Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

cmukinka29
4. apr 2012

ja som brala roaccutane a ten ma uplne vyliecil,akne nemam uz asi 6 rokov

starka11
4. apr 2012

@slovacisko112 Ahoj aj ja ti odporucam ten Cetaphil, pri roa je to ten najlepsi krem co moze byt. a dlho vydrzi 🙂 len odporucam 🙂

vondra
4. apr 2012

@sypac077 @slovacisko112 Já používám cetaphil sébium hydra (čistící emulze) a jsem s ní taky spokojenej 🙂

slovacisko112
4. apr 2012

@starka11
@vondra ja mam teraz od biodermy na plet liecenu antibitickimi vodickami. Ale ked sa mine tak kupim to co odporucate... Inak dneska prvy den co uzivam roa, viem ze u kazdeho to je individualne , ale kedy sa vam napr. prestala mastit plet ? kedy ste videli prve pokroky? dik

sypac077
4. apr 2012

@slovacisko112 mne sa prestala mastit skoro po mesiaci

vondra
4. apr 2012

@slovacisko112 pleť se mi taky přestala mastit celkem brzo, jinak za 9 dní končím s léčbou, sem tam se mi nějakej beďar udělá, ale jinak je to v pohodě, jen mi zbyly jizvičky a červená místa, ale doktorka mi řekla, že hned za měsíc s tím začnem něco dál dělat.

sypac077
5. apr 2012

@vondra ako dlho si bral roa? kolko vyberes davku? 🙂

vondra
5. apr 2012

@sypac077 8 měsíců a nevim kolik přesně jelikož jsem bral ze začátku 30mg a potom 40mg, ale myslím si, že tak nějak 110 mg/kg

slovacisko112
5. apr 2012

No pomaly ale isto zacinam citit ze sa mi susia pery :D tak snad to bude jeden jediny vedlajsi ucinok. A inak na tie fliaciky je velmi dobre cervene a modre svetlo + mikrodermabrazia, uz som to tu spominal, lem to je to ze sa to nemoze robit hned po douzivani roa...

nicci254
6. apr 2012

@slovacisko112 ja beriem roa 13 tyzden a myslim ze plet sa mi prestala mastit asi po 2-3 tyzdnoch ( a to som mala plet ze dost mastnu, hlavne kvoli tomu som roa zacala brat) a prve hojenie pupakov hned potom cize asi tak po mesiaci. ale u kazdeho je to ine. sam si urcite cital ze niektorym sa to neskutocne zhorsilo, co nebol moj pripad a hadam ani tvoj to nebude ;)

nicci254
6. apr 2012

@slovacisko112 inak ten cetaphill je obyc hydratacny krem, nic vynimocne.. podla mna taka nivea aqua sensation je ovela lepsi, aj ked mozno nejaka citlivejsia pokozka nemusi nan dobre reagovat ale mne sa zdal lepsi, plet som po nom mala krasne hebku a hydratovanu 🙂

monikase
6. apr 2012

Konečně už i já můžu napsat, že vidím pomalé zlepšování - taky už bylo načase. Po 3,5 měsících se mi konečně nedělají žádné nové pupínky - boule, nic. Všechno se mi začíná hojit, vyrovnávat. Pomalu, ale i tak jsem ráda. Flíčky samozřejmě mám a dost, ale po ukončení léčby budu chodit na červené světlo, které je tu zmiňované a to by mělo urychlit hojení 🙂

monikase
6. apr 2012

@slovacisko112 Taky je dobrý Effaclar H od LRP, před ním jsem vyzkoušela všelicos, i Cetaphill, ale tohle mi vyhovuje nejvíc. A přeji brzké zlepšení, když už jsi se na to dal 😉

monikase
6. apr 2012

@vondra Tak brzy po dobrání se už dá něco dělat s jizvičkami? Budu ráda, když potom napíšeš, co jste na ně s doktorkou vymysleli 😉 Mě doporučuje po dobrání chem.p., ale až za těch 6 měsíců

vondra
6. apr 2012

@monikase chem. peeling až po pul roce, to je pravda, ale ona mi už říkala, že s tím budem něco hned dělat dál, tak jsem zvědavej. Určitě dám vědět 🙂

slovacisko112
6. apr 2012

@monikase díki.. to cervene a modre svetlo urcite skus... Ja som bamba ze najprv som skusil to a az potom roa :D Má to byt uplne opacne :D

nicci254
6. apr 2012

@monikase mne kozna povedala ze kludne aj 3 mesiace po liecbe sa da, ze ma s tym len dobre skusenosti ale kazdy kozny lekar hovori nieco ine mam taky pocit

monikase
7. apr 2012

@nicci254 počkám si, pro jistotu, těch 6 měsíců. A máš pravdu, např. otěhotnění po Roa, co doktor, to jiný názor ...

ingridelaine
7. apr 2012

Ahojte všetci! 🙂 Po šiestich mesiacoch užívania ROACCUTANE som sa konečne rozhodla, že aj ja prispejem svojimi skúsenosťami.
Pravidelne sledujem toto fórum už vyše pól roka a aj vďaka Vám, ktorí sem píšete, som dostala novú nádej.
Akné sa stalo symbolom môjho dospievania. Hlavne v 13 – 14 roku som mala veľmi zhoršenú pleť nielen na tvári, ale i chrbte a dekolte. Vtedy som dala STOP kozmetickým výrobkom z drogérie a začala to riešiť s kožnou lekárkou, ktorá ma z toho „vysekala“ ZA PÁR TÝŽDŇOV ( predpisovala mi veci typu SKINOREN, ZYNERIT, DUAK GÉL ... ). Potom som mala na necelé tri roky takpovediac pokoj od akné, ktoré sa v 17-tich začalo znovu objavovať. Opäť som siahla po kozmetike „akože určenej na akné“ , skúsila som dokonca aj homeopatiu a keďže nenastalo žiadne zlepšenie, skôr naopak, navštívila som „starú známu kožnú“. Tentokrát však všetko čo mi predpísala malo opačný efekt. Najhoršie na tom bolo, že reč o vnútornej liečbe akné s ňou ani nemohla byť, takže po ďalších troch rokoch nezmyselného boja s burinou zvanou AKNÉ , som sa rozhodla zmeniť lekára. Vtom období som mala tvár tak škaredú ako nikdy predtým. Každý dotyk mojej tváre bol doslova bolestivý, pretože som mala veľmi hlboký a rozsiahly zápal. Nebudem opisovať ako som vyzerala. Zrejme si to dokáže každý predstaviť, hlavne keď poviem, že keď som išla po ulici, ľudia na mňa doslova čumeli, uškřňali sa alebo krútili hlavami. Naučila som sa chodiť so sklopeným zrakom, aby som to nevidela, pretože to fakt bolelo. Najhoršie bolo, keď ma oslovovali aj cudzí , ako napríklad poradkyňa z ORIFLAMU, lekárnička, promotérka v obchodnom dome, ... so slovami : „môžem Vám nejako pomôcť ? Poradím Vám správnu kozmetiku.“
Nová kožná mi okamžite ponúkla antibiotika, ktoré som užívala mesiac. Nastalo minimálne zlepšenie, takže pri najbližšej návšteve mi navrhla liečbu ROACCUTANOM. Vôbec som neváhala a prijala to. Pár dní predtým som sa totiž o ROA dozvedela na Internete a čítala som aj toto fórum. Vedela som o všetkých rizikách a nezáležalo mi na tom, či ROA poškodí moje zdravie. Horšie na tom bolo moje psychické zdravie, ktoré tak zničilo samotné akné. ROA som považovala za svoju poslednú nádej.

Dnes viem, že sa oplatilo riskovať. Len ma mrzí, že som ROA neobjavila trochu skôr. Pred troma mesiacmi sa akné na mojej tvári nedalo zakryť ani make – upom . Žeravá tvár, fialové fľaky, hrčky a neprirodzený make – up na fotografii zo stužkovej v januári sú pre mňa navždy odstrašujúcim príkladom a vďaka tomu nikdy nezaváham ak sa tá „burina“ ( tak akné nazývam, keďže je rovnako ťažké ho vykynožiť ) opäť vráti, budem musieť na ňu použiť ROA. Vďaka tomuto lieku sa mi vrátilo sebavedomie, môžem sa pozrieť do zrkadla bez toho, aby sa mi tlačili slzy do očí, nevadí mi, ak ma fotografujú, po ulici chodím so vztýčenou hlavou ( aj keď občas ešte nevedomky sklopím zrak ).
Nemám potrebu skrývať sa pod make – upom i keď ešte drobné červené fliačky „zdobia“ moje líca. Tie sú zo dňa na deň bledšie. Pleť mám hebkú, BEZ JEDINEJ VYRÁŽKY a dokonca aj bez rapín, čoho som sa najviac obávala. Jasné že nemám dokonalú, bezchybnú tvár. Veď to ani nieje možné aby taká bola po tom, čím si prešla.

Ešte neviem, aký mal na mňa ROA negatívny efekt, okrem bežných problémov ako suché pery, oči, občasný ekzém na rukách, mierna únava, citlivá + suchá + občas červená pleť,... Predpokladám, že mám ešte pred sebou 3 mesiace užívania a potom sa uvidí, či som nad tou pliagou definitívne vyhrala.
Nech to má následky akékoľvek, NIKDY neoľutujem , že som ROA začala užívať. Zmenilo to môj život hlavne v tom pozitívnom slova zmysle.
Chcem vyjadriť podporu každému, kto ROA užíva, alebo to len zvažuje. Určite mi každý dá za pravdu, že akné nemá v miesto v spoločnosti, v ktorej žijeme. Tí, ktorí ho nikdy neokúsili na vlastnej koži často nevedia rešpektovať a prijať tých, ktorí ho musia nosiť nedobrovoľne. Nevedia pochopiť, aké ťažké je zložiť si tú masku z tváre.
Preto akné nedajte šancu . 😉

slovacisko112
7. apr 2012

@ingridelaine Ja ti poviem ze ovela viac skodili tvojmu zdraviu tie psychicke problemy ako to ze si brala ROA... Psychika má súvis so vsetkym, dokonca aj so samotnym akne. Potom je to zacarovany kruch, lebo ked ma niekto cely ksicht vyhadzany nemoze byt v klude, tym padom sa to stale obnovuje. Ja sice nemam az take akne ako ty opisujes ale mne vadilo uz to co mam ja par pupakov a mastny ksicht, a to som chalan. V dnesnej dobe je to uz normalne ze kazdy chce vyzerat normalne, ale poznam aj tak ludi ktorím to ze maju cely ksicht dod*bany vobec nevadi :D

vondra
7. apr 2012

@ingridelaine Vyjádřila si to uplně přesně, když se na mě někdo podíval tak hned jsem si říkal, že je to kvuli mému obličeji, sice to u mě nebylo tak strašné jak u tebe, že by mi někdo nabízel správnou kosmetiku, ale i tak to je strašné nepříjemné. Já za pár dní končím léčbu, mám dost jizviček a flíčků a začervenaný obličej, ale nové pupínky se mi už nevytváří, teda něco málo ještě jo, ale to už je fakt nic o proti tomu co bylo předtím. Jizvičky hned za měsíc začnem řešit dál s doktorkou. Jinak jsem rád, že ti to pomohlo a děkujem za tvé postřehy ;)

slovacisko112
7. apr 2012

@vondra No neviem ci to vyriesis s doktorkou , tie fliaciky myslim. 😖

ingridelaine
7. apr 2012

@slovacisko112 Úplne s tebou súhlasím. Ale rozhodne za tými „psychickými problémami“ v prvom rade stoja ľudia okolo nás, ktorí nám to len sťažujú. Možno ani mne by akné až tak nevadilo nebyť tých znechutených pohľadov, trápnych poznámok, ... Je to maximálne nepríjemné. Ako keby som mala lepru a potom že nemaj komplex. Jednoducho som z tých, ktorým záleží na tom, čo si o nich myslia ostatní.
Obdivujem tých, ktorí ako vravíš „majú celý ksicht dod*baný a vôbec im to nevadí“ . Nie za to, že im to nevadí, (lebo tomu celkom neverím), ale za to, že majú takú silnú povahu a pozerajú sa na to zvrchu. Asi majú šťastie na tolerantných ľudí. Aj tak si myslím, že každý sa raz pozrel do zrkadla sám seba sa opýtal aké by to bolo mať tvár bez akné.

ingridelaine
7. apr 2012

@vondra Fakt, akné z teba robí paranoika. Myslíš si, každý sa ti díva na vyrážky a nie do očí, keď sa s tebou rozpráva.
Inak tie fliačky a sčervenanie by ti malo postupne ustúpiť aj samé. Na to treba čas. Aj ja to mám stále lepšie a lepšie.

ingridelaine
7. apr 2012

Všimla som si, že nikto tu nepísal o jednej veľmi podstatnej veci ( a nepíše sa v nej ani v príbalovom letáku) . ROACCUTANE má najlepší účinok ak ho užívate po resp. pred jedlom bohatom na tuky. Napríklad stačí aj chlieb s maslom, pretože ROA je (ako iste viete) syntetický vitamín A a ten sa ROZPÚŠŤA V TUKOCH. Túto radu mi dala moja kožná vtedy, keď mi predpisovala ROA po prvýkrát a vždy som to dodržala. Možno aj preto mi lieky zabrali tak rýchlo a to som mala naozaj otrasnú tvár. Najlepšie je, že vôbec nepriberám, práve naopak, musím sa napchávať, aby som nebola vychrtlá. Uvidím ako na tom je moje srdce, cievy, cholesterol. Potom, ako skončím s liečbou, nechcem vidieť maslo a tuk poriadne dlho 😀 .

slovacisko112
7. apr 2012

@ingridelaine To iste hovorila kozna aj mne. Ze ked mozem mam to zapijat mliekom alebo jest popri tom rohlik s maslom. Nieco na tom bude. Kedy ti to zabralo? Ked hovoris ze tak rychlo?

tinkiz
7. apr 2012

ahojte.ja som mala tiez problemy s pletou a mojou jedinou moznostou bolo dat sa na liecbu roaccutanom..kedze mi nic nepomohlo tak som sa na to dala.plet sa mi zacala velmi rychlo zlepsovat a dobrala som celu davku..8 mesiacov, no ale pokoj som mala asi rok, teraz som asi tam kde som bola a som uz normalne zufala, na liecbu roaccutanom teraz nechcem ist, pretoze sa snazime o babo, ale ani to sa nam nedari ☹ neviete niektora nejaky prirodny liek na akne

ingridelaine
8. apr 2012

@slovacisko112 Oproti tomu, ako dlho som sa nevedela akné zbaviť, je 5 mesiacov pre mňa rýchlo, pričom ROA užívam už 6.
- za týždeň sa mi úplne stratila z tváre mastnota a čo je +, prestali sa mi mastiť aj vlasy
- po 3 mesiacoch to bola ešte katastrofa, ale potom nastalo rýchle zlepšenie
- dnes: dovolím si tvrdiť, že moja tvár je o 98% krajšia, než pred 6 mesiacmi. A to myslím vážne. Ľudia, ktorí ma nevideli dlhšiu dobu na mňa teraz vyvaľujú oči, že ako to vyzerám.

Vedľajšie účinky mi nevadia. Balzam na pery, kvapky do očí a hydratačný krém sú moji „najlepší kamoši“, zistila som, že s červeným a kyslím ovocím/zeleninou to nemám preháňať, inak mám ekzém a alkohol radšej tiež nepijem.
Asi tak. Čo ty a ROA?

ingridelaine
8. apr 2012

@tinkiz
To ma mrzí, že po roku sa to vrátilo, keď si to predstavím, že to možno čaká aj mňa. Chcela by som vedieť, že ako si sa starala po vysadení ROA. Č kozmetika, HK, či si dávala pozor na stravu, ... Aby som vedela, či to má zmysel alebo sa tomu nedá zabrániť.

Z vlastnej skúsenosti viem, že nič „prírodné“ čo som skúšala mi nepomohlo. Skôr to slúžilo len na udržiavanie. Užívala som napr. aj Pangamín, to nemôže uškodiť, pila čaje čistiace krv, dodržiavala som ranné aj večerné čistenie + mastičkovanie, nejedla veľa čokolády a korenistého. Napriek tomu som dopadla tak, že som začala s ROA.
Držím palce, aby si to zvládla. Bábo je prednejšie.

tinkiz
8. apr 2012

jasne, babo je prednejstnejsie, ved uz sa snazime skoro 4 roky a nic ☹, ale ja verim ze sa to podari.. co sa tyka stravy, alebo nejakej specialnej, nerobila som nic take, jedla som co mi chutilo a neobmedzovala som sa, ale nemyslim si ze tymto sa mi to vratilo, mne aj doktorka povedala ze niekomu sa to moze vratit, ze by som este mohla ist na dalsiu davku, ale to by som uz asi nechcela, dalsi rok odkladat tehotenstvo.... myslim sice ze nemam az taku tvar ako som mala a chrbat mam skoro cisty, co som mala predtym strasny, tak trosicku to pomohlo, ale tebe sa to nemusi vratit, nie kazdemu sa to po liecbe vrati, praveze len malo ludom, co mi povedala doktorka 🙂
a inak pouzivam biodermu, ten cistiaci gel, tak uvidim ci to pomoze aspon v lete ked sa trosku opalim