Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

yade
11. okt 2011

@somkralrepu
Bol tu jeden chalan na tomto fóre a on mal príliš nízku dávku na svoju váhu (ale mal tú nízku dávku dlhodobo veľa mesiacov, nielen pár dní, ako predpísala tebe lekárka) a práveže jemu to najprv nerobilo nič, ale potom sa mu náhle pleť stráááášne zhoršila a nemohol sa akné zbaviť cca 9 mesiacov-teraz hovorím o Roa-akné, ktoré zažili tí, ktorí mali prvopočiatne veľmi brutálne zhoršenie.Čiže brutálne obrovské doslova že vredy!A to ten chalan mal predtým len mierne akné, tak potom bol z toho hotový. Aj školu musel prerušiť, čo sa tak za seba hanbil.

Myslím, že tí, ktorí sa na to už dali, by mali dodržať tú odporúčanú dávku 0,5-1mg na kg...Ten 1mg sa mi zdá už príliš zaťažujúci...Tak niečo medzi tým, tá zlatá stredná cesta je naj.

Pozri, tých pár dní maj tých 20, ako ti lekárka kázala, potom tých ďalších 15 dní tých 30 a potom popros lekárku, ak to budeš v pohode znášať, nech ti zvýši dávku. Lekári, ktorí majú s Roa dlhodobé skúsenosti väčšinou dávkujú správne.

Ale možno budeš patriť medzi tých šťastlivcov, ktorí nemajú absolútne žiadne zhoršenie a ktorým sa to začne lepšiť od samého začiatku! 😉 Tak sa neboj, tento prvý mesiac ber tak, ako povedala lekárka...a potom to vyriešiš..Bude to O.K!

yade
11. okt 2011

...podľa toho, čo som napísala vyššie, u toho chalana spôsobilo to, že mal takú podhodnotenú dávku to, že mal to zhoršenie oneskorené-vlastne vtedy, keď sa to už ostatným, ktorí to začínali brať s ním, úplne strácalo...Podľa tohoto prípadu by sa to mohlo brať teda tak, že tá adekvátna dávka 0,5-1mg, ak má prísť k tomu zhoršeniu, tak to teda všetko vytiahne von, ale potom aj rýchlejšie hojí.

Zase som sa tu rozpísala..., sorry..už idem.

geneo
11. okt 2011

u mna bol priebeh vcelku zaujimavy... v skratke:

do tyzdna vsetko suche
do 2 tyzdnov vsetko vycistene
za 3 tyzdne problem s ocami
4 tyzden vsetko akne prec + extremny problem s ocami
40 den .... roa vysadeny
5+ mesiac po vysadeni vsetko ciste, problem s ocami pretrvava

momentalne cakam na "opravu" oci a navrat akne lol. oci su pre mna momentalne dolezitejsie ako akne.

sypac077
11. okt 2011

@somkralrepu ani ja to nemam zle a papam 60 mg a neboj aj ked mas 20 mg to neznamena, ze sa ti to zhorsi, tazke akne pri uzivani roa je velmi zriedkavy neziaduci ucinok, takze dufaj ze to ty nebudes 🙂 ... pokial budes vidiet ze ti to nefunguje popros doktora nech ti zvysi aj na 40 mg... inak ja akurat zacinam zajtra 10 den a nic trochu suchsie pery, takze je to individualne

vilki
12. okt 2011

@somkralrepu suche pery od zaciatku ale teraz je to ovela horsie, cim dlhsie ich beriem tym viac mi praskaju a susia sa a to zhorsenie asi po dvoch tyzdnoch som sa dost vyhadzala a dost dlho sa to hojilo,,teraz je to uz vysusene a vyrazky uz velmi nemam len mi ostali po nich take cervene fliaciky, dufam ze casom aj tie zmiznu...

somkralrepu
12. okt 2011

@vilki hej, tie pery som už spozoroval aj ja a to berem len 2.deň, ale zatiaľ v pohode 😉 fliačky? a malá si veľké vyrážky, alebo skôr malé? Ja to nemám až také zlé, teraz mám dosť škaredé čelo, lebo mám tam akné síce menšie vyrážky - ale veľa.. určite zmiznú, to tam nebudeš mať na stálo 😉 koľko to už berieš ?

somkralrepu
12. okt 2011

@sypac077 60 mg? To je dosť veľa.. doktorka povedala že niekde predpisujú veľké dávky, ona predpisuje skôr menšie, povedala že najprv mi dá 20 mg, potom 30 mg a uvidí sa... a musí sa to každému zhoršiť, alebo len niekomu sa zhorší?? cítim to už teraz, tie suché pery a pritom to mám len 2. deň.. joj, dúfam že to nebude mať efekt na svaly a na klby, kedže mi športujeme 😒

vilki
12. okt 2011

@somkralrepu nemala som velke vyrazky, skor mensie a to zhorsenie len na licach, iank celo, nos a bradu mam uplne ciste...beriem to treti mesiac, tie fliaciky len teraz sa mi robia ako sa mi vysusaju tie vyrazky na licach...no druhy den tak to su tie pery este v pohode, ale pockaj o taky mesiac.... 😝

vondra
12. okt 2011

Tákže dneska sem byl na kontrole, tentokrát mi krev nebrala a zeptal jsem se na tu dávku a zvýšila mi to na 40 mg, takže paráda 🙂

sypac077
12. okt 2011

@somkralrepu to nieje pravda, ze sa to kazdemu musi zhorsit... ale ja to uz 10 den uzivam a zatial sa mi vobec nesusi tvar, len pery trochu dnes ked som rano vstal tak som ich mal trochu krvave, ale jeleni loj to napravil 😀

a 60 mg neeje vela skor by som povedal na moju vahu akurat 🙂

lili1313
12. okt 2011

Spozorovala som nieco celkom zaujimave a chcem sa na to spytat... Nie som si ista, ci to suvisi s tymto liekom, no zacalo mi velmi chutit ovocie a zelenina - najradsej by som ani ine nejedla, akoby si to telo ziadalo. Mozno je to len psychika a snazim sa podvedome zasobit vitaminmi 🙂 Velmi mi vsak chutia rajciny, ale trochu sa ich obavam, kedze obsahuju betakaroten, co asi nie je pri tejto liecbe velmi vhodne. V poslednom case by som zjedla aj kilo denne, no krotim sa len na 1-2 kusy... Co si o tom myslite, ma s tym niekto skusenosti? Ake mnozstvo vitaminu A, resp. betakar. mozem este prijat v strave? Alebo to netreba velmi sledovat?

vilki
13. okt 2011

@vondra tak super, konecne aj ty mas vyssiu davku, uz to bude len lepsie... 😉

vilki
13. okt 2011

@lili1313 no myslim ze to s tym liekom nesuvisi, myslim to ze ti chutia paradajky 😅 , podla mna v strave to az tak sledovat nemusis....

sypac077
13. okt 2011

uz 11 den na aknenormine a stale som este mastny ako na zaciatku liecby, mate niekto tiez podobne skusenosti? 😖

vilki
13. okt 2011

@sypac077 mne sa plet prestala mastit s roa asi po dvoch tyzdnoch, este chvilku pockaj, neboj aj u teba to zaberie....

sypac077
13. okt 2011

dufam 🙂 inak beriem 60 mg na 74 kg a k tomu este zinok okolo 75 mg denne, ale to myslim s tym ucinkom nema nic spolocne teda dufam lebo zinok je pre lepsie hojenie ran, kedze pri roa sa horsie hoja rany... inak zatial ziadne zhorsenie na tvari aj ked mozno na chrbate to mam o cosi lepsie 🙂 ale zas ten aknenormin musi ucinkovat ked mam pery dopukane do krvy, ale ze by mi to nejak vadilo a bolelo ma to nie :D natrem balzam a som v poho

minig
13. okt 2011

Ahoj vsetci bojovnici. Takze dnes je to 2 tyzden co beriem ROA. Takzeeee:

1. Velmi suche pery, oci. Pokozku na tele mam ok, teraz trochu ruky, ale to moze byt aj z chladneho pocasia.
2 Chrbat sa mi o trochu zlepsil, straasne ma svrbi a boli zaroven. Mam tam take bolaky, aj na dotyk je to hrozne. Plecia nic moc. Ale niektore starsie sa uz teraz pekne susia 🙂
3. Tvar mam fajn! Okrem brady sa mi krasne lieci, lica sa davaju dokopy, stiahla sa mi ta cerven a mam pocit, ze mam zrazu taku jemnu a vlacnu plet 😉 Natieram poctivo rano aj vecer Biodermou sensibio. Rano nanesiem jemnu vrstvu makeupu ( ziadny puder, bronzer!) a vyzerá to super. Stiahli sa mi pory.
4. Bolievaju ma krize
5. Unava presla. Vyriesila som to tak, ze si tabletky davam az vecer ( nie rano ako predtym) okolo 8h, takze ked na mna dolahne unava, jednoducho idem spat. Niekedy aj o 10h. Rano som v pohodicke 😉

Pevne dufam, ze nepride nejake katastrofalne zhorsenie. Zatial to zvladam statocne a prichadzaju prve vysledky.

vilki
14. okt 2011

@minig to je super ze sa ti to uz hoji, no mne prave po tych dvoch - troch tyzdnoch nastalo to zhorsenie...a inak krize ma tiez dost bolievaju....

lili1313
14. okt 2011

@minig Drzim palce. Ja beriem piaty tyzden a zatial zhorsenie neprislo, uz po par dnoch sa to zacalo zlepsovat a nove vyrazky sa prestali tvorit. Len v tretom tyzdni sa mi vyhodila jedina obrovska, ale fakt mega obrovska vredovita vyrazka na brade, no aj ta sa zahojila rychlejsie nez som bola predtym zvyknuta. Teraz vlastne uz len maskujem jazvy a verim, ze aj 2. - 3. mesiac prejde takto dobre. Z neprijemnych ucinkov su to len velmi suche pery, kutiky a suchsie oci. Na pery mam masticku od koznej, zarabali mi ju v lekarni a ako jedina mi naozaj pomaha.

vilki
17. okt 2011

no caute! ako sa vam dari?ja celkom v pohode, vyrazky sa susia, a konecne som nasla balzam ktory mi super vyhovuje, uz som myslela ze na moje pery nieje ziadny dobry, sice mi yade radila ale to tu u nas v lekarni nemali, tak som v sobotu kupila astrid - harmančekovy, a dnes mam uplne hladke pery, vobec niesu vysusene a to som ich mala strasne az krvave, takze asi tolko. no a jedna negativna vec, vlastne dve: meska mi menzes uz 11ty den, baby stalo sa to aj vam? a ta druha vec, na ruke sa mi urobilo take cervene vysusene miesto a trochu to stipe a svrbi, co to je ekzem? 😖 😠

yade
17. okt 2011

@vilki
Menzes meškal aj mne(a veeľmi dlho), ale potom to už bolo všetko O.K....Meškal mi 1. a 2. mesiac brania Roa.
Som rada, že si si našla vhodný balzam, tento bol určite aj lacnejší 🙂

vilki
17. okt 2011

@yade ano stal len 1,80 a je vazne dobry, no aj mne meskal prvy mesiac ale len 6 dni, no vtedy som brala len 20ku a teraz bereim 40ku a meska mi uz 11 dni, no uvidime....

vondra
17. okt 2011

@vilki Jo to bude nejspíš ekzém no, taky sem ho už měl asi 2x a ted koukám (dneska sem spolikal 40 mg) se mi udělal znova, mažu si to kremém silonda z včelího vosku a tak za 3-4 dny mi to vždycky zmizlo ;)

vilki
17. okt 2011

@vondra dakujem za radu a kde si kupil ten krem v lekarni?

somkralrepu
17. okt 2011

Neviem či už začalo to zhoršenie..ale jedna strana tváre sa mi dosť zhoršila ☹
P.S. : fotka dosť skresľuje, v skutočnosti to mám o čosi viac..

sypac077
17. okt 2011

@somkralrepu ak mas stale slabu davku, tak poziadaj urcite o vyssiu, ale s tym zhorsenim asi moc nenarobis, ale tak vyssia davka by mala pomoct 🙂

vondra
17. okt 2011

@vilki Ten krém táta fasoval v práci, takže nevim jestli se dá normálně koupit... zkus něco co máš doma a pak uvidíš no, kdyby to náhodou nezmizlo

vilki
19. okt 2011

caute, tak ako? mate nieco nove? mne sa uz nove vyrazky nerobia, hoja sa tie stare, len to ma hneva ze mi po nich ostavaju cervene flaky, ( po tych vacsich), mali ste to aj vy? zmizne to? alebo budem musiet ist potom na nejaky chem. peeling alebo laser?

lili1313
19. okt 2011

@vilki ja mam skoro po kazdej vyrazke cerveny flak, no zatial mi vzdy zmizli - trva to vsak par mesiacov, tie vacsie aj rok.

a ten ekzem je naozaj asi z vysusenia, aj mne sa to robi, najma na predlaktiach a ramenach. mavala som to aj ako dieta, ked som sa nezvykla kremovat. prichadzalo to v zime, tak si nasi mysleli, ze je to reakcia na zimu, az teraz som si uvedomila, ze to aj vtedy zrejme vysusena pokozka - prave z tej zimy. vtedy to boli len 1 - 2 mini miestecka, teraz su ovela vacsie. nejaka intuicia mi napovedala, nech vyskusam jeleni loj - krem na nohy 🙂 a dost to pomohlo, zmiernilo sa to. maju ho v DM.

vilki
20. okt 2011

@lili1313 ja to mam tiez na ruke, pouzivam krem doliva a celkom to pomaha, no dufam ze tie cervene flaky naozaj zmiznu.. 😠