Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

yade
1. júl 2011

@fly12
To máš malú dávku, mohol by si brať 40mg na deň, ale i viac, ja osobne by som ale už nad 60mg na deň nešla..(a bez lekárskeho dozoru už vôbec nie!)
Fakt nebuď bláznik!
Daj si aspoň kontrolovať krv u všeobecnej...aby sa ti nič nestalo..

A neviem, či o tom vieš, ale Roa sa berie dlhodobo, aj 9 mesiacov, tak to by si dal za tie tabletky bez lekárskeho predpisu poriadne prachy, lebo kamoška určite nemá až také množstvo zásob...Nezaberie ti to len tak po pár tabletkách.

Ináč ja som vybrala maximum a akné mám späť...a dnes som totálne desná, čo ma štve, akné mám hlavne tam, kde som nikdy nemávala-a rozlezené po celej tvári, predtým bývalo len na brade ☹ Blééé, blééé, blééé.

delelaa
1. júl 2011

@fly12 Nojo, ale to ti moc nepomuze. Zenam se Roaccutane smi predepisovat vzdy jen baleni na 30 dni a ty tech tablet budes potrebovat mnohem vic !
Zkus si vyhledat lekare na znamylekar.sk (koukej na ty s nejvetsim poctem kladnych hodnoceni) tam by se snad nejaky nasel, ktery by ti R. predepsal.

delelaa
1. júl 2011

@yade Ja zase nevyberu ani to minimum, jelikoz ma kozni si stoji za tim, ze neni dulezite kolik se vybere, ale jak dlouho se to bere a bere se to dle ni 4 mesice, tak mam byt pry v klidu, protoze 4 mesice to brat budu 😀 Clovek si dnes asi nevybere.
Ale kdyz tady ctu, ze se to vraci i tem, kteri vybrali max. moznou davku, tak treba na davce vazne nezalezi a zakopany pes bude v necem jinem. Treba mi ty 4 mesice brani budou stacit. Ale treba si to chci jen sama sobe namluvit 😅

geneo
1. júl 2011

@fly12 este ak sa smiem spytat kolko mas rokov

fly12
1. júl 2011

@geneo 21

fly12
1. júl 2011

@yade neviem , niekomu to zabralo aj po 3 tizdnoch
a ako to mam brat ? tesne pred jedlom ? hned po jedle ?

delelaa
1. júl 2011

@fly12 Kolik tablet dohromady mas? A hlavne jaka baleni (10mg nebo 20mg)?
Lepe lek uzivat pri jidle kvuli lepsi vstrebatelnosti (isotretinoin je rozpustny v tucich).

geneo
1. júl 2011

@fly12 nejde o to za aku dobu ti to zaberie. ROA sa berie preto dlho aby boli jeho ucinky permanentne. pokial ho nedoberies v takej davke ako sa ma tak sa ti akne vrati, mozno este v horsej forme.

geneo
1. júl 2011

@fly12 najlepsie by bolo keby si si precital ako funguje latka ktoru ROA obsahuje - http://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin

geneo
1. júl 2011

@yade vcelku zaujimave s tvojim akne. ja taham na stvrty mesiac a zatial vsetko ciste. a to som to bral len 40 dni.
inak stale problemy s ocami, takze ziadna vyhra.

co som si ale vsimol v poslednej dobe..... ROA mam stale v tele. viem sa velmi jednoducho predavkovat aj prirodnym vitamin A a to mi staci doporucena denna davka - stipanie pier, stipanie oci, sucha sliznica......

takze ROA nemizne z organizmu behom mesiaca ako je v letaku. je to individualne. potvrdili mi to aj viaceri doktori.

delelaa
1. júl 2011

@geneo Ale v letaku se nepise, ze 1 mesic po dobrani uz nebude po nem v tele ani stopy. Spatne si to interpretujete. V letaku se pise, ze se nesmi JESTE 1 MESIC PO dobrani otehotnet! Vsak behem tehotenstvi se nesmi uzivat ani obycejny vit. A, ktery je bezne volne k prodeji a to je ho tam davka v porovnani k davce v Roccutane zcela zanedbatelna. Ten jeden mesic se tyka jen tehotenstvi a to z toho dovodu, ze by to nemuselo byt jeste zcela bezpecne. Ale i po tom mesici na sobe muzete pozorovat stavy, ktere s dlouhodobym podavanim Roaccutane souvisi (jen na pripadne tehotenstvi -potazmo plod- to uz nema vliv), proto ten jeden mesic.
Existuje lek na lupenku (podobny Roaccutane), ale tam se nesmi otehotnet 1 nebo (nebo dokonce 2 roky? - uz si to presne nepamatuju, tak at nekecam) po vysazeni. Je to primo i v pribalovem letacku. To jen tak pro znazorneni, ze kdyby to bylo s Roaccutane tak zle, tak by si urcite nedovolili napsat, ze staci jen 1 mesic.

Osobne myslim, ze to co na svem tele pocitujes neni zpusobeno tim, ze bys mel v sobe stale aktivne isotretinoin, to je podle me blbsot, ale jsou to jen jeho "nasledky", ktere ti zanechal. Z tela se ti za tu dobu jiz vyloucil (musel vzhledem k tomu udavanemu 1 mesici zakazu otehotneni po dobrani), ale nasledky jeho uzivani stale pretrvavaji.
Dam uplne hloupy priklad 😅 Zapichnu si do nohy hrebik, vytahnu ho, ale noha me bude stale bolet. Rana muze dokonce i hnisat. Ale to neznamena, ze tam ten hrebik stale mam. Hrebik je davno pryc. Je to jen nasledek toho, ze tam ten hrebik byl. Sorry za takove prirovnani, ale to me napadlo jako prvni.

1 mesic po se tyka jen tehotenstvi. Treba takovy laser a jine zasahy do kuze jsou zakazany jeste 6 mesicu po.

yade
1. júl 2011

@fly12
Choď k tej lekárke...bude to v pohode! Nájdi si ju v inom meste.

yade
1. júl 2011

@fly12
Choď k tej lekárke...bude to v pohode! Nájdi si ju v inom meste.

yade
1. júl 2011

@geneo
Vyrážky nemám v ťažkej forme, ale je ich proste vidno...tak ma to štve,lebo efekt čistulinkej pleti mohol teda vydržať rozhodne dlhšie, aspoň tak dlho, ako som Roa brala.
No ale čo už...nezabijem sa kvôli tomu 😝

yade
1. júl 2011

@fly12
Niekomu to môže zabrať aj po 3 týždňoch, ale každý organizmus reaguje úplne ináč, tak nikdy nevieš, či sa to práve tebe totálne v prvom štádiu (väčšinou na 3 mesiace) nezhorší katastroficky a či nebudeš mať úplne po.raté leto...
Ja na tvojom mieste by som si našla tú lekárku a išla by som do Roa asi až po lete...Mne v prvé mesiace vychádzalo z pokožky - na celom tele všetko svinstvo von...Bola to hrôza, úplné vyčistenie prišlo zo dňa na deň presne po 3 mesiaci.

Je to na tebe, ale je to dosť veľké riziko...
Nehovorím, že nemáš brať Roa, skús to, ale nie takto prosím...

elissa2009
1. júl 2011

@fly12 mne predpísala dr. na váhu 60kg 60 mg denne.........a určite treba roa zapíjať spolu s jedlom, ja to robím tak a ešte ani raz mi nebolo zle.

sypac077
2. júl 2011

Myslíte, že by mi mohla predpísať doktorka roaccutane, ked som mal kedysi zvýšené ALT okolo 0,93? norma je do 0,74... Plet nemám zlú až na čelo,ale mastnú a ešte chrbát mám taký dosť zanesený ale nič hrozné... Také lahšie akné, ale kremi uz nechcem ani podobne kraviny 🙂

yade
2. júl 2011

@sypac077
Na mastnotu ti Roaccutane nepomôže, tá sa vráti ihneď späť.

sypac077
2. júl 2011

tak ja som zas čítal niečo iné, pokial sa vybere správne množstvo tak sa ta plet už nebude tolko mastnit

delelaa
2. júl 2011

@sypac077 JJ melo by to tak byt 🙂

sypac077
2. júl 2011

je to asi individuálne ale poznám ludi, ktory po dobrati roacutannu uz nemali mastnu plet ba dokonca až suchu ...
A inak to ALT čo nato vravíte, ked som mal 0,93 asi?

delelaa
2. júl 2011

@sypac077 Zes to mel zvysene kdysi nevadi, zalezi na jakych hodnotach to mas nyni.
Lekarka ti udela krevni testy a podle toho se uvidi. Pokud bys to mel i nadale zvysene, tak bys byl kontrolovan vice (+ doporucena dieta) a zkusilo by se jak moc by ti to Roaccutane zvedal. Pokud "dramaticky", tak by se nejspis nesmelo dal pokracovat v lecbe.

sypac077
2. júl 2011

Ďakujem za info...snáď sa to od vtedy už znížilo, vtedy som sa dosť nezdravo stravoval a to ALT aj od toho závisí...

zuzana121
3. júl 2011

ahojte...chcela by som sa spytat , tie ktore mate skusenosti s ROA či vam zmyzli aj čierne bodky ( uhre )a aj tie podkožne pupačiky ktore je na pleti skor citit ako vidiet ,,lebo ja ked si napnem plet tak to je katastrofa 😒 inak mam normalne aj akne ...tak rozmyšlam stym ze by som to začala brat

yade
4. júl 2011

@zuzana121
Keď som brala Roa, zmizlo mi úplne všetko..aj uhry 🙂

starka11
4. júl 2011

Ahojte, tak som 2 mesiace po dobrati a akne mam spat. Nie v takej miere ako predtym,ale mam ho. Skoro kazdy den mi pribudaju nove vyrazky, niektore su uplne malinke, ktore za jeden den zmiznu,ale niektore sa liecia dlhsie. Cakala som od toho viac. Ale rozmyslam nad tym, ze na jesen skusim este jednu kuru. Uvidim. O dva tyzdne idem ku koznej, tak sa s nou dohodnem. Na udrziavanie si davam Differine gel,ale nie som s nim spokojna. Viac mi sadol duac gel, tak uvidim,ci mi ho predpise. Pocas brania liekov som mala najlepsiu tvar aku som kedysi mala. A inak mastnota je spat. Ja som nemala akne az v takej tazkej forme, tak som si myslela, ze budem mat pokoj, ale mam pocit, ze sa toho nikdy nezbavim. Drzte sa papa

delelaa
4. júl 2011

@starka11 Prosimte, jak vysokou davku a jak dlouho si brala?

starka11
4. júl 2011

1,5mesiaca som brala 30mg a 6,5mesiaca som brala 40mg a vazim 50kg

starka11
4. júl 2011

@delelaa 1,5mesiaca 30mg a 6,5mesiaca 40mg a vazim 50kg

elissa2009
4. júl 2011

@starka11 to si vybrala strašne vysokú dávku, ja budem brat len 6 mesiacov 40 mg denne a vážim 60kg. Už naozaj premýšlam nad tým, že úspešnosť asi nezávisí od výšky dávky :(((

delelaa
4. júl 2011

@elissa2009 Ja jsem uz z te kumulativni davky jelen 😝 Nejdrive se skoro vsude uvadelo, ze aby se minimalizovalo riziko opetovneho vzplanuti akne, tak je nutne vybrat min. kumulativni davku 120 mg/kg (max. 150 mg/kg). O dulezitosti dosazeni hodnoty 120 mg/kg se psalo i v pribalovem letacku Roaccutane. Ted co ma Roaccutane novy obal a i "novy" pribalovy letacek, tak uz se tam o zadne kumulativni davce nepise. Zato se tam vyzdvihuje delka lecby, ktera by mela trvat 4 mesice ( denni davka v rozmezi 0,5 mg - 1 mg/ kg) a jen v pripadech kdy neni lecebny efekt dostacujici, tak je prodluzovana podle aktualniho stavu, dokud nedojde k zhojeni.

Krom toho jsem narazila na netu na par info, kde se naopak pise " Je nutno hlídat kumulativní dávku iso-tretinoinu, která NESMÍ přesáhnout 120 mg/kg. " http://www.zdn.cz/clanek/priloha-lekarske-listy...
Mi to dava urcitou nadeji, jelikoz kumulativni davky nedosahnu ani omylem, beru poslednich 30 tablet a skoncim na necelych 8 000 mg/kg. Sama jsem zvedava jak dlouho po vysazeni mi vydrzi plet cista.