Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

lili1313
8. feb 2012

@somkralrepu dakujem, vyskusam.

nicci254
8. feb 2012

Tak som opat tu, po 5 tyzdnoch uzivania R. Nechcem nic zakriknut ale zatial sa to len zlepsuje, je to uzasny pocit zobudit sa rano a nemat ksicht ako panvica plna oleja 🙂 len to vysusanie pier a nosa je otravne 😖 inak vsetko po starom, musim zaklopkat ze sa mi to aspon nezhorsilo... dufam ze sa to bude len zlepsovat a nebudem lutovat ze som sa dala na taketo svinstvo, ale nemienim mat akne do konca zivota... inak ako krem sa mi osvedcil celkom ten cetaphil

lili1313
10. feb 2012

Ahojte, dostala som dve balenia naraz - uz posledne, o dva mesiace koniec! Neziaducich ucinkov mam niekolko, no nic neznesitelne. Plet je krasna, verim, ze to vydrzi. Aj tak sa uz tesim na koniec 🙂

lili1313
10. feb 2012

@nicci254 skus na suchu nosnu sliznicu morsku sol v spreji, dost to pomaha

@somkralrepu minule som zabudla o tom lipovitane - je to na zlepsenie cinnosti pecene, moze sa brat pri dlhodobom uzivani liekov, ma to zmensovat tie negativa

nicci254
11. feb 2012

@lili1313 jj na ten nos som si uz kupila taky sprej 🙂 inak otazka na ostatnych KOLKO MG sa ma zobrat celkovo na liecbu? 120MG na vahu alebo 125? lebo mne to tak prislo ze ja mam vybrat nejakych 6500 (ak by to teda bolo tych 120) lenze kozna ma chce liecit asi len 20 tyzdnov co vychadza len nejakch 5000mg pri mojej davke 35mg na den. pocula som ze ak sa nevyberie cela davka moze sa to vratit, myslite ze sa mam spytat na to mojej koznej alebo ona vie co robi?dik

katka42
11. feb 2012

Ahojte dievčatá 🙂 Rada by som sa vás na niečo opýtala... Ide o moju pleť. Mám ešte len 12 rokov ale problémy s vyrážkami mám už také 2 - 3 roky. Skúšala som viac vecí, aby som mala čistú pokožku, ale nič akosi nezaberá :( Na tvári sú to úplne obvyklé pupienky, ktorých by som sa síce tiež rada zbavila, ale viac ma trápia moje ruky. Je na nich veľmi veľa vyrážok, v ktorých okolí je začervenaná a podráždená koža. Začala som teda rozmýšľať nad Roaccutanom. Problém však je, že si nechcem v takomto útlom veku zničiť organizmus, ale akné sa zbaviť skutočne chcem... :( Prosím, poradíte mi? Ďakujem

eleanor27
12. feb 2012

ahojte, neviete ako je to s tými retinoidmi, či už roaccutane alebo aknenormin a laserom? Dala som sa na epiláciu laserom podpazušia a ešte mám pred sebou dve sedenia. V apríli by som mala mať už po tom a rozmýšľam nad užívaním tých retionidov na akné. Mám teda počkať alebo sa to nijako neovplyvňuje tú epiláciu? a ešte jedna otázka...predpisujú kožný lekári retinoidy aj keď už ide jar, leto? alebo treba počkať až do zimy. Díky

vondra
13. feb 2012

@eleanor27 rozhodně počkej, protože Roa mění strukturu kůže a laser a takové věci se nesmí během ani asi půl roku po používat. Jinak mně Roa doktorka předepsala v pohodě v létě, jen se musíš pořádně mazat 🙂

monikase
13. feb 2012

Ahojte, tak u mě užívání ROA nevypadá nijak zazračně, spíš naopak. Beru ho přes měsíc a půl, zlepšení vůbec žádné a zhoršování strašné. Minulý týden jsem byla u doktorky na kontrole, můj stav pleti nazvala za akutní a mnohem horší, než před braním ROA. Zatím mi ho nechce vysazovat, že ještě chvíli počkáme. Napsala mi ještě Duac gel 2x denně - nanést ho, počkat 15 minut a pak se nakrémovat; po něm se mi začala pleť zlepšovat, záněty mi pomalu mizí. Ale zas se strašně loupu a dneska ráno jsem si pobrečela u zrcadla, protože mi nejde nanést makeup na místa, kde se mi strará kůže sloupla a pod ní je nová, lesklá kůže (flíček), prostě tam nedrží. Nevím, máte někdo s tímhle zkušenost, jestli se ta nová kůže srovná? Asi je to hloupá otázka, ale jak jsem akné nikdy neměla,tápu. Jen doufám, že si tu pleť totálně neoddělám ... Pořád přemýšlím, jestli ROA raději nevysadit, jenže co pak? Žádný zásah z venčí pak kůže teď nesnese ... Jinak nežádoucí účinek jen suché rty a v kombinaci s Duacem přesušená kůže. Začínám toho kroku s ROA litovat.

geneo
13. feb 2012

@monikase podla mna je moze byt alergicka reakcia na ROA. niekde som to tu u niekoho dokonca cital ze mal nieco podobne ako ty. doktorka o alergii nic nehovorila?

geneo
13. feb 2012

@monikase ROA sa moze v urcitom veku brat aj tak ze 7 dni beries a potom 21 dni pauza. potom znovu 7 dni beries a 21 dni pauza.... atd.

alebo dokonca mozes ROA brat len vo velmi nizkych davkach 10mg denne dlhodobo. zavisi to od organizmu.

je to umele svinstvo tak sa nediv ze to robi to co to robi. zlozka v tom lieku sa pouziva na liecenie rakoviny mozgu a pankreasu 🙂 to ze to funguje na akne - na to sa prislo nahodou. bol to jeden z vedlajsich ucinkov pri liecbe rakoviny.

geneo
13. feb 2012

@monikase inak mne to dodrbalo zrak 🙂 mam uz rok suche oci - rok po vysadeni. vysadil som si to predcasne sam, doktorka mi to nebola ochotna vysadit. podla mna som to vysadil v "hodine dvanastej".

suche oci su radost - to aj akne mi pride teraz ako vtip. neprajem nikomu.

geneo
13. feb 2012

este jedna poznamka ... mam tak dodrbane oci ze mi nezaberaju ani kvapky. iba jedna mast ktoru ked si dam tak ma to vyradi z prevadzky na cca hodinu (davam si to pre istotu na noc). ocna mi povedala ze mozem mat:

1. zmenene mineralne zlozenie slz
2. plesen v slznych kanalikoch

ani jedno nie je liecitelne.

ked si dam do oci hocijake dostupne kvapky alebo gel alebo cistu vodu tak sa mi len podrazdia a su este suchsie. musi to byt jedine mast po ktorej mam sice brutalne podrazdene oci ale po 1-2 hodinach sa mi ukludnia a nemam ich suche.

takze tak 🙂

vcelku radost.

monikase
13. feb 2012

@geneo O alergii neříkala doktorka nic, jen že nereaguji normálně na ROA, ale začínám si na tu alergii myslet.
To nemyslíš vážně, s tou rakovinou, že ne?
Stalo se Ti něco po předčasném vysazení? Nebo může se něco stát? Vím, že když není dobraná kum.dávka, může se akné vrátit, což u mě nehrozí, protože po ROA mi akné nezmizelo, takže nepředpokládám, že by se mi mohlo zhoršit něco, co se nikdy nezlepšilo 🙂
Mě všichni říkají, ať neblázním, že nemám žádnou strašnou nemoc, jenže já to tak nevidím, do svých 29 let jsem s pletí problém neměla a pak z týdne na týden - je to na hlavu. Říkej si, když na Tebe někdo kouká jak na zjevení, že je to pohoda, že nemám žádnou hroznou nemoc, tyhle pupínky, to je teror :( Ty už jsi se přes to přehoup - bral bys radši akné, než mít problémy s očima - ale myslím si, že až akné nemáš, když si dospěl k tomuhle, nebo?

monikase
13. feb 2012

@geneo Až teď jsem dočetla konec .... Bože do čeho jsem se to dala ....

geneo
13. feb 2012

@monikase s tou rakovinou je to fakt 🙂 najdi si na nete "Isotretinoin".

ja ked som isiel do ROA presne som vedel do coho idem. precital som vsetky fora, vsetko co bolo na nete dostupne - hlavne anglicky hovoriace stranky.

preto som to aj vysadil, na zaklade vlastneho rozhodnutia. doktorke som to len oznamil. stale mam doma 1+ cele balenie ROA v supliku. jeden manik co mal podobne problemy ako ja (presne ten isty priebeh) to bral o 5 dni dlhsie ako ja a musi si 5-7x za den kvapkat do oci nejaky sajrajt lebo inak ho neuveritelne bolia z toho ake su suche.

akne som nemal vobec nejake extra hrozne pred branim ROA. bola to taka sinusovka - raz sa objavilo potom zmizlo, niekedy mierne, niekedy horsie.

na ROA som sa dal hlavne preto lebo som typ cloveka ktory ked neskusi a nenabije si hubu tak neveri 🙂 kazdopadne som to urcite nerobil kvoli tomu ako som vyzeral, okolie je mi ukradnute 🙂 nezakladam si na tom ako vyzeram. podstatne je co mam v hlave 🙂

proste to bola moja zvedavost. urcite to neboli psychicke problemy z toho ze mam akne.

pokial mas dobru doktorku tak jej doveruj, pokial si si ale neni ista tak chod inej a opytaj sa tej. doktori v pripade ROA doslova habkaju a nevedia ako sa liek moze prejavit. kazdy pacient ktory berie ROA je original.

geneo
13. feb 2012

@monikase ja som to bral 40 dni presne. po predcasnom vysadeni nemam ziadne akne. uz rok. predpokladam ale ze sa mi urcite vrati. obcas sa mi kde tu nieco spravi ale to je skor moja nervozita ze si to nevedomky skrabem.

ROA ucinkuje cca po 7 dnoch, po 14 dnoch je uz vsade v organizme 🙂 doslova!
dlzka uzivania je dolezita len na to aby bola vyssia uspesnost ze ti ROA bude ucinkovat permanentne.

co sa tyka odburavania "Isotretinoin"-u z tela tak lekari + letak sa rozchadzaju v nazoroch kolko to trva. ja mozem z vlastnej skusenosti povedat ze ani po roku ho nemam z tela von. suche pery + pokozka + bolesti klbov + suche sliznice + samozrejme oci pretrvavaju.

su tam aj dalsie veci ktore aj po vysadeni pretrvavaju....

dve doktorky mi nezavisle na sebe povedali ze ta latka kedze je synteticka a je tazko odburatelna sa moze dostavat z tela aj rok aj dva. to ma drzi nad vodou kedze viem ze sa to stale moze vylepsovat a problemy ktore mam mi mozu ustupit az za dva roky po vysadeni.

monikase
13. feb 2012

@geneo Já jsem ze všeho, co jsem "pochytila" a doktorka mi řekla usoudila, že se ta látka odbourá do dvou měsíců od přestání užívání - po dvou měsících se může darovat krev, po dvou měsících se může otěhotnět ... Čím kratší dobu bereš, tím dřív by se ty látky měly dostat z těla pryč, nebo to tak není? Pravda, každý jsem originál, na každého to působí jinak.
Jistě Ti to časem vymizí, není možné, abys to měl doživotně.
JJ, důležité je, co má člověk v hlavě, ale i na ní 🙂 A Tobě na tom taky musí záležet, protože jinak bys pupínky neřešil :D

geneo
13. feb 2012

@monikase no mne dve doktorky povedali ze to odburavanie moze byt v niektorych pripadoch take dlhe ako som napisal vyssie. u mna je to uz rok a stala mam vedlajsie ucinky take ako keby som to uzival. pery mazem uz rok.

btw. co sa tyka toho riesenia akne v mojom pripade tak ono ja som ho nechcel riesit 🙂 kozna mi povedala ked som k nej chodil s inymi vecami ze ci sa nechcem zbavit akne. ja ze... a to ide? 🙂 tak mi dala material ohladne ROA a cca za 10 mesiacov som bol u nej ze teda to skusim, ved za to nic nedam 🙂

takze z mojej iniciativy to nebolo, skor by som to tak povedal ze ROA si nasiel mna 🙂

geneo
13. feb 2012

@monikase inak som si teraz vsimol ze si napisala "Jistě Ti to časem vymizí, není možné, abys to měl doživotně.".
moc tomu never 🙂 v amerike ten liek poznaju 25 rokov a najdes tam pripady ked to uzival niekto ked mal 20 rokov a teraz ma 40+ a stale ma zdravotne problemy spojene s uzivanim. je to proste fakt.

percentualne to tusim vychadza na 5-8% rizikovych pripadov ktore maju nasledky do konca zivota. ale to je len statistika 🙂 treba verit.

najviac ma vzdy pobavi ako mi tu niekto napise ze nemam deprimovat ostatnych ved to vsetko prejde, podla mna tu nejde o to deprimovat niekoho ale skor informovat. keby som sa ja napriklad neinformoval vo vlastnej rezii na problem s ocami a na zaklade mojho rozhodnutia to nevysadil tak mam tie oci urcite este horsie.

tu na tomto fore som sa na temu "vazne vedlajsie ucinky" nic nedozvedel. myslim prakticke poznatky. ti ktori mali vazne vedlajsie ucinky (a viem o niekolkych z tochto fora) tu vobec o nich nepisu.

monikase
13. feb 2012

@geneo Ano, jde tu o informovanost a nechápu, že sem někdo nenapíše pravdu jen proto, aby ostatní nedeprimoval, protože i negativní reakce je reakce a je přínosem hlavně pro ty, co se rozhodují a tato fóra pročítají.
Zkušenosti jsou mnohem víc, než nastudované cosi od doktorů.

vondra
13. feb 2012

@geneo možná tohle bude trochu spam, ale nedá mi to. Děkujem ti, že sem příspíváš svýma zkušenostma, i když už roa nebereš. Jelikož většina lidí, kteří skončí s léčbou a je jedno jestli jim pomůže nebo ne, už se na tohle forum nevrátí, takže díky, za tvoje rady ;)

garfieldmail1
13. feb 2012

@geneo Ahoj. Podle toho, co jsi napsal, jsi vážně hodně informovaný o Roa... Chtěla bych se tě tedy zeptat, protože mám citlivé oči, jestli jsi si kapal do očí od začátku užívání Roa nebo až jsi cítil, že je to třeba?
Já teda podle přečtení téhle diskuze rovnou preventivně kapu do očí, stříkám do nosu atd. A jsem zrovna ten případ, co jsi uvedl, že beru nízkou dávku 10mg denně (je mi 35), beru teprve 14 dní. Po prvním měsíci budu brát jen 10 dní v měsíci a časem i toto budu snižovat. Moje dr říkala, že její pacientky berou Roa právě jen 2-3 dny měsíčně, ale cca 2-3 roky. Tak se trošku uklidňuju, že díky nízké dávce budou i malé vedlejší účinky...?
Jinak zatím nějaké změny ať už pozitivní nebo negativní na sobě nepozoruji, ale to je asi právě tou nízkou dávkou, si myslím 😕

lili1313
13. feb 2012

Ahojte,
dohodli sme sa s koznou, ze este dva mesiace a koniec! Uz sa tesim. Inak k tej diskusii vyssie, skoda, ze viaceri nenapisu pravdu, ak maju vazne problemy. Taketo fora su predsa na to, malo by sa tu davat realne info. Ja by som aj napisala, no chvalabohu nemam co a verim, ze ani nebudem mat. Takze ja pisem maximalne take klasicke blbosti ako pery, vlasy, stop sosovky, tuky v krvi, atd. Vlastne je toho u mna dost, ale len malickosti, bezne veci.

@katka42 Ahoj. To na rukach suvisi urcite akne? Mozno skor alergia alebo ekzem.? Aj tak ti asi lekar este roa nepredpise, poznam niekoho, kto to uzival v 14-tich, no aj to je asi dost zriedkave.

geneo
14. feb 2012

@garfieldmail1 niekde som to tu uz pisal. v mojom pripade som zacal kvapkat az ked som mal problemy s ocami. kazdopadne mi to potvrdila aj ocna a aj dalsia doktorka ze kvapkanie, v pripade vysusovania oci ROA, nezastavi dalsie vysusovanie. ono to iba zmiernuje priznaky.

jednoducho povedane... kvapky len pomozu oku aby pri pohyboch nebolelo a aby sa drzal na nom tenky "film". pokial sa ti vysusuju slzne zlazy (co je ucinok ROA) a pokial mas smolu ako ja, tak to kvapkanie je nanic.

u mna bol problem ten ze mne to totalne vysusilo slzne zlazy. kvapkanie mi pomahalo cca na 30 minut potom som musel znovu - to boli najhorsie momenty.

u mna sa to potom este skomplikovalo s tym ze cele telo je taky velky stroj ktory potrebuje mazat 😎
od zlznych zliaz sa to taha smerom cez nos dole. kedze u mna boli vysusene slzne zlazy, pridal sa k tomu nos, problemy so sliznicou, hrdlom, problemy s imunitou, zaludok, atd.... smerom dole.

vsetko to ale zacinalo u slznych zliaz. staci si pozriet na nete info ako funguje telo. nie je to ziadna veda.

takze ked som dosiahol bod kde som si myslel ze stacilo, som to vysadil.

geneo
14. feb 2012

@monikase s precitas spatne niekolko stran dozadu kde som pisal cele romany o vedlajsich ucinkoch ako niektori reagovali 🙂 podotykam - o vlastnych praktickych skusenostiach s vedlajsimi ucinkami

geneo
14. feb 2012

@monikase mali sme tu expertov ktori tvrdili ze ten pribalovy letak k ROA je zakon 😎 ze ziadna ina pravda nie je 😀

obcas su ludia dost naivny. staci si len pozriet tu kauzu co je teraz dlhsie vonku s tymi prsnymi implantatmi z priemyselneho silikonu. a urcite tych 500K zien tvrdilo po operacii ze vsetko je 100% v poriadku ved je to seriozna firma.

ja osobne neverim ziadnej farma- firme. kazda chce len zisk. kamoska robila repa v jednej farma firme na slovensku a to co som sa od nej podozvedal, neprajem pocut nikomu 🙂

garfieldmail1
14. feb 2012

@geneo Díky za odpověď. Já zatím takové příznaky nemám, jako suché oči, nebolí mne nebo tak, snad to tak i zůstane! Do očí si teď při Roa preventivně kapu, protože je mám i tak hodně citlivé....
Držím ti palce, aby se u tebe brzy vše zase srovnalo 😉

katka42
14. feb 2012

@lili1313 Na tých rukách je to v podobe vyrážok. Majú biele hlavičky, ktoré sa dajú vytláčať, takže alergia ani ekzém to byť nemôže... Problém je, že neviem v súvislosti s čím, sa mi to deje :(

jopo22
16. feb 2012

Ahojte

Mám 19 rokov a ROA beriem zhruba už 4 mesiace. Mal som dosť veľké problémy s akné tak som sa to rozohodol po všetkých stránkach riešiť. Nezaberali antibiotiká, mastičky, krémy ( doktory na Kramaroch) jednoducho nič. Zašiel som na ÚLK( ústav lekárskej kozmetiky na tematinskej) a tam mi p.doktorka nasadila ROA. Mal som velke obavy ci to zaberie. Spociatku sa tvar zhorsovala ale postupom casu sa mi tvar krasne vyhladila a po akne ostali uz len male jazvicky. Jazvicky sa vraj pri poslednych davkach vyplnia. Takze nemusite mat obavy vsetko zaberie staci len poctivo brat lieky 🙂