Liek Roaccutane. Máte s ním skúsenosti?

nevesta
24. okt 2007

Dik za odpovede 😉

veronika13
24. okt 2007

brala som ho kvôli akné, čo konkretne ťa zaujíma?

nevesta
autor
24. okt 2007

Kamoske to doporucili tiez koli akne, ale vraj to ma nejake brutalne vedlajsie ucinky... V podstate hlavne tie vedlajsie ucinky a ci to vobec pomohlo... Dakujem 🙂

bilka
24. okt 2007

ahoj nevesta,
ja uzivam aknenormin, co je to iste ako roaccutane len pod inym firemnym nazvom. momentalne ho beriem 6. mesiac a plet sa mi nadherne upravila. mala som dost nepekne akne na tvari, aj na dekolte a chrbate a teraz mam krajsiu pokozku ako kedykolvek predtym. takze efekt sa skutocne dostavil. 😉 pevne dufam ze po liecbe aj pretrva nadalej, aj ked sa toho trochu obavam ako sa bude moja plet chovat po vysadeni.

k neziaducim ucinkom ktore som u seba pozorovala, jedine vysusovanie sliznic, hlavne pier, to ma doktorka upozornila hned na uvod, takze vela pijem a natieram pusu balzamom a posledne tyzdne aj nosa, tak si kvapkam zvlhcujuce kvapky. mam o dost suchsiu pokozku na tele, tak som dostala tekuty parafin ktorym sa natriem v sprche. nic viac sa u mna nastastie neprejavilo. doktorka vravela, ze nech sa nezlaknem toho kvanta vedlajsich ucinkov o ktorych sa pise na letaciku, vraj susenie sliznic a koze bude to jedine co by sa malo prejavit. zatial jej musim dat za pravdu. treba kontrolovat aj hladinu krvnych tukov, moze sa pocas liecby zvysit ale po nej sa ma postupne upravit na normalnu hodnitu.

este snad najpodstatnejsia vec, pocas liecby a par mesiacov po nej sa nesmie otehotniet, lebo liek moze sposobit poskodenie babatka. je to velmi silny vitamin A takze preto. doktorka mi vzdy robi tehu test ked idem na kontrolu a hned na zaciatku mi prizvukovala ze musim urobit maximum pre ochranu pred otehotnenim.

ja mozem zatial povedat, ze mi aknenormin fakt pomohol, kym som ho zacal brat bola som zufala lebo nic nepomahalo ale pri nom som citila rapidnu zmenu uz v prvy mesiac uzivania. dr vravela ze pacienti ho lepsie znasaju ako roaccutane. takze ak ma kamoska problem s tazsou formou akne na ktoru nic nazabera, nech to vyskusa. mna najviac tesi ako si zmeny vsimlo moje okolie a kazdy chvali aku mam peknu plet, tak si vravim ze to je asi najlepsi dokaz ze to funguje 🙂

yesno22
24. okt 2007

nevesta...neziaducich ucinkov je milion ale najvaznejsi je ten, ze ucinna latka isotretinoin je teratogenny...zenam vo fertilnom veku sa predpisuje len vynimocne, navyse musi uzivat antikoncepciu min. 1 mesiac pred, pocas a mesiac po skonceni liecby, cca 2 tyzdne pred zacatim liecby musi mat negativny tehu test, niektori lekari vyzaduju robit kazdy mesiac kontrolny tehu test...ak zena pocas liecby otehotnie hrozi riziko spontanneho potratu alebo velmi tazkeho poskodenia plodu...okrem toho je tam este strasne vela neziaducich ucinkov...pecen, traviaci trakt, dokonca zhorsene videnie v tme...ale je pravda, ze zabera skoro 100%

zuzula28
26. mar 2008

chrániť pred otehotnením je potrebné, ale určite nie je povinné brať antikoncepciu napr. vo forme tabliet... 😅

maaja
26. mar 2008

ja mam nepriechodne vajcovody ako antikoncepciu 😅 lenze, co ak ???? 😕

zuzula28
26. mar 2008

akné začína hlavne po rozbehnutí celej našej hormonálnej parády v puberte a v podstate všetky pacientky, ktoré ho užívajú sú vo fertilnom veku... 😉

vikuska
29. mar 2008

Ahoj nevesta,ja som roaccutane brala 2x,teiz koli akne.Bola to posledna moznost liecby,lebo mi nic ine nezaberalo.Taktiez som mala suche a popukane pery,a sem tam sa mi este spustala krv z nosa,ale inac nic.Po prvej liecbe sa mi akne vratilo po roku a pol a po druhej liecbe som uz nieco cez 4 roky a je to OK.V oboch pripadoch to u mna zabralo na 100%,je male % ,ze sa to po prvej liecbe vrati,ale ja mam vacsinou take stastie... 😀 Roaccutane sa odporuca brat cez zimne mesiace,lebo slnko na liecbu nejak zle vplyva a treba sa vyvarovat aj tehotenstva,ako tu bolo spomenute,koli vyvojovym chybam a riziku potratu.

cake212
28. apr 2008

AHOJTE,

BERIEM ISOTRETINOIN UZ 15 DEN A ESTE MI AKNE NEUSTUPILO. SKOR BY SOM POVEDALA, ZE SA MI VYCISTILI PORY ALE ZACALI SA MI VYHADZOVAT BIELE VYRAZKY, NIEKTORE PO VYTLACENI SU OK A NIEKTORE SA NEDAJU VYTLACIT. MYSLITE ZE MI TO NEZABERA, ALEBO JE TO ESTE KRATKA DOBA?
MAM STRASNE SUCHE PERY A OBCAS SA MI PUSTA KRV Z KUTIKOV UST. OKREM TOHO MA AJ CELE TELO SVRBI.

MAM 21 ROKOV A 60 KG A MOMENTALNE BERIEM DAVKU 60MG/DEN. KOLKO BERIETE VY?

DNES SOM SA ROZHODLA, ZE ZACNEM BRAT AJ ANTIKONCEPCIU, TAK SOM SI BOLA KUPIT MARVELON. KUPILA SOM SI AJ MINULET, ALE NAKONIEC SOM SA ROZHODLA PRE MARVELON. SNAD AJ TO ZABERIE NA AKNE.

OKREM TOHO SI NATIERAM PLET AJ ADAPALENE GEL. MATE S NIM SKUSENOSTI. VRAJ JE TO RETINOID A ZABERA AZ POD DLHSEJ DOBE.

DAKUJEM VOPRED ZA ODPOVED.

princeznicka.
1. máj 2008

No podla mna by si mala ist za lekarom,ked mas tie priznaky,co si pisala po uzivani Roaccutanu.Nepises,aky si mala predtym zdravotny stav,takze je tazko poradit.Roaccutane je velmi agresivny liek,a vacsinou sa dava az ked uz nic ine nezabera.Chod to radsej skonzultovat s lekarom.

maaja
25. máj 2008

baby, ak sa niektora rozhodnete brat Roaccutane a mate diagnostikovanu neplodnost z nejakeho dovodu, tak sa na to prosim nespoliehajte ...
mne tiez diagnostikovali nepriechodnost vajcovodov, teda jeden nepriechodny a druhy pod tlakom ... ale babo sa nam nijak nedarilo, Mareka mame az na druhy pokus IVF ...
takze som si myslela, ze sa nemusim nijak chranit ... no ale !!!! po prvom mesiaci bratia Roaccutane som otehotnela !!!!!! ale potratila som - spontanne 😔
takze baby, asi by ste sa mali chranit v akomkolvek pripade .... nechcite vediet co som zazivala za ten cas odkedy som zistila ze som tehotna az kym som nepotratila .... nestoji to za risk ...
... takze tolko s vlastnej skusenosti ...

ale musim povedat, ze za ten mesiac co som brala Roaccutane, som na sebe badala pozitivne vysledky 🙂
a zacnem ho brat znova, len co mi Dr gyn povie, ze uz je vsetko oki 😉

maaja
25. máj 2008

a este som sa chcela spytat - aku antikoncepciu uzivate, resp. ste uzivali ?

zuzula28
25. máj 2008

cake, ty si lekárka alebo ako to mám chápať, že si si sama vybrala druh antikoncepcie? 😅

gerena
28. máj 2008

cake, najhorsie co mozes urobit uzivat roaccutane a hormonalnu antikoncepciu. prides o pecen, pravidelne testy. pri roaccutane velmi vyschina plet, treba sa casto natierat, nechodit na slnko, neuzivat vitaminy s obsahom vitaminu A alebo betakarotenu, nepit lubovnik bodkovany.
15 dni je strasne malo, berie sa vacsinou rok-rok a pol. biele vyrazky nevadia, zo zaciatku liecbi moze to vyzerat akoby sa cele zhorsilo, ale to prejde
a este nieco, treba sa chranit, roaccutane je embryotoxicky, poskodzuje plod, po dobrati minimalne 3 roky sa neodporuca tehotenstvo

stanka65
29. máj 2008

bilka: kolko stoji ten aknenormin?

gerena
29. máj 2008

KOCKY VELMI SA OSPRAVEDLNUJEM, MAM TAM PREKLEP , namiesto 3 roky, so chcela napisat 3-5 tyzdnov..........sorry ☹ ☹ ☹

stanka dobre si spominam, mas 14 rokov. je nutny ten roaccutane?

stanka65
30. máj 2008

gerena:podla lekarky hej,ale ja sa bojim tych vedlajsich ucinkov aj toho zhorsenia prospechu v skole ☹

gerena
30. máj 2008

stanka, ja by sa poradila aj s inou lekarkou, aky mas stav, ked chces napis ip, je dost nezvycajne davat roaccutane, na zaciatku puberty, totiz vo vacsine pripadov, zenske hormony daju kne do poriadku

lucy678
23. júl 2008

Ahojte, roaccutane mám druhý krát. Som jedna z mála, ktorej sa akné vrátilo. Liečbu zvládam aj s atopickým ekzémom. Snažím dbať na každodenné ošetrovanie pleti (hlavne premasťovanie) a ide to. Nezabúdam však ani na pitný režim. To je to jediné negatívum liečby, ktoré pociťujem. Dúfam, že aj Vy to tak dobre znášate. Držím palce. pá 🙂

maaja
17. aug 2008

ahojte,
len chcem povedat ako to zatial po troch mesiacoch zvladam - ja nemam ziadne priznaky !!!! jedine mozno ze sa mi z casu na cas urobi kutik na puse ... ale ziadny smed, ziadna sucha plet, svrbenie, krv z nosa ... ani nic ine ... snad ma tie lieky liecia !!!! mozno mam trosicku lepsiu plet, ale len trosicko ... jedine pozitivum: vobec sa mi plet nemasti, co ocenujem ....

weroni
19. aug 2008

moja kamaratka mala asi od 14-tich rokov strasne problemy s pletou - akne ale otrasne - uz skusali vsetko, bola niekolkokrat v nemocnici, zlupovacky, lieky, masticky... nic nepomohlo. Tento roacutane z nej spravil totalne inu babu - po troch mesiacoch sa jej plet podstatne zlepsila a po polroku vyzera ako uplne iny clovek! Plet ma jak babo ritulu, vlasy super kvalitka 🙂 No myslim ze to je super liek fakt - ona uz bola zufala teraz je normalne stastne dievca 🙂

vivere
19. aug 2008

ahojte, moja doktorka mi navrhovala roacutane, zaroven ma vsak informovala, ze po dobrati sa neodporuca aspon rok otehotniet, hoci letak pise dva mesiace... takze zrejme je to dost silny liek, ked sa rodia poskodene deti, ktore boli pocate po viac ako dvoch mesiacoch od vysadenia lieku ☹
stanke65 by som ho urcite neodporucala, ved je mladucka...

bilka
19. aug 2008

ahojte, ja som momentalne pol roka po dobrati liecby ktoru som brala 1O mesiacov ku koncu s najvyssou davkou 60 mg za den a musim poklopkat ze efekt zatial drzi a plet zostala stale taka pekna ako bola pri uzivani. dufam ze to tak vydrzi co najdlhsie najlepsie na furt. 😉 takze vas baby u ktorych prave bezi liecba chcem povzbudit a odkazat, ze som rada ze som sa na to dala. nielen pokozka na tvari, ale aj koza na celom tele je uplne ina, taka zamatovejsia a hladsia. a kadernicka mi pochvalila aj zlepsenu kvalitu vlasov, menej sa mi stiepia konceky.

ako pise vivere aj mne doktorka radila pockat aspon pol roka s otehotnenim, na rozdiel od letaciku kde su tie dva mesiace. na slnko mi doktorka pocas liecby chodit dovolila, ale musela som si davat kvalitne kremy na opalovanie s vysokym faktorom, ja som pouzivala 50, ale vravela ze staci aj 25-ka.

maaja, super ze mas len minimum priznakov, to je potom radost uzivat ten liek. 😉

erikasadek
19. aug 2008

ahojte , nevesta, pozrela som sa ti nato na francuzkej stranke, zabudla som nato prepac, .
tak tu ma velmi zlu povest tento liek, snazia sa ho zakazat, bol vynajdeny nahodne, nebudem to teraz rozoberat, ma vela negativnych ucinkov, a hlavne uz niekolko hlavne mladych ludi tu spachalo samovrazdu , tento liek dava depresivne stavy , je to vraj aj v letaku, sucha pokozka, zapal oci , vysoka unava, caste krvacanie z nosa , sposobene, suchostou, poskodenie vlasov, a mnohe ine.
snazia sa ho zakazat tak neviem , osobne som ho nebrala, citam to len na oficialnych strankach, tu vo francuzku,.
neviem , ci som ti pomohla, ale ak mozem poznacit , ten liek nestoji zato, ani za tie problemy

bilka
19. aug 2008

vsetky tieto priznaky co erikasadek spomenula su napisane aj na pribalenom letaciku, takze to nie je tajomstvom, ide o to ze kazdy dobry lekar musi zvazit kedy uz pacient takyto silny preparat skutocne potrebuje. je urceny na liecbu tazkych foriem akne a naozaj neni pre kazdeho. malo by sa dobre zvazit kedy sa pojde do rizika, aj vzhladom na teratogenny ucinok. kazdy pacient znasa ten ktory liek individualne, ak sa objavia nahodou prve priznaky ktore by svedcili o tom ze liek ma vazne vedlajsie ucinky, da sa kedykolvek vysadit. tam je dolezite aby lekar poucil pacienta. vacsinou depresie a samovrazedne sklony nepridu zo dna na den. ja som liek uzivala, vedela som co vsetko sa moze objavit a bola som pripravena hned ist za dr ak by som sa necitila ok. neziaduce ucinky sa mozu ale nemusia dostavit, u mna to bola suchost sliznic a koze ktora bola uplne znesitelna. a nic viac. takze liecba prebehla s uspokojivym vysledkom - pekna pokozka bez akne ktore som mala v hroznom stave na tvari, dekolte i chrbte. takze nemam pocit ze by ma tento preparat nejako poskodil. nasledky nemam ziadne, aj laboratorne vysledky su ok. mne acnenormin priniesol len benefit a zlepsil vzhlad aj vnutorny pocit.
mozno este jedna vec, acnenormin co som mala ja, je novsi preparat ako roaccutane, vraj je to zlozenim podobny preparat ale moja koziarka mi ho dala preto ze vraj pacienti ho lepsie toleruju ako roaccutane tak mozno to mohlo byt aj tym ze som bola v pohode, neviem...
napisala som tu tento prispevok preto, aby sa baby co liek beru nezlakli. 😉

erikasadek
19. aug 2008

ja viem, ze je to na letaciku, kolko rokov je tento liek na slovenskom trhu kratko ze?
tu vo francuzku 10 rokov a bije sa na poplach, preto som to napisala, hlavne pre zeny ktore chcu otehotniet su stasne rizika.

lorja
27. sep 2008

ahoj! užívam aknenormin 4 mesiace. vedľajšie príznaky nie su také hrozné, ale ani výsledok nie je ako som dúfala. v dvoch príspevkoch som natrafila na infornáciu o užívaní 60mg na deň... ja som tri mesiace užívala 20mg a teraz štvrtý užívam 30mg. ťažko som sa rozhodovala, či liečbu začať- tých vedľajších príznakov som sa bála ako čerta, ale trápenie s akné bolo horšie. chcela som mať liečbu čo najskôr za sebou, ale vyzerá to tak, že pri nižších dávkach bude liečba asi trvať dlhšie...

zuzu123456
28. sep 2008

Ahojte.Tiež berem aknenormin ...ale berem len antikoncepciu..staci to? co si myslite?? aknenormin mi super pomaha, a to ho beriem len prvy mesiac. vrele vsetkym odporucam. jedina nevydoha su len tie suche pery a koza na tvari.

danustek
29. sep 2008

Ahojte, ja som na liečbu Roaccutanom ešte len objednaná a začínam v polovici oktobra. A chcem sa opýtať tých čo máte s tým skúsenosti, či ako vedl. účinok je aj pribudanie váhy. Mám z toho celého taký malý strach ale ked som si prečítala všetky príspevky tak ma to upokojilo, že tie výsledky su naozaj učinne. Dakujem za odpoved od hocikoho, pa.

hanca82
29. sep 2008

Caute baby. Ja som robila roaccutanovu kuru pred 3 rokmi, pocas celej kury som si robila mesacne krvne testy, vedlajsie ucinky boli jedine tie o suchej pleti, ktore som ale po predchadzajucich problemoch skor ocenila, lebo som sa rano nezobudzala ako keby ma niekto natrel olejom ☹ . takze s vlastnej skusenosti ho odporucujem. tiez som predtym vyskusala vsetko