Ktoré náboženstvo je to pravé?

ivivaiveta
1. apr 2015

Dnes som taka rozbehnuta...dokoncila som bakalarsku temu "Manzelstvo v islamskom pravnom systeme"...po prestudovani vsetkej moznej dostupnej liteatury som zistila, ze aj oni, aj zidia, aj my krestania (monoteisticky)vyznavame jedneho Boha..len my, tri nabozenstva, ostatne to maju inak.....tak ktorého Boha potom?..toho istého?..a preco sa nenavidime, ked Boh je len jeden...a este nieco..mna nasi pokrstili, tak som krestanka, nedali mi na vyber..do kostola nechodim, lebo mi je zle, ked idem okolo a stoja tam zlodeji,klebetnici, zli rodicia, ktori sa tam prisli co?vyspovedat z hriechov a zivot ide dalej?...ja stale nechapem, ci je horsi ten, co do kostola nechodi a zije slusny zivot...ci zid,krestan,moslim, alebo ten, kto robi zle, ale si ide potom pre "odpustok"., ci ako sa to vola....

nair
1. apr 2015

@ivivaiveta Nebezpečná téma.. 🙂

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@nair ja viem..ani nechcem,aby sa tu ludia vadili...len chcem pocut nazor...ved preco akceptuju ti, co stoja v kostole vedla tych, o ktorých vedia, ze sa tam len prisli vyspovedat?.. a idu dalej svojou cestou...su horsi ti, co tam nechodia, len sa ticho doma pomodlia?..

vroni
1. apr 2015

@ivivaiveta, pre kazdeho to jeho. Za svoju ateisticku malickost tvrdim, ze ziadne 😉
To, ze do kostola (mesity, synagogy) chodia ludia dobri i zli je dane tym, ze viera ci neviera negeneruje automaticky dobreho ci zleho cloveka, ale len ukazuje cestu. Zly clovek moze byt krestan, moslim, zid ci ateista, dobry tiez. Podla viery v existenciu Ufo tiez nedelime ludi na dobrych a zlych. alebo na mudrych a hlupych, lebo to jedno s druhym nema nic spolocne.

domak2
1. apr 2015

@ivivaiveta pre kazdeho to, ktoremu veri 😅

domak2
1. apr 2015

A na otazku preco sa nenavidime? sa staci pozriet tu na forum a sledovat ako sa dvihaju emocie, ked ma niekto iny nazor a to moze ist kludne o plienky jednorazove, ci latkove 😀 Len pri nabozenstve su v tom este zamiesane manipulacia, peniaze (kopa penazi) a boje o moc a postavenie. 😖

tribalmite0
1. apr 2015

Som pokrstená,ale do kostola nechodím a ani sa nepotrebujem každú nedeľu či sviatok ukazovať v kostole pretože je mi zle z tej faloše ktorou sa "veriaci" v kostole prezentuju a pritom sú to tí najväčší hriešnici na čele s farárom čo už je iná kapitola....nevidím dôvod na to aby tí čo sa modlia len doma boli v niečom horší.

nair
1. apr 2015

@ivivaiveta Horší / lepší.. Ja to poviem takto.. Úprimný, a (spravodlivo) dobrý katolík je "lepší" ako pokrytec, úprimný a (spravodlivo) dobrý moslim je "lepší" ako islamský pokrytec.. A podobne je to so židmi, budhistami (tam je možno tých pokrytcov "naoko" menej), jehovistami, ateistami.. Neplietla by som hrušky s jablkami.. Proste "kvalita" či "morálna hodnota" človeka je kdesi inde ako v jeho vierovyznaní, to je každého osobná vec.. A to, že je vedľa mňa v kostole pokrytec, to je jeho bordel 🙂 Byť kresťanom a neuznávať Cirkev je alibizmus a tradicionalizmus, Cirkev má dobrý základ, len sme to my ľudia pokašľali.. Tak ako všetko.. Svetu vládne moc a peniaze a nepoddať sa tomu a nájsť si vlastnú cestu je jedno veľké umenie kvalitného bytia 😉

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@vroni tak predsa viera ukazuje cestu, ako pises..preco si potom ateista?..a rada citam, ze zly, ci dobry moze byt clovek kazdeho vierovyznania...

nair
1. apr 2015

@ivivaiveta lebo @vroni verí v nebytie vyššej existencie 😉

liebling98
1. apr 2015

@ivivaiveta prečítaj si od G. E. Lessinga knihu Múdry Nathan (v originály Nathan der Weise) a sústreď sa na jeho rozprávanie sultánovi, podobenstvo o prsteni. Sultán Saladin mu totiž položil presne tú istú otázku...

vroni
1. apr 2015

@ivivaiveta, @nair to uz velmi poeticky definovala 😉
Alebo inak: cestu, ktoru viera ukazuje, povazujem (ja osobne) za slepu ulicku a nevidim dovod sa po nej vydat.

terezka1947
1. apr 2015

...hovori sa,ze cirkev nie je 5*HOTEL vyvolenych,ale nemocnica hriesnikov 😉
myslim,ze kazdy,kto berie zivot vazne,berie to svoje nabozenske "zaradenie"vazne- predovsetkym s LASKOU zije to "prave"nabozenstvo
toto nie je o BOHU,ale o ludoch 🙂
..nie kazdy katolik,kt.chodi kazdu nedelu do kostola a spoveda sa je falosny
...nie kazdy napr.moslim je za bezhlave zabijanie...atd
aaale ja som presvdecena,ze za svoj zivot,za svoje svedomie a za svoju dusu sa raz pred tym BOHOM
zodpovieme...tu sa mozme okraslovat,mozme opisovat,aki zli su ti druhi....ale raz si zodpovieme ten svoj zivot-takze tak by sme mali zit svoje nabozenstvam,aby sme sa nemuseli bat raz zomriet

LEBO,co ak po smrti naozaj NIECO je...hmm....a sranda a vyhovaranie sa na druhych a rozpravanie o tom,aky som ja dobry,ale ti druhi su hrozni....nooo,neviem,ci nam to pomoze
takze je jedno kolko bohov by bolo,ked sa my skryjeme vzdy za to,ze veeeed ten druhy toto a ti ostatni hento....ide o mna

0silvia0
1. apr 2015

@ivivaiveta
- náboženstvo je len cesta
- treba sa naučiť neukazovať prstom na pokrytca vedľa seba v kostole, ale pozrieť sa do svojej duše a tú riešiť
- do chrámov sa nechodíme ukazovať, chodíme tam kvôli Bohu a nie kvôli novým šatám, kvôli nejakej prestíži atď.
- spoveď je len možnosť zamyslieť sa nad sebou a začať znova s čistým štítom aspoň na chvíľu, kým nás naše ego a hriechy zasa neprevalcujú
- prečo nenávisť? lebo nenávidieť je ľahšie ako milovať, ale s tým Boh nič nemá, je to záležitosť nás, ľudí, nás, slabých ľudí

natalym
1. apr 2015

Ja som katolík, nebola som tak vychovávaná, bola som vychovávaná k tolerancii, dá sa povedať, že som sa sama rozhodla a sama som si vybrala. Môj manžel je tak vychovávaný, až nútený k viere a absolvovaní všetkých ceremónií okolo. Sám vidí, že to tak nie je správne. Dohodli sme sa na začiatku nášho manželstva, že naše deti budeme tak vychovávať v katolíckej viere, on si to prial, pravdepodobne aj že je tak zvyknutý a ja že na tom nie je nič zlé.
Riadim sa tým, že Boh je len jeden, každá viera má mnoho spoločných znakov. Ja akceptujem, prajem si aby mňa akceptovali. Neriešim, že tí čo chodia do kostola sú hentakí a onakí. Ja tam chodím kvôli sebe, nie kvôli ostatným, každý si je sám za seba zodpovedný. Nesúdim, lebo nechcem aby som ja bola súdená. Súdiť ma bude Boh, on jediný má to právo. V každom sa snažím nájsť to dobré a chcela by som aby to dobré každý videl aj vo mne. Spovedať sa chodím, len preto, že sa to patrí, nie som s tým stotožnená, je mi proti srsti, ale človek sa má obetovať a učiť sa prijať aj veci, ktoré sú mu nie práve príjemné. Nechodím tam len tak si vykvákať hriechy, naozaj sa za ne hanbím a snažím sa polepšiť. Som len malý, slabý človek, ktorý je na tomto svete len do času a teším sa na stretnutia na druhom svete, len neviem či si to zaslúžim. Som šťastná, že mám svojho Boha a viem, že veľakrát som ho sklamala, ale viem, že ma miluje takú aká som.
Modlím sa podľa nejakých ľudských kritérií možno často, podľa mňa osobne stále málo, len sa neviem modliť automaticky, rada modlitbu prežívam naplno. Ak ju prežívam tak naozaj mi dáva presne to čo potrebujem, ak sa nesústredím je to úplne na nič. A je mi jedno čo si kto o tom myslí. Boh mi dal a dáva veľa, bez neho tu už nie som.

sisaka
1. apr 2015

@ivivaiveta žiadne a vsetky. Nábozenstva su výtvory ľudí, na začiatku je vždy nejaký duchovne vyspelý jedinec, ktorý chce pomôct iným ľudom a snaží sa im sprostredkovať akýsi návod, ako sa stať duchovne vyspelou bytosťou. Vplyvom duchovne zaostalých ľudí, ktorí mali/majú problem pochopiť a su plny vlastného EGA sa to ale všetko tak spotvori/lo ze človek, ktorý chce duchovne rast sa v náboženstvách/ jednotlivých učeniach a vysvetleniach 100 krát prekrutenych, Prípadne zle pochopenych musí dolovať, aby našiel ten pôvodný odkaz... Cela pointa ale tkvie v tom, ze každý človek sa duchovne vyspelým stane len cez seba samého a žiadne náboženstvo ani iná osoba/ spasiteľ to za neho nespraví, k tomuto poznaniu sa človek tiež musí prepracovať sám a nemá význam o tom presviedčať ľudí, ktorý k tomuto poznaniu ešte len musia (sami) dospiet

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@domak2
@terezka1947 a viete nieco o tych odpustkoch?...to je akoze co?...to normalne mozem urobit co chcem a pridem do kostola,dostanem odpustok a hotovo?...alebo spoved...pridem,priznam a som pred svetom aj Bohom cista?..teraz vyzeram ako sisi, ale ja tomu fakt nerozumiem...

natalym
1. apr 2015

@sisaka Pekne si to - žiadne a všetky. Je to tak.

romaniela
1. apr 2015

žiadne. ver sama sebe a budeš šťastná 🙂

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@0silvia0 preco potom tak nenavidime moslimov?..preco nerozlisujeme normalne vyznanie viery od fanatizmu?...
a preco sa tak vela ludi ide do kostola ukazat v tych novych satach?...
ja som napríklad svoje dieta nepokrstila prave preto, aby sa mohol rozhodnut sam...no tiez sa stretam s tym, ze nemozes ist napr. na nejaku skolu, ked si mala etiku namiesto nabožka...chceme nechceme, u nas nabozenstvo aj obmedzuje potom..

natalym
1. apr 2015

@ivivaiveta Nechápem.
Moslimov ak nenávidíme, tak nie kvôli náboženstvu.
Ja osobne proti nim nemám nič, ale mám proti vyvolávaniu nepokojov a pod.
Ukazujú sa v nových šatách, no a? To je predsa ich vec. Lebo omša je slávnosť a na slávnosť sa patrí byť pekne oblečený, či je normálne prísť v minisukni, že mi vidno pol rite a výstrih až po pupok?
Kde sa nedá na akej škole vybrať medzi etikou a náboženstvom?
Nechápem.

0silvia0
1. apr 2015

@ivivaiveta je ľahšie hádzať všetkých do jedného vreca ako spoznávať, skúmať... ale ja osobne žiadnu nenávisť voči nikomu nepestujem, to, že to robí možno väčšina, ja osobne neviem ovplyvniť.
my ľudia sme fakt slabí jedinci... posudzujeme, súdime, hlavne ukazujeme na toho druhého. Tých, čo sa chodia ukazovať do kostola v nových šatách netreba riešiť, je to ich vec, ich viera, ich spôsob. Možno to inak nevedia, možno tento model "chodenia do kostola" prebrali od svojich rodičov, neviem. Ja nemám potrebu riešiť šaty niekoho iného, ani jeho spôsob a formu viery.
O tých školách, kde nemôžeš ísť kvôli etike fakt neviem, neviem sa k tomu vyjadriť.
O rozhodnutí nepokrstiť dieťa - je to tvoje rozhodnutie. Ja som mala sobáš v kostole a tam som sa zaviazala vychovávať svoje deti vo viere, a ja sľuby plním, takže u mňa nie je o čom.

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@0silvia0 dakujem za odpoved...

amanda0405
1. apr 2015
Používateľ amanda0405 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od amanda0405.

@ivivaiveta
my sa už poznáme napríklad aj z témy vzťah s arabom, takže ti môžem s kľudným svedomím napísať to čo aj tvojej kamoške erjone, vaše drísty o tom akí sú kňazi, ľudia v kostoloch zlí a falošní považujem v tomto veľkonočnom období keď si všetci veriaci pripomínajú umučenie a zmrtvychvstanie Ježiša Krista za silne účelové a provokačné...a to chodím do kostola možno trikrát za rok...
o čo vám ide, potrebujete tu víriť hladinu? prečo sa nerealizujete na moslimských forach, nepustia vás tam a potrebujete sa ventilovať tu?
keď ti je zle ak ideš okolo kostola, tak sa prechádzaj popri mešite...tam nájdeš tých bezúhonných, ktorí napríklad včera len tak ukameňovali nejakú ženu...

natalym
1. apr 2015

@amanda0405 Možnože to chce pochopiť. Možno hľadá otázky a odpovede.
Normálnych ľudí to nevyprovokuje.......... Zázraky vždy ľudí lákali, alebo ak niečomu nerozumeli, tak to chceli silou mocou pochopiť. Lenže vo viere stačí len veriť. 🙂

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@amanda0405 vidis, toto ma ani nenapadlo...ale nehnevam sa zato na teba..
vôbec mi nie je zle,ked idem okolo kostola,to sa mylis...nedavno som tam s malym len tak vosla,len tak, pre nic, za nic... takmer nikto tam nebol...dost ma to dojalo, ten pokoj...
.pekne sviatky..

amanda0405
1. apr 2015
Používateľ amanda0405 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od amanda0405.

@natalym
ja som to písala, my sa trošku poznáme aj z inej témy, takže môžem mať pochybnosti o úprimnom hľadaní otázok a odpovedí...tu ide skôr o niečo úplne iné...

natalym
1. apr 2015

@amanda0405 Ja viem, ale keď sa už v tom svete všetci hádajú tak sa aspoň my nehádajme. 😎

liebling98
1. apr 2015

@ivivaiveta k tým odpustkom - tie nezískavaš pre seba, ale pre Tvojich zosnulých blízkych. A k spovedi - pokiaľ nie je spojená s úprimným oľutovaním hriechov, je neplatná.

ivivaiveta
autor
1. apr 2015

@liebling98 aha...takze to je ta oblatka do ust?..a to je za mojich blízkych zosnulých, nie za mna?

liebling98
1. apr 2015

@ivivaiveta nie, oblátka do úst je eucharistia, telo Kristovo. Odpustky sa dajú získať na veľké sviatky, podmienkou je väčšinou predtým spoveď, účasť na omši a sv. prijímanie.