Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

yade
25. máj 2011

@sandra48
Tie fľaky mám bohužiaľ aj ja, hoci som 4 mesiace po dobratí!

geneo
25. máj 2011

ja som si teraz vsimol ze sa mi zacali hojit 5-6 mesiacov stare rany. vyzera to tak ze to odburavanie lieku z tela netrva mesiac ako niekto deklaruje ale mozno aj niekolko mesiacov.

u mna to vyzera na 3-5 mesiacov po vysadeni.

delelaa
25. máj 2011

@geneo Mesic po dobrani nesmis jen otehotnet, vis 😉
Jinak isotretinoin pozitivne pusobi na plet jeste 4 - 6 mesicu po ukonceni jeho podavani - jeste v te dobe dochazi ke zhojovani akne. Proto se behem teto doby (tj. do 6 mesicu po lecbe) nesmi aplikovat zadna fyzikalni lecebna metoda (napr. chem. peeling, svetlolecba, dermabraze, laser).

Navic je to krasny nazorny priklad pro ty, kteri neustale mystifikuji, ze se nesmi otehotnet min. rok po lecbe atd.
Postrada to totiz jakykoliv rozumny duvod, proc by nam chranili vic plet (zakaz fyzikalnich lecebnych metod do 6 MESICU po lecbe) nez zdravi nenarozeneho ditete (zakaz otehotneni 1 MESIC po lecbe)... kdyby tomu tak nebylo!

geneo
25. máj 2011

@delelaa pozitivne sice posobi na plet ale mne posobi negativne na oci ;)

yade
25. máj 2011

I tak by som si netrúfla otehotnieť mesiac po dobratí Roa, pretože celkovo je ten organizmus ešte stále rozhádzaný...zoslabnutý....Rozhodne nie pripravený na prijímanie nového života...
A ani lekári nie sú BOHOVIA...výskumy môžu byť urobené, O.K., ale i tak je každý organizmus úplne iný. Ja napríklad veľakrát nezapadám s výsledkami do žiadnych tabuliek a mám aj pár-nazvime to anomálií-čo sa odchyliek od tabuľkových výsledkov týka..Mám s tým niekedy problémy u lekárov...

A pred Roa mám rešpekt...Lebo som cítila, že je to fakt sila.Ale to je tiež individuálne-každý organizmus to môže prijať ináč-tiež tam hrá úlohu vek-mladší organizmus, napr. 18.ročný, plný vitality to určite zvládne lepšie, ako žena, ktorá už napríklad 3krát rodila a je nad 30 rokov...
U mňa to bolo tak, že čím som toho mala viac v sebe, tým som bola unavenejšia..a už som sa tešila na záver.
Tiež celková genetická predispozícia na rôzne choroby je tu nezanedbateľná..a stav orgánov..lebo naozaj som odpozorovala, že čo je v človeku slabé, tam to sadá...

Takže písať, že mesiac po dobratí sa môže otehotnieť si môžu koľko len chcú...Nie som blázon, aby som pripravila dieťatku taký štart do jeho života..Veď to ani ja by som nechcela byť sama v sebe mesiac po dobratí takého svinstva...Blééé

elissa2009
25. máj 2011

@yade tak dnes mi predpísali tie lieky na alergiu. To hrdlo ma najviac bolí v noci, akoby bolo opuchnuté a velmi ťažko sa mi prehlta. A este ma trápi kašel aj dnes v noci som asi hodinu vkuse kašlala. Tak možem užívať aspon kvapky na kasel? Najviac ma mrzí, že som tie antibiotika brala zbytočne.
Sestra má takú istu formu akné ako vždy mala, ale ona má dosť zlú formu, tak neviem či to s tým súvisí.

delelaa
25. máj 2011

@geneo Mi zase pusobi negativne na pery 😉

delelaa
25. máj 2011

@yade Ty by jsi s otehotnenim pockala jak dlouho?

yade
25. máj 2011

@elissa2009
Ja neviem, čo by som na tvojom mieste robila...Ja som predtým niekde čítala, že jedna baba s tým mala veľmi veľké problémy pri braní Roa počas celých 10 mesiacov...tak som vedela, že aj u mňa to môže byť braním tohto lieku a neriešila som to proste, brala som to ako tie vysušené pery.
Určite by som nebola brala lieky...Ale zas u teba---čo ak ti to potom sadne na plúca? Musíš sa rozhodnúť sama...Roa môže robiť hocičo...v tom je nevyspytateľný.
Len si ale predstav, že by si denne brala Roa+nejaké lieky na alergiu+na kašel! A ak by to bolo dlhodobé...No nič moc...Ale s tým hrdlom som to tiež pociťovala ako ty, také zvláštne to bolo, akoby bolo napuchnuté-presne si to pomenovala...
Len ja som až tak veľmi zas nekašlala....Skôr ma to hrdlo len bolelo, nemohla som tiež prehltať...bolo také divné, nemohla som akoby lapiť po dychu a akoby sa mi srdce zastavovalo...Vtedy som chcela Roa aj vysadiť...Možno je to na teba privysoká dávka...
Čo teda urobíš, zlatko?

isabelako
25. máj 2011

@yade
K moři pojedeme asi až taky na konci února- protože před tím mám zkouškové 🙂 Takže doufám, že to už bude ok. Taky to mám stejně,den za dnem jsem stále unavenější ☹ Už chci konec 😒
Těhotenství je záhul, moje tělo to snášelo špatně a to mi bylo 18 a Roa jsem před tím nebrala 😒 Takže já bych si chvíli odpočinula, záleží na tom, jak se kdo cítí, ale souhlasím i s
@delelaa
že je to měsíc po dobrání určitě bezpečné, jako budoucí právník vím, že by pak firma Roche přišla o miliony a možná i o licenci, takže je to určitě ok 😉

yade
25. máj 2011

@delelaa
Ja by som brala Roa len vtedy, ak by som vedela, že v najbližšom čase otehotnieť určite nechcem...Asi najnižší časový interval by bol u mňa 9 mesiacov..---pre istotu a preto, aby som sa dala úplne doporiadku...
Ty by si otehotnela hneď mesiac po vysadení Roa?

yade
25. máj 2011

Ja si myslím, že ak by sa stalo, že by sa NIEKOMU-NIEKOMU KTO NEZAPADÁ do tých tabuliek- pritrafilo postihnuté dieťa-ten mesiac po dobratí Roa, tak by to určite lekári odôvodnili niečím iným, nie braním Roa...(ja som bola ešte mesiac po dobratí Roa na tom tak, že menštruácia bola trochu iná-taká ako pri braní Roa...) Tiež čo je zaujímavé, lekári mi tvrdili, že Roa nemá vplyv na to,že mi prvý mesiac menzes tak dlho meškal--a tu na fóre som našla, že tento problém mali viaceré baby, ktoré Roa brali a nebrali HA.
Netvrdím, že neprebehli dôsledné výskumy....a že sa nenarodili zdravé deti....
Ale i tak,
konkrétne ja by som takú mimoriadnu vec, ako je počatie a narodenie dieťaťa oddialila...kým budem úplne zregenerovaná...a kým nezabudnem na to, že som Roa niekedy vôbec brala.

delelaa
25. máj 2011

@isabelako 😉 Diky aspon za tebe! Myslim si to same. Kor Americane, kteri se dokazi soudit kvuli kazde prkotine, by na tom uz davno vytriskali miliony a byl by z toho skandal nevidanych rozmeru, pokud by ten jeden mesic nebyla dostatecna doba. Podle me osobne by se teoreticky smelo otehotnet drive nez po jednom mesici, ten jeden mesic je jen takova POJISTKA firmy Roche, aby to bylo na 1000% bez rizika. Chrani se tim.
Na laser se nesmi 6 mesicu po dobrani, otehotnet 1 mesic... oni si to nevycucali z prstu. Kdyby tomu tak nebylo, tak to mohli rovnou uvadet, ze se nesmi pul roku na laser a pul roku zakaz otehotneni... jen aby byl klid.
Ale to je marne vysvetlovat, lidi to muzou mit cerna na bilem a stejne bude vic jak polovina tvrdit, ze 1 mesic se jim zda malo a ze by po mesici urcite neotehotneli, protoze Roaccutane neni zadna sranda atd. 🙂

elissa2009
25. máj 2011

@yade tak som sa rozhodla, že nebudem brať tie lieky na alergiu, no dúfam, že sa raz v noci nezadusím, lebo je to ozaj dosť nepríjemné. Dnes ma strašne bolí hlava. A inak, ja som ani nemala menštruaciu ako beriem roa, ale mne to vyhovuje 🙂
Ja tieto nežiaduce účinky (zatial) neberiem tragicky, len sa bojím toho leta. Včera som sa len prešla kočíkom po dosť ostrom slnku (samozrejme natretá) a pokožka ma bolela ešte aj večer. Ale v chládku je to super. No neviem ako prežijem to more. Ale ja vôbec nevylučujem vysadenie roa pri vážnejších nežiaducich účinkoch, určite si kvôli tomu neprídem o zdravie.

delelaa
25. máj 2011

@yade Tehotenstvi hned neplanuji, ale jak jsem tu jiz jednou psala - uvadi se 1 mesic, a kdybych byla opravdu jako paranoidni, tak bych si to pro klid duse nadsadila o 100 % - takze na 2 mesice! a po tu dobu bych se branila tehotenstvi jak cert krize - tzn. stejne tak jako behem lecby 🙂 Kdybych pak otehotnela, urcite bych nepanikarila, ze 2 mesice jsou malo a urcite to bude mit vliv na vyvoj plodu atd.

delelaa
25. máj 2011

Jinak bych mela jeste otazecku pro vsechny - jak snasite slunicko? Ja jsem se toho bala a zatim mi bohate staci 15 SPF na oblicej /to mam v make-upu/ a 15 SPF na telo. A to se na slunicku pohybuju docela dost (samozrejme nemyslim ti zamerne opalovani🙂 Jedine ceho jsem si vsimla, tak je to, ze jsem se hned opalila, coz je pri me svetle pokozce docela zazrak🙂 Ale jinak pokozka neni spalena, podrazdena, vubec nic.
Treba pred rokem jsem brala na jare nekolik mesicu v kuse tetracyklin a to bylo to prave peklo... stacilo jen mirne slunicko a nezahalena kuze me doslova palila jako cert, to se nedalo vydrzet. S Roaccutane zatim uplna pohoda. Navic jsem si vsimla, ze vedlejsi ucinky jako suchost rtu se cim dele to beru, tim vice odstupuji. Jakoby to bylo jen prechodneho razu, nez si na to telo navyklo. To same bolesti kloubu na rukach - ty me trapily jen na konci prvniho mesice, ted uz vubec. Oci uz taky nejsou svetloplache.

sandra48
25. máj 2011

@yade a nič na to nepomáha?, śkúšala si na to niečo?

yade
25. máj 2011

Tu nejde len o to, že či sa nenarodí postihnuté dieťa...ale ide tu i o to, či je tá matka na tom tak, že to bude pre ňu O.K...Ak jej organizmus bude rozhádzaný...ona ešte nebude totálne v pohode-psychickej i fyzickej-tak to si píš, že to bude cítiť i dieťa.
Takže je mi jedno, čo píše nejaká firma, ja neodporúčam otehotnieť tak skoro.Píšem to zo svojich skúseností...pretože viem, ako som sa cítila po dobratí Roa! A ako sa ešte i teraz - 4 mesiace po dobratí necítim úplne v pohode...a ak by som mala teraz byť tehotná, tak ďakujem pekne! Chúďa dieťa i ja!

Ja som skôr typ človeka, že pre svoje bábätko by som chcela len a len to najlepšie-páčia sa mi ženy-ktoré berú kyselinu listovú a celkovo sa pred tehotenstvom snažia o to, aby ich organizmus bol O.K.

Takže tie, ktoré sa pýtate, kedy sa môže otehotnieť po dobratí, môže sa aj mesiac....Ale ak máte na výber,plánujte NESKOR 😉 ALE TO JE LEN MOJA RADA-tak ako všetko, čo tu píšem-len môj subjektívny názor.

yade
25. máj 2011

@sandra48
Pomáha len krém SPF 50+-aby tie škvrny pri každom pobyte na slnku nesvrbeli viac a viac...Oni sa stratia keď bude tá pokožka dôkladne chránená pred slnkom...Budem skúšať, kedy to bude O.K...lebo sa zas nechcem celé leto mazať 50tkou... 😖 😖 😖

yade
25. máj 2011

@elissa2009
Aj mňa tak pálila pokožka..Netreba to podceňovať...
Myslím, že si sa rozhodla s tými liekmi dobre..len keby si sa naozaj začala dusiť, tak s tým niečo budeš musieť robiť.
A neskúšala si cibulový čaj?? Ten mi vždy robí celkom dobre.

Ty neberieš HA pri Roa? Alebo ako je možné, že si ešte nemala menzes??

sandra48
25. máj 2011

@yade ja to našťastie nemám až také strašné, ale zajtra si kúpim krém s 50-ou! ale dúfam, že sa to nebude zhoršovať cez leto :(

yade
25. máj 2011

@sandra48
..Ja som prekvapená, že mne sa to urobilo ešte aj 4 mesiace po dobratí..Ty si s Roa skončila ešte len teraz...Tak sa ešte určite dobre chráň.
Možno to u teba bude v pohode už po mesiaci...ja som blond, modré oči...
Veď uvidíš sama na sebe, ako budeš reagovať na slnko...držím palčeky
🙂

delelaa
25. máj 2011

@yade Kuze je "ztencena" jeste 4-6 mesicu po dobrati, proto se v te dobe nesmi ani na laser apod. a taky proto je i v te dobe citlivejsi vudci slunecnimu zareni. Je to primo uvedeno v brozure k Roaccuatene. Takze nic zvlastniho, ze se ti to "urobilo ešte aj 4 mesiace po dobratí" 😉

yade
25. máj 2011

@delelaa
Viem o tom, ale dúfala som pre seba v tú kratšiu variantu...preto to pre mňa zvláštne je

😉

yade
25. máj 2011

@delelaa
...a ten ich odporúčaný faktor 15 bol pre mňa málo....

delelaa
25. máj 2011

@yade Ona kratsi varianta neni, ten zakaz a omezi po dobu 6 mesicu od ukonceni lecby plati pro vsechny 😉 ale to je jedno, uz to neresme 😎

yade
25. máj 2011

@delelaa
akože nie je kratšia varianta? Veď 3 Až 6 mesiacov...čiže niekomu stačia 3 a iný potrebuje až 6...Tak som to čítala aj na zahraničných fórach. 😉
A súhlasím, už to neriešme...

isabelako
25. máj 2011

@yade
V tom případě, že jde o pohodu matky máš naprostou pravdu to jo, ale já jsem se vyjadřovala k tomu postižení dítěte 😒

yade
25. máj 2011

@isabelako
Ja viem.. 🙂

Pekný večer všetkým....a nebojte sa, bude lepšie... 😉

elissa2009
25. máj 2011

@yade Tak s tým čajom...cibulovy v žiadnom prípade 😒 , ja ledva vypijem ten biely čo si mi poradila, aj ten si dám len jeden-dvakrát do týždna, lebo mi vobec nechutí, ale premáham sa. Ja celkovo velmi málo pijem a preto mám aj nežiaduce účinky. Ked sa mi podarí vypit za den liter-dva, tak sa cítim ovela lepšie.
HAK beriem jednozložkovú, čo znamená, že neobsahuje estrogén, takže nevplýva na menštruačný cyklus, len ochraňuje pred počatím- Užívala som ju počas kojenia (pretože sa vtedy môže len tento typ) a som s touto HAK velmi spokojná 🙂

elissa2009
25. máj 2011

@isabelako Nastrašila si ma s tými pigmentovými škvrnami. Ja idem v lete k moru. A myslíš, že sa mi tie škvrny urobia aj ked budem stále natretá 50-kou?
Držím palce na skúškach...som vďačná zato, že toto obdobie mám už dávno za sebou 🙂