiene
http://www.photonet.sk/shop/difuzer-na-interne-...

mirica4
9. jún 2011

ahojte ou máme ťahák, dovolilka som si ho scopy potom prečítam, nemám teraz času, stále kolo malého aj mm a pribudlo zaváranie, chdím čítať po večeroch, ale lepšie ako vôbec..takže teraz vás idem dočítať

mirica4
9. jún 2011

máme ešte nejaké ťaháky? chcela by som viac ešte 😅

prsky
9. jún 2011

baby a mate skusenost s fotoramikmi? dajte tipy, ak hej, rozmyslam, ze by som kupila mamine na narodky 😉

adus123
10. jún 2011

Ahoj te babulky, prosim Vas, chcem si kupit na objektiv nejaky filter na ochranu objektivu. . Viem, ze su tu uz pisali nejake typy, ale neviem to najst, na ktorej strane to bolo...tak Ak by ste boli take zlate.....prosim poradte mi...nechcem nejaky drahy, kedze teraz sme kupovali ten fotak...tak na drahsi ideme postupne nasporit...ale teraz by som ho potrebovala kvoli ochrane objektivu...mam si kupit nejaky UV filter? mate nejake typy na dobry a lacnejsi? dakujem. 🙂

adus123
10. jún 2011

@hajanka ... este sa vraciam k tomu problemu, co som pisala na strane 268...ze ked otvorim v pocitaci fotky , ktore som nafotila do RAW, neotvori mi ich hned vo photoshope, ale najprv v tom prvom programe..uz som zabudla ako sa vola... 🙂 Prosim ta a z tej tabulky, ktoru miu vyhodi ako druhu si mam vybrat ktoru moznost?
A mozem si vo fotaku nastavit nejake parametre tak, aby mi hned tu fotku fotenu do RAW otvorilo vo photoshope? Lebo ked to otvaram najprv v tom prvom programe a nasledne vo photoshope, tak sa mi tie farby zmenia.

mirica4
10. jún 2011

ahojte..

@adus123 našla si už brašňu? a o tých filtroch ešte si musím prečítať

lili_a_mimi
10. jún 2011

@adus123 ja mam tento http://shop.ephoto.sk/hoya-filter-cir-pl-uv-hrt... 😉 nebola to najlacnejsia verzia, ale ako som sa tam s nimi rozpravala, tak tento z toho vysiel ako nejlepsi kompromis. Take tie uplne lacne sa neoplati kupovat, lebo ti pokazia kvalitu fotiek 😖 tento polarizak s UV filtrom je fajn a super vykresluje oblaky a vodu 🙂

lili_a_mimi
10. jún 2011

@adus123 skus este kuknut tu http://www.ephoto.sk/forum/8/objektivy-a-filtre/ su tu rozne diskusie a v niektorych je to celkom fajn napisane 😉 napr. v teme "CPL filter Aky?" alebo "uv filter na nikkor 18-105" ale je toho tam ovela viac 😉

lili_a_mimi
10. jún 2011

Este nejake clanky o filtroch: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografi... alebo http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografi...
a mne sa zapacili tieto: http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografi... a http://www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/fotografi... 😉 ale zatial som sa nerozhodla, ci sa budem zameriavat na fotenie prirody alebo ludi... 😅

adus123
10. jún 2011

@lili_a_mimi ..a ty mas aky fotak?

adus123
10. jún 2011

@mirica4 ..nie, este som nekupila..mozno dnes.... 🙂

lili_a_mimi
10. jún 2011

@adus123 ja mam Nikon D5000 😉

adus123
10. jún 2011

@lili_a_mimi ..a mas ten filter zalozeny stale?kupovala si ho cez net alebo v kamennom obchode?

adus123
10. jún 2011

@lili_a_mimi .. Ty fotis do RAWu alebo do JPG?

lili_a_mimi
10. jún 2011

@adus123 ano, mam ho nasadeny stale. Sice mi robi o cosi tmavsie zabery (hlavne v interieri) ale to si potom upravim v PC 😉 ale na vonkajsie fotenie je super. Chcela som ho kupit cez net, ale tym padom, ze som z BA, mm ma zobral do ich obchodu a tam mi poradili, ze co a ako 😉 tam ma "odhovorili" aj od tych cokin systemov - vraj si nemam hned na zaciatok vsetko pokupit a potom to nevyuzit... 😉 a dobre spravili, asi urcite by som ich nevyuzila 😀
a zatial fotim len do JPG, ale uz sa pohravam aj s myslienkou fotenia do RAW, no musim si este zaobstarat vacsiu kartu...

adus123
10. jún 2011

ja mam kartu 32 Gb, tak mne by sa to tam aj vmestilo, len to neviem potom nejako preniest do PS. Najprv sa mi otvara nejaky iny program, z kotreho sa potom da prejst do PS, ale chce to nejake zmeny farieb...neviem, ci to dobre vysvetlujem..pisala som o tom na strane 268 a Hajanka mi odpovedala....ale neviem to zmenit...
Ty si uz skusala ten RAW?