Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

mylove321
3. mar 2014

@sypac077 suhlasim.
podla mna staci kondom, ked zena niekoho ma.
a v pripade, ze nikoho nema, tak naozaj nevidim ziaden zmysel v brani antikoncepcii.
tak ibaze by to bolo ako poistka v pripade znasilnenia a otehotnenia...
alebo keby praskol kondom ked ma priatela.
lenze v pripade ako som ja napr, ze mam anovulacne cykly a navyse nikoho nemam ani nehladam, ani ma nikto nechce, tak povazujem za dost zbytocne brat antikoncepciu a tak uz beriem tretie balenie roaccutanu bez hormonalnych tabletiek. myslim ze to bez sexu vydrzim aj tie dalsie 3 mesiace, lebo mam brat pol roka a myslim ze to kazdy tiez vydrzi bez sexu bezo mna :D
navyse hormonalna antikoncepcia nie je pre mna financne zanedbatelna polozka.

sypac077
3. mar 2014

@mylove321 tak HAK je v prvom rade svinstvo, takže buď rada, že ju neužívaš popri roaccutane, ktorý je beztak silný liek

mylove321
3. mar 2014

@sypac077 no ved o tom hovorim, ja by som ju brala, keby som bola za nu, ale neberem ju...
no a ze roaccutan je silny liek je pre mna iba vyhoda, lebo keby nebol, tak mi asi nepomoze a zatial ucinkuje velmi dobre. mam sice trocha suche pery, ale to nie je problem, ved mam balzam na pery.

elliem4
4. mar 2014

@umelyumelec sice niesom muž, ale skúsim ti poradit. Jednoznacne liecbu zacni, ja uzivam isotretinoin od septembra 2013, cakaju ma este 2 mesiace a vyberiem celkovo priblizne 140 mg/ kg. Lutujem, ze som s liecbou nezacala skor, ked mi ju doktorka nukala prvy krat, velmi som sa bala vedlajsich ucinkov a teraz som prisla nato ze zbytocne. Mam suche pery, tvar je suchsia, natriem si pery pomadou, tvar kremom podla potreby a je vsetko fajn. Nic ine sa u mna neprejavuje, som spokojna. Po mesiaci sa mi vyrazky tvorit prestali, po 3-4 mesiacoch zmizlo uplne vsetko, akurat bohuzial co ma najviac trapi velmi nepekne jazvy mi ostali, a preto lutujem ze som nezacala lieky uzivat skor. Nemozes tym nic stratit, iba ziskat. Nemusis predsa v liecbe pokracovat ak ti to nebude vyhovovat, jednoducho lieky vysadis.Budes chodit ku koznej, ona sa ta bude pytat ako sa citis a podla toho budete v liecbe pokracovat, ak by si mal nejake problemy, lieky uzivat prestanes. Z mojho okolia poznam dost ludi ktorym isotretinoin pomohol, vsetci liecbu dokoncili, vsetko mali OK. A ako pises ze chces mat zdrave deti, u muzov nieje ziadny vplyv na ich reprodukcne organy pri uzivani isotretinoinu. Moja rada je, urcite chod do toho, zbavis sa vyrazok a sebavedomie ti stupne. Mne sama kozna povedala ze mi nebude klamat, ze ziadne masticky mi nato nepomozu, ze ak chcem normalne vyzerat mam sa nato dat.

umelyumelec
4. mar 2014

@elliem4 ďakujem za odporúčanie. Viem, že je to asi jediná cesta k zdravej pleti, aj na anglických fórach píšu ako jedinú možnosť liečby izotretinoin. Ide predovšetkým o rodičov, ktorý sú zásadne proti tomu lieku. A chcú na mne skúšať ďalej tie hlúposti bez účinkov. Jediné, čoho sa bojím, sú tie vedľajšie účinky ktoré sú trvalé, tú dočasnú "suchotu" zvládnem. Mne totiž kožná hovorila, že 1/100 000 alebo tak nejak sa dostáva do spermií, ale tak po vysadení by sa to malo stratiť, že? Totiž existuje stránka (niečo roaccutane side efects law) kde je hromada súdnych sporov pre trvalé následky po užívaní roaccutane. Taktiež som čítal, že v Amerika sa to zakázalo predávať a že štatisticky u 5% spotrebiteľov v Amerike to zanechalo trvalé účinky. Vážne mám z toho kúsok strach.

elliem4
4. mar 2014

@umelyumelec Jasne ze mas, aj ja som mala, a aj stale mam.... ale jedine co teraz lutujem je to , ze som to nezacala brat uz pred dvoma rokmi a mala by som s tym pokoj a zbytocne som sa trapila mastickami, kremami, a somarinami zaco mam teraz hnusne cervene jazvy vsade po tvari a ked na mna zasvieti slnko tak vyzeram ako zombie..... a v amerike maju tie kauzy a spory preto, lebo tam sa to predava aj bez lekarskeho predpisu, da sa to zohnat cez internet atd. a beru si to tam ako ich samych napadne, takze niesu pod lekarskym dozorom a myslim ze to je trosku ina kava... Ja som si vzdy hovorila ze kebyze som chlapec nevaham ani minutu a idem do toho, kedze u dievcat to poskodzuje plod,ak otehotnie, pokial to uzivas... a taktiez som si myslela ze aj po dobrati by to mohlo mat nejaky vplyv a tak, ale citala som jedno forum kde viacero zien pisalo ze po liecbe maju zdrave deticky, takze ma to ukludnilo, cize myslim ze ty sa nemas v tomto ohlade coho bat. A myslim ze ak to zanechalo trvale nasledky na niekom, tak bral prilis vysoke davky, alebo mu pred tym nebola odobrata krv a nesmel liek uzivat, a tak dalej... Ak budes mat nejake neziaduje ucinky, lieky proste brat prestanes a nemyslim si zeby si tie nasledky mal mat trvale. Skor budes mat trvale vyrazky , alebo trvale jazvy na tvari ako ja :-/ a to fakt nieje prijemny pocit ... niekto povie ze je to len par vyrazok ale po roku akne sa mi spravili take jazvicky ze kebyze to nezacnem brat nechcem si predstavit ako by som vyzerala :-/ a ak sa ti po akne jazvy netvoria si stastny clovek 🙂

umelyumelec
4. mar 2014

@elliem4 Z tých jaziev mám tiež strach. Ale ukľudnila si ma. O tom že to v Amerike išlo bez predpisu som nepočul a ani ba ma to nenapadlo. Takže mám pocit, že pôjdem do toho. Nemám rád ihly, ale inak to asi nepôjde =D No ak sa nad tým zamyslím, tak by som s tým mal začať asi čo najskôr, slnko tomu neprospieva, že? A ešte by som sa Ťa spýtal, nevieš ktorý Isotretinoín je ten správny? Inak začínam mať pocit, že v 18 budem vyzerať konečne ako muž, super =D

elliem4
5. mar 2014

Myslim ze nieje spravny a nespravny, u nas je Raccutane, Aknenormin a Curacne, ale vsetko je to to iste, ale myslim ze teraz Roaccutane uz velmi nepredpisuju. Ja uzivam Aknenormin, kamoska uzivala Curacne, podla mna je to jedno co uzivas, vsetko je to isotretinoin. Ano slnko tomu neprospieva vobec, nesmies chodit na slnko, ak ano natriet sa vysokym faktorom. Teraz by s tym zacat co najskor podla mna na tvojom mieste, lebo na leto to nepredpisuju, ako ktory lekar/lekarka. Ona ti vypocita davku podla tvojej vahy. Ja uzivam teraz 40 mg na 53 kg. Ide o to kolko toho vyberies za to dane obdobie, cize o tu kumulativnu davku, co je vraj najmenej 120mg/kg, takze si to vyrataj a opytaj sa koznej ci ti to tak vyjde, lebo ak ju nevyberies tu davku, je velmi pravdepodobne ze sa ti to vrati. Ja som kvoli tomu zmenila koznu, lebo mi na zaciatku predpisala len 10 mg, a povedala ze na 30mg ani nepojdeme, takze tu kumulativnu by som nedosiahla. Nova kozna mi hned zvysila davku, a nakoniec mi to vyjde okolo 140mg/kg, takze dufam ze s tym uz budem mat natrvalo pokoj. Drzim palce, daj vediet ako to ide 🙂 verim ze ti to tiez pomoze a uz s tym nebudes mat problemy 🙂

umelyumelec
5. mar 2014

@elliem4 Ďakujem, uvidím, čo mi teda predpíše doktorka. A dúfam, že mi to predpíše aj teraz, pred letom. Tie maste fakt nemusím, ale inak to nepôjde. Čiže ak momentálne vážim 71kg, pri 120mg/kg a pri 40mg za deň by som to musel brať cca. 7 mesiacov. No, som zvedavý čo mi povie kožná. Ďakujem za rady, ozvem sa ako to dopadlo u kožnej =] Tiež Ti držím palce ;)

patuskaa123
6. mar 2014

Zdravím, prečo je nutné užiť tabletku pri jedle?

sypac077
6. mar 2014

@patuskaa123 áno, pretože je isotretinoine tukorozpustný... ak si však užila tabletku bez jedla, tak sa nič nedeje, kedže v kapusle je pridaný tuším aj olej, ale do budúcna určite s jedlom, kvôli tuku v jedle 🙂

patuskaa123
8. mar 2014

@sypac077 Ďaaaakujem za odpoveď 🙂)

nicci254
11. mar 2014

roaccutane je niekde zakazany? myslim v zahranici...

skoghal
12. mar 2014

Ahojte,

ja som zacal brat aknenormin 14. oktobra 2013, buduci piatok by som mal koncit, doberiem cca 123 mg/KG. Bude to dostatocne?

ale ina vec ma trapi: Po prvom mesiaci, kedy mi na povrch vysli rozne vyrazky sa mi koza vycistila a vsetko oblo vporiadku, ale poslednu dobu ma opat trapia vyrazky! beriem 60mg denne (mam caa 73kg) a poslecny mesiac sa mi zacali tvorit male tvrde biele vyrazky hlavne v stredu hrudniku a na chrbte v oblasti pod krkom. nie su zapalene ani cervene, ale ked ich vytlacim, vyjde z tade naozaj malo bieleho tvrdeho, ale vyjde. Potom mi ostavaju aj dva-tri dni nepekne cervene flaky. Som z toho prekvapeny, lebo so mcitla, ze priblizne po 4. mesiaci by sa uz nemalo tvorit vobec nic a ja uz to beriem piaty mesiac. Rovnako sa mi zacali, aj ked v mensej miere objavovat rovnake vyrazky na krku. Mal niekto podobny problem? Bojim sa co bude, ked lieky doberiem.

zuska_bluzka
12. mar 2014

@elliem4
@umelyumelec ahojte, ja som roa brala, už je to dobrých 10 rokov späť a ak by som zase mala urobiť toto rozhodnutie, tak si radšej ruku odrežem... ostali mi po tomto lieku také jazvy, že som do následných laserov, krémov, gelov... vrazila už snáď 2000 eur a jazvy stále mám ☹ okrem toho u mňa počas užívania tohto "lieku" došlo k hormonálnym zmenám, ktoré esteticky nie sú tiež pekné. bohužiaľ, čas už nevrátim ale ak by niekto z môjho okolia chcel tento liek brať tak som živým dôkazom jeho vedľajších efektov a zároveň odstrašujúcim príkladom ako to môže dopadnúť. radšej si obdobie akné odtrpieť, hľadať alternatívy ako podstúpiť takúto "liečbu"

elliem4
12. mar 2014

@zuska_bluzka .... a kolko si toho vybrala nepamatas sa uz ? a akne sa uz odvtedy nevratilo vobec ? ... a ako vies ze ti jazvy sposobil liek ? nemyslis ze ich sposobilo akne ? ja mam pocit ze by tom tych jaziev mala omnoho viac a este skaredsie keby som ho brat nezacala... a o ake hormonalne zmeny sa u teba jedna, ak sa mozem opytat ? a mozem sa opytat aky laser si absolvovala ? pretoze nad nim takisto uvazujem... dakujem pekne za odpoved 🙂

elliem4
12. mar 2014

@zuska_bluzka a ako pises obdobie akne pretrpiet... ak mas bolave cysty, a vyrazku na vyrazke a si az pomaly fialova, tak nemyslim ze pretrpiet to je najlepsia volba... a ak nic ine nezabera, nechcem vediet ako by som vyzerala este po napr. dvoch rokoch s akne, pretoze mam jemnu plet a formu akne taku ze po kazdej jednej vyrazke ostala atroficka fialova jazvicka :-/... a momentalne o 100 % je to lepsie...

zuska_bluzka
12. mar 2014

@elliem4 brala som ho vyše pol roka asi tak 7-8 mesiacov (posledné dva mesiace to bola taká udržiavacia dávka) akné stále pretrvávlo ale už nie v takom rozsahu ako predtým. k tým hormonálnym zmenám by som sa nerada vyjadrovala... predsa len nemusia to vedieť všetci. hneď po dokončení liečby mi doktorka odporúčila laser, v podstate išlo o červené svetlo, ktoré mi vôbec ale vôbec nepomohlo (to asi len aby pani doktorka zarobila) potom dermabráziu (tiež 0 bodov) a teraz opakovane co2 frakčný...
viem čo myslíš, aj ja som to mala strašné (myslím, že aj "vďaka" tejto mojej doktorke) viem, že je to strašné, ja som bola z toho nešťastná a veľmi ale teraz čo už je dlhá doba po tom som stále nešťastná z následkov 😒

elliem4
12. mar 2014

a ako dlho si po frakcnom ? lebo tam su vraj vysledky az neskor co som citala o tom... a dermabraziu tu klasicku ? nie mikro ?

zuska_bluzka
12. mar 2014

@elliem4 no momentálne deň 😀 ale to už tretíkrát som bola. tú klasickú. a ten frakčný to je tak... keď sa zlúpeš si pekná ako svätý obrázok no to ti vydrží chvíľu (možno týždeň) potom sa tie jazvy vrátia, nie sú síce tak výrazné ako predtým ale sú, no časom stále po tom laseri mám pocit, že sa to vrátilo do pôvodného stavu. takže je to taký beh na dlhú trať, pričom aj lekárka sama (pokiaľ je seriózna) ti povie, že nie je možné sa jaziev úplne zbaviť...

elliem4
12. mar 2014

a ja som dufala ze pojdem 3 krat na frakcny a moj problem sa vyriesi ... hmm :-/ ale ved do polroka by sa ti to malo upravit alebo tak nie ? lebo ak mam vyzerat takto navzdy tak ako dakujem pekne :-/

sypac077
13. mar 2014

@nicci254 tuším, že v USA ho zakázali(roaccutane), ale od vtedysa predáva pod menom Accutane... farmaceuti to vždy nejako obídu, v tomto prípade distribúciou produktu pod iným menom ...

sypac077
13. mar 2014

@skoghal 123/mg na KG nieje veľa, ale ani málo, takže snáď to bude dostačujúce.... tie biele vyrážky sú pravdepodobne stvrdnutý maz, to že keď ich vytlačíš a máš po nich červený flak je normálne, pretože počas brania roaccutanu je koža citlivejšia, inak by si ten "flak" mal možno 24 hodín, kedže sa nejedná o bežný flak po akné, ale skôr o dočasné podráždenie (erytém/začervenanie)...

sypac077
13. mar 2014

@zuska_bluzka ak si mala hlbšie akné, tak samotný roaccutane ti jazvy nemusel spôsobiť, ale je možné, že k nim dopomohol....ak máš hlboké jazvy, tak ti laser nepomôže (viditeľne) neviem dokedy budú lekáry ohľadom jaziev klamať, ale je predsa logické, že hlbokú jazvu ošetrenie laserom nevyhladí... na hlbšie jazvy je potrebné chirurgický zákrok (subcizia/excezia jazvy), inak hlbšie jazvy sa dajú liečiť aj TCA crossom, prípadne single needling (samostatná ihla pracujúca na princípe ako dermaroller)...

laser, peelingy, zbusovanie kože je vhodnejšie skôr na vylepšenie výsledku, prípadne na povrchovejšie, či mierne hlboké jazvy

sypac077
13. mar 2014

@zuska_bluzka to, že sú jazvy "neviditeľné" po zákroku je spôsobené tzv. mikroopuchom tváre... po zákroku taktiež, ak sa nemýlim kolagén pracuje podstatne lepšie ako bežne, preto pozoruješ krátkodobé zlepšenie, inak ako som písal hlboké jazvy sa musia liečiť inými spôsobmi ako lasery, peelingy a podobne... dermabráziu by som neodporúčal v dnešnej dobe asi nikomu, kedže je to dosť zastaralá metóda, ktorá má x nežiadúcich účinkov..

inak pre lepšiu orientáciu pozri si link a kompletne všetkých 25 stránok s obrázkami a uvidíš, čo je možné s jazvami spraviť:
http://www.acne.org/messageboard/topic/256333-c...

zuska_bluzka
13. mar 2014

@sypac077 Ďakujem, je to od teba veľmi milé 🙂 máš ty s niektorou z uvedených metód skúsenosti? resp. vedomosť či sa to u nás vôbec niekde robí? ďakujem ešte raz

sypac077
13. mar 2014

@elliem4

záleží aké máš hlboké jazvy, ďalej závisí ako tvoja koža produkuje kolagén (väčšinou to závisí od veku, čím si mladšia, tým sa lepšie koža hojí)

ak máš hlbšie jazvy, tak nad mikrodermabráziou ani nepremýšlaj, je to stratený čas a klasická prináša so sebou x rizík, ak ju lekár zle vykoná... už radšej ten laser, dnes je x druhov, erbiový laser, frakčný, frakčný resurfacing atď

sypac077
13. mar 2014

@zuska_bluzka subcizie by mal robiť každý dobrý chirurg, určite by som však volil, čo najlepšieho (na Slovenku/Čechách), TCA cross tuším žiaden lekár nerobí, ale ľudia TCA cross využívajú bežne aj doma, je to však mierne nebezpečné, kedže je to 99% TCA, takže treba mať pevnú ruku..

a single needling/dermaroller môžeš kľudne robiť doma, ale tam uviedíš výsledok po dlhej dobe

zuska_bluzka
13. mar 2014

@sypac077 po pravde o subcizii som ešte nepočula, budem sa musieť popýtať, ďakujem pekne za tip 😉 dermaroller si chcem kúpiť ale musím počkať kým sa dám teraz doporiadku po laseri...
a inak o liečbe kolagénom si nepočul? myslím niečo ako collagen beauty a spol?

sypac077
13. mar 2014

@zuska_bluzka áno, počul, ale pochybujem, že to nejak pozitívnejšie vplýva na hlbšie jazvy