Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

yade
23. jún 2011

@elissa2009
Ako dlho to máš ešte brať?

Jediné, čo sa mi nepáči, je to, že teba a ešte aj iných čo tu píšu, lekári nekontrolujú pravidelne...Mne keby moja lekárka niečo zistila v krvi, ihneď by liečbu ukončila...alebo znížila dávku na minimum a skúmala, či sa zlé výsledky upravia...

geneo
23. jún 2011

@yade mne sa to urobilo na celych rukach. celkovo mam kozu dost zmenenu oproti tomu co bola pred branim ROA.
testy som absolvoval pred liecbou, mesiac po zacati liecby a teraz planujem dalsie 3 mesiace po ukonceni.

kedze to bolo predcasne ukoncenie nemyslim si ze bude nieco extremne zle.

jedine co stale u mna pretrvava su oci, suche pery + nos + hrdlo (vseobecne sliznice), tie cervene bodky, unava, bolesti klbov + krizov, malatnost.

a tazsie sa mi stale hoja vsetky rany.

inak jedna doktorka (nie dermatologicka) mi potvrdila ze niektori sa toho mozu zbavovat z tela az rok. to co pisu v pribalovom letaku je len vyskum ktory sa robil na nejakej vzorke pacientov a je to len vacsie percento tych ktorim staci mesiac.

v praxi je to ale u kazdeho inak.

na zahranicnom fore som cital prispevok manika co mu prestali vsetky vedlajsie ucinky vratane suchych pier a sliznic az po 8 mesiacoch.

elissa2009
23. jún 2011

@yade ešte nie som ani v polovici :(
U nás dr.berie krv až po ukončení liečby. Po mesiaci som mala všetko ok, potom som si dala sama skontrolovať po dalšom mesiaci, aj vtedy bola v poriadku a pojdem zase o mesiac, ale zase samovolne ...

yade
23. jún 2011

@elissa2009
to je ale nezodpovednosť od tvojho lekára/lekárky!
A z ktorej časti Slovenska si?
Veď pacienti pri Roa majú byť kontrolovaní, čím je toho viac v krvi, tým horšie výsledky môžu byť...to, že po mesiaci sa nič nedeje, neznamená, že sa nebude po piatom!Si veľmi zodpovedná a je vidno, že ti fakt záleží na zdraví, keď si dávaš kontrolovať krv z vlastnej iniciatívy.Rob tak i naďalej....a neboj, bude to O.K...naozaj NEMUSÍŠ mať žiadne negatívne účinky...

Ináč mne vždy až vtedy predpísala lekárka nové balenie, keď boli testy úplne vporiadku...Vždy som chodievala na testy 7 dní pred tým, ako sa mi mala minúť krabička s liekmi. A aj ma povzbudzovala lekárka, nech to už dokončím, keď som nevládala...že výsledky mám O.K...

fly12
23. jún 2011

ženy , slečny , dievčatá , niektoré ste písali že sa to zo začiatku ked to začnete brať zhorší , ale nie je to len u žien ? písal som s pár mužmi čo to brali a nikto z nich nemal zhoršenie , prave naopak..
a hovorili ze tych 40 tabletiek je celkom asi aj dost... tak neviem
že by to nejak negativne posobilo so ženskymi hormonami a zhoršilo akne... neviem fakt teda

yade
24. jún 2011

@fly12
Poznám jedného chalana a ten mal neskutočné zhoršenie a na dlhý čas!Je to individuálne.
On predtým ani nemal nejakú ťažkú formu akné a pri Roa to bola katastrofa.

vilki
24. jún 2011

jaaaaj ludia, tu strasite a teraz vobec neviem ci si ich mam dat predpisat alebo nie, som tu cakala len same pozitivne hodnotenia a ze ziadne neziaduce ucinky a krasna plet a teraz uz vobec neviem... 😒

yade
24. jún 2011

@vilki
Je to len na tebe, každý z nás sme išli do toho aj s tým, že je to určité riziko...
Ja by som si to ale na leto rozhodne nedávala.

geneo
24. jún 2011

@vilki precitaj si zlozenie ROA a hlavne informaciu o latke Isotretinoin. potom sa rozhodni ci do toho pojdes alebo nie. mala by si sa rozhodnut na zaklade vlastneho uvazenia, nie na zaklade prispevkov tu na fore.

vilki
24. jún 2011

ja viem, najradsej by som to nebrala to je jasne, ale co ine ked mi nic nepomaha, sice tu citam viaceri pisete nejaky duac, to som este nemala sa mi zda, to je krem, ci lieky? je to na predpis?

elissa2009
24. jún 2011

@vilki chces mat este deti? Lebo ja som sa na roa dala až potom, ked som si bola istá, že nechcem mať už deti. A ja ti ozaj hovorím samé pozitíva.........krásna pleť a len suché pery .............zatial, ale zo začiatku mi bolo všetko možné 🙂

elissa2009
24. jún 2011

Na oku sa mi spravil akoby jačmeň, ale asi to nie je jacmen, je to taký červený pupáčik a štípe ma. Nemali ste niekto niečo podobné?

geneo
24. jún 2011

@elissa2009 priamo na oku? alebo na viecku?

delelaa
24. jún 2011

@vilki Pokud s akne bojujes uz dlouho a nic nepomaha, tak bych do Roaccutane sla. Sama lituju, ze jsem se pro nej nerozhodla driv- vedela jsem, ze je to silny lek a tak jsem to porad odkladala a doufala, ze se snad stane zazrak a jednoho dne mi akne zmizne "samo". Nezmizlo a co vic - k tomu mi pribylo nekolik skaredych jizev, o flekach po akne nemluve. A k tem vedlejsim ucinkum- u me byl "nejhorsi" konec tretiho tydne lecby- ze dne na den, bolest kloubu na rukach, ale velka, v noci jsem z toho nemohla ani spat. K tomu svetloplachost a olupovani kuze mezi prsty. Ale to trvalo ani ne tyden, zrejme nez si na to telo zvyklo. Jeste prvni menstruci pri Roaccutane jsem mela zpozdenou skoro o 10 dni. Jinak zadny vedlejsi ucinek. Momentalne pomalu koncim 4. mesic a ani nevim, ze Roaccutane beru. Ani rty mi už tak nevysychaji jako na zacatku, to jsem se mazala skoro porad. Ted max. kdyz rano vstano. Pres noc jsou trochu seschle, ale ve dne s tim problem nemam. Krevni testy mam po celou dobu v poradku. Nic zvyseneho, vse jak ma byt. Slunicko mi vubec nevadi a to se mazu kremem jen s SPF 15.

A jeste k tem vedlejsim ucinkum- to neni jen u Roaccutane, je plno "obycenejsich" leku, ktere maji ve vypisu moznych vedlejsich ucinku i mnohem horsi veci. Myslim, ze strasak se z R. dela hlavne kvuli toho, ze se nesmi behem lecby a 1 jeden mesic po otehotnet......to hned prida na hruzostrasnosti 😝 Jinak co treba takova hormonalni antikoncepce? Zilni tromboza je docela slusny mozny vedlejsi ucinek. A kdyz na to prijde- pokud je nekdo nesnasenlivy na acylpyrin, tak mu s telem zamava podobne jako jinemu R. Kazdy organismus muze jednotlive latky snaset jinak....a prave proto jsou pacienti behem uzivani R. pod kontrolou a jsou provadeny pravidelne krevni testy. Ja bych se toho nebala.

vilki
24. jún 2011

@delelaa dakujem, tvoj prispevok ma ukludnil, viem ze uz deti mat nechcem, a s tou pletou mam problem uz vyse 10 rokov takze ma to uz naozaj dost hneva....

vilki
24. jún 2011

a este jedna vec, myslite ze mi to prespisu aj ked som mesiac po operacii fibromu prsnika?

geneo
24. jún 2011

@delelaa ono to s tymi vedlajsimi ucinkami inych liekov je sice pravda ale podstatne je to ze Isotretinoin je toxin ktory sa pouziva ako chemoterapia pri napr. rakovine mozgu. pokial tu latku dostavas do tela dlhodobo je to intoxikacia syntetickym vitaminom A.

moj otec absolvoval chemoterapiu a davali mu uplne iny liek a mal vedlajsie ucinky takeho charakteru ako som mal ja pri brani roaccutanu.

takze v praxi si dobrovolne davame do tela chemoterapiu. aj ked nie v max davkach ako by sme ich dostavali keby sme tu rakovinu mali ze.

to len tak na margo toho porovnania vedlajsich ucinkov ROA vs ostatne lieky.

btw krvne testy dokazu odhalit len aktualny problem ktory v tele nastane ale nedokazu zabranit tomu aby sa zhorsenie nedostavilo aj po vysadeni povedzme po 1 roku. ide o to ze telo je zlozity organizmus a nikto nedokaze predvidat ako bude telo reagovat na roa dlhodoho. vacsinou zhorsene vysledky krvi su len varovnym prstom ze je nieco zle, a to moze byt uz neskoro.

nechcem nikoho od toho lieku odradzat, ale ja som dokaz toho ze reci typu to prejde po vysadeni a pod.... nie su pravdive. moje problemy su toho dokazom. a to som to uzival len 40 dni a krvne testy som mal v poriadku.

elissa2009
24. jún 2011

@geneo mám to na spodnej strane oka, kde vyrastaju mihalnice, tak na tom červenom pásiku, čiže vo vnútri a dosť ma to štípe. Nepohol by mi na to ophtalmo.framykoin?

fly12
24. jún 2011

slečny , keby ste mali na predaj tie tabletky , ozvite sa mi prosím :/

yade
24. jún 2011

@elissa2009
to je asi zo suchého oka...o tom som niečo čítala, ale nespomínam si už, že čo...Len viem, že som si kontrolovávala tú časť oka, kde to píšeš, že to máš...

A ty si dávaš aj kvapky na zvlhčovanie oka??

geneo
25. jún 2011

@elissa2009 ano je to zo sucheho oka. na tvojom mieste by som isiel hned k ocnej nech ti pozrie oko.

elissa2009
25. jún 2011

@yade
@geneo to myslíte vážne??? Ved ja ani nemám suché oči a ked nahodou cítim suchosť, hned si kvapnem arufil. Ale máte pravdu, že presne ako sa mi to tam vyhodilo, tak ma aj štípu oči.....čiže sú asi suché. A to mi čo očná s tým urobí? ja asi vysadím roa ☹

yade
25. jún 2011

@elissa2009
Určite choď k očnej...
Takže vidíš..síce píšeš, že akoby si ani nevedela, že Roa berieš, ale pritom si každú chvíľu chorá-predtým hrdlo, teraz očká...

Dúfam, že to bude O.K.

elissa2009
25. jún 2011

@yade ja sa snažim nič nepripisovať roa, stále si hovorím, že to sa mohlo stat aj bez brania roa, ja už ozaj neviem... ☹

geneo
25. jún 2011

@elissa2009 neviem co si predstavujes pod pojmom suche oci ale pokial je tvoja predstava oka bez pritomnosti slz tak si na omyle.

suche oko znamena aj to ze mas zle zlozenie slz a oci su nasledne podrazdene - palenie, svrbenie, skrabanie, pocit sucheho telieska, slzenie.

suche oko je siroky pojem. uz len to ze ta stipu oci je dovod ist ocnemu.

a bat sa toho ze ti ocny vysadi ROA je trochu "ujete". to radsej budes riskovat dozivotne problemy s ocami? nema to u mna nejako logiku.

elissa2009
26. jún 2011

@geneo presne tak som si to predstavovala, že ak je oko suché, prestanu sa tvoriť slzy. Nemala som dôvod to doteraz študovať, kedže som problémy s očami nemala. A od začiatku liečby hovorím a tiež v tomto fore som to niekolkokrat spomínala, že pri akomkolvek vážnejšom nežiaducom účinku vysadím roa OKAMŽITE.
Pojdem k očnému a uvidíme čo mi na to povie. Zatial si kvapkam arufil a na noc si dávam ophtalmo-framykoin.

yade
26. jún 2011

@elissa2009
Uvidíš, čo ti povie očná...Myslím si, že všetko, aj to hrdlo, aj teraz toto je preto, že v organizme je niečo, čo tam byť nemá-a to je Roa...Tvoje telo dáva takýmto spôsobom najavo nespokojnosť s tým, že má sťažené podmienky.
Ale ešte to nevešaj na klinec, uvidíš, čo povie očný lekár...Možno je to len maličkosť.

Mihalnice ti nevypadávajú?

delelaa
26. jún 2011

@elissa2009 Myslim, ze to nic vazneho nebude. Je to holt jeden z "normalnich" vedlejsich ucinku Roaccutane. Rty ti taky vysychaji a neznamena to, ze by se mel R. vysadit. Prosim, berte to prirovnani oci X rty jen jako priklad, nechci tady davat zrak na jednu rovinu s olupujicimi se rty. Jen jak rikam - je to jeden z vedlejsich ucinku, se kterym se musi pocitat a neni nutne z toho delat hned vedu. Viz. pribalovy letak a prvni odstavec:

Pacienti léčení Roaccutanem často pociťují suchost očí a jejich podráždění. Požádejte lékárníka, aby Vám poradil jaké oční kapky byste měl(a) použít pro zmírnění těchto příznaků. Nosíte-li běžně kontaktní čočky a zjišťujete, že máte suché oči, může se ve vzácných případech stát, že během léčby Roaccutanem budete muset nosit brýle.

Velmi ojediněle může léčba narušit Vaši schopnost vidění ve tmě. Roaccutane může rovněž velmi vzácně způsobit barvoslepost, někteří pacienti jsou méně schopni rozlišit jednotlivé barvy. Může vzrůst citlivost Vašich očí vůči světlu, takže bude nutné abyste používali sluneční brýle k ochraně očí před příliš ostrým slunečním zářením. Ve velmi ojedinělých případech byly u pacientů léčených Roaccutanem popsány jiné poruchy zraku (poruchy vidění), jako je rozmazané vidění, zákal rohovky, šedý zákal (katarakta). Pokud máte pocit, že Váš zrak je léčbou ovlivněn, a kontaktujte svého lékaře v nejkratší možné době.

Pokud by te postihlo neco z druheho odstavce, tak to by se R. musel okamzite vysadit, ale jinak podle me zbytecna panika /vysychaji rty, vysychaji oci, vysychaji proste sliznice - holt beres Roaccutane, neni se nad cim pozastavovat/. K ocnimu si kazdopadne ale zajdi, pro svuj vnitrni klid 😉

elissa2009
26. jún 2011

@yade
@delelaa ja si myslím, že to bude jačmeň, ktorý som mimochodom nikdy nemala. Mne inak fakt nič iné nie je. Jasné, že zo začiatku ma boleli klby aj to hrdlo asi týžden, ale to všetko prešlo a teraz prišlo to oko. Myslím, že to nie je nič vážne. Pojdem na očné a uvidím...

vilki
27. jún 2011

ahojte, chcem sa opytat ked ste si isli dat predpisat roa tak co vam vsetko robili? iba krv? a museli ste dlho cakat na vysledky? to mi asi nepredpise hned v ten den ked tam pojdem vsak?