Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

nicci254
8. sep 2013

@kdy je pravda ze ja som mala vyse polroka po liecbe uplne cistu plet ale podla mna to je individualne...ja som nemala pocas liecby vobec zhorsenie, zacalo sa mi to po 2 tyzdnoch zlepsovat.. mala som uz aj krajsiu plet ale mam 26 rokov a ak sa vobec este niekedy v zivote na to dam, tak az po babatku 🙂 ak sa ti to velmi zhrorsi (dufaj ze nie) tak nevidim dovod aby si nesiel do 2.liecby ak si ti to pomohlo

kdy
8. sep 2013

@nicci254 protože si nejsem jistý, že bych po driuhé léčbě nedopadl zase jak ted...... a to zhoršení během léčby bylo deprimující 😖

elliem4
10. sep 2013

Dobrý deň, chcem sa opýtať či pri liečbe akné izotretinoínom, je pre úspešnú liečbu a zabránenie recidíve nutné užívať uvedenú kumulatívnu dávku minimálne 120mg/kg hmostnosti pacienta ? V kožnej ambulancii mi totiž na 55 kg hmotnosti bola predpísaná dávka 10mg denne, a bolo mi oznámené že liečba bude trvať maximálne 6 mesiacov a dávka zvýšená maximálne na 20mg denne. Poďla mojich výpočtov mi z mne oznámeného dávkovania nevychádza ani minimálna kumulatívna dávka. Nieje dávkovanie príliš nízke? Nedôjde po krátkej dobe opäť ku recidíve ? Nakoľko by som danú liečbu chcela absolvovať iba jeden krát vzhľadom na vedľajšie účinky liekov. Za odpoveď vopred ďakujem

laurinkat
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mars83
10. sep 2013

Ahojte vsetci, ja som po ukonceni liecby 2mesiace, zatial je pokozka ok, len mam mastnejsiu pokozku, inak zatial som spokojna. Chcem sa spytat ci nahodou neviete ako dlho po dobrati musim pockat s otehotnenim? Zatial dieta neplanujeme, chcem to vediet iba pre istotu, keba nahodou. Dakujem vam 😎

myska80
11. sep 2013

@sypac077 ne...mně vadí všechno kromě kortikoidů, což používat je blbost...ted jsem ležela týden v nemocnici na atb a nedávala jsem si na ksich nic a stejně peklo...i voda mě dráždí...můj kožní mně dal během 14 dnů 3 masti a všechny naprd...v nemocnici na kožním mně řekl, že si nemám na obličej dávat vůbec nic, že tak dlouho, jak se do tohoto stavu pleť dostávala tak dlouho se bude dostávat zase zpět...fakt nevím...ty jo a pak mně ještě řekl, že jak dobereš posl. tableti roa, můžeš hned otěhotnět a že jue to z těla pryč hned druhý den...fakt nechápu...spolíhala jsem na to, že se mně ten obličej zlepší, jak to ze mě za 1-2 měsíce vyprchá. Jsem fakt zoufalá...kvůli pár pupínkům ač ve 33 mám teď ksicht tak, že bych lezla kanálama :(( prostě roa není pro lidi s citlivou kůží, i když mně kožaš tvrdí, že to tím není, já jsem o tom přesvědčená...kéž by se mně vrátila ta mastnota...

myska80
11. sep 2013

@martinasuttova no právě...mám vyrážku, ale není to akné...minipupínky...minulý týden na bradě a okolo úst...dnes mrtě okolo očí, na víčkách a na čele...svědí to jak peklo...jeden lékař 5 mastiček...druhej nic nedávat, jen ledovat...si vyber, že 😒 zlaté akné...na to jsem aspon mohla prdnout makeup...ted se bojí nalít na obličej i vodu...koupila jsem si destilovanou a peklo taky....zítra jdu znova na kožní a pak asi rovnou pod vlak 😢

aspinka
20. sep 2013

ahojte. Mam dva mesiace po liecbe a opakovane sa mi vyhadzuje drobne vyrazticky na cele ako krupica... sem tam aj na licach ale teda celo mam desne... aj ma to svrbi vyzera to jak alergicka reakcia.... potom sa mi to zhoji a zas sa vysypem.... ale podobne pokial su to neni bolave hnisave rujaky tak neriesim...

myska80
21. sep 2013

@aspinka raději jdi na kožní...já tu psala něco podobného...mám to už 3. týden...je to periorální dermatitida...také svědí, pálí...byly pupínky- krupice...začalo to u pusy..asi z pomády...okolo očí...pak i tváře a čelo...nepomáhá mně nic...jen teď místo všech jejich mastiček dávám přes den obklady z černého čaje..omývám se jen převařenou vodou nebo magnézkou a na noc tu míchanou zinkovou pastu...jinak nai...teď je to trochu lepší, už to není krupice ale flíčky, ale jsem jako by mě vytáhly uvařenou z vody...bude to ještě na dlouho :(

nicci254
21. sep 2013

@aspinka ja som mala asi nieco posobne cele leto na rukach, male vodnate vyrazky ktore strasne svrbeli ked som si to roskriabala bolo to este horsie, pouzivala som afloderm na to ale pomahalo to minimalne...az ku koncu leta mi to ustupilo a musim poklopkat teraz uz nemam po tom ani stopy, nikdy pred liebou roa som to nemala... aj ruky mam take suche ze si ich musim stale natierat... cize neviem ci nejaka alergicka reakcia na slnko?kto vie... plet mam aku taku, akne sem tam ale nic strasne ani hnisave... ale ak to mas na tvari a neustupuje ti to, urcite chod k lekarovi

aspinka
21. sep 2013

@myska80 s tymto ma ani nestras to nepripustam...
@nicci254 mna uz to vcera tak svrbelo ze som si kopla fenistil kvapky celo mam jak uhorka mlada ☹ ale zhoji sa mi to len nikdy neviem preco a v akom case sa mi to vysype.... davam si na to holtov krem... zda sa mi ze sa mi to vyhodi tesne pred MS a potom po nej... takze asi hormony...

haggard_222
21. sep 2013

@aspinka Máš ešte ten Isotrexin? Mala by som záujem. Zatiaľ o jedno balenie. Kedysi som to užívala a pomáhalo mi to, potom som sa akné zbavila Roaccutanom, no nedobrala som ho, brala som iba 3 mesiace, napriek tomu že kožná kázala až na 7 (mala som veľmi silné akné), odvtedy dokonalá pleť, nevedela som tomu uveriť a rok a pol po tom mi znova začalo akné :/ Nechcem ísť teraz ku kožnej lebo pýta 8€ za objednanie a z práce by som musela vymeškať, tak by som ho kúpila 🙂

aspinka
21. sep 2013

@haggard_222 nie to uz davno nemam. ☹

sypac077
21. sep 2013

@haggard_222 http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=p2050601...

prípadne pozri na google isotrexin without prescription

myska80
22. sep 2013

@martinasuttova já myslím, že to akné není, ale že to je právě ta dermatitida...prostě ty prášky úplně změní plet...z mastné suchou...z citlivé absolutně intolerantní...ted opravdu lituju, že jsem to vůbec kdy brala :/(...nemůžu si na obličej dát vůbec nic...i pěna ze šamponu při mytí vlasů, ač jsem byla opatrná mně hned vyrojila pupínky zas načele...prostě jen obklady z čaje...nic víc nesnesu :((...ted jsem opravdu nešťastná...krom toho jak to vypadá to také svědí a palí jak čert...

nicci254
22. sep 2013

@myska80 aj ja si myslim ze zmenia strukturu pleti, s mojej mastnej pleti ktorej by neublizil ani tankova rota sa stala citliva zmiesana, ale aspon som sa zbavila toho bolaveho akne 🙂 mrzi ma ze mas take problemy ☹ kazdy berie roa zo zufalstva od akne a niekedy je to len krok z kaluze do blata...

michalkkk
22. sep 2013

caute ako som zacal uzivat zinok plet sa mi menej masti ale mam dalsi problem, skoro stale ju mam cervenu... plet nemam jedine cervenu po spanku par hodin, ako nahle si ju aj umyjem vodou hned je cervena a neprejde to..to iste dam krem a zase je cervena..poradite mi??..

sypac077
23. sep 2013

@michalkkk
nepouzívaš skôr nejaký krém, ktorý by ti to mohol spôsobiť?

michalkkk
24. sep 2013

no nie.... ja aj ked si na plet nic nedam a umyjem si ju tak mi zcervenala... ale dal som si vcera na vecer eryfluoid co som mal este od lekarky a uz to nemam take cervene...ale stale to vidno ja som inak biely a oproti krku je to brutal....:(

sypac077
25. sep 2013

@michalkkk skús sa pohrabať na googli, daj si vyhladať: zinc redness alebo lepšie zinc flushing

sypac077
26. sep 2013

@michalkkk to bude reakcia cievok, niečo podobné ako pri roaccutane,ale dá sa aj tento problém riešiť

lucinocka12
2. okt 2013

ahojte, ked beriette roacc, aj vas tak strasne svrbi hlava. mam strasne suchu kozu a lupiny...idem z toho zosaliet, stale sa skrabem jak debil...neviete poradit nejaky fakt ucinny sampon??? dakujem

nicci254
4. okt 2013

@lucinocka12 skus nieco z lekarne, pocula som ze aj bioderma ma nejaky sampon ktory ukludnuje pokozku hlavy

michalkkk
4. okt 2013

@lucinocka12 ahoj no ja som mal tiez problemy z lupinami, vyskusal som X samponov, v relaxii STV test magazin testovali sampony a najlepsie vysiel Head and Shoulder, tak som si ho kupil a skutocne pomohol od vtedy ziadne lupiny, kup si ten na suche vlasy, mne ked dojde ten HaS a pouzivam par dni iny hned mam lupiny, takze HaS mozem urcite odporucit mne ako jediny sampon zabral, a na reklamy neverim, rozhodol som sa ho kupit pretoze v test magazine vysiel ako najlepsi....aby si si nemyslela ze tomu robim umelu reklamu 🙂

lucinocka12
4. okt 2013

no dakujem vyskusam, dufam ze pomoze, este som len zacala brat ten roacc a uz je to dost blbe, tak co bude dalej...a tie pery ani neriesim.

kdy
5. okt 2013

@lucinocka12 vydrž 😉 , ono si tělo zvykne

lucinocka12
6. okt 2013

@mars83 Ahojky, myslim ze aj na letaciku od lieku je napisane ze je mozne mesiac po ukonceni liecby otehotniet bez nasledkov, ta zlozka co ten liek obsahuje sa v tele po liecbe rychlo straca,,, len som citala ze niekedy bola starsia forma roaccutanu, so silnejsim ucinkom a tam sa odporucalo az po roku, ale ten sa uz asi nepredava... Ale pre istotu by som pockala dlhsie ako mesiac, nestoji to za tie problemy co mozu nastat...Ale ako pises ze este babatko neplanujes, tak sa potom nemas coho bat 😉 vela stastia

mars83
6. okt 2013

@lucinocka12 Dakujem ti za radu 😉

katkaba11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oranzova268
7. okt 2013

Zdravím všechny čtenáře a případné komentátory mého příspěvku.
Je mi 25 let a až asi od devatenácti let se léčím s akné 2.-3. stupně. Ale pěkně po pořádku… V mém případě se určitě nejedná o genetickou záležitost, nikdo jiný z mé početné rodiny výraznější projevy akné nikdy neměl, ani prapředci. V sedmnácti a půl letech mi diagnostikovali diabetes mellitus 1. typu, tedy cukrovku závislou na inzulínu, v osmnácti mi byly zjištěny skoro všechny možné alergie (pyly, trávy, srst, prach, plíseň, …) a o dalšího půl roku později jsem již do sebe cpala lék Letrox 50 a po několika letech Letrox 75 na hypofunkci štítné žlázy.
Vzhledem k tomu, že se mi akné začalo ve větší míře tvořit až v devatenácti letech, přikládám některému ze svých onemocnění objevivších se během dospívání význam, ale to mi lékaři nikdy nepotvrdili ani se mi to nesnažili i přes mé prosby nějakými testy vyvrátit. Možná zajímavé také je, že jsem i jediná z rodiny, která onemocněla cukrovkou, ŠŽ, a dokonce i alergiemi, ostatní členové rodiny jsou plně zdraví jedinci.
Ale teď už k věci, k mému trápení s akné. Když jsem nastoupila na vysokou školu, tedy v devatenácti letech, rozešla jsem se po dlouholeté známosti s milým a vysadila antikoncepci, kterou jsem užívala od sedmnácti, tuším, že to byl jeden z největších drijáků Cilest 28 a postupně se mi začal dělat sem tam nějaký pupínek… To jsem to ještě extra neřešila, o pleť se do té doby nikdy nestarala a dokonce ji ani nijak nemaskovala (teď opravdu nechápu). Mám i dokonce mnoho fotek z vejšky, kdy jsem se byla bavit naprosto nenalíčená a šlo vidět, že mi to asi nijak extra nevadilo, když už ve společnosti, bývala jsem veselá holka.
I přesto jsem samozřejmě chodila ke kožní lékařce a prošla si všemi možnými mastičkami, gely, antibiotiky, které na čas více či méně zabíraly, má doktorka mě ale neustále nutila k užívání HA Diane 35, ačkoli jsem byla celkem proti vzhledem k tomu, že jsem nebyla zadaná a nepatřím zrovna mezi frivolní typ ženy, ale jen kvůli pleti jsem do ní přece jen šla.. Jestli se mi pleť o pár pupínků v té době zlepšila, je to možné, ale čistou pleť jsem od svých devatenácti a půl let prostě nezažila nikdy. Navíc jsem jak předtím po výskytu cukrovky, tak následně po užívání Diane ještě více přibrala (celkem v nejhorším období 25 kg!!), trápily mě neustálé těžké nohy a vůbec bolesti všech končetin, křeče, někdy deprese, apod. To nechci svádět vyloženě na HA, ale může to souviset se vším… Nakonec jsem se naučila líčit, třebaže se mi to nikdy nelíbilo a díky HA, předepisovaným, leč v podstatě nepomáhajícím mastičkám, častým návštěvám u kosmetičky na chemickém peelingu a skoro profi líčení jsem stále mohla vycházet mezi lidi.. Dokonce tak, že když se mi někdy jooo zadařilo, tak se kožní radovala, jakou mám „dobrou“ pleť , fotky mě odlíčené však vidět nechtěla, až mi jednoho krásného dne řekla, že už nemám chodit, že mám pleť zdravou… Nevím, jestli se mi chtělo víc smát či brečet, každopádně protože ona nikdy nebyla zrovna vřelá a předepsala mi toho už tolik neúčinného, brala jsem to v podstatě jako vysvobození a rozhodla se léčit na vlastní pěst, když podle ní byla má pleť „ v pořádku“. Tak jsem začala čím dál intenzivněji docházet na chemické peelingy, se kterými jsem si vystačila půl roku, až na mě přestal působit i ten nejsilnější… a posledního půl roku je to fakt děs. Musím říci, že jsem se nikdy nestarala o pleť tak svědomitě a s takovou nadějí v každý lepší den jako za poslední rok a umíte si představit to zklamání, když mé naděje a úsilí nikdy nebyly vyslyšeny..

Všechno dospělo až do takové fáze, že jsem v létě kromě venčení pejsků raději nevycházela ven, protože mimo domov si nemůžu dovolit být nenalíčená a líčení pleti přece ještě více škodí. Stále jsem se prohrabávala různými diskusemi, babskými radami, apod., co by pomohlo na akné, až jsem se nějak dopídila k tomuto zázračnému léku, Reoccutanu. Má dosavadní kožní lékařka o tomto léku, který bych si přála nasadit až po prázdninách, nechtěla ani slyšet a ještě mi vynadala, že jsem u ní rok nebyla (když mi to tehdy sama jasně nakázala) a jen pořád zarytě roboticky opakovala, že si pleť nemám nípat, třebaže jsem ji asi tak pětkrát ujistila, že jsem tohle opravdu nikdy nedělala, nedělám a dělat nehodlám a na léto mi opět předepsala nějakou lokální, teď už opravdu nulově fungující mastičku. Bylo mi jasné, že tudy cesta nepovede a rozhodla jsem se vydat za ochotnou lékařkou třeba přes půl republiky, kdyby to mělo být potřeba. Naštěstí už mě po dvou měsících života v určité izolaci a uzavřeném niterním světě převelikých přání a nadějí čekalo snad poslední zklamání tohoto druhu, když mi kamarádkou doporučená kožní dermatoložka vysvětlila, že je sice kožní, ale má specializaci na estetickou dermatologii a tak mi celkovou léčbu akné prostě předepsat nemůže, načež jsem se jí tam psychicky zhroutila, najednou jako kdyby někdo otočil klíčkem uvnitř mě a všechno to muselo ven a ta milá duše mě po dalším týdnu již nedoufání a obrovitánsky dlouhého čekání objednala ke kožní lékařce přímo do nemocnice, do jejíž ordinace když jsem o další dva týdny s malou dušičkou očekávající jen další zklamání vstoupila, okamžitě jsem začala být klidná, protože mi bylo rázem jasné, že TEĎ už to dopadne a taky že ano, papíry k podepsání souhlasu s léčbou isotretinoinem jsem už od dveří mohla tušit na stole, paní doktorka byla velice vstřícná a ochotná, nepožadovala další zkušební mastičky, než mi něco předepíše, důvěřovala mému „příběhu“ pacienta a ještě mě pochválila, že jsem si sama vytvořila čestné prohlášení o své vlastní zodpovědnosti, že budu zodpovědná a i přes tuto razantní léčbu odmítám na svou vlastní odpovědnost užívat HA (a z jakých důvodů), byla jsem šťastná, že mi konečně někdo rozumí, nestaví pro mě už vážně zbytečné překážky do cesty za štěstím…
Takže mám právě v sobě dvanáct tabletek Roaccutane 20 mg, který mám brát jednou denně a teď vlastně přijde věc, která mě po dalším studování diskusí o léku začala děsit. Jsem sice vysoká 176 cm a hodně vysportovaná, takže by to málokdo od pohledu řekl, ale i přesto vážím celých 73 kg, nezáleží mi na tom, jestli jsou to svaly nebo tuky a jak to vypadá, ale je to prostě tahle váha a jak jsem pochopila, i na začátek léčby mi pouhých 20 mg dávky Roa denně přijde opravdu málo, když takhle málo mnohdy nebraly ani padesátikilové slečny a já nevím, jak to mám paní doktorce při příští návštěvě za dva a půl týdne naznačit, že se obávám neúčinnosti léčby kvůli braní malé dávky, nechci působit nevděčně, protože já vděčná opravdu jsem, zároveň, když už to beru, chci co nejvýše minimalizovat riziko vrácení se akné po skončení léčby, ale prostě nevím, jak opatrně, ale přesto zřetelně na to. Najde se tu pro mě nějaká rada a pomoc co se dalšího jednání s paní doktorkou týče? Budu moc vděčná, moc v tom chodit neumím a většinou pak z nervozity plácám páté přes deváté, než abych mluvila k věci a to nepůsobí zrovna dobře, tedy, když nejsem správně připravena.
Přeji vám hezké podzimní dny a naději na lepší zítřky nejen s ROA a budu se těšit na vaše případné odpovědi.  🙂